VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT k 90. de vermenigvuldiging en allen Woensdag in Sup- Ecnafzonderlijk n immer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mcdedeclingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiteilijk tegen Vrijdag middag loc te zenden. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; plement. IiiKcliriJving Betaaibaar voorop: Voor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voor gausch Ileh/ie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Veurne, B.S September. X.' Vertrekuren van <len ijzeren tveg vs«n Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 Veurne naar Lichlervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 Pou 'HEK Ovekizicxit. De franschen hebben wederom iets schoons uitgeslekcn. Wij zouden wel moe ten vragen waar het met de franschc justi tie naar toe gaat. Men weel dal M. Gam- belta vervolgd werd om in cene redevoe ring gezegd le hebben dal er aan den voor zitter der republiek, Mac-Mahon, na de kiezing niets anders zal overblijven, in ge val de republikeinen zegepralen, dan zich le onderwerpen ol zijn ontslag te geven. Is er nu iemand die in die woorden cene beleediging tegen den maarschalk-voorzil- ler der republiek kan zien? Ehwel M. Gam- belta is niettemin maandag door de kor- reklioneele rechtbank van Parijs lot drie maanden gevang en 2000 Ir. boete veroor deeld. De hceradvoka.nl Belolaud, die voor den heer Gambclla moest pleiten, is zaterdag door cene beroerte getroffen geweest en kon naar Parijs niet komen. Mur Allot), die hem moest vervangen, is te laat verwittigd geworden. Men vroeg om de zaak acht dagen uil te stellen, maar de lecblbank wilde daar niet van hooien. Zij veroordeelde MM. Gambct- ta en Mural, de uitgever der République frangaise^ bij verstek. liet is stellig dal de veroordeelden tegen dal vonnis oppositie zullen doen, maar de drukpers zal er gc.cn verslag over mogen geven omdat er kwestie is van beleediging. De berichten van hel oorlogslooneel kondigden aan dal er voor Plevna een groole veldslag begonnen was. Eene do per he uit Londen zegt dal, volgens lijdin gen uil Sislova, de Kussen de plaats heb ben ingenomen en dat de Tinken in de grootste wanorde de stad ontvlucht zijn. De verliezen zouden aanzienlijk zijn. Berichten te Parijs uil Bucharest ont vangen bevestigen deze lijdingen niet. Alleenlijk zeggen zij dat de Kussen zekere position bezetten en hunne batterijen dich ter bij Plevna brengen. Daarbij bepalen zich de lijdingen van liet oorlogslooneel. De aandacht is thans ook op Home ge licht. Deze week liep overal hel gerucht dal Pius IX overleden was. Wij hebben geene tijdingen des aangaande ontvangen. Algemeen denkt men toch dal deze gebeur tenis niet lang meer achterwege kan blij ven, want de groole klerikale bladen, uil wier geruststellende tijdingen zeer zicht baar de ongerustheid doorstraalt, kunnen niet verbergen dal de Paus zeer ziek is. Moeten wij eene depeebe uit Dome, voor komende in de Kolnisclic Zeitung gclooven, Duinkerke, Veurne naar lAektervclde en Dixmude naar Nienport. 9- 08 1-35 8-00 I Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 10- 15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 8-45 Vermenigvuldiging «lei* kloosters. Wanneer men naziel wal er zooal in ons bandeken gebeurt, dan is men door eene pijnlijke verwondering getroffen. Kan men begrijpen dat er nog zoo vele snullen zijn die met onverschilligheid liet getal en den rijkdom der kloosters zien aangroeien. Noglans zou iedereen moeten welen dal de armoede van ’t volk vermeerdert in evenredigheid van der kloosters. Dat is zoo hoe meer kloosters, zooveel te meer ellende tusschen het volk, en om er de proef van le hebben, heeft men slechts na le zien boe het