BEKEN DMA KING EN. Uil de hand Se koopen. te quis en Voss jegens hunne meesters, na te volgen. Hij bedankte zijne ingezetenen, die zoo talrijk dit feest met hunne tegenwoordigheid geliefden te vereeren, alsmede de muziekmaatschappij S.w Cecilia van Wulveringhem, die zoo bereidwillig hare medewerking verleende tot het opluisteren dezer plechtigheid. De woorden van den heer Burgemeester werden met een langdurig handgeklap begroet. Vervolgens, werd, onder hel spelen van het vader lands lied, de decoratie en het diploma, dat reeds door de zorgen van het gemeentebestuur prachtig ingelijst was, aan Jozef Voss overhandigd, de welke, met do grootste aandoening, den heer burgemeester bedankle over de eer welke hem door het gemeentebestuur werd aangedaan. Ónmogelijk waie het den geestdrift te beschrij ven, die op dezen oogenblik in de zaal hcerschte; iedereen wenschle Voss hartelijk geluk,alle handen slaken zich vooruit om deze van den braven schaap herder te drukken, terwijl de jonge kinders van den heer J. Simons (de meester van Voss) hun- nen innigsten vriend, den getrouwen dienaar huns vaders, aan den hals vlogen en hem met liefde- koozingen overladen. Dit schoone feest, dat bel gemeentebestuur van Vinchem, ter verheerlijking van twee brave werk lieden heeft opgericht, zal lang in hel aandenken blijven van allen die er aan deel genomen hebben en door iedereen geprezen worden. Ik sluit mijn verslag, Heer Uitgever, met als dankbetuiging aan onze bestuurders den kroel te herhalen van: Leve Marquis en Voss! Leve het gemeentebestuur van Vinchem. Eene partij Hooigras te Ooulvie- teren, tusschen de Fijnteelc-Hooibrug en ’l Pa- linghuis, groot 71 aren 251 centiaren, be den eigenaar Pieter Derudder, landi? Steenkerke. Sollens aanslag. Voor prijs en konditien, zich aantebieden ter studie van den Notaris BEERNALHT, te Alveringhem. De begrafenis van den heer Thiers. Het regende zaterdag dat het goot tot ruim een uur, maar de regen verhinderde niet, dal reeds vroeg inden morgend velen voorliet huis stonden, dal voor rekening van den slaat voor Thiers werd ópgetrokken, nadat de mannen der commissie zijne vroegere woning met het vandalisme, waarvan zij zoo ruimschoots blijk gaven, hadden vernield. Helaas! het hielp hen weinig, die wachtende lieden, want om elf uur werden alle toegangen tol hel huis door huzaren en policie zoo afgezet, dal alleen houders van kaarten toegang hadden. De lijkkist werd in den onder bloemen en kransen haast be zwijkende rouwwagen gedragen. De wagen zelf, met zes paarden bespannen, muntte uil boven de gewone wagens van de Pompes funèbres maar wat baar kostbaar, eenig, luisterrijk indrukwek kend maakte, waren die reusachlige kransen waarop in letters uit bloemen gevlochten betui gingen van hulde en dankbaarheid uit alle oorden van Frankrijk, uit haast alle hemelstreken, te lezen waren. Inderdaad, het oogenblik toen de militairen, die op de Place St. Georges stonden, het geweer presenteerden, locn de lijkkist in den wagen werd gezet, was treilend. Niemamd sprak een woord; geene ijdele nieuwsgierigheid deed de hoofden bijeen steken; men wachte, zag en zweeg. Treurmuziek klonk door de straten, de lijkstoet naderde de kerk, mevrouw Thiers en joufv. Dosne kwamen in zwarte rijtuigen aan de deur der sacrislij en namen, dicht gesluierd, plaats bij de kapel aan de rechterzijde. De kist werd in de kerk gedragen, waar ze werd neergezet op eene prach tige katafalk, voor hel koor opgericht. De hoeren Grévy, Jules Simon, de Cisscy, admiraal Pothuau, de Sacy en Vuitry, door mevrouw Thiers uilge- noodigd om de slippen van het lijkkleed te dragen, plaatsen zich bij de katafalk, waarop de kist was nedergezet. Zij, die buiten stonden, beschouwden eerbiedig den lijkwagen met de betuigingen van gehechtheid. Onder de deputatiën van vreemde steden bemerkte men Belfort, Versailles, Colmar, Alencon, Toulouse, Cherbourg, Arachon, Bordeaux, Mets, Versaillc, Dieppe, Chalons sur Marne, Blois, Avignon, de fransche bevolking van Home, van San Francisco, van Conslanlinopel, de jeugd van Parys, de legatie der Vcrcenigdc-Slaton, het oosten rij ksche parlement, het oostenrijkschc ge zantschap, enz. enz. De dienst in de kerk week niet af van oenen ge wonen lijkdiensl. Eerst na de kerkelijke viering was de optocht ingericht, zooals hij op hel pro gramma was vermeld. De stoet zette zich in be weging. Daar kwamen de senatoren en de 362 ex-algevaardigdcn; Gambclla was aan een der uiteinden, hij