VAN VEURNE SO NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ■a ijfcA I dl iV 95. JAAR. LU Eenafzonderlijk nummer 10 c.n Bekendmakingen la centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, én op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingOn, artikels of brieven, behoorlijk ondcrleekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Ifelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Re Revolutie alleen kan Rome redden. ’I Is zondag 14 October dat de algemeene verkie zingen in Frankrijk zullen plaats hebben, dat het franschc volk zal uitspraak doen, niet alleen tusschen de republiek en de monarchie, tusschen hel gouvernement der natie door de natie en hel persoimeel gouvernement of de dwinglandij, maar tusschen de vrijheid en hel klerikafism, tusschen de beschaving en Rome. De uitslag der kiezingen die eerstdaags bij onze naburen gaan plaats hebben, levert hoegenaamd geenen twijfel op. Niettegenstaande al de besturen opgevuld zijn met aanhangers der klerikale coalitie die al bunnen invloed te werk stellen om de gouvernementele kandidaten te doen zegepralen niettegenstaande al de vervolgingen waarvan de liberalen het voor werp zijn niettegenstaande al de wetsverkrach tingen door hel gouvernement van Mac-Mahon legen de vrienden der vrijheid gepleegd, en de be dreigingen van den Voorzitter legen der Republiek en hare voorstanders zal hel klcrikalism door bet algemeen stemrecht veroordeeld worden, zal de Republiek, zal de vrijheid, zal de beschaving in de kiezingen zegepralen. In de vorige Kamer hadden de liberalen cenc meerderheid van 200 stemmen; 363 liberalen zetelden inde Kamer die komt ontbonden te wor den: hel gclal republikeinen zal in de nieuwe Kamer lol 400 beloopen. Neen, voor de kiezingen is niet te vreezen. Maar na de kiezingen? Zal Mac-Mahon zich aan de uitspraak van hel franschc volk onderwerpen? Zal hij, na gezien te hebben dat Frankrijk republikeinse!), liberaal wil blijven, zijne ministers kiezen onder mannen die de instellingen van hun land getrouw Willen naleven en voor de vrijheid werken? Daar is hol grootc vraagpunt, dat niet alleen het franschc volk aanbelangt, maar al de menschcn- vrienden, al de vrienden van vooruitgang en be schaving omdat dc monarchie die België en andere landen gelukkig kan maken, in Frankrijk de revoluliën die daar sedert min dan eene van het beleg verklaard. Alles doet dal de oorlog niet op het eindi- men nog niet spreekt van POLITIEK OVERZICHT. liet kieslijdvak in Frankrijk gaal rustig voort, lot spijl der mannen van de moreele orde, die zouden gewenscht hebben dal de republikeinen zich door gewelddadigheid onderscheidden en alzoo hunne zaak, die zoo schoen slaat, bederven. Zekere padjsche dagbladen blijven bc- woereu, niettegenstaande dc ontkenningen der bönaparlistische dagbladen, dat er-nog een nieuw manifest van maarschalk Mac Mahon verschijnen zal, dal dit maal in eenen repubtikeiiischen zin zou opgesleld zijn. Indien de inlichtingen dier dagbladen juist zijn, zou de maarschalk, in eenen op roep in extremis lol de kiezers, zich niet bepalen met te zeggen dal hij de republiek lol in 1880 behouden wil, maar hij zou ook verklaren, dal hij zelfs over dien da tum eenen gouvernemenlsvortn wil vesti gen, die als den eenigen mogelijken voor komt. In één woord hij zou verklaren wat de heer Thiers in 1872 vei klaarde en lol hel zelfde besluit komen. Na hel legilimistisch dagblad l'Union ziel men ook la Gazelle de France, een ander dagblad derzelfde partij, zich bitter over de staatkunde van hel gouvernement be klagen. Hel manifest van den heer Rouher doei la Gazelle hel volgende schrijven Op hel oogenblik, dal de maarschalk aan de eerlijke lieden vraagt om hem te hel pen in zijne handen het beginsel van gezag te slevigen, roept de heer Rouher uil, dat de maarschalk maar een balk is, die dienen moet om er overnaar hel keizerrijk te gaan. Bij het lezen van dit manifest zal het kabinet er de vrucht zijner zwakheid in zien. De heer