I Het professorsgazeljc verzet zich niet tegen onze turgerslms<l <Jei* stad Veurne. GEBOORTEN. den 1. Rachel Devallejo, dochter van Julius en van Pharaildc Cavereel, Zuidstraat. den i. Augustus Huyghe, zoon van Theofiel en van Eugenia Seelen, Bevvesterpoort. den 2. Helena Verminck, dochter van Desiré en van Hortensia Sches, Ooststraat. den 3. Maria Demersseman, dochter van Juliaan en van Augusta Ralhé, Vestenslraat. den 3. Virginia Vandewoude, dochter van Pieter en van Christina Billool, Bevvesterpoort. den 29. Hector Ternier, 51 dagen. den 1 oct. Maria-Theresia Massehelier, bijzon dere, 81 jaren, 8 maanden en 21 dagen, geboren en wonende te Veurne ongehuwd. Het professorsgazeljc vraagt ons: hoeveel vrij- metselaarsnesten er in ons land beslaan, en hoe veel belgische zusters en broeders van hel truweel aan die donkere holen behooren Zouden de professors, voor het opstellen dezer vraag, ons niet een weinig willen ter hulp komen? Zouden zij ons niet willen zeggen zij die alles weten hoeveel broeders en zusters van bel truweel er wel in Veurne zijn? Het Leugenaartje verheit tot in de wolken de ontzaglijke opofferingen der kloosterlingen, die hunne familie in de wereld verlaten, om dienst te doen in de beschimmelde, ongezonde klas der school of aan hel stinkend bed des hospitaals Al groote woorden de dienstmeiden bij de boeren hebben hel veel lastiger dan de nonnen van welk klooster ook, en de werklieden in den buiten en der fabrieken zijn aan veel meer onaangenamen en ongezonden arbeid blootgesteld, dan de be dienden der hospitalen Gij ziet slechts, heilige schrijvers van het pro- fessorsgazetje, de opofferingen van uwe gelijk soortige», van de kloosterlingen, van de gouden munt; maar gij schijnt voor niets te rekenen de opofferingen der wereldlijken, de opofferingen der ouders voor hunne kinderen. Nochtans zijn die op offeringen tienmaal grooter dan degene der kloos terlingen. Doch wal zijn huismoeders en huis vaders in uwe oogen? Koperen munt. bewering, dal do kloosters schatrijk zijn, en zich nog gestadig door schooierijen, listen en kuipe rijen trachten te verrijken. Hel schijnt, integen deel, dit zeer natuurlijk te vinden. Opgepasl ten, die ongehuwd in de wereld in zuiverheid leven, dat is zilveren munt; de getrouwden, deze die hel mcnschdom vermenigvuldigen, dat is koperen munt. Dit was het advies van den pater. Of dit nu ook we) hel advies is van den Hemelschcn Vader, zulks is meer dan twijfelachtig. Wal er ook van zij, bel Leugenaartje schijnt ten volle de meening te deelen van den pater predikant. Voor hot professorsgazeljc inderdaad, is er niets goed in de wereld, dan ten zij het door priesters, paters, nonnen, kwezels en kwezelaars verricht wordt. Alwie zijn eigen prijst, zal nooit ongeprezen slapen gaan, zegt liet spreekwoord. Volgens bet Leugenaartje zouden wij de heden- daagsche beschaving en de vorderingen in het ouderwijs aan de kloosterlingen te danken hebben. De vroegere eeuwen hebben ons geleerd wat de beschaving is in de kloosters, en menige rechter lijke vervolging tegen onschuldige broerkens en andere langgerokten, alsook hel onlangs voorge vallene in twee geestelijke gestichten van Kortrijk, geven ons oen staaltje van die beschaving. Wat de invloed der geestelijken op hel onderwijs betreft, men kan er over oordeelen als men weet, dal, te rekenen van de helft der zestiende eeuw lol hel einde der achttiende, gansch het onderwijs in ons land aan de geestelijken was loeverlrouwd, en dal er de onwelenheid nooit grooter is ge weest dan in bovengemeld tijdvak. Nogmaals is de zomer voorbij, en nogmaals tieedt de gemeente de Moeren alsook de voor naamste hofsteden van Bulscamp in hunnen slijk- poel. Wal hebben nu wel onze representant, onze senalcur, onze provinciale raadsleden gedaan, om deze gemeente en hofsteden ter hulp le komen. Zou hel Leugenaartje hel ons niet willen bekend maken dek doen outj 1 iffen welke allen min of meer ver nieling