BEKÉNDMA HINGEN. OPENBARE VERPACHTINGEN. Hel CoHegic de lijsten niet staat voor do kamers? Bij bevel: de Secretaris, IDE CAE. vim liurgeineester en Schepenen der slat! Veurne, Maakt hel publiek bekend dal er op WOENSDAG 17 OCTOBER aanstaande, om 3 ure namiddag, in de gewone zaal van Verpachtingen in bet Stadhuis alhier, zal worden overgegaan tot de publieke verpachting voor eenen termijn van drij achtereen volgende jaren 1. " Van de <Ji*«sgewassen groeijendc op de buurtwegen liggende op hel grondgebied van Veurne, zoo wel degene die gemeene zijn met de gemeenten Adinkerke, Coxide en Steeukerke, als die enkelijk deze stad betreffen. 2. “ Van hel recht van warandise van Wleeseh en ‘Visch. Gedaan te Veurne, den 3 October 1877. Burgemeester en Schepenen, AUG. BEHAEGHEL Plaatsgebrek verplicht ons een artikel de kiezerslijsten en het Leugenaartje, tot ons volgend Mgemeene De compagnie pontonniers en plaalslelegra- fislen onder iiel bevel van de kapitein Mersch en Van lloornbecck, komen de vernietiging te eindigen van het driemaslschip ('.up Horn, gezonken op 1500 meters van den ingang der haven van Oostende. De romp van dit vaartüig, dal de haven bijna ongenaakbaar maakte, is volkomen verdwenen. Muii.plaag. M. de Gouverneur der provincie 'West-Vlaauderen, meldt aan de gemeentebesturen en aan de heeren Arrondissements commissarissen in de Provincie dat, volgens inlichtingen aangeko men bij hel departement van binnenkuidsche zaken, de inuilplaag wederom in hel land is verschenen. beestenmarkt van Brussel den 13 september. Hij neemt deze gelegenheid waar om hen de maatregelen te herinneren welke voorgeschreven zijn ten einde te beletten dal die plaag zich voort zette en om hen aan te wakkeren de schikkingen van art. 319 van het strafwetboek stipt te doen uil- voeie.i. Bngexontleii Bulscamp, 11 October 1877. .l«n M. den Opsteller van het Aiiveiwentieblad. Mijnheer, De opstellers van T Veurensch Leugenaartje he- knikkclen de uitgaven, die in uwe stad gedaan worden voor hel onderwijs. Maar waarom spreken de opstellers van dat prullen bladje van de nuttelooze uitgaven niet, die het gemeentebestuur van Bulscamp voor onze gemeenteschool doet? Wij hebben hier maar een klein schooltje, van de 40 tol de 60 kinderen, waarvan alleenlijk 10 of 12 boven de jaren der eerste comm mie, aangezien al de groote kinderen naar de scholen van Veurne gaan, en niettegenstaande moeten er in Bulscamp 1." een onderwijzer, 2.° een hulponderwijzer zijn, in afwachting dat de onderwijzeressen kernen De hulponderwijzer is door den gemeenteraad benoemd en zal met de centen der parochianen betaald worden. Dal de hulponderwijzer er wezenlijk noodig ware, niemand in Bulscamp zou op die benoeming iels le zeggen weten; maar hij is er niet noodig, en indien men aan de gemeente nieuwe lasten heefl opgelegd, hel is alleenlijk om plezier te doen aan zekere personen, die men niet misprijzen kan behagen te scheppen in hel gezelschap van den onderwijzer, aangezien zij nog veel le loeren heb ben, maar die toch verstandig genoeg zou Jen moeten zijn, om op de schooldagen en binst de schooluren den onderwijzer aan zijne bezigheden te laten. Indien de opstellers van 't Leugenaartje breed voerigere inlichtingen wcnschen te hebben betrek- kelijk de zaak waarover ik de vrijheid neem u te schrijven, zij kunnen naar Bulscamp komen infor- meeren. Aanvcerd, Mijnbeer de Opsteller van het Adver- lentie-blad, mijne zeer vriendelijke groctenis. A, B. C. D. Eex spreekwoord is waahwoori». Die eenen put maak t voor een ander valt er zelf in Zoo heeft hel geval hel andermaal bewezenmaandag, I ocl., omtrent 3 ure namiddag, heeft er een voorval plaats gehad dat erge gevolgen kon hebben. Bij Jan Christianas, mulder te Ichteghem, moest men eenen muilezel, ter waarde van 750 fr., afmaken ten gevolge ccner ziekte waaraan hij leed, waartoe men eenen put gemaakt had om hem levend te be graven. De muilezel werd bij den put gebracht en eene koord om de pooien gebonden; maar, toen de werklieden zich bereidden om het dier om le trek ken, brak de