II VAN VEURNE i ii ie NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT f 1 J 51 AAR. 5 x - Eenafzonderlijk irmnier 10 c.n Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-ultgever, Oostslraat, 6, le Veurne, on op alle postkantoren dos rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekcnd, alsook bekendmakingen uitorlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. en allen Woensdag in Stip- w-. - - Zij liegen, onze politieke vijanden, wan neer ze durven beweeren dat ze nog iels over hebben voor hun onafhankelijk be staan, voor hel kostbaar pand onzer vrij heden! Zij liegen, want de eerste regel der voorschriften aan de welke zij met lijf en ziel gebonden zijn, luidt: oorlog aan de moderne vrijheden, ooi logaan de belgische grondwet die er hel welsprekendste, hel krachtigste uitvloeisel van is! Eu die oorlog wordt nu overal, in dor pen en steden, hevig en hardnekkiger; de klerikalen hebben zich gevormd tol talrijke, dichte scharen; met gebuklcn hoofde, ge hoorzamende aan eene geheime macht, rukken ze vooruit alles willende verdelgen, vernietigen, verwoesten Op, op, liberalen kracht tegen kracht, leger legen leger, waren moed tegen dwaas en blind fanalismus gesteld, vooruit lot verdediging van onze beste rechten, de eindelijke zegepraal wacht ons! Dc zege kan en moei ons deel worden, want immers wij strijden voor de waar heid, wij strijden voor de gerechte belan gen van hel volk, wij betrachten zijne wel vaart en zijne ontwikkeling en hel volk zal ons volgen. Gevochten dus en openhartig gevochten, zonder vrees, zonJer achterdenken. Toonen wij ons niel alleen vrijgezind in onze politieke kringen, maar zijn wij hel degelijk door alles en in alles; zijn wij bel in onzen familiekring, zijn wij het vooral door onze kii d ren. Geen weifelen, geen aarzelen, op dal gebied vooral, want hel is door en mei het jongere gedacht dal wij moeien overwin- non. Dat hebben onze tegenstrevers maar al le goed begrepen. Ziel ge niet dal hel legen de scholen is dat zij eerst en vooral hel hebben gemunt? Waar ze de macht niet hebben om die op le heffen, te sluiten, wenden ze alles aan om die le onderwijzen, om ze langzamerhand te vernietigen. Welnu, liberalen, daar ligt uwe eerste plicht; op, op, ter verdediging, ter uitbrei ding, ter verheerlijking van het vrij onder wijs! I we eigene kinderen naar vrije scholen gezonden, want uwe kinderen is toch wal gij het dierbaarst op aarde hebt. Niel alleen moeien ouders, welke dien i edel naam waardig zijn, alles er voor over hebben om een gezond en goed onderwijs aan hunne lievelingen le doen geven, maar levens en ook en bovenal moeien zij er voor zorgen dal hel onderwijs hun ge schenke worde in gestichten waar een N.r 91. dal een wapenstilstand werd gesloten. Dit schijnt le blijken uil berichten die uil St. Petersburg komen, waar men begint de noodwendigheid te gevoelen om geduren de den winter den oorlog le slaken. Men heeft eindelijk stellige berichten over den uitslag van het laatste gevecht, dal den 4 dezer lusschen de Turken en de Russen in Azie-Mineure heefl plaats gehad. Al de lijdingen zijn hei cens om le zeg gen dat hel laatste gevecht een nederlaag voorde Russen is geweest. Veurne, October. liet Blad verschijnt, allen Zaterdag; plement. Inschrijving betaalbaar voorop: I oor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voorgansch lielgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. Ver, kuren van <len ijzeren weS van n„i„kcrko, Venrne naar MehterveMe en »ix„n«ie naar Xirnnor, Duinkcikc noni Vcurnc 6-3o 11-10 3-40 b-00 I Lichtervclde nmr Vournn 4 q nn 1 w 1 I Venrnc naar Ijchlervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkcrke 7-40 10-15 2-39 9-06 DixiLde-N?eupoil 9-50 00-00 2-20 8-45 Overzicht. Nog eenige dagen en men zal de uit spraak der fransche natie kennen: men zal weten aan welk regecringslelsel zij de voorkeur geeft: of zij de regeei ing door zich zelven wil, hel is le zeggen de repu bliek, zooals de meerderheid der ontbon den kamer die begreep, olwel de persoon lijke regeering, zooals maarschalk Mac- Mahon die verslaat. In de Indépendance lielge treft men een langen brief aan van oenen berichtgever uil Parijs, waarin verzekerd wordt dal de republikeinen in de kiezingen eene groo- tere meerderheid zullen behalen, dan zij in de ontbonden kamer telde. Wel zullen zij eenige zetels verliezen, die zij in de laatste kiezingen hadden aangeworven, doch de verliezen zuilen ruimschoots door de winsten vergoed worden. De schrijver van dien brief zegt, dal hij zorgvuldig al de berichten heel! bijeengehouden, die hij ontvangen heeft, en hij in slaat is de lijst der arrondissementen op te geven, die re publikeinen zullen kiezen. Eene kiesvergadering heeft dinsdag le Pat ijs plaats gehad. Er waren wel 6000 personen tegenwoordig. De lieer Gambetla sprak er eene redevoering uit. Hij zegde dal hel beslaan van hel algemeen stem recht bedreigd was, indien de republi keinen niel zegepraalden. Zonder de alge- me stemming loopt de orde gevaar en geen sterk gezag ware mogelijk, terwijl met de algemeene stemming er geene om wenteling meer mogelijk is. De heer Gambhlta maakte oenen groóteh lof van den beer Grevy, dien hij als den opvolger van M. Thiers beschouwde. Wat hem betreft, hij beeft geene andere be geerte dan vertegenwoordiger der demo cratie te blijven. Wal hel gezag betreft, hij vraagt om hel door zijne daden le win nen, indien hij wel ooit die eer waardig is. De heer Gambclta randt hevig het bo- napai lismus en In t i h i ikalismus aan. Hij bevestigt dal de republikeinscliu afgevaar digden mei 400 zullen lei tig koeren. Hij' eindigt mei le zeggen, dal Frankrijk na de kiezingen hel klei ikalismus als overwon nen moei beschouwen. De vereeniging juichte de redevoering hevig loc. Voortdurend zijn de lijdingen van het oorlogslooneel niel gewichtig. Na eenige goede dagen is hel weder in Bulgaria nog maals zoo slecht geworden, dal hel voor ’t oogenblik niel mogelijk is den strijd voort te zeilen. Moest die toestand aan houden, dan zou ’t wel kunnen gebeuren ZATERDAG 17» OCTOBER 1877. Op, op, liberalen! Zeven jaren zijn de klerikalen aan hel bewind, zeven jaren van ontzenuwing, van verslapping on verval voor België. Is hel niet sinds dal zij hel gezag in handen namen, dal de nijverheid zich ziel gestuil en belemmerd in hare breode vlucht, dal de handel kwijnt en wegsterft? Is hel sinds dien niet dal de lasten lood zwaar op hel volk wegen, dal de landlieden hunne beste handen missen, dewijl men le veel van hun eisclil voor de vrijkooping hunner zonen? Is hel niel sinds dit tijdstip aanbrak, dat Belgiö’s gezag verloren gaat, dal het thans zoo laag aangeleekend staal in de ach ling der andere volken van Europa? De heilige grond van ons dierbaar Va derland, waar vroeger alleen krelcn van vrijheid en onafhankelijkheid opgingen, wordt thans bestreden door Belgen die geene Belgen meer kunnen genoemd wor den. Hun koning is niet de man, in wien wij, vrijgezinde burgers, den beschermer en verdediger onzer grondwet begroeien, bun vorst leeft in andere luchtstreken, daar ginds over de Alpen, ze juichen den Paus als koning toe en alleen voor zijnen wil, alleen voor zijne wellen buigen ze het hoofd, de wellen van hun eigen land ver achtende en met de voeten (redende. Sinds zeven jaren is België als bij toover- slag veranderd. En de kwaal is aan haar einde niel, heeft nog haar toppunt niel bereikt. Met icdeien dag stijgt de Irols der ullramonlanen, met ieder uur toonen ze meer wat ze wenschen, dit is de alleenheerschappij in den Staat, in do familie; met iedcren stond klinkt zij doffer en akeliger in onze ooren die kroel welke hun ordewoord is; verdwijne alles, alles, maar Rome zegeviert'

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1