hebben te weeg gebracht. Eene angstwekkende bijzonderheid, die droe vige gevolgen had kunnen na zich schepen, heeft, zich bij de laatste ontploffing voorgedaan. Rond 3 uren namiddag was eene torpille gezakt geworden, die goed ontplofte; eene tweede werd nederge- laten, maar, door den electrieken draad niet ge raakt geworden zijnde, ontplofte zij niet; men liet nog eene torpille nederzakken wier ontploffiing goed gelukte. Door welke omstandigheid weel men niet was de sloep, waarop de officieren, de soldaten met hel materieel en andere personen zich bevonden, recht over hel wrak van hel schip geraakt, zoodanig dat, bij de losbranding, de sloep weg en weer geslingerd wierd en hel omroerde water over en op haar dak vloog en op het volk dat zich daar l.evond. Een lek was in de sloep ontstaan en nu moest men voor zelfsbehoud zorgen. Gelukkig bevond zich de kleine stoomboot 'dou che, ter plaats, die de sloep op lui binnen de have brachten de passagiers ongedeerd, maar niet zon der schrik, aan wal zette. De laatste ontploffingen waren zoo hevig dat men er zich op het staketsel van gevoeld hecfl; zelfs op verscheidene plaatsen der stad heeft men eene soort van davering in sommige huizen ge waar geworden. Men zal zich herinneren datde Escautonlangs door de burgerlijke rechtbank veroordeeld werd om 2000 frs. schadeloosstelling te betalen aan den burgemeester van Antwerpen, uithoofde van las- terariikels. M. De Wael hecfl de som ten beste gegeven aan werken van liefdadigheid en onderwijs, le welen 1000 fr. aan de kribbe Maria Hendrika. "00 Schoolpenning. 300 Hulp voor Allen. Men schrijft uit Luik, 1 October: Een leerling van Cartouche, op punt van aan gehouden le worden en om de kastijding die hem le wachten stond, le ontsnappen heelt zich gezelf- moord. In 1871, werd een diefstal van 200,000 fr. be gaan ten nadeele van M. de R... bankier te Parijs en gedurende verscheidene jaren hadden de daders van dien gewichtigen diefstal zich aan de opzoe kingen, waarvan zij hel voorwerp waren, ont trokken. Noglans de tegenwoordigheid van twee dier boosdoeners zij waren met 3 geweest om de misdaad le begaan werd laatst in Zwitserland gemeld, waarheen onmidelijk M. Mielin, opzichter der policie te Parijs, zich begaf. Dank aan de behendige opzoekingen van dien ijverigen dienaar, werden de twee getuigen te Geneve gevonden, waar zij sedert drie jaren van hunne renten leefden; zij werden onmiddelijk aan gehouden. Men moest nu den derden dief ontdekken. Men verneemt dat hij te Luik woont. De heer opzichter Melin wordt nogmaals aangeduid om zich ter zijner opzoeking le begeven. Zaterdag komt hij in die stad aan en nam den agent Charlier, een onzer fijnste zoekers, met zich. Beiden begaven zich op weg en ’s anderendaags gelukten zij erin den derden dief te ontdekken. Het was de genaamde F...., die inde Thier te Luik van zijne renten lÜcfde. Men berichte den prokureur des konings, die zich met twee agenten bij F. begaf, die eene huis zoeking begon en eene aanzienlijke som geld ont dekte. F...., die men vrij in zijne beweging gelaten had, ging van de eene plaats naar de andere, ver volgens onder een nietig voorwendsel, begaf hij zich in zijnen kelder. Eensklaps hoorde men de losbranding van een vuurwapen. De bedienden snellen in den kelder waar zij den ongelukkige levensloos op den grond vinden. Hij had zich met een revolver door den kop gescholen. Gij spreekt professortjes, van de slechte klce- ding, van hel slecht voedsel, van de slechte sloping, van hel waken der kloosterlingen, Maar vergelijkt toch cons, zonder vooringeno menheid, het leven der nonnen met het gene der arme huismoeders, die gansche dagen werken en slaven, aan alles gebrek hebben, en dikwijls gansche nachten voor ziekelijke kinderen zorgen moeten. Vergelijkt hel leven der priesters en der paters met het gene van zoo menige» werkman, die, om het brood voor zijn huisgezin te verdienen, van ’s morgens vroeg tol ’s