4 Brussel Antwerpen Gent Brugge Bergen (Mons) Hasselt Doornik Arion Luik Namen De buitensporige pogingen die de geestelijkheid aanwendt om haren rijkdom te vergroolen, om overal meei en meer kloosters te slichten, om hel wereldlijk en officieel onderwijs aan te randen, te vernietigen en het te vervangen door hel broerkens onderwijs, leggen aan alle lieden, die hel vaderland beminnen en hel behoud onzer vrijzinnige instel lingen ter hart nemen, de plicht op krachtdadig legen die snoodc pogingen te velde te trekken. Dit doen de liberalen bij middel van hel woord en van den schoolpenning, dit doen de liberale gazetten bij middel van artikels waarin de politieke geestelijken, de paters en de nonnen welke van den godsdienst eenen winkel maken, natuurlijk, niet gespaard worden, en die liberalen en die liberale gazetten doen wal zij moeten doen. aan de leering der heidenen niet te ge- looven. Zij zijn door de heidenen onder Nero en zijne opvolgers vervolgd geweest, om de zelfde redt' waarom Calvinisten, Luthera nen, Albigcezen, llussilen en zoovele an deren, later door Home zijn vervolgd ge weest, omdat zij de vrijheid van hun ge loof verlangden. I>e nieuwe kieswet. De nieuwe kieswet is nog niet in voegen of reeds ziet men in verschilligc bladen reklamaliën opdagen dal het geheim der stemming niet gewaarborgd is en men de briefjes zal kunnen leekenen even als vroeger. Wij denken met la Gazelle, dal hel nu den oogen blik niet is om te roepen dat hel geheim der stem ming met de nieuwe wet niet verzekerd is. Inder daad, wal men ook zegge, hel gouvernement zal geene nieuwe discussie openen over hel kiesstelsel dal nog in werking niet is geweest, en hoe meer men hel stelsel van stemming zal slecht maken, hoe min vertrouwen de kiezers zullen hebben dal hunne stemming geheim zal kunnen blijven. Dal de klerikalen dal doen, zij zijn in hunne rol, hel is met de geteekende briefjes en het bedrog dal zij meerderheid geworden zijn. .Maar wij libe ralen moeten trachten de kiezers vertrouwen te doen hebben in het geheim dor stemming, ten einde ze onder dit oogpunt gerust te stellen. Hel kan zijn dal eenige der aangeduide grieven tegen de wet, gegrond zijn, waarvan men rekening zal kunnen houden als de wet zal herzien worden, inaar de waarborgen tegen de geteekende briefjes zijn talrijk in de wel en wij denken dal hel moeilij- kerzal wezen om bedrog te plegen dan men denkt. Dat men de wet niet voorop al broke, eindigt ia Gazette, dal men de kiezers niet voorop loeroepe dal zij geen vertrouwen mogen hebben in het nieuw stelsel en dat men niet zegge: M. de pastor zal welen als gij voor zijnen kandidaat niet ge stemd hebt. Dat is in de kaart spelen van de klerikalen, die hel genoeg zullen herhalen legen hunne kiezers en ze bedreigen met alle soorten van straffen als zij voor hunne vrienden niet stemmen. Dit zijn eenige gedachten, die wij met hel Brusselse!) blad in overweging geven aan de libe ralen, opdat zij er hunne handelwijze naar zouden jregelen. Het is valsch, dal, ingevolge do Grondwet hel ollicieel onderwijs niet moei beslaan. Want, be stond het niet, dan zou men te kort blijven aan de bepaling van de 2<ta paragraaf van art. 17 dier wet. Gij noemt ons, Leugenaartje, schijnheiligen MANNEN ZONDER EER NOCH SCHAAMTE Zeer wel, gaal maar voort in hel schelden, dal betaamt immers aan een christelijk blad, dal door de zoo gezegde opvolgers von Christus als eene goede gazel wordt aanbevolen. Doch, dal die zelfde mannen, die gij heden zoo geweldig aanrandt, slechts een weinig in uwe kaart speelden, zonder daarvoor in hel minst hunne levenswijze te veranderen, gij zoudl ze niet meer schelden, maar gij zoudl ze, integendeel, verheffen, loven en prijzen. Is hel niet waar RECHT ZINNIGE opstellers van bel Leugenaartje? Het Leugenaartje, natuurlijk, verdedigt de kloosters. Hoe meer