sis VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 8 IRi H Beta n g rijke A a rdig heid ALLERGROOTSTE VOORSTELLING, BELANGRIJK NIEUWS. N.r 95. ZATERDAG 20 OCTOBER 1877. .J AAR. n. Wal er van zij, men ziet dat de meerder- I 528 171 1G 4 14 Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-nitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderlcekeml, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. 9- 08 1-35 8-00 Nieupört-Dixmude 7-30 10- 15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuporf9-50 00-00 In een sermoen van het Leugenaartje leest men hel volgende De geuzengazêllen schijnen opgelegd te zijn door hunne meesters, de Iranó-niaeoi's, gedurig te werken om den eerbied van het volk te ver- minderen en weg te nemen jegens de priesters en geestelijken van alle slacli. Wij hebben hierop te antwoorden, dat de liberale gazetten in hel algemeen geene meesters hebben, en van niemand geene bevelen hebben te ontvan gen. Maar liet is anders gesteld met de klerikale gazellen: aan die gazetten is alle.vrijheid ontno men, die gazetten moeten in alles aan de geeste lijken gehoorzamen en zich als rechte slaven aan hunnen wil onderwerpen. Hel is ook eene leugen dat de liberale gazetten den eerbied van hel volk trachten te verminderen jegens de ware priesters, jegens de ware geeste lijken, want gestadig doen zij het tegendeel. Doch wat de slechte priesters en geestelijken betreft, de schijnheiligen, de lasteraars, de aftroggelaars, de zedebedervers van jonge kinderen, de verleiders, enz., het is een plicht het volk aan te manen tegen zulke gevaarlijke kerels op zijne hoede te zijn. Het is niet al goud wat blinkt, en niet altijd maken de kleèren den man. Waarlijk de liberale gazetten moeten niet wer ken om den eerbied van het volk jegens de priesters en de geestelijken te verminderen, want die eer bied is sedert lang zeer laag gedaald, en daalt meer en meer, zelfs daar waar hel volk nooit eene libe rale gazel te lezen krijgt. Overal worden de geestelijken gevreesd, en men eert ze in schijn; maar weinigen worden door de meerderheid van eene bevolking het mag van dorp of stad wezen rechtzinnig geëerbiedigd en rechtzinnig bemind. Dit is te betreuren en diep te betreuren, maar aan wie de schuld Aan de geestelijken zelven dal zij zich eerbiedwcerdig gedragen en zij zullen alom geëerbiedigd worden. Dal de algemeenheid der geestelijken zich wei nig eerbiedweerdig gedraagt, zal niemand, die weel wat er in de wemld omgaat, in twijfel trekken; en de, tribunalen der groote steden, waar de zaken grondig in beroep en in cassatie onderzocht wor den, leveren ons voorbeelden op van eene walge lijke onzedelijkheid onderdo mannen die zich niet schamen het priesterkleed te dragen. Maar wij moeten zoo verre niet gaan» om te bewijzen dal het gedrag der geestelijken niét ge schikt is om aan hel volk ten hunnen opzichte eerbied in te boezemen. Hebben wij hier niet een bejaarde pastoor, die geestelijk verblijd was, zien dansen gelijk oenen onnoozelaar Hebben wij hier niet een jonge kape laan, nevens een koetsier gezeten, melde hamjen aan den mond de liberalen zien uitjouwen? Heb ben wij hier niet, nog niet lang geleden, eenen al te ijverigen coadjutor op de onbetamelijkste wijze legen onze middelbare school en tegen de libera len hoorei) uitvallen? Heelt er niet een pastor van eene nabijgelegene gemeente in volle hoogmis aan den zoon van oenen politieker: tegenstrever toege- snauwl zit daar gemanierd of’k zal u uit de kerk jagen Heeft dezelfde pastor niet geweigerd het stervend kind van denzelfden tegenstrever te gaan bezoeken? Is hel niet gebeurd, ‘in eene gemeente bij de fransche grenzen, dat men eenen kapelaan in eenen verregaanden staal van dronkenschap Morgen voormiddag, om Tl ure, in den Cerclo Catholico-comico, uitgevoerd door Baron Ajuin en al de Clowns van den troep. Baron Ajuin zal er eene welsprekende en wel riekende conferentie geven over hel notificeeren en visceren van stukken, alsook over de nieuwe mode van de menschep te sommeeren (eigene uit vinding. Entree liber al achter. Aldus dit afschrift afgeleverd door ons Régisseur van den troep, ten Kabinet Inodore, n.