VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 51.' 89. .J AAR. Levensloop van den heex’ Thiers. Ziehier eenige merkwaardige feilen uil den levensloop van den heer Thiers, ge wezen president der fransche republiek: Louis-Adolf Thiers, vermaard fransch staats man en geschiedschrijver, lid der Academie, werd geboren le Marseille, den 16 april 1797.cn stamde af van eene famiilie van lakenkooplieden, welke door de omwenteling was ten onder gebracht. Hij was bloedverwant van André en van Marie- Jozef Chenier, aan welke familie hij te danken had dal hij in 1806 met eene beurs hel lyceum van Marseille kon binnentreden. Na schitterende stu diën te hebben gedaan, vertrok hij op 18jarigen ouderdom naar Aix om er de rechten te hestu- deeren. Als advocaat ontvangen in 1820, gevoelde de heer Thiers spoedig dat hij minder voor de balie liet Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop x Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor (jansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. N.r Politiek Overzicht. De dood van den beer Thiers heefl thans alle andere gebeurtenissen op den achtergrond geschoven alle dagbladen wijden er lange artikelen aan. Meer dan vijftig jaren heelt bij over de lotbestem ming van Frankrijk eenen aanzienlijken invloed uilgeoefend, en hoe oud hij ook geworden is, toch maakt zijne dood eene groette ledigle. Indien men echter de re- puldikeinsche dagbladen van Parijs geloo- ven mag, heelt de zoo schielijke als onver wachte dood van den heer Thiers iu de hoofdstad wel ene groote ontroering ver wekt, maar loeit geene ontmoediging. De republikeinen zouden hun volle vertrou wen in de toekomst behouden, ofschoon bun de man ontvallen is, op wie zij reken den om de fransche republiek op stevige gronndslagen te vestigen. Wal de andere partijen betreft, die de republiek bestrijden, zij zullen natuurlijk uil de dood van den heer Thiers alle moge lijk voordeel trachten te trekken. Reeds zijn er onder hare dagbladen die willen te verslaan geven, dal er nu maai’ twee man nen meer tegenover elkander blijven om zich het presidentschap te betwisten, na melijk Mac-Mahon en Gambella. En lus- schcn die beide, zegt de Figaro, kan er geene aarzeling in de keuze beslaan. Eu ropa zou le veel spollen, indien men Gambella president maakte. Zoolang de lieer Thiers niet begraven is, zal de penneslrijd lussclien de dagbla den der verschillende partijen, binnen zekere palen blijven, doch eens dat de aarde zijn stoffelijk overschot zal bedekken, mag men er zich aan verwachten, dal zij elkander om het meest zullen bestr ijden. Aan de fransche nalie nu om bij de aan staande kiezingen te beslissen, door welke partij en in welken zin zij wil geregeerd worden. De duilsche dagbladen stellen van hun nen kant ook hel groot verlies vast, dal Frankrijk door de dood van den heer Thiers getroffen heefl en brengen zijne na gedachtenis de loegenegendstc hulde toe. De laatste tijdingen van hel oorlogsloo- neel melden dal een nieuw en ernstig ge vocht thans in den bergpas van Cliipka geleverd wordt. De verover ing van Lofst- cha door de Russen weidt door eene de pêche uit Bucharest bevestigd. Hel gevecht dal bi| Selvi werd aangegaan beeft twaalf uien geduurd. De Turken zijn op Plevna afgetrokken. De Standard kondigt eene depeche af, Eenafzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, le Veurne, en op alle postkante re i des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingén, artikels of brieven, behoor lijk onderlcekend, alsook bekendmakingen niter lijk tegen Vrijdag middag toe le zenden. Vertrekuren van tien ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Lichtervelde en Dixmude naar Nieuport iminkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 j Lichtervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nicuport-Dixmudc 7-30 12-00 4-20 0-00 Veurne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkcrkc 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-45 Wanneer hij de monarchie als onmogelijk oordeel de, heeft hij zich voor d,e republiek verklaard. Het is de zaak der republiek, die zijne laatste gedachte heefl gehad, even als zijne edelste strevingen. Hij heeft bijgedragen om die onder ons tc stichten. Hij heeft die beheerd met voorzichtigheid, behendigheid en verkleefdheid. Hij heeft maar hel hoogste ambt van den slaat verlaten tol hetwelk zijne talenten en zijne verdiensten hem geroepen hadden, omdat hij niet tot dekmantel wilde dienen