liep slil voor zich heen; Hugo ging als senator in de eerste rijen. Viue la lépublique riepen eenigen; maar de afgevaardigden en de policie gaven hun het toeken, dal zij zwijgen zouden en zij zwegen. Op de boulevards lol bijna aan hel Chateau d’Eau zag men aan de zijden tienduizenden uil alle rangen en standen, in hel midden de stoel, in de verte 'veer tienduizenden, op de stralen, op de balkons, op de daken, in de vensters. Overal eene dicht opeengedrongen menigte. Ze droegen het portret van Thiers of een tuiltje immortellen op de borst. .llgenieene ’'I"ij dingen. De inililianen der lichting van 1877, die in de maand juni laatst ingelijfd en nu in verlof zijn, zullen uilgenoodigd worden om hunne regemen- ten, den 1 oclober naast te vervoegen, op welken datum hun diensttermijn begint te tellen. Zaterdag nacht, rond drie uur ’s morgends, omtrent Middelkerkerke, heeft eene poststoom- boot van Oostendo, bestuurd door kapit. Wouters, eene schuit met vier man overzoild. Het ongeluk heeft plaats gehad door nalating van licht te ont steken op de schuit. Hel achterste van het vaar tuig is afgerukt door de wielen van het stoomschip en terstond zonk alles onder water. Twee moe dige matrozen van de postboot, de genaamden J. Missuwe, reeds in de 50 jaar oud, en A. Declerk, niets anders dan hunnen moed raadplegende en niettegenstaande de grootste gevaren, waaraan zij hun leven in de duisternis blootstelden, wierpen cone boot in zee en roeiden de drenkelingen achterna. De matroos J. Missuwe had bij hel uitlaten der boot zijne hand erg bezeerd, maar zijn moed deed hem niets gevoelen. Drie der manschappen van de schuil werden met groot gevaar in de boot ge bracht, de vierde, vader van een der drenkelingen, niet kunnende zwemmen, had den mast kunnen vaslgrijpen, en daar de stroom groot was, werd hij in volle zee geslagen. Hij deed de lucht door zijne noodkretlen weergalmen en gedurig riep hij den bijstand van God en Maria in. De moedige matrozen, met al hel vuur dal demoed huil in boezemde, roeiden den ouden man achterna. Met veel moeite en werk gelukten zij erin den drenke ling te redden, die schier dood was. Hij had bijna een uur in hel water gelegen. Dank zij deze moe dige matrozen, die hun leven hebben gewaagd om deze drenkelingen te redden; zulk eene moedige daad verdient voorzeker belooning. Men meldt uil Korlrijk, 10 september: Er blijven nog slechts dc vier muren van het gebouw der afgebrande bank meer over; van lijd tol lijd stort er een gedeelte van in, en uil de puinhopen heeft bet vuur verscheidene malen gedreigd op D.™ -- nieuw uil te bersten. Al de meubelen van den be- kend bij'kadaster s.-ktic A, n.r 30, gebruikt door stuurder zijn in den brand gebleven hij zelve en zijne familie hebben slechts den tijd gehad vluchten. De schade aan geld en papieren wordt geschat op 200,000 frank; het gebouw was ver- zekerd voor 120,000 fr. Er is een onderzoek be gonnen over de oorzaak van den brand. De buree- len van dc Bank en der Spaarkas zijn voorloopig overgebracht naar de Rijselstraat, n. 32, alwaar de stortingen, de betalingen en al wal den dienst der bank aangaat voorlgezcl worden. Dc aanhouding van den genaamde Jules Anthonc, fabrikant te Brugge, beschuldigd van bedrieglijk bankroet cn schriftvervalschingen, is door de raadkamer der rechtbank van eersten aanleg bevestigd; Anthonc, die tegen zijne aan houding in beroep was gegaan, zal voor dc aan slaande assisen verschijnen. Men weet dal Does, gewezen kassier, en Furth, gewezen bestuurder der Union dn Credit, zich in kassalie hebben voorzien legen het vonnis van hel assisenhof van Brabant, waardoor de eerste veroordeeld werd lot 12 jaren en de tweede lot 9 jaren gevangenis, en elk tol eene boet van 2000 fr. cn dc kosten. Hel lijvig dossier dezer zaak is eerst nu aan het verbrekingshof loegekomen en bel is M. Bayet, die met hel onderzoek is gelast cn met het verslag aan de kamer der vacatiën. Men denkt echter dal het hof nog gedurende de tegenwoordige vacantie zal kunnen uitspraak doen. Eene aanzienlijke aardinslorting heeft zater dag nacht plaats gehad tusschen de statie van Poix en Grupond, een weinig voor den doortocht van den indischen post, komende van Luxemburg, rond 3 uur. Een goederentrein die den expreslrcin opvolgde is, ten gevolge der ingestorle aarde, onlriggeld. Hel personneel bekwaam lichte kneu zingen. De dienst tusschen de beide statiën werd gedurende een gedeelte van den dag op eene enkele