VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT S J.’ iR ra 51.' A A R allen Woensdag in Sup- Veurne, October. 'A Sssi Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Alen schrijft in bij den drukker-uiigever, Oostslraat, 6, le Veui ne, on op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingeh, artikels of brieven, behoorlijk onderteekeml, alsook bekendmakingen uilci lijk logen Vrijdag middag toe te zenden. ESet vcrle<l»n leert het heden. Men zon wel zeggen dat hel noodlot er inede bemoeid is, als men die twee zaken altijd arm aan arm ziel gaan. Zoo is T dal de opkomst van een klerikaal gouverne ment altijd vergezeld is van werkstakingen en volksrampen, liet is waar dal de ar moede voor anderen bij onze tegen strevers altijd alseené deugd aangepredikt wordt; daaruit volgt dat het ondermijnen der bijzondere en openbare fortuin werken mag heelcn aan de zaligheid der bevol king. Van 1850 tot 1847 zijn de klerikalen bij na onverpoosd aan hel hoofd van den Slaat geweest. Zij waren zoodanig afgunstig, dal zij niet konden dulden dal hunne bondge noten der omwenteling een stond aan liet hoofd kwamen ir- 1842. Zij wierpen hen omverre door eene stemming van mistrou wen, die de klerikalen in den Senaat uit lokten. Wal gebeurt er, welke zijn de vruchten geweest van die langdurige en onverstan dige bestiering? Ten jare 1846 heerschl de schrikbarend- sle ellende in het geheele land. De Vlaan deren vergaan letterlijk van honger. Zijne omloop dat Suleyma pacha op den Lom handgemeen was met het leger van den Czarewich. Een langdurig kanonvuur dat op den linkeroever van den Donau was gehoord geworden, had tol die bewering aanleiding gegeven. Een telegram uil Con- stantinopel van 25, te Londen ontvangen, bepaalt zich bij hel zeggen dat de turkschc opperbevelhebber zich den 22 te Ruslschuk bevond en de beschieting uil die forleres tegen Giurgewo voortduurde. Dit telegram spreekt niet van een gevecht, dal zou aan den gang zijn. Te Plevna heeft Osman pacha nieuwe schansen achter zijne verdedigingslijnen opgeworpen en hel gerucht doen logen straffen, dat zijne levensmiddelen haast uilgepul zijn. Hij heeft ook maar weinig zieken en gekwetsten in zijn kamp; al de onbruikbare mannen zijn naar Sofia ver zonden. In Azië heeft Ismail pacha, die zich met zijn legerkorps in de omstreken van lydir bevond, hel russisch grondgebied verlaten om naderbij Moukhlar pacha te komen. Na zijne nederlaag heeft deze laatste stand plaats genomen in de bergpassen van Sogaulydagh. N'.r 95. ZATERDAG 27 OCTOBER 1877. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en plenient. Sn«clii*ijvin$; betaalbaar voorop: Foor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voor tjanscli Llelgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor l'rankrijkfr. 16-50 ’sjaars. Vertrekuren vs»n <len Ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar I.ichlervelde en IHxnmde naar Nieus>o»E Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichlervelde naar Veurne 6-30 Venrne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 Politiek Ovkiizicht. Wal er in Erankrijk zal gebeuren kan men niet voorzien. De dagbladen van hel gesla gen ministerie gaan voort met den maar schalk op le maken zijn werk voort le zetten en geene rekening le houden van den zegepraal der republikeinen. Maar van oenen anderen kant Iaat zich de openbare denkwijze die zich tegen de handeling der regering verklaart, niet ont moedigen. Zij gevoelt dal al die grootspraak enkel is om de agenten van het ministerie moed in le spreken en de monarchale partij van eenen volledigen ondergang le be vrijden; de openbare denkwijze weel dat men zal moeten eindigen met den wil van het land en de wet voldoening te geven. De dagbladen der moreele-orde beginnen nu van verzoening le spreken en zeggen dat er invloedrijke mannen van de republié- keinsche partij bij den maarschalk zijn ge roepen geweest. Dal is enkel eene kieskuiperij om in vloed le maken op de kiezingen die den 4 november moeten plaats hebben. De repubiiekeinsche dagbladen logen straffen dat er leden der linkerzijde naar het Elysee zijn ontboden. Men weel alleen dal M. d’Audrifresl-Pasquier, die te Parijs is aangekomen, den voorzitter der repu bliek een bezoek heeft gebracht. De iXorddeutsclie Algemcene Zeiltuig kon digt een artikel af over den toestand in Frankrijk. Zij zegt: In den tegenwoor- digen slaat der zaken schijnt eene recht zinnige en liberale republiek de beste waarborg eener vredelievende staatkunde. Degenen, die met zooveel aandringen pogen de zaken eenen nieuwen weg le doen in gaan. moesten eerst het vraagstuk in over weging nemen, om le welen of bel welge- lukken hunner ontwerpen, de vriendschap pelijke betrekkingen niet zou aan hel wankelen brengen, die, lol aller voordeel, hei Frankrijk van 1871 aan andere vol keren hebben vereenigd, betrekkingen, die vooral in Duilschland, iedereen verlangt steviger gevestigd te zien. Volgens den Times is de bijeenkomst tusschen de hoeren Andrassy, Tisza en Crispi langdurig geweest, doch is op eene wijze afgeloopen, bevredigend voor de beide partijen en gunstig aan een verbond tusschen Italië, Oostenrijk en Duilschland. De fransche dagbladen, die beweeren dat de reis naar Pesth van den voorzitter der italiaaiische Kamer geen politiek doel had, zouden dus bezijden de waarheid zijn. Hel gerucht was donderdag te Parijs in 9- 08 1-35 8-00 Nieuporl-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 10- 15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 8-45 uilgepnlte bevolking bezit zelfs de kracht niet meer lol landverhuizen, en aan de on gelukkige!) die zich bedelend tol aan Bms- scl voorlgesleurd hebben, worden de poor ten der hoofdstal! gesloten uit vrees dal de volksellende zich als eene besmetting zal uitbreiden. De klerikalen hadden hel kwaad vel licht en zij lieten aan de liberalen de zen ding over hetzelve te herstellen. Ehwel! die eer komt toe aan hel ministerie van 12 augusli 1847. Den 8 juni hadden de kiezingen hel pas port geleekend aan die onbekwame be stuurders, maar het ministerie de Thcux verlengde de krisis lol den 12 oogst, om dat er twee maanden le kort waren om Malou le pensionneeren. Dertig jaren zijn sedert die gebeurtenis sen heengevlogen. Het is zeven jaren dat de klerikalen wederom aan hel roer des' lands zijn. En nu op nieuw zien wij de vooticekens opdagen eener gelijke krisis van ellende ca werkstakingen. De volks- armoede, zoo dapper bevochten en le boven gekomen in 1847, grijnst weder akelig over ons schoon en rijk vaderland. Al de nijverheden lijden en de werk lieden, die niet redeneeren, leggen hunne meesters den toestand le laste, dien deze in T leven niet geroepen hebben. Wat doel hel gouvernement om aan dien staal van zaken hulp le verleunen? Niels; het schijnt niet van zin iels le ondernemen om de werkers ter hulp te komen, alhoe wel het aan geene raadgevingen ontbreekt. T Zal le vergeefs zijn. De liberale lijd is schitterend van wel stand geweest voor de werkende bevol king; dan was hel een plezier al dat loven en die beweging te zien. Nu, integendeel is alles doods en moedeloos; hel volk is bevreesd voor den dag van morgen. Niet zonder reden. Neen! men mag ei' zich niet aan ver wachten betere dagen le zien onder de klerikale dominalie, die alles met on vruchtbaarheid slaat en met een looden arm op de nationale nijverheid en rijkdom drukt. Dat is waarlijk te betreuren, doch er is niets aan te doen. Zoolang do kleri kalen den baas spelen in Belgie is er op geene herstelling le rekenen. In 1847 was dit de laak der liberalen en nu zullen zij nogmaals hetzelfde moeten doen. 1 JJ..1 mijl^Ji!gJJL!„iJl -J

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1