VAN VEURNE X i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT A I N’.r 92. •J AAK. T\ 4 de jweten- hcdcn nog liet X C De drukpersvrijheid. Wat verslaat de klerikale partij door de vrijheid van drukpers’ Hel recht aan haar alleen toegekend van alles te schrijven wal zij wil Ziedaar, zegt het Weekblad, wal zij door de vrij heid van drukpers, in een woord door al de vrij heden ons door de Grondwet gewaarborgd, ver slaat. Zij wil dezelve uitsluitelijk voor haar en door haar geëxploiteerd zien. Alles voor u, niets voor een ander. De priester mag, ja moet de liberale ins' "ingen van hel land aanvallen en bestrijden; hij heeft hel recht, volgens de klerikale gazetten, minis ters, gouverneurs, provinciale-en gemeenteraden, als zij lot de libarale partij behooren, te beschim pen, te bespotten en door den modder te trekken; hij heeft het recht en de plicht van de wetten, de instellingen en inrichtingen der liberalen aan te randen on in verkeerden zin uil te leggen, om zo bij hel volk in verachting en misprijzen te brengen. En wanneer een vriend der grondwettelijke vrij heden des lands, een vriend der orde, een mandie de waardigheden van hel burgerlijk gezag hoog acht; als zulk een man het woord neemt dan Hot bclgisch kapuelenonnest. Volgens eene statistiek is Belgic het land van gansch de wereld die het meeste religieusen van beide geslachten beval. In 1846 waren er 12,000; in 1856 lelde men er 14,600; in 1866 klom dit getal reeds tot 18,200 en in 1876 is dit getal tot het verbazend cijfer van 24,000 geklommen. Hierbij zijn niet gerekend degene die zich be- bendiglijk verbergen om zich te ontrekken aan de navorschingen van moeder Themis. 24,000 langrokken van alle kleur en geur, die allen zonder arbeid leven en ons arm Belgic op allerlei wijzen uitzuigen. Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijd in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk ondcrleekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. liet nut der kloosters. Hel is kuricus om de klerikale bladen te lezen, hoe zij zich moeite geven om te bewijzen dat paters en nonnen hoogst noodzakelijk zijn, dat zij meer werken dan iemand anders, in een woord, dal zonder die nuttige instellingen (de kloos ters) de wereld niet zon kunnen beslaan. Die zelfde gazellen hemelen hoog de paters op van vroegere lijden, waar onder zich veel geleerde mannen, zoowel in de go Isgeleerdheid als in de jwelen- schappen bevonden. Hel is waar dal hel in vroegere tijden de gewoonte was voor sommige geleer den zich in de stille van het kloosterleven op de studie toe te leggen. Maar is dit den dag van geval Waar zijn de werken van de 50,000 kloosterlingen die ons gezegend Belgen- land telt Zij zijn dun gezaaid Neen, de kloosterlingen houden zich heden maar bezig met de politiek en met te zorgen dal hun klooster zooveel en zoo spoedig mogelijk vergroot en er daaren boven allijd een goed sluiverken in kas is. De religie... dat is maar een middel voor hen om hun doel te bereiken. Een klerikaal blad doel opmerken dat er zoo en zooveel (luizende kloosterlingen zich bezig houden mol de jeugd te onder wijzen Ehwcl, in plaats van dil voor eene wel daad le aanzien, aanschouwen wij dal voor een ongeluk: want hel is bij middel van hel klerikaal onderwijs dat men de menschen zoo fanaliseerl en er machienen in plaats van handelende en denkende personen van maakt. De kloosterlingen, zeggen hunne offl- cieele verdedigers, zijn van ’s morgends om 4 uren te been en aan den geestelijken arbeid, zij bidden of brengen hun leven in bespiegeling door. Men moet bekennen dal dil werk toch zoo lastig niet is en daarbij weinig nut voor de wereld bijbrengl. Lieye deugd, roepen de klerikale ga zetten uil, als de paters en nonnen ecus moesten werken cn de concurrentie doen aan de burgers, wat zou hel dan zijn? Indien zij wilden werken zouden zij in geen klooster gaan cn dan zouden zij inte gendeel nuttige lieden voor de samenle ving zijn, terwijl zij nu tol last dienen en de vermenigvuldiging van de niets voort brengende personen op kosten van ande ren levende, een gevaar voor de maat schappij aanbiedt. 