lijn gedaan. De Belgische expeditie naar dc oostkust van Afrika zal den 18 oclober vertrekken en zich te Southampton op hel schip le Danube inschepen; dc expeditie zal te Nalal ontschepen, daar 8 dagen blijven en naar Zanzibar gaan mcl behulp van stoombooten, die langs dc kust dienst doen. Een aardig testament.Een landbouwer der Ardennen stierf, eene vrouw, een paard cn een hond achterlatende. Eenige oogenblikken voor zijnen dood, had hij zijne vrouw bij hem doen ko men en gezegdGij zult het paard verkoopen en het beloop van den verkoop aan mijne ouders ge ven; gij zult den hond verkoopen en het geld voor u houden. Acht dagen nadien, geleidde dc wedu we het paard en den hond naar de markt. Al de boeren bleven stilstaan voor hel opschrift waarop men las: Dc hond 500 fr.; hel paard 5 fr. Die vrouw is zot» zegde men. Maar aan al dc koopers stelde zij dezelfde voorwaarden. Om het pagrd te hebben moet ge den hond vooreerst koopen, 500 fr. voor den hond cn het paard voor 5 frank, ’t Is te nemen of tc laten. Een liefhebber heeft den koop gedaan zonder er iels van te ver staan. Wat de sluwheid der boerin aangaat, zij hield den prijs van den hond, dus 500 fr. voor haai en gaf de 5 fr. aan dc familie van den overledene. den 11. Maria Dekeyzer, dochter van Leopold cn van Anna Visage, binnen palen. den 12. Maria Ryssen, dochter van Lodewijk en van Maria Provo, Zuidslraat. den 14. Blanche Heughcbaci t, dochter van Aloys cn van Sophie Vanlier, Ooststraat. den 5. Leonardus-Franciscus Lahaye, landbou wer, 52 jaren, geboren en wonende te Veurne, jongman, met Virginie-Sophie Becuwe, landnci- ringdoenster, 30 jaren, geboren le Ooslkerke en wonende te Veürne, jonge dochter. den 7. Sophia-Juliana Allaays, zonder beroep, 72 jaren, G maanden en 22 dagen, geboren en wonende le Veurne, ongehuwd. den 9. Elisa Vandewalle, 1 m. en 1G d. den 9. Joanna-Theresia Verhacgc, bijzondere, 69 jaar en half, geboren le Crombeke en wonende le Veurne, weduwe van Karei Balcacn en Jan- Francis Dubuisson. Op het kerkhof van Père la Chaise werden alleen de genoogdigden loegelaten; er waren er meer dan 1500. De weg daarheen, van de Chateau d’Eau lol den ingang, was misschien wel het belangrijkste ge deelte van den weg. Hier stonden duizenden werk lieden, sommigen in hel werkpark, anderen in hel kleed wat bij plechtige gelegenheden past, allen immortellen in het knopsgat. Ze waren daar met hunne gezinnen. Ook hier hoorde men van tijd tot tijd de geliefkoosde republiekeinsche kreten, maar ook al weer was alles spoedig stil. Op het groolc plein kon men eerst recht zien hoe eerbiedig het publiek in en om den stoet zich gedroeg, met hoeveel belangstelling het de rouwdragenden, generaal Charlemagne, neef van Thiers, cn graaf Roger du Nord, een aangehuwden neef, mevrouw Thiers en mejuffer Dosne in de rijtuigen trachtte te herkennen. Hel was omstreeks half drie toen de stoet op den Boulevard Voltaire kwam cn een uur later stond men voor hel kerkhof, na nog de ge- hcele bevolking van de rue Oberkampf, Popincourt, Saint Maur, stralen van het oude Parijs, dus door eene arbeidende bevolking bewoond, le zijn voor bijgegaan. Op Père la Caise was de familiegrafkelder van de familie Dosne-Thiers, geplaatst tusschen de graven van generaal Kellerman en Lafayette, geopend. Grévy sprak het eerst. Hij was welsprekend, het kwam uil het hart. Vuitry en Pollman hielden met Grévy de minst omvangrijke redevoeringen. Jules Simon hield eene meer politieke redevoe ring. Nimmer, zegt hij, was een minister meer nuttig en minder hoveling dan Thiers; hij streed i voor die beginselen, namelijk voor de vrijheid tegenover de persoonlijke macht, hij deed dit als dagbladschrijver onder de restauratie, als minister onder dc julimonarchie, als afgevaardigde onder hel tweede keizerrijk. De heer Silveslre de Sacy nam namens de fran sche academie hel woord. Slil cn rustig verlieten dc aanwezigen het kerk hof; de redevoeringen werden loegejuicht, maar geene manisfestalie, van welken aard, ook had plaats. En langzaam keerde de menigte, die op achtmaal honderd duizend personen geschat werd, huiswaarts. Die schatting schijnt niet overdreven, wanneer men weet dal de gedeelten van Parijs, waarlangs, de stoet niet trok, bij voorbeeld dc overkant van do Seine, nagenoeg geheel verlaten waren. Zoo eerde een groot volk een groot man! Burgerstand der stad "Veurne. GEBOORTEN. HUWELIJKEN. STERFGEVALLEN.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 3