- aan KOHREKTIüÏÏNELE RECHTBANK VAII VEURNE. Pieter Beauprcz, werkman ie Clercken, vier maanden gevang, over aanslag legende eerbaar heid. Alois Callewaerl, dienstknecht te Merckom, 2G fr. boete, over slagen. Karet Dangez, metser te Nieuport, 2G fr. Boete, over slagen. Henri Alderweireldl, dienstknecht te Wulverin- ghem, 8 dagen gevang en 26 fr. boete, over huis dieren te dooden, Naar alle waarschijnlijkheid, heer Opsteller, zal onze zielenherder zachtmoediger gedachten leeren krijgen en zich leeren gedragen gelijk de goede pastors van den ouden tijd, die op de kermisdagen de menschen lieten dansen, die de kinders doopten zonder misplaatste bemerkingen te maken, en die zich wel zouden gewacht hebben zich met prullen zaken te bemoeien. Waarschijnlijk ook is de kiezingsijver van onzen pastor reeds gekoeld, want hij heeft kunnen onder vinden dat zekere zijner beschermelingen in den gemeenteraad geenszins op hunne plaats zijn, en dal zekere mannen, voor dewelke hij de schoenen van zijne voeten heelt geloopen, zich ten zijnen opzichte wel meer onderscheiden door hunne grofheid dan wel door hunne dankbaarheid. Met verzoek, Mijnheer de Opsteller, dezen brief in uwe gazelle te willen mededeelen, blijf ik ten uwen dienste kapabel L. Binnen eenige dagen, groole schieling in den doel, tot Rousbrugge, met klakkebussen. 100 dagen aflaat voor ieder afgescholen vogel. Pater Vetsmoel. ingezonden zinspelingen. De genever-neus schrijft dat men zeglboum lol Lier, Maar tolRousbrugge zegt men: hij is weg den stier. alle onze lezers aanbevelen, is verkrijgbaar ten bureele van dit blad. bijgestaan is geweest door ons koninklijk muziek- genoolschap van Su Cecilia. Eer zij dus aan hun allen. Een tooneelliefhebber. 8 gesueen e '5'iJ i n e t» Men schrijft uil Dixmude, 24 October: In den nacht van maandag zijn er erge feilen gebeurd in onze stad en te Gaaskerke: Dieven zijn alhier in de statie- bureel gedrongen en hebben gepoogd den lessenaar open te breken; zij zijn er niet in gelukt en nebben het gebouw verlaten zonder iets te kun nen mede nemen. In de Beerstslraat heeft men bij de bakkers C. Vanhove en Vermeesch, ruiten inge slagen en eenige winkelgoederen gestolen. Bij de eerstgenoemde waren zij binnengedrongen en, vluchtten weg op hel gerucht der huisgenoten, slechts eenige franschbrooden medenemende. Te Caaskerke, nabij het wachthuis van Serafin De- haeze, heeft men eene kleine hooimijt in brand ge stoken en aan de overzijde het linnen dat te blee- ken lag, mede genomen; verder op hebben zij; in eene weide der We Ph. Vereecke dezer stad, een schaap vijf messteken toegebracht, liet dier is ’s anderendaags moeten afgemaakt worden. Of deze dieften en misdadige aanslagen alle door de zelfde personen zijn gepleegd is niet bekend; doch al deze feiten getuigen van eene buitengewone stoutmoedigheid. Hopen wij dat de juslicic op hel spoor der daders zal geraken. De hofstede de Uien Acquis te Oudecappellc, groot H. 80-53-90 C., is verledene week in ver- sclicide gedeelten verkocht ten prijze van 557,000 fr., wal met de onkosten boven 600,000 fr. zal te betalen komen. Een ministerieel besluit van 17 October verbiedt den invoer van het duitsch vee. Volgens de finanticele bullelijn van do Indé- pendance mag men hopen dal de overname van Vlaanderens spoorwegnet met het einde van het jaar een voltrokken feil zal zijn. De eenigslc moei lijkheid die nog hangend is, heeft betrek op de Maatschappij van Wesl-VI aanderen en het gedeelte van den spoorweg Oostende-Armentières en Duin- kerke Veurne, die op hel fransch gouvernement is gelegen. De schuldeischers der failliet Dujardin van Brugge, zullen binnen kort ecu nieuw divident krijgen van tien ten honderd. Dooreen zonderling toeval moeten in 1878 kiezingen plaatshebben, voor de vernieuwing van de helft der senateurs, der Kamer van volksver tegenwoordigers, der provincie en gemeenteraden, alsmede voor de gchcele. vijljaarlijksche vernieu wing van al de kaders der burgerwacht. Er is dezer dagen veel geschreven over zeke ren gendarm, verdacht van de moord, die eenige jaren geleden op oenen statieoverste in de Wet straat is gepleegd. De bijzonderheden omtrent dien persoon en hel bedoelde feil waren afkomstig van den Constitution^ du Limbourg te Hasselt, die voor de juistheid er van instond. Naar uien ver neemt heeft degendarm dien ten gevolge legen het blad cenen cisch ingesleld lot eene schadevergoe ding van 20,000 frank wegens krenking van zijn goeden naam. Een der eerste wetsontwerpen, die in de Kamer der Volksvertegenwoordigers zullen be raadslaagd worden, is, verzekert men, het wets ontwerp rakende de eenheid der notariecle res sorts. Dit vraagstuk, dal reeds herhaalde malen de wetgeving in de laatste jaren beeft onledig gehou den, zal, naai- alle waarschijnlijkheid, lot leven dige beraadslagingen aanleiding geVen. De besluil- selcn der middcnsectiê, den dag vóór hel sluiten van den laatslen zittijd ncdcrgelegd, zullen bestre den worden door de vertegenwoordigers, verde digers der canlonnale notarissen. Dit was weeral mis voor onzen pastor, en hij verbood aan den koster hel orgel te spelen binst het kindkersten. Doch de koster, die een verstandig man is, trachle aan den pastor te doen begrijpen, dat er hier geene reden bestond om iemand schande aan te doen. De pastor zweeg, maar wat deed bij? Hijstak eenen nagel in het slot der deur van het hoogzaal, en al de pogingen van den koster om de deur te openen bleven vruchteloos. De koster, natuurlijk, was misnoegd. Des anderendaags moest er ten zeven ure ’s mor gens eene zingende mis plaats hebben. Als nu de mis ging beginnen, kwam de koster bij den pastor, en met oogen die glinsterden van eene zegepralende voldoening zegde hij hem op schalksche wijze«de nagel zit nog altijd in liet slot der deur van het hoogzaal, de zingende mis kan geene plaats hebben. De pastor zweeg, maar wat deed hij? Hij ver schafte zich eene ladder (eene leer), langs dewelke de koster naar zijn orgel opklom. Iedereen lachte en lacht nog, tol zelfs de koster. De pastor begrijpt echter dat dit lachen te zijner eer niet strekt, en dit lachen is voor hem een kruis. Tooucel verl toning. Wij hebben zondag lest, 21 October, de opening gehad van hel looneeljaar; het eerste winterfeest, door de maatschappij van Rhetorika gegeven. Deze inleiding, in de tegenwoordigheid van eene massa toeschouwers, is schitterend geweest en belooft eