bekwaamheid om over alle onderwerpen teschrij- vrouw en kinderen. Maar gij, luie klooslerlingen, H. geschikt was dan voor de loopbaan der politiek en der letteren, en legde zich uitsluitend toe op de studie van geschiedenis en wijsbegeerte. Het zeilde jaar dong hij meê naar den prijs, door de Academie van Aix uitgeschreven en waarvan hel onderwerp was eene lofrede op Vauvenargues. Zijne redevoering werd de beste gekeurd, doch de meerderheid van den jury was hem vijandig en de prijs werd niet toegekend. Toen echter de prijs kamp hel volgende jaar op nieuw werd uitge schreven zond de heer Thiers zijn handschrift terug zonder eene letter er aan te veranderen, doch schreef terzelfder lijd een nieuw' werk dal hij uil Parijs verzond. Met dit nieuw werk behaalde hij den prijs en eene eervolle meldig met hel eerste. De heer Thiers vestigde zich te Parijs in septem ber 18:21 en werkte er dag en nacht met zijn ge wezen schoolmakker, de heer Mignêt, om zich eenen stand in de samenleving te bezoigcn. De heer Thiers begaf zich naar Manuel, die hem de gunst verkreeg om in den Constitutionnel,op 30 november 1831, verschillende brokken uil zijne lofrede op Vauvenargues te laten verschijnen. E»e S<.loMMlci*plnng. De vermenigvuldiging der kloosters in ons aardsch paradijs verwekt tegenwoordig bij alle echte vaderlanders eene maar al te gegronde onrast. Die plaag der katholieke landen, heerSchl alhier op eene onrustbarende wijze, en worden er binnen eene lOtal jaren geene ernstige maatregelen genomen, dan is ons landje in een volledig capu- cienennesl herschapen Hel gevaar is groot, want overal waar de gc- kruinde sprinkhanen zich neérietlcn, weten zij, in den naam Gods, zich van allen rijkdom meester te maken en verkeert weldra alles wal rond hen loeit en zich beweegt, in verval, armoede en ellende. Hebben wij niet het treffensle bewijs daarvan voor oogen Zijn hel niet juist die gewesten in Vlaanderen, die het grootst» getal kloosters en kloosterlingen tellen, welke sedert 1830 onder alle opzichten hel diepste zonken en hel meest ver vielen I De plaag der sleden en dorpen, de stremmers van allen vooruitgang, de opslurpers van alle 1 in plaats van te werken,'liever met hel zweel van lofrede op Vauvenargues te laten verschijnen. volksgeluk zijn en blijven die vadsige kerels, die Deze weinige bladzijden waren hel begin der poli- ju plaats van le werken, liever met nel zweel van lieke en letterkundige fortuin van den heer Thiers. anderen zoo schijnheilig leven. Voor goed aan de redactie van den Constitutionnel cij1 gehecht, deed hij zich alras opmerken door zijne gij zwoegt i bekwaamheid om over alle onderwerpen te schrij- i ven en door de oorspronkelijkheid van zijne schril- j een diepen afgrond sleept Uit Mechelen. Zaterdag beeft de Liberale Associatie van Mechelen zich vereenigd in de Salle de Paris. De vergadering was zeer talrijk. De heer Verhaegen, voorzitter, heeft den toe- stand uiteen gezel. Hel komiteil heeft de twee ovlluuu yovrslelleii onderzocht; hel eerste voor doel heb- kleed, droegen hel zilveren kruis met blauwe fint op de borst, zij waren gebiecht en gecommuni- .j i-:_i •-> Ingezonden Artikel. Uit 'Veurnenmlmclit. Heer l ilycvcr, Hoewel ik zelf geen kiezer ben, kan ik nochtans niet nalaten uwe aandacht en die uwer lezers in te roepen op hetgeen in onze buitengemeenten bij hel opmaken der kiezerslijsten gebeurt. In de Kamers is er decs jaar veel over valsche kiezers en fabricatie gesproken geweest. Beide