koord met hel onvoorzien gevolg dal zij zeil in den put tuimelden en onder den muilezel begraven werden. Gelukkiglijk slaagden de nieuws gierige omstaanders er in, bij lijds de slachtoffers uil hunnen neteligen toestand le verlossen, anders zouden zij gewis omgekomen zijn, dewijl zij thans met den schrik er van afgekomen zijn. Men leest in de brusselsche korrespondentie van den Journal de Liège: Men zou niet kunnen gelooven hoeveel obliga tion in de laatste trekkingen van Brussel uitgelei en niet geeischt zijn geworden door de bezitters. Er zijn er verscheidene duizenden en hunne totale waarde beloopt 1,128,077 frs. «Onder die uitgekomene waarden zijn er die groote loten bekomen hebben. Aldus heelt de stad Brussel de vraag tol uitkeering van hel lot van 25,000 fr. niet ontvangen der leening van 1853; van twee loten van 10,000 Ir. van die van 1856; van een lot van 40,000 Ir. en van een lot van 5000 fr. der leening van 1862; van 6 loten van 25,000 fr., 4 loten van 15,000 fr. der leening van 1873. Die van 1874 is te onlangs uitgegeven. Nogthans is er eene premie van 3000 fr. en verscheidene van 1000 fr. le cischen. De expeditie voor Middcn-Afrika, samenge steld uit de heeren Grespel, Gambier en Macs ?a! aanstaande week uit Brussel vertrekken. De wapens en instrumenten zijn naar Southampton verzonden, waar de geleerde navorschers zullen scheep gaan om zich naar Zanzibar te begeven. Er is geene kwestie van eene nieuwe werk staking in de Borinage. Al de werklieden hebben er den arbeid hernomen. Te Ciply hebben een honderdtal werklieden besloten hun werkboekje le vragen om in den vreemde le gaan werken, waar zij hopen meer le kunnen winnen. "Veurnaar* Leugenaar. Van al de zwarte rokken in Vcurnambachl, zijn er toch voorzeker geen wonderlijker als de tikken hanen die schrijven in 7 Leugenaartje. Die heilige mannen, die hier gezonden zijn om liet woord Gods en de waarheid te verspreiden kunnen liegen, maar liegen, dat een begijntje er rood zou van worden. Wij hebben lust om cens goed te lachen, daarom geachte lezers, laten wij nog cens samen den Veurnaar lezen van w-oensdag laatst, en vooral hel artikel over de onpartijdigheid waarmede de kie zerslijsten van Veurne opgemaakt zijn. Vooreerst nog eene opmerking. Indien ik somwijlen de puntjes op de i’s of ij’s vergeet, ver geef hel mij, men zegl dat de likken haantjes liever de puntjes op de zeilen, maar dal is elk zijne goesting. Nu laai ik hel woord aan den Veurnaar: Hoe ouder men wordt, hoe grooler geus, zegl hel spreekwoord: Is één leugen. Het spreekwoord is: hoe ouder katholiek men wordt, hoe grooler vhel woord blijf) in de pen). En wij zullen dal op lijd en stond bewijzen, hei lige Veurnaar, zonder verre le moeten zoeken zelf. De Sekretaris van Veurne en zijn broeder wil len alle twee op verschillende plaatsen kiezers zijn in plaats van één zegl de Veurnaar. Tweede leugen. De Sekretaris slaat ingeschreven te Veurne en zijn broeder te Alyeringhem, en beide zijn kiezer door hun eigen, zij hebben niet noodig naar hel stadhuis te gaan om leugens te vertellen, en door valsche middelen kiezers zoeken le maken voor de kamer, gelijk sieur Eduard Maes, dienst bode der katholieken te Veurne, wilde doen met sieur Jules Montaigne, molenaar alhier. Nu komen wij aan de derde leugen. De hoeren Vande Velde en Demey, zijn op twee verschillige plaatsen als kiezer ingeschreven. Veurnaar luistert: Op lijd en stond zult gij vernemen waar en waarom die twee heeren op twee verschillende plaatsen zijn ingeschreven. Ge zijl weeralle rap om te beschuldigen, O heilig vuilpapierlje! Altoos zonder recht of reden lasteren en aanranden, dat is uw stelsel. Immers, er zal er altijd iets van overblijven, niet waar? Ten vierde. Er is nog al iets aardig gebeurd in het Stadhuis van Veurne, zegt 7 Leugenaartje. Dat is zeker weeral om te lachen, want de Veur naar mag verzekerd zijn dat de heeren Burge meester, Schepenen en Sekretaris, heel goed welen wal zij doen en laten mogen. Verder durft hij drukken dat een HEER, door M.r Leger van Gent algeveerdigd, zich