° 100, te. Veurne den 17 oct. 1877, waaraf de kosten zijn, zoo voor origineel als kopijO. (gel.) Van GaaiffliffltitHttli -riiimX--- Hel Adveitentie-blad looft eene goede belóoning uil aan alwie zal kunnen bewijzen, dat M.' Behae- ghel, Burgemeester van Veurne, door den deur waarder Despodt gesommeerd geweest is om twee stukken te ondcrtcckcnen betrekkelijk hel opmaken der kiezerslijsten. Hel Advertentie-blad beweert met zijnen corres pondent X‘“, dal M.r Behaeghcl, voor eene som matie, NOOIT den deurwaarder Despodt heeft gehoord of gezien. Hel weekblad de Veurnaar algemeen gekend onder den naam van Leugenaar of professorsgazeije beweert liet tegendeel. -Maar wij houden staande, dat de Veurnaar gelogen heeft, dat hij gelogen heeft willens en wetens om te lasteren, om onzen eerbiedwaardige:) en beminden burgemeester be lachelijk en hatelijk te maken. Alle weldenkende lieden zijn over de handel wijze van den Veurnaar en van zekere klerikalen vcronlwcerdigd, en spreken er over met de grootste verachting. (Men zie verder eenen langen artikel belrekkelijk deze schandelijke zaak). zal doen, aan zijne ministers zal laten ge voelen, c|at zij hem rakende den toestand der gemoederen in Frankrijk in dwaling bobben gebracht en ze hun ontslag geven zal, om een ministerie samen te stellen van gematigde republikeinen, die zouden pogen het vertrouwen der nieuwe Kamer te winngn. Wij zullen zien. Van het oorlogstooneel in Klein Azië is de bijzondere tijding, de bevestiging der overwinning, door de Kussen op Moukhlar pacha behaald. In Btilgarie blijft de slechte toestand der wegen zich voortdurend tegen alle krijgsverrichting verzetten. Men ge looft echter dat er dezer dagen in de om streken van Kadikeni zal gevochten worden tusschen de troepen van den czarewitch en den nieuwen serdar keremSuleyman- pacha. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag iu Sup plement. Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Helgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Verscheidene dagbladen van Frankrijk geven den uitslag van de kiezingen, maar lol hiertoe is de oiïicieele uitslag nog niet bekend gemaakt. Wij zullen hier de verschilligc uitslagen geven, zooals wij ze in de fransche de- pechen en dagbladen vinden. Hel komileit der linkerzijden van den Senaat, deelt aan de reptiblikeinsche dag bladen den uitslag der kiezingen als volgt mede Republiekëincn Oflicieelen Uitslagen onbekend Koloniën Ba Holering Van oenen anderen kant, zendt men de den uitslag 551 199 4 9 Duinkerkc naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervclde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieupört-Dixmude 7-30 12-00 -4-20 0-00 Venrne naar Lichterveldc 7-37 12-11 -4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixinude-NieuporfO-oO 00-00 2-20 8-45 volgende depeche over Republiekeinen Conservaleurs Koloniën Ballolcringen Be Kamer der Gedeputeerden lelt 555 volksvertegenwoordigers. Wat er van zij, men ziet dat de meerder heid in de Kamer zeer groot is; geen enkel Parlement bezit in Europa zoo eene meer derheid. {Nu rijst de groote vraag op: Wat zal Mac Mahon thans doen? Hij heelt immers te kennen gegeven, dal hij, wat er ook moge gebeuren, aan hel hoofd van het bewind blijven zal, en indien de kiezingen legen hem uitvallen, hij daarom de eischen der republikeinen niet zal inwilligen,. Niemand kan die vraag oplossen, wel licht maarschalk Mac Mahon zelf niet, want hij moet zich thans in den neteligste!) toe stand bevinden en weel het waarschijnlijk nog niet hoe hij zich uit den slag zal trek ken, nu zijne staatkunde op zulk eene doorslaande wijze dooi' de fransche natie is veroordeeld geworden. Zal hij nu lol de uiterste middelen toevlucht nemen en eenen staatsaanslag wagen Maar ten guns te van wie? De monarchisten zijn immers in drie partijen verdeeld, die ieder haar pretendent heeft. En moest de maarchalk dit doen, dan zou hij toch zijn gegeven woord verbreken, dal hij de republiek zal handhaven zoolang zijn presidentschap duurt, dit is tol in 1880, en dan aan de be slissing van hel fransche volk zal over laten, aan welken goiiverneincntsvorm het de voorkeur geven wil. De denkwijze vindt echter nog al geloof dat Mac Mahon wat water in zijnen wijn 5!.‘‘ ■t.iut ---7*7-^-- DJin! Ilouint! Iloumü! Bouniüt! Inschrijving betaalbaar voorop: POLITIEK OVEKZICIIT. ■Vertrekuren van <len ijzeren weg van Btiinkcrke, 'Veurne naar I^ichlcrvelde en EOixmiide naar Xienport. ^^^5^^533?

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1