in de katholieke landen gaat, waar de rijkdom in handen van paters en nonnen is. De kapitalen in handen van klooster lingen blijven onvruchtbaar voor het al gemeen welzijn, en die kapitalen worden van dag (ol dag groeier. Hoe vele kwezelaars en kwezels zijn er nog niet, die, in plaats van hunne fortuin aan arme bloedverwanten na le laten, die er een nuttig gebruik van zouden maken, ze in handen geven van gezalfde luiaards? Ge zult me zeggen, beminde lezers, dal er kloosters zijn waarin men werkt en den lijd niet gansch doorbrengl met, ondanks hel verbod van Christus, schielgcbedekens le lezen. Dal is waar; maar hoe werkt men in die kloosters en waarom? Men naait, men breidt, men wascht, men maakt er kanten, men verricht er nog andere stielen. z .Ja, maar al die werkep geschieden door arme kinderen die den naatn hebben van naar eene heilige school te gaan, om er te lecren lezen, schrijven en cijferen, en die er eigenlijk niets doen dan werken (en prolijte van den klooslcrwinkel. Die kinderen krijgen slechts eenige cen ten voor hunnen arbeid, en zoo is ’t dat de kloosters concurrentie kunnen doen aan onze werkende klas. Alle dagen ziel men nieuwe kloosters uit den grond oprijzen, en alle dagen wordt de macht der kloosterlingen ster ker. Hun invloed drukt op de bevreesde en domme bevolkingen, die oenen kem- pischen boer, als een God aanzien, als hij cene geschoren kruin heeften eenen zwar ten, bruinen of witten rok draagt. Hunne macht wordt groot, omdat ze meeren meer geld hebben, omdat ze erf- deelen van dag lot dag inpalmen en ze welen dat geld invloed uitoefent op vele onredelijke mcnschen die hel hoofd huk ken voor al wie geld heeft, zelfs voor ver gulde ezels. Waar zal ons dal henen leiden? Ik zeghel u: hoe mcnigvuldiger, hoe rijker, hoe machtigen de kloosters zullen worden, hoe dichter slaan zij bij hunnen val. Want, als de armoede bij T volk zal ten top zijn door de gedurige inpalmingen der kloosterlingen, zal het volk dan, zooals hel vroeger geschiedde, niet cens vragen aan hel meeslendeel dier rijkgeworden paters en nonnen, waar zij hunne rijk dommen gehaald hebben, en misschien eischcn dal zij aan het volk leruggcvcn de schatten die zij aan de familien ontroofd hebben, in name van den eenen of ande ren heilige? Onvoorzichtig zijn ze, die werken aan den rijkdom der kloosters. Gij die godsdienstig zijl, en aan God door liefdadige aalmo.escn wilt behagen, geeft aan arme menschel) die vlijtig en eerlijk voor hun dagelijkse!) broodje ar beiden, die voor vrouw en kinderen moe ten zorgen, en soms door ziekten of onge luk worden getroffen. Ouders, verwijdert uwe kinderen van de kloosters, waar deze geen degelijk on derwijs ontvangen en dikwijls gebruikt worden om concurrentie le doen aan werklieden en werkvrouw, die van de op brengst van hunnen stiel moeten leven. Moeders, verwijdert uwe dochters van die kloosters, waar men de kinderen vader en moeder leert vergeten, waar men uwe dochters die gij in uw huishouden later kunt noodig hebben, zal trachten van het vaderlijk huis af te trekken, om ze in een klooster, bijzonder als ze wal geld van oenen bloedverwant le verwachten heb ben, te kunnen opsluiten. Geeft aan geene kloosters, aan geene onnuttige mcnschen die de samenleving ol/ .JA A It. 6-02 Veurne naar Duinkerke dan zou aldaar in de partij der jesuielen groole beweging hccrschen, ten aanzien van het aanstaande conclaaf. Dewijl Pius zijn opvolger niet wil aan duiden, werkt men met handen en voeten om de benoeming van een jesuiel te ver zekeren. Men belastert de kcrdinalcn die deze orde niet genegen zijn op alle manie ren; zelfs wendt men pogingen aan om hel conclaaf builen Bome le houden. ZATERDAG I» SEPTE.11DEB 1877.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1