partijen hebben malkander wederzijds beschuldigd. Daór echter was er moest spraak over hetgeen er in groot» sleden gebeurt, maar heden heb ik feilen aan te stippen die bewijzen dat ook in de nederige dorpen fabrieken beslaan, en dal de klerikale fabricatie, onder toezicht van den herder der parochie, er zeer goed ingericht is. Eeiiigc voorbeelden zullen genoegzaam zijn, en geene verdere uitleggingen vereischen I. M. en V. hebben beiden een huis; M. is liberaal en V., klerikaal. Hel huis van M. is grooler en schooner dan dit van V. en nochtans zijn dezes I personeel» belastingen veel hoogcr dan die van M. Hoe komt het? zou iemand zeggen die in de zaak niel klaar ziet. Wel, V. betaalt wal meer, anders zou hij geen provinciale kiezer zijn: die mannen zorgen voor hunnen winkel, vriendje. II. Een ander voorbeeld I». is zwingelaar. Er dient patent genomen te worden wanneer men knechten heeft om zijn vlas ceerd, hare aangezichten blonken van eene hemel- sche tevredenheid, en zij waren vergezeld van twee gezalfde herders en van eene gewijde keersse. Ja, van eene gewijde keersse, een geschenk ter eere van O. L. Vrouwe van Oostakker-Lourdes; eene prachtige keersse, die zes en dertig frank had gekost, en die de congreganisten met hare eigene centen hadden betaald en met hare eigene handen hadden versierd Vol hoop en liefde, en zonder den minsten tegen spoed, reisde de gezegende kudde van Veurne naar Gent. Onderweg» had men vroolijk en lustig ge klapt: hel ging toch zoo eene schoone reis zijn Te Gent ging men verwelkomt worden door de eerweerde heeren paters, die le Veurne de retraite hadden gepreekt, en le Ooslakker ging men dineeren in hel hotel beschermd door de cerw paters van Lourdes, dat door zeer chrisle- lijke menschen bezorgd wordt. Alles was gecom- mandeerd, en voor eén frank vijftig centiemen ging men eenen allerschoonste» diner hebben! Te Gent wierden de kruiskens afgedaan. De paters waren aan de statie. Doch hel was hier verboden lofzangen le zingen of de benedictie te vragen; men moest zich hier stil houden, en langs weinig bewoonde stralen, en hel schoone Gent op zijde latende, wierd de Veurneschc kudde naar S.' Amandsberg geleid, waar hel haar vergund witrd bel kerkhof le gaan bezoeken. Van S.‘ Amandsberg begaf men zich naar Oosl akker. Bij de grolle gekomen, wierd er hertelijk ge zongen en vurig gebeden. Veel wierd er gevraagd en gesmeekt, doch niet allen vroegen den hemel alleen, maar ook wal zij wenschcn te bekomen op de aarde. En om O. L. Vrouwe te bewegen en te verloederen slakken zij allen een penningje in de bus. Nu ging men gaan dineeren, lekker dineeren! Maar,.... hel zag er maar kaal uil in hel hotel, er waren geene tafels genoeg gedekt, en de maaltijd bestond uil niets anders, dan uil eene magere bouillon soep, en uit hooneu en palaten met ge stoofd vlccsch dat er al zeer aardig uit zag. Daar mee was het al, geen helminste dessert, geen enkel broksken kaas, en alwie wilde drinken, kon eene schoppe Hauw bier krijgen voor twaalf centie men. Had er nu nog maar eten genoeg geweest Maar de helft van onze christelijke dochters moes ten met honger van tafel gaan. Met eene halfgevulde maag wierd nu de gewijde keersse van 36 frank aan 0. L. Vrouw opgedragen. Men zong, men bad. men kocht aan hel grotte- kraam eene gedenkenis, men liet nog menig stukje te bewerken. Eertijds was P. dit geval; nu niet meer; maar zijne patent wordt behouden omdat zij met de andere belastingen een totaal van boven de lü Ir.* geeft. Is P. liberaal of klerikaal? vraagt men mij. Gij ziel niet klaar, vriendje; die 10 Ir.* maken hom kiezer voorM. den Pastoor en zijn gemeentebestuur. III. Nu komen wij mol eenen liberaal voor den dag. Zijn personeel en patent beloopch tol boven de 20 tr.' volyens deotficiëele kiezerslijst. De grond belasting die bij op eene andere gemeente betaalt is daar niet vermeld. Toch is hij kiezer voor de provincie. Augusli loopt ten einde; de lijsten worden ge heven, en M. de liberaal wordt verwittigd dal bij uitgeschrabd is omdat hij den kiescijns niet be taaltEn nochtans, hij stond op de kiezerslijst. Wal beteekent dat? zult gij mij zeggen. Vraag hel aan M. den Burgemeester, vriendje; die verstaat de kunst om de liberale burgers gerust te stellen, zoolang zij als kiezer aangeduid worden, om daarna diezelfde lijst le logenstraffen welke onder zijne toezicht gemaakt is. Dit alles is aan onze liberalen bekend. Er moet daarna gezien worden, zeggen zij; maar jammer is hel dal dit altijd uilgesleld wordt. Laat men de klerikale knoeierij alzoo voorlgaan, dan zal weldra ons schoon Veurneambacht geheel en gansch ver anderd worden in een legerperk voor het Ullra- montanismus, zooals er rond Gent en Antwerpen bestaan. Zou de liberale associatie niet een oogjen in ’t zeil kunnen houden om deze heldendaden tegen le werken Inlusschei) bid ik u, Mijnheer, dc uitdrukking mijner verkleefdheid le aanvaarden. had gezag, zelfs bij zijne meèwcrkcrs. Het artikel dal bij in 1822 schreef over hel boek van Mant- losierDe la monarchie frangaise scheen hem vol komen als staatsman en schrijver le openbaren. De heer Thiers hield zich daarenboven nog met kunst kritiek onledig. Weldra was dan ook zijne armoede verdwenen I mannen me rdan ooit den oorlog aan het kiooster- j j was in 1823 reeds mede-eigenaai van den Consti- - Bedevaart der Congreganisten van Veurne naar Oostakker-Lourdes. Verleden dinsdag, 4,n September, omtrent zeven ure ’s morgens, vertrokken honderd vijf en zeventig congregramsten uit S.‘ Niklaas kerk, en begaven zich met hun vaandel en lofzangen zingende naar j de statie. Slichtend en indrukwekkend was deze stoel: al de christelijke dochters, schoon maar zedig ge- bende de onmiddclijke oplichting van een wereld lijk college; hel tweede, strekkende om een fonds lingen de middelen te verschaffen hunm slu i u Ja, van eene gewijde keersse, een geschenk ter Gij, werklieden, nuttige leden der samenleving, in het zweel uws aanschijns, met vlijt en eerlijkheid verdient gij dagelijks brood voor l vrouw en kinderen. Maar gij, luie klooslerlingen, Jen. Zijne artikels maakten opgang en zijn gevoelen vreemdelingen van het vaderland en voor wet, die I aan geene lichamelijke noch geldelijke lasten onderhevig zijl, waarvan leeft gij toch? Van inge- palmdc erldeelen, en afgepersté fortuinen, niet waar, die u, zooals gij beweert, onder den naam van giften en aalmoessen worden loegeworpen Is bet dan te verwonderen dal alle vrijgezinde en kon hij zijne moeder een pensioen bezorgen; hij volk imten verklaren, dal ons regelrecht naar v.