aan de kuiperijen, die dreigden den soevereinen wil des lands in bedwang te houden. De openbare denkwijze keerde in onze tegen woordige beproevingen zich gewillig naar hem als naar een hoofd, waarop men vertrouwen kon. Men mag zeggen dal de loopbaan van dien doorluchligen burger schielijk onderbroken is geworden. Erank rijk had hem nog noodig; Frankrijk was zeker hem te vinden en het was voor hol land de bron van een groot en gewettigd vertrouwen in den goeden uitslag der republikeinsche zaak, omdat de heer Thiers die omhelsd had. Maar hel is nog geen tijd om aan den heer Thiers de schuld der nationale erkentelijkheid te betalen. Terwijl wij dit schielijk einde betreuren, moeten wij ons doordringen van de lessen en voorbeelden van dien grooten staats man. De heer Thiers had met zijne veeljarige ondervinding geoordeeld dat de republiek voortaan het eenig gouvernement was, dat aan de demo cratie past. Het is aan de republiek, dal wij ons moeten hechten; bet is de republiek, welke men bescher men moet tegen die onverzoenbare tegenstrevers, die in den lieer Thiers noch hel groote vernuft, noch de streving voor het openbaar welzijn, noch die gedenkwaardige daden eerbiedigen, die Belfort aan Frankrijk hebben laten behouden en het grond gebied hebben vrijgemaakt met eenen spoed, eene behendigheid, die zoovele mirakelen waren. Frankrijk zal binnen ccnige weken zijne lotbe stemming in zijne handen hebben. Het zal het woord hebben, het zal zijnen wil doen kennen. Het zal stemmen, alsof de heer Thiers nog altijd daar ware. De geest van een dergelijk man zou met hem niet kunnen sterven. Die geest zal die genen bezielen, die bij te dragen hebben tot het werk, dat hij begonnen heeft. De mannen ontbre ken nooit aan eene groote natie, die wil vrij zijn en die al de middelen heeft om haren wil le doen eerbiedigen. meldende dal de slag van Lo\atz op schrik kelijke wijze door de Turken voor de stad is begonnen. De Russen dreven hen in negen aanvallen terug en verplichtten hen de stad terug binnen le trekken, na een hardnekkig gevecht. De Turken waren ver plicht langs den anderen kant der stad in groote wanorde te vluchten, achtervolgd door de ruiterij. De Times spoort Engeland aan lussclien te komen mei de toestemming der onzij dige mogendheden. De bemiddeling zou kunnen plaats hebben op den grondslag der conferencie van Conslanlinopel. Eene depeche uil Oslzog, van 5 dezer, aan den Times meldt dal er eene op- schorsing van de gevechten voor eenen dag is overeengekomen lussclien de Mon- lenegrijnen en de Turken. Er zijn onder handel ingen aangegaan. Dood van >1. Tillers. M. Thiers is maandag avond, om zes ure, te S.'-Germain-en-Layeschielijk overleden. Moeielijk is hel den droevigen indruk te beschrijven welke de tijding dezer dood, door gansch Europa heeft verwekt. Hel is voor Frankrijk een gevoelige slag, wanl het verliest in hem den uitslekendslen zijner staatsmannen, die aan zijn land de gewichtigste diensten heeft bewezen. Ook voor de liberale partij is hel een schrik kelijk verlies. De tegenwoordigheid van M. Thiers aan hel hoofd der republikein sche partij was voor haar een machtige hefboom. Men kende hem als voorzichtig, gematigd, als groote voorstander der vrij heid en zijnen naam was door allen geëer biedigd. Zie hier hoe la Ilépubliqiic franfaise, hel voornaamste republikeinsche dagblad van Parijs, de droeve gebeurtenis aankondigd: Een groot ongeluk heeft Frankrijk getroffen. De heer Thiers is maandag avond, om half zeven uur, le Sainl-Germain-en-Laye overleden. Hij is bezweken aan eene schielijke verkoudheid die niets had laten voorzien; de crisis, die hem heeft mede- gesleept, heefl maar een half uur geduurd. Onze droefheid is zoo groot als hol ontzaglijk verlies, dal hel land treft; de 3 september 1877 zal voor al de Franschen een dag van nationalen rouw zijn. De heer Thiers was in de oogen van Europa de uilslekendste vertegenwoordiger van Frankrijk. Zijne lange loopbaan is loegewijd geweest aan de' verdediging der denkbeelden en beginselen onzer groote omwenteling, waarvan hij nooit de zaak verlaten heefl en die in hem een zoo trouwen als vastberaden dienaar heefl gevonden. Hij heeft altijd voor zijn land hel vrije gouvernement door de natie zelve gewild. Hij had gedacht dit gouverne ment in de grondwettelijke monarchie te vinden. ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1877. Al-' ADVERTENTIEBLAD -«Ti--

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1