VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 51.' JAAR. generaal Nepo- Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen IK centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkante redes rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uitei lijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. 9- 08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 10- 15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 8-48 ATwchafïlng vaa liet wereldlijk Collegle van Mechelen. Wat wij gevreesd hebben is volbracht. Het stedelijk onderwijscollegie van Mechelen is afgeschafl. De fanatieke klerikalen van den Gemeenteraad der aartsbisschoppelijke stad zijn er in gelukt, dank aan hel schandelijk verraad van een liberaal die onbeschaamd kazak gekeerd en den polilieken Judas gespeeld heeft, hun eerloos besluit door te drijven. Zij hebben het toch durven doen, en aldus bet voorbeeld van Lokeren, Aalst, Ninove, Brugge en andere klerikale nesten gevolgd. Al de leden van den gemeenteraad waren aan wezig. Te weten: de heer burgemeester Verltae- gben, de schepenen Andries, Pouppez de Ketlenis, De Jode en Leo Verhagen; de raadsheeren Berg mann, Frans Vermeulen, Peelers en Verheyden, allen liberalen, en de heeren de Cannarl d’Hamalc’ Eug. De Kerckbove, Broers, Neefs, Ryckmans’ Kumps, De Pauw, Kempeneers, Dessain en Ruts, allen klerikalen; alsmede de heer Van Hoorenbeek, die door de liberalen werd gekozen, maar tob de klerikalen is overgewaaid. Eenc groole menigte was in de zaal tegen woordig, met angst wachtende op den uitslag der beraadslaging. M. Broers is gelast met de lezing van het ver slag, welk de afschaffing van het Stads-Cöllegic vraagt, omdat de uitgaven beloopen tot 21,300 fr., wat, volgens de klerikalen te veel is voor hel stedelijk onderwijs. In eene welsprekende en lange redevoering be toogde de heer Bergmann het nut, welk het Collegie sticht en dal het de plicht was van het Stadsbestuur het te handhaven. Daarna nam de heer Kempeneers het woord, om namens de kleri kalen de afschaffing van dit onderwijsgesticht te eischen. Een incident deed zich op ’t einde voor. De liberalen stelden aan hunne tegenstrevers voor, om in massa hun ontslag te geven ten einde de kwestie aan het kiezerscorps te onderwerpen. Niet te doen! De klerikalen zijn lafhartig achter uitgetrokken; ze waren zeker van bun stuk en de afschaffing van het sledelijk onderwijscollegie werd doorgedreven mei 11 stemmen legen 10. Het publiek morde on jouwde de klerikalen uit. Daarentegen juichte men de liberalen geest driftig toe, die krachtdadig tot het einde toe cene op voorhand verlorene zaak verdedigd hebben. Er zal dus te Mechelen geen openbaar onderwijs meer zijn en de klerikalen zullen er hun onderwijs naar hartelust kunnen uitbreiden, volgens de grondbeginselen van den Syllabus. De dagbladen bespreken die schandelijke daad bij middel van verraad, door een der leden van den gemeenteraad gepleegd, verkregen. De tooneelen die tijdens de zitting hebben plaats gehad, waarin de afschaffing gestemd is, loonei) aan wat slechte daad de klerikalen gedaan en hoe weinig weerdig zij zich geloond hebben. Herhaalde malen heeft het publiek de protesta tion der liberale gemeente-raadsleden toegejuichl en hunne verontwaardiging getoond tegen het ge drag van M. Van Hoorebeke, die door hen be schuldigd wordt van zijne slem verkocht te hebben Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving bctaalbnnr voorop t Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Helgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. A.' 88. Politiek Overzicht. Hel is de zaak Gambelta die in Frankrijk steeds hel meest de aandacht boeit. Men verzekert dal de aanleider, de hoofdman der republikeinsche partij, voor de cor- reclionneele rechtbank van Rijsel zal ge- dagxaard worden, mei de dagbladen la Bepitblique fraufaise en le Proipésdu tNord. liet Italisch gouvernement neeli algezien van de vervolging van een honderdtal an dere dagbladen, lol alle denkwijzen be- hoorende, die de ledevoeii g van Gam- bella hadden overgenomen. Er heersciil oveiigens eene groole duisternis rakende de vervolging. L)e heer Gambelta heelt lol hiertoe nog de dagvaarding niet ontvan gen, waarop