avonds laat, met geen ander voedsel dan uitgedroogde boterhammen en Hauwen koffie, slecht gekleed en in regen en sneeuw lasligen arbeid heeft le verrichten. Vergelijkt, professors, het lol der kloosterlingen met het lol der arme werklieden, en zegt ons dan wie van beiden de schoonste dagen hebben, wie van beiden, uitliefde voor den evenmensch, zich de grootste opofferingen getroosten. Doch, noemt ons eens Leugenaartje, onder de hedendaagsche priesters en kloosterlingen, eenige groote schilders, eenige groote beeldhouwers, eenige groote toonzetters, eenige groote dichters, eenige groote rechtsgeleerden, eenige groote ge neeskundigen, eenige groote natuurkundigen, eenige groote uitvinders op hel gebied van macliincn en nijverheid De helft der vlaamsche en fransche schriften is geleverd door mannen die priesterkleed dragen zegt gij; doch noemt ze, de hedendaag sche degelijke werken, die opgang maken, door priesters en kloosterlingen geschreven? Wij herhalen hier wat wij over acht dagen zegdenzij zijn dun gezaaid Algemeene Tijdingen., Donderdag der veriedene week heeft men, le Oostende, niettegenstaande het gevorderde sai- soen, de eerste proeven gedaan voor het springen van hel gezonken drie-mastsehip, Cap Horn. Tol dien einde had mett op de plaats waar het wrak ligt, eene oude visschersloep ten anker ge legd om de duikers toe te laten mei eene beweeg bare ladder binnen in hel schip te dalen om de torpillen mei dynamiet op behoorlijke plaatsen te schikken. Door den groolen stroom die op dien oogenblik over T wrak liep,.heelt laatstgenoemde operatie niet kunnen ten uilvoer gebracht worden. Men heeft zich vergenoegd eene torpille, met eene halve lading dynamiet, op bel dek van het schip le laten zakken en die te doen optploffen. Ecnen zwalp water, ter hoogte van eenen meter, sprong omhoog, gevolgd door oenen dollen slag, waarna men op de oppervlakte der zee, eenige planken van hel scheepsdek en stukken van de reeling zag drijven. Den vrijdag, reeds van in den voormiddag, is men met de toebereidscls herbegonnen. Noglhans heeft de opdrijvende stroom nog eens de duikers belet van in het schip te dalen. Verscheidene torpillen heeft men op hetscheeps- Engez.onden A.i*tiKeI. Veurne 4 Oktober 1877. Mijnheer de Uitgever van het Advertentie-blad. Laat mij loc, in eenige woorden, de aandacht uwer lezers te vestigen op de minachting, welke de Veurnsche geestelijke professorljes laten blijken voor alle onderwijs, dal niet door gezalfde lang gerokten gegeven wordt. Het onderwijs der wereldlijke gestichten noemen de heilige schrijvers van het Leugenaartje uit minachting het onderwijs der liberale school meesters (zie Veurnaar van 19 September 11.). Zij spreken ook nogmaals uil minachtingvan meester Pinte’s school en van meester Claeys (zie Veurnaar van 2G September 11 Die minachting drijven de professorljes zoo verre, dal zij zelfs, in hun eigen collegie, hunnen eenigen wereldlijken professor, M.r De Tremerie, die de oudste leeraar is van dit geslicht en vergrijst is in hel onderwijs, niet aan hel hoofd, maar aan den sleert plaatsen. Zoo leest men in den provincialen wegwijzer voor 1877, bl. 168: Stad Veurne Collegie, Professors J. Dupan. G. Pisson. A Socle. B. Har deman. -- J. Dewacle. T. Brulsaert. 11. De Tremerie. De langgerokle melkbaarden slaan aan hel hoofd, en papa De Tremerie aan den sleert! Nog eene bemerking. M.r T. Brulsaert is nu, als Principaal, hel opper hoofd van het bisschoppelijk Collegie, even alsM.r de Directeur Claeys het opperhoofd is der Middel bare school. Ehwel, indien de menschen zoo onbe leefd waren meester Hrutsaert te zeggen, gelijk hel professorsgazeljc meester Claeys schrijft, zou M.r Brulsaert hierover te vreden zijn? Maar, M.r Brulsaeit mag gerust wezen: niemand zal hem meester noemen. Aanvaard, Mijnheer de Uitgever, de uitdrukking mijner gevoelens van vriendelijke achting. STERFGEVALLEN.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 3