de Fourlou is beneden zijne laak: hij is zonder middel om dien onver schrokken speler in bedwang te houden en hem te dwingen zich van geenc rol meester te maken, die men hem niet wil geven. De heer Kouher doel kwaad aan het kabinet en aan den maarschalk, om dat hij aan zijne souvereine macht wil doen gelooven, en hij do l dit stoutmoedig, met verzekerden stoot, omdat hij gevoelt hoe zwak hel kabinet is en weel dal men hem niet zal antwoorden. De republikeinen hebben hunne kandi daten aangeduid in al de kies-omschrijvin- gen van Frankrijk. Behalve in twee plaat sen stellen zij overal kandidaten en zijn verzekerd van den zegepraal. Uit het Oosten is er weinig nieuws. Dc Russen schijnen niet te willen afzien van hunne krijgsverrichtingen voor Plevna; generaal Toileben heeft zich voor de voort- eigene ruilen inwerpen dan melde voor gaande regels te schrijven. Aan wie is dc schuld, als handt en nijverheid kwijnen Tol in 1870 ging Belgic gestadig vooruit in handel en nijverheid, de ontvangsten der spoorwegen vermeerderden maande lijks met honderden duizenden franken, wat wel een bewijs is dal de handel in voorspoed was. Maar nu, sinds zeven jaren dat wij een klerikaal ministerie hebben, sinds een Wasseige al de tarieven heeft omgeworpen en de verwarring in al de besturen is ge bracht door hel verplaatsen en afdanken van goede, maar liberale bedienden, sinds dien is de voorspoed gestaakt geworden. Hel klerikaal ministerie, in plaats van nuttige wetten voor te stellen, die hel land moesten opbeuren en onze handels- betrekkingen in den vreemde uitbreiden, heeft zich enkel bezig gehouden met pat tij wetten te maken, plaatsen aan hunne on bekwame creaturen te geven, het slichten van kerken en kapellen, ten einde meer pastoors cn onderpasloors-kiezcrs te kun nen benoemen. 5i.e In een woord, in plaats van een bestuur te zijn voor de Belgen in bel algemeen, heelt hel ministerie zich enkel voordeelig getoond voor zijne partijgenoten en de openbare vaken verwaarloosd. Ziedaar eene der groote oorzaken van de krisis die wij heden hebben. En wal in ons land gebeurt, is ook het geval met Frankrijk. Daar hebben de klet ikalen met hunnen partij-aanslag van 16 mei, opeens een gevoeligen slag aan hands! en nijver heid gegeven, die, om te zeggen, in eens zijn stil gevallen. Dal zijn feilen, die aanlooncn als wij een slechten lijd beleven, hel groolen- deels de schuld is van de klerikale poli tiek, die enkel zorgen voorde kerken en kloosters, en dal hel spreekwoordHoe meer kloosters en kloosterlingen, hoe meer armoede, wel een waarwoord is. Ilelfjie’s voorspoed. De klerikale Bien pubic schreef onlangs het volgende: dal men heden hel duide- lijk bewijs heeft, dal de waarde der onroerende eigendommen vermindert. Verscheidene huizen zijn in de hoofd- stad verkocht, voor helderde der waarde die zij voor vier jaren hadden. Dit is ook hel geval in andere groote sleden. En alle dagen hooren wij den lof maken van de gestadige vermeerdering van den openharen rijkdom. lie Uien public kon niet beter zijne ZATERDAG 6 OCTOBER 1877. Vert rekuren van 'ton ijzeren weg van Duinkerke, Veurne haar Eiclitervelde cn Dixmude naar Xleuport. Duinkerke naar Veurne 6-35 1 1-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmudc 7-30 12-00 4-20 0-00 Venrne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-45 zetting voorzien gen slaat en vrede te maken. Te Bucharest is eene zekere misnoegd heid ontslaan, die te begrijpen is, ten ge volge der overgroote verliezen, door de rumeesche troepen voor Plevna geleden. Men vraagt dc terugroeping van het leger en men spreekt van minislcrieelc crisis. De Rumcenen hadden er zich niet aan ver wacht dat de veldtocht zoo langdurig cn zoo noodlottig voor hen zou geweest zijn. Een telegram uil New-York meldt dat de troepen der Vereenigde Staten van op het mcxikaansch grondgebied zijn terug ge keerd, zonder verlies geleden te hebben. Veurne, <5 October. i ■nal I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1