kloosters en hoe meer kloosterlingen, geeft hel te verslaan, hoe beter. De ouderlingen van Veurnambachlzegt het, hebben van hunne ouders en groot-ouders ver nomen, hoe, vroeger, de kloosters de menschen gelukkig maakten. De pater en nonnen van vóór de beloken tijd, beweert het professorsgazelje, waren mensch- licvend en milddadig, dat hei eeae benedictie wi s: zij zorgden voor den arme veel beter dan hel tegenwoordig armbestuur; de hongerigen en dors- tigen kregen in de kloosters eten en drinken; wie geeneu huis had, ontving er een goed en gul onthaal, en menigmaal gebeurde hel, dat, in tegen spoeden, de pachters van kloostergoederen van hunnen pacht ontslagen wierdon. Hoe schoonop hot papier! Maar indien hel Leugenaartje, bij uitzondering, geene prullen verteld waaraan wij grootelijks twijfelen dan moei hij bekennen, dat de paters en nonnen, sedei l honderd jaar, veel veranderd zijn. Tegenwoordig, inderdaad, in plaats dat de paters en nonnen geven, doen zij niet anders dan vragen; in plaats dat de arme lieden bij beu ondersteuning vinden, zamelen zij zelve» aalmoezen in en gaan ten huize de beste brokken al halen; in plaats dal de pachters van kloostergoederen in ongunstige jaren vermindering van pacht bekomen, is liet, integendeel, altijd den vollen pot. Waarom schuimbekt hel Leugenaartje van gram schap in zijn laatste nummer? Waarom neemt hel het zijnen toevlucht tot grove en vuige personali teiten? Waarom? Voor geene andere reden, dan omdat het Advertentie-blad een artikel heeft ge plaatst tegen de vermenigvuldiging der kloosters, tegen die paters en die nonnen, welke, onder voorwendsel van God te eeren en te aanbidden, onbekommerd en als egoïsten een lui en vadzig leven slijten. Hadden wij de 25,000 heiligen uit den hemel aangerand, en de drie goddelijke personen der 11. Drievuldigheid op den hoop loc, hel Leuge naartje zou ons nooit met een antwoord hebben vereerd; maar, omdat wij ons verstout hebben bel gedrag, de levenswijze van zekere soort van zoogezegde geestelijke personen te beknibbelen en te laken, kent de woede van hel professorsgazelje geene palen. Dat de heilige schrijvers er maar geene bloed spuwing van krijgen. Onze moderne katholieken mogen dus gerust hunne valsche klachten over inge beelde vervolgingen, waarvan zij de slacht offers zouden geweest zijn, staken. Dilis lijd verlies, niemand gelooftze nog. be ganschc wereld weel te goed dal zij immer, niet de vervolgden; maar de ver volgers zijn geweest. baar zijn zelfs vele lieden die vast over tuigd zijn dat, in volle negentiende eeuw, zij dit schandelijk middel van geweld om hunne overhccrsching te vestigen, nog zonden willen gebruiken. Een geestelijke persoon aanranden hij mag de grofste pater zijn, of het smeerigste broerken wezen is, voor onze tegenstrevers, hel grootste kwaad, dal een liberaal bedrijven kan. Loochent de godheid van Christus, en zij zullen het u vergevenM.r D’Haene de Slebnhuyze is er een levend bewijs van. Maar houdt staande, bij voorbeeld, dal de geestelijken geld- en heersch- zuchlig zijn; dal zij van den waren weg afdwalen en hunne zending van liefde en broedermin met de voelen treden; dal zij hel zuiver godsdienstig ge voel onder de menschen vernietigen door de politiek en de wereldsche glorie boven den godsdienst te plaatsen; dat zij eene ramp zijn voor de streek, die onder hunnen politieken invloed gebukt gaal, en de heilige schrijvers zullen u behandelen als ge spuis, en zij zullen u vervolgen zonder genade. Wal hel Leugenaartje over het onderwijs zegt is onzin en gansch tegenstrijdig met de waarheid. Het is valsch, dal de volledige uitslagen dor 1 konkoersen ten voordooie zijn van de geestelijke onderwijsgestichten. Het is- valsch, dal de wereldlijke scholen onze- dclijk zijn; zij zijn zedelijker dan de geestelijke scholen, en indien de priesters aan de eerste den oorlog aandoen, hel is uil politiek en uil baatzucht. 