VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT BERICHT. 91. 51.' JAAR. wb en zou zoo- Wij verzoeken de burgers, die het recht meenen te bezitten op de kiezerslijsten gebracht te worden, of degene waar tegen een reklaam is gedaan, zich onmiddelijk op het bu reel van het Advertentie-blad aan te bieden. bemiddeling van wege Rusland te Weenen toegekomen. Een telegram uit Weenen meldt dat in de zitting van de Kamer der vertegenwoor digers, de lieeren Fux en consoorlcn de volgende ondervraging hebben voorgedra gen: «Is hel gouvernement voornemens het beginsel (Ier billijksle onzijdigheid te handhaven in het lurksch-russisch geschil en zou hel gouvernement voor de hand having dier onzijdigheid en voor hel waar borgen der ooslenrijksche belangen legen alle toekomende gevaar, al zijnen invloed willen gebruiken, opdat Servië geen deel aan den oorlog zou nemen? Veurne, September. Hl liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Helgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. voor de gansche wereld de vrijheid van Godsdienst verlangen. Hoe kon dit anders zijn De onverdraagzaamheid is eene wet voor de katholieken. Hunne godsdienst maakt het hun tol eenen plicht de anders den kenden, door alle middelen die in hunne macht zijn te bestrijden. Toen zij de macht in handen hadden, hebben zij het geweld volop en bovenma tig gebruikt. Zij zeiden lol zich zelve, om geene wroeging te gevoelen, dal zij aan hun geweten gehoorzaamden. De verdraagzaamheid is, daarentegen, hel grondbeginsel-zelf van het liberalism. Zijne grootste verovering is de vrijheid van geweten. Hoe vele stroomen bloeds heeft zij niet gekost Wie anders dan de katholieken hebben dit bloed vergoten en al dit lijden doen uitstaan? Niemand kan gelooven dat menschen die de vrijheid voor allen vragen, die hun leven te pande stellen om hel grondbe ginsel der verdraagzaamheid, anders den kenden zouden hebben kunnen vervolgen. Liberalen hebben, ja, bloed van katho lieken vergoten. Doch in welke om standigheden? Toen zij zich moesten ver dedigen alleen. Nooit hebben zij de worsteling aange vangen. Om hunne gedachten te ver spreiden wilden zij alleenlijk overtuigen Nooit hebben zij daartoe brandstapels en torturen gebruikt. Nooit is erdoor hen een godsdienstoorlog aangevangen. En de martelaren? Zou men kunnen vragen. Zijn de katholieken in den aanvang der kristene lijd rekening n iel vervolgd geweest? Ja, doch waarom werden zij ver volgd Omdat de kristenen te dien tijde, die met onze katholieken niets gemeen heb ben liberalen waren. Daarom heb ben zij hel gemeenzame lol der liberalen de verdrukking, onderslaan. Zij brachten lol de heidenen, de on verdraagzamer) van dit tijdstip,de denk beelden over vrijheid, gelijkheid en broe derlijkheid, zij voorbereidden de vrij heid van geweien, zij vroegen het recht, A'.‘ Provinciale Correspondent zegt dal von Bismarck naar Berlijn gaai ko- eenige dagen verblijven zal, al- z-» r ISc vervolgers. Onder dezen titel hangt een blad van Brussel een treffend tafereel op over de handelingen en de vervolgingen die de Roomsche Kerk, zoohaast zij machtig ge worden was, aan anders denkenden deed lijden, en doet zien dal niet zij de ver- voglde; maar altijd uit hoofde van hare leer van onverdraagzaamheid, de hardnek kigste vervolgster, moordenaresse bloedvergietsler is geweest en nog zijn, moest zij nog eens hare macht verre kunnen uitstrekken. Sedert eenigen tijd, zegt bedoeld blad, komen bij de klerikalen de oude klachten voor den dag over de vervolgingen die de katholieken, sedert eeuwen, van wege de liberalen hebben moeten lijden. Daar gaat geen dag voorbij of het een of ander jesuïelenblad schrijft nieuwe klachten over die verouderde en honderd maal wederlegde logen. Inderdaad, nooit, noch voorheen noch heden, zijn de katholieken door de libera len vervolgd geweest. Integendeel de liberalen zijn slachtoffers van de dwingelandij der katholieken ge weest, telken male dat deze laalslen zich sterk genoeg gevoelden om hun zwaard te gebruiken. De geschiedenis is vol verhalen over Godsdienstvervolgingen en Godsdienst oorlogen. Wie zien wij in deze worstelingen de rol van verdrukkers vervullen? Wie anders dan de katholieken. Wie zijn de verdrukten? De liberalen, dal is te zeggen die, die Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven on geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden’ Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar lAchterveldc en Dixmudé naar TVicuport. Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-<»0 0*00 Venrne naar Lichlervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-45 ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1877. Poutiek Overzicht. Het franscb staatsblad kondigt het ma nifest af van maarschalk .Mac .Mahon aan hel fransche volk. De maarschalk verklaart er in, dat hij de republiek niet wil omver werpen en men kan er ook uit opmaken, dal, zoo de kiezingen legen zijn verlangen uitvallen hij zijn ontslag niet zal geven of ook niet in eenen meer republikeinschen zin regeeren zal. De kiezingen zouden op 14 October be paald zijn. De tegenwooidige toestand op hel ooi- logslooneel in liet Oosten wordt streng door de oflicieu.se dagbladen, zoo te Ber lijn als te Weenen, beoordeeld. De Abend post van Weenen doel te recht opmerken, dat de uitslagen door de Russen voor Plev na bekomen, in geen ver band staan met de ontzaglijke opofferingen, die zij gekost hebben, en is van gevoelen dal de krijgs verrichtingen met meer woestheid dan met krijgskundige kennissen zijn geleid gewor den. Van haren kant ver klaart de Norddcnlsche Zeitung zonder omwegen dal de veldtocht der Russen mislukt is en die mislukking vooral toe te schrijven is aan de krijgs- maalregelen, die le la .1 en zonder plan van samenwei kin:: nomen werden. De Na tionale Zeiltuig zelve, die steeds rujsischgc- zind was, bekent nu dal eene overwinning van Rusland gevaarlijker dan eene neder laag voorden vrede van Europa zou zijn. Een telegram uit Salzburg meldt dat prins von Bismar ck en graaf Andrassy al daar dinsdag avond zijn aangekomen en aanstonds eene bijeenkomst hebben ge had. De prins men en er eenige tiagen vermijveii z.u, ,u- eer zich naar Varzin le begeven. Graaf An drassy was donderdag te Weenen terug verwacht. Zijne bijeenkomst met prins von Bismarck zou geene veranderingen in de Oostenrijkse!)- hongaarsche staatkunde brengen. Tol hiertoe is geene vraag lol ADVERTE 10 f A X<’ nnng. naiflMPiMwr-, mjr-TTM.-.T, rgi

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1