moei vermei i staan, waarom bij vervolgd wordt. Le Francais beweert dal hij den president b< leeoigd he< ft door hel geheele zijner redevoering. ?vn .ere dagbladen, zoo als la Dé/eiise, zeggt u dat hel de woorden zijn «aftreden of zich <>n- dei werpen,» welke in de redevoering voor komen en die rechtstreeks den pr sidenl bedoeldei die worden aangeklaagd. In derdaad, Gambelta heeft gezegd, dal de president, wanneer na de kiezingen de re publikeinen weder de groole meerderheid der nationale vergadering zullen uilmaken, de president maar zal le kiezen hebben lusschen af le li eden of zich le onderwer pen, dit wil zeggen in repuldikeinsclien zin regeeren mei een republikeinse!) mi nisterie. Dil was de erkenning van de sou- vereinileil des volks en wanneer men dit in Frankrijk niel zeggen mag, dan moei men bekennen dal de Franschen onder hel keizerrijk van Aapoleon III veel min ge muilband waren dan nu. In Engeland heeft de beslissing van hel fransch gouvernement eene diepe verwon dering doen ontslaan. He Times veroor deelt haar mei eene uiterste gestrengheid. Wij welen niet, zegl dil blad, welke de uitslag eener rechterlijke vervolging tegen Gambelta zijn zal. in de slechtste lijden der engelsche geschiedenis zou het onmoge lijk geweest zijn eene veroordeeling te be komen voor woorden, als die le Rijsel uit gesproken. Wij kunnen moeilijk gelooven dal de vervolging in Frankrijk een ander uitwerksel zal hebben. Maar hel beheer der juslicie is langs den anderen kant der zeeci gle en vooral in de polilieke proces sen duister, en eene veroordeeling is mo gelijk, alhoewel wij er moeilijk kunnen aan <»e|ooven. Er zou eene rechterlijke overwinning kunnen verkregen worden, doch hoeveel zal men die in den kiesstrijd moeten betalen? De stemmen der kiezers zullen den heer Gambelta wreken over den slag, tegen hem gericht. Die beslissing van hel gouvernement van den maarschalk vervult ons met vrees, niel voor dit gouvernement, maar voor hel land dat er gedurende eenen lijd aan on derworpen is. De terugwerking zal in de nationale vergadering eene zoo sterke libe rale meerderheid terug brengen, dat de overwinnaars de grootste gematigdheid zullen behoeven om hunne toetreders te belenen misbruik van hunne overwinning le maken. Het ministerie verwekt aldus het gevaar, dat hel beweert le keer le gaan. De Standard, die echter de republikei nen weinig toegenegen is, spreekt in den zelfden zin. Het gouvernement van den maarschalk, zegt dil blad, heeft besloten het gebouw der goede ‘fortuin van den beer Gambelta le bekronen. Dil schijnt ongelooflijk en loch is het zoo. De Daily News ziel van zijnen kant in de redevoe ring van Rijsel niets dat de palen eener polilieke beraadslaging, zelfs in Frankrijk, le builen gaal en voegt er bij: Maarschalk Mac Mahon, de hertog de Broglie of de heer de Fourlou kunnen eenen man als Gambelta niel lot zwijgen brengen. De machteloosheid der poging is zoo klaar- hlijkend als hare onvoorzichtigheid. Om de maat der onverschrokkenheid en der zinneloosheid van dit gedrag le vullen, ontbreekt er maar iels meer, dat is ook den heer Thiers te vervolgen. In Oostenrijk en in Duitschland is dc taal der drukpers niet min bitter om de be slissing van het fransch gouvernement te beoordeelen. Telegrammen van hel oorlogslooneel uit lurksche bron melden, dal Suleyman pacha de voornaamste standplaatsen van generaal Radelsy in den bergpas van Chip- ka veroverd heeft. Die berichten worden niel legen gesproken door degenen uil hel russisch hooldkwartier, welke overgroolc verliezen bekennen, terwijl zij aankondi gen dal er nieuwe verstei kingen zijn toe gezonden, onder hevel van generaal Nepo- koilcbinki. In Azië heeft eene wederzijdsche uitput ting der Turken en Russen lijdelijk de ge vechten opgeschorst, die nabij Kurukdérc op de grens geleverd werden. ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1877. Vertrekuren vnn den ij zie i’en weg vnn Duinkerke, Veurne naar Lichlervelde en Dixiuud» naar IWciiport. Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichlervelde naar Veurne 6-30 Veurne naar Lichlervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 te 'J ADVERTENTIE-BLA I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1