51.e Politiek Overzicht. In Erankrijk, ofschoon hel kieslijdvak nauwelijks geopend is, zijn de verschil lende politieke partijen reeds volop aan hel weik, om hare kandidaten voor te slaan. Men kan er zich geen denkbeeld van vormen zegl de berichtgever van den Times, van den haat, die de partijen sedert den 16 mei verdeelt. Volgens dien corres pondent wordt hel meer en meer zeker, dal de republiekeinen de overwinning zul len behalen. Men heeft de optelling gemaakt der uit tredende leden der laatste fransche Ka mer, die zich niet meer voorstellen om herkozen te worden, of die sedert de ont binding overleden zijn. Ze zijn ten gelalle van negentien, waaronder tien der linker en negen der rechterzijde. Op 555 leden, waaruit de ontbonden Kamer bestond, zijn er dus 514, die zich op nieuw voor de kio- zing van den 14 October voorstellen. Volgens uil Wccnen aan den Times ge schreven wordt,zou hel voornaamste voor werp der bijeenkomst van prins von Bis- mark en graaf Andrassy le Salzburg, de gebeurlijkheid der dood van den paus ge weest zijn, alsmede de maatregelen te nemen bij de benoeming van zijnen op volger. Volgens de Magilcnburger Zeiltuig, zouden de beide kanseliers op die bijeen komst ook lot het gevoelen zijn gekomen, dat de oorlog enkel lusschen Turkije cn Busland moet voorlgezet worden. Ooslcn- i ijk en Duilschland zouden hunne houding van onzijdige welwillendheid jegens Bus land blijven in acht nemen. De vermaarde russischc generaal Tot- leben is te Bucharest aangekomen. Die heldhaftige verdediger van Sebastopol is op den Donau geroepen om hel oog le houden over de toebereidselen van over wintering. De berichtgever van den Daily Nctvs zendt daarover de volgende inlich tingen: Men bereidt zich lol eenen win- lerveldlochl. Er zal een spoorweg van Giurgevo naar Simnitza gelegd worden; men verhoopt dal hij met hel einde van October zal gereed zijn, doch ik geloof niet dat dil voor Kerstdag zal zijn. Er zijn bij zondere stoomschepen besteld geworden om den Donau, niettegenstaande hel ijs, le kunnen bevaren. Bestellingen van war me klecdercn zijn gedaan. Barakken wor den opgcslagcn. Alles duidt aan, dal Rus land besloten is den oorlog lot hel uiterste voort te zetten. De dappere lurksche generaal Osman pacha houdt hel nog allijd te Plevna vol. Een militaire correspondent, die met eigen oogen de stellingen van Plevna heeft ge zien, telegrafeert dal hel russisch-ru- meensch leger eene lijn beslaat, die zich uilbreidl van Grivilza lot aan Talchenilza. De Russen schieten gedurig op de werken der Turken, die met moeite antwoorden. De depechen uil Conslantinopel melden nog de samenvoeging niet der legers van Chevkel-pacha en van Osman-pacha, doch zij bevestigen dat de eerste zich maar op vijf uren van Plevna bevond. In den bergpas van Gltipka blijven de Turken voortdurend de russischc stand- plaatsen beschieten, doch zonder uitslag te bekomen. Hel zou zeer wel kunnen ge beuren dal de Bussen den bergpas van Chipka zullen ontruimen cn op Ternova zullen aftrekken. Veurno, September. ZATERDAG 29 SEPTEMBER J877. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; cn allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving belaalbnnr voorop: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch België: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Koor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Vertrekuren von den ijveren weg van Duinkerke, Veurne naar Eicbtervelde cn Dixinude nanr IVieuport. Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 Venrne naar Lichlervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixinudc-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-45 ADVERTENTIEBLAD ■■iwnm—rai ii ii i in—re»

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1