8 4 4 4 4 3 2 2 1 Bisschoplijke Collegiën 2 benoemingen. Zie hier, volgens den Journal de Bruges, de vergelekene uitslagen der konkoersen tusschen de Athénées, of wereldlijke collegiën van den Slaat, en de gepatroneerde bisschoppelijke collegiën, of collegiën die van wegc de gemeenten hulpgelden genieten. .4 Ihënëes. 8 benoemingen. Van het oogenblik dat de katholieken meester geworden zijn, hebben zij alle andersdenkenden deze vrijheid geweigerd. En de liberalen, sinds zij nu hel getal en de macht hebben, welke vrijheid hebben zij vervolgd? Geen bloed hebben zij doen stroomen om hunne grondbeginselen te verspreiden. Zij hebben de lessen van den Zaligma ker nageleefd. Even als Hij, hebben zij door het woord alleen, en niet door het geweld, hel edele gevoelen van vrijheid, gelijkheid en broederlijkheid verspreid. Zij hebben de schoone zending der eerste kristenen nagegaan en de leeiing van verdraagzaamheid van den Meester ge volgd, terwijl de katholieken, Kris- tus verloochenende die de menschlieveud- lieid predikte, van het oogenblik dal zij machtig waren, de denkbeelden van ge weld en van wreedheid der heidenen in het werk hebben gesteld. Meer bloed zeil hebben zij vergoten en meer martelaren dan de heidenen, heb ben zij doen sterven. Het is op maanndag, 1 October, dat Mr Ruzette, onze nieuwe Gouverneur, zal worden geïnstalleerd. Mr Ruzette is nog een zeer jong tnensch, die geen hel minste bewijs beeft gegeven van ervaren heid, ol van grondige kennissen in bestuurlijke zaken, en wiens eenige titel, tot hot verheven S.‘ Truien f Gbeel2 Kortlijk 1 Eecloo 1 Enghien 1 Herve1 Poperinghe 1 Oostende 0 De Athénées hebben dus daaromtrent viermaal meer benoemingen dan de bisschoppelijke colle giën, en bijgevolg verdienen de wereldlijke colle giën, viermaal meer de hulpgelden, uil de kas der schatplichtige» geput, dan de geestelijke collegiën. Die uitslag der konkoersen, als men acht geeft op het onderwijzend personeel, welk men door gaans in de beide categorie» dezer scholen aan treft, zal niemand vei wonderen. Wie zijn de professors in de wereldlijke collegiën Mannen, die, door langdurige studiën in de nor maalscholen en door moeilijke examens, blijken hebben gegeven van wezenlijke geleerdheid, en die, door aanhoudende pogingen, zich meer en meer trachten te bekwamen en zich als goed let raar te onderscheiden, omdat zij weten, dat zij liuuna bevordering of hun avancement in het onderwijs van den Slaat, niet aan voorspraak, maar aan eigene verdiensten zullen te danken hebben. Wie zijn de professors in de geestelijke col legiën Meest altijd jonge priesters, die pas uit liet semi narie komen, die geene bijzondere geschiktheid hebben voor hel onderwijs, noch zich ooit op dit vak hebben locgclegd. Hel zijn, in een woord, professors-sludenten, die nog, ol te jong, of te schuw, of te eenvoudig zijn, om als onderpastor in deze moeilijke wereld op te treden, en die men voor eenige jaren naar cc» collegie zendt, om er rijp te worden, en er ondervinding en wereld kennis op te doen. Zeer dikwijls gebeurt liet, dal die professorljes zich in hel collegie hun ge vang vervelen, en wel verre van er zich ver dienstelijk te maken, al doen wal mogelijk is om hunne ongeschiktheid voor hel onderwijs le doen blijken. Kunnen nu wel die jonge priesters, die pro- fessors-sludenten, die nog zoo veel le loeren heb ben, en onderwijzen moeten zonder liefde noch vocalic, vergeleken worden aan de professors der wereldlijke collegiën, die ijverige geleerden, die hel onderwijs en de leerzuchtige jeugd boven alles liefhebben? Neen, neen, de vergelijking is niet moge) ijk. Overigens, de uitslagen der konkoersen zijn daar. Die uitslagen zijn vruchten, en aan de vruchten kent men den boom. I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2