naar de burcelen van hel stadhuis begeven heeft om M.r den Sekretaris le spreken. Ah sa, sedert wanneer is Baron Ajuin oenen HEER geworden? Wat min verwaandheid als l’u belieft, Veurnaar. Wees veizekcrd dat wanneer hij nog eens afge- veerdigd wordt door M.r Leger, om zonder recht noch reden de bedienden van hel stadhuis lastig te vallen, uwen heer ofnwssieu, wel acht koeren zal mogen loopen in plaats van viermaal. En nu de bouquet voor ’l leste. Hel betreft onzen achtbaren Burgemeester, die door de tikken hanen van den Veurnaar op do schandaligste wijze valsch beticht wordt. Wij laten hel woord aan den Veurnaar: De katholieken kenden hun recht, en M.r Bc- haeghel werd, door tusschenkomst van den deur- waardor Despodt en namens de wet, gesommeerd zijn handleeken op de stukken te schrijven ZOO VELE WOORDEN, ZOO VELE LEUGENS, M/ Beliacghel heelt NOOIT den deurwaarder Despodt gehoord of gezien. De hel is gepareerd met paters en nonnen zegt oen spreekwoord en wij aarzelen niet te verklaren dal al de likken hanen die schrijven in den Veur naar, ook zullen branden in de hel, voor al de leugens welke zij aan hunne lezers wekelijks op- dissclicn. En nu tot later, heilige Veurnaar of Leugenaar, want ik ben met haast geroepen langs de kanten van Rousbrugge, voorvoor’k durf liet bijna niet zeggenvoor o>|li[ojjoa) manieren die er gebeurd zijn. Misschien zal ik den oenen of anderen likken haan tegenkomen die mij er inlich tingen zal kunnen over geven, zoo niet, zal ik wachten tol woensdag. Ik zal er wel iets van aan- trcffcil in uw treffelijk blad, hoop ik. A propos, gij verzwijgt nog iels, Veurnaar, Zijl gij niet verwondert dat de zeer cerweerde I Zij is op verschekkme hollaiidsche beesten aangc- heer Vandcrbcke, onderpastor in S.1 Nicolaus kerk slipt geweest ter laatste jaarmarkt van Boei en ter en baas-tapper van ’t genootschap S.1 Joseph op Iturgcrgtand der stad Veurne. GEBOORTEN. den 6. Theoliel Dejaeglicr, zoon van Henri en van Virginie Bacquaert, Bewesterpoort. den 7. Florent Six, zoon van Karel-Louis en van Leonie Vandeveldc, Oratoriestraat. den 8. Hcnricus Vandenbruwaene, zoon van Henri en van Amelia Vankemmelbeke, Handboogst, den 10. Maria Deburchgrave, dochter van Bruno en van Martina Verfaillie, Vestenslraat. den 12. Achille Bulteel, zoon van Alois en van Bosali Dumon, Bewesterpoort. den 10. Henricus-Joseplius Mollet, werkman, 27 jaren, geboren te Slype en wonende te Oostende, jongman, met Malhilde-Leonie Maton, dienstmeid, 24 jaren en 4 maanden, geboren te Adinkerke eli wonende te Veurne, jonge dochter. den 8. Desiré Debruync, 2 j. 9 m. en 3 d. Vlnamscli Tooneel. Ten verleden jaar vereenigden zich de liefheb bers van hel tooneel, op verschillige aangename vertooiiingen gegeven door onderscheidene vreem de genootschappen, waarvan de herinnering ons allen nog aangenaam voorkomt. Van dit toonecljaar is het de beurt onzer konink lijke maatschappij van Rhelorika die onze stads genoten en de liel hebbers van den builen op eene reeks vertooiiingen zoo aangenaam als afwisselend zal vergasten. De eerste vcrlooning zal plaats hebben met de medewerking van Mev. Aspers-Ghysbrecht, op Zondag 21 October aanslaande en bestaan uit de volgende stukken 1. ° Vuur onder de assche; 2. ° Drij honden aan een been; 3. ° De Violier; alle drij blijspelen. Bij liet sluiten van het tooncclfestival op 15 april lest, onze spelende leden verwierven door de uit voering van de stukken de Vrouw van Egmont en Tamboer Janssens den levendigslen bijval en de voorstelling werd door eene groote menigte bijgc- woond. Sinds dien zijn zij nog op het pad der kunst voor uitgegaan en wij mogen ons dus aan eene volko- inene voorstelling verwachten. Ongelwijffeld zal de schouwburgzaal nogmaals volgepropt zijn, en de lielhebbers zullen een nieuw bewijs van hulde en verkleefdheid aan onze jeugdige kampers willen toebrengen. Plaatsgebrek verplicht ons een artikel nummer te verschuiven. UBQBKOEas onEzaoaifi ayT^'*7*C z.‘ HUWELIJKEN. STERFGEVALLEN. X‘“

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 3