-" f:::1? :~'z - z» tutionnel en schreef daarenboven mede in de Ta- I blettes llistoriques, met de heeren Jouffroy Dubois, de Remusat en Migncl. In de politieke salons der oppositie werd de heer Thiers zeer gezocht en deed er zich opmerken door zijne levendigheid in hel gesprek en de vlugheid zijner verbeelding. Zijne kleine gestalte, dc levendige uitdrukking van zijn gelaat, gedurig achter groote brilgrazcn ver borgen, zijn zonderling accent, zijne zenuwachtig» bewegingenen een volslagen gebrek aan manieren, maakten van hem een uitzonderlijk wezen. Niets scheen hem echter vreemd, noch de financiën, noch de oorlog, noch het bestuur; ook werd hij uoor al de mannen der oppositie gezocht en met vriendschap ten huize Talleyran ontvangen. Van dan af werkte hij aan zijne Ilistoire de la Revolution Frangaise, waai van hij sedert lang hel plan had opgevat. Daarvoor moest hij bijzonder» studiën doen. Hij leerde van den baron Louis de financiën, van generaal Foyen vooral van Jomini den oorlog; anderen leerden hem dc geheimen der beicgerings- en verdedigingskunst. De Ilistoirede la Revolution Frangaise verscheen van 1823 tol 1827 in afleveringen en deed den heer Thiers als een goed schrijver maar tevens als een liberaal kennen. In 1829 stichtte de heer Thiers, met dc heeren Migne'. en Armand Carrel, het dagblad fe National. Elk van hen zou op zijne beurt een jaar hoofdopsteller zijn. De heer Thiers was de eerste en bevocht hevig het ministerie Polignac. In zijn nummer van 9 februari stelde hij den hertog van Orleans voor, om den troon te beklimmen in plaats van den regeerenden koning. Eindelijk werd de National opgeschorst en de heer Thiers begaf zich naar Montmorency. Nauwelijks was Louis-Philippo op den troon of (dc heer Thiers werd lol raadsheer van staal be noemd en tot algemeen secretaris bij het minis terie van financiën. In 1830 werd hij door de kie zers van Aix ter kamer van afgevaardigden gezon den. Onder het ministerie Casimir Périer verzette hij zich tegen de voorstellen eener inlijving van Belgie bij Frankrijk, uil vrees vooreen algemcenen oorlog. Na de dood van Casimir Périer in 1832, werd hij minister van binnenlandse!)» zaken. Hij werkte mede tot hot zenden van een leger naar Antwerpen, ten einde de Hollanders uil helZuidcr- kastcel teverdrijven. Do heer Thiers maakte voort durend deel van vcrscliillendc ministeriel) en wei d den 13 december 1834 tot lid der academie geko zen. Alsdan ontstond er twist tusschen hem en den heer Guizot en in 1836 gaf hij zijn ontslag om voor dien slaalsmen plaats le maken. Voortdurend, zoowel ouder de republiek van 1843 als onder het keizerrijk van Napoleon III, treffen wij don heer Thiers in dc national» vergadering aan, alwaar hij meestal deel maakte van de oppositie. Hel deel welk hij nam aan het sluiten van den vrede met Duilschland en de gebeurtenissen van zijn kort presidentschap liggen nog in ieders ge heugen. le slichten, bestemd om do weinig begoede jongo- in vreemde collegien le voltrekken. Hel komiteil laat aan de vergadering over eene beslissing le nemen, maar de voorzitter verklaart zich voor hel eerste dal ernstige moeilijkheden zal oplevercn. M. Geels en Denecff verklaren zich ten voor dooie der onmiddclijke oprichting van een wereld lijk collegie. Zij zijn overtuigd dal de medewerking der Mechelsche liberalen, gesteund door de liberale drukpers, voldoende zal zijn om in de noodwen digheden van dal gesticht te voorzien. M. Dejode spreekt ten voordeel» van hel tweede voorstel. Na eene lange discussie, beslist de vergadering met eenparigheid, behalve cenige leden van het komiteil, dat de liberalen een vrij cu wereldlijk collegie moeten stichten. Een komiteil van vijl leden zal later worden aangeduid om het nieuw onderwijs-gestichl in te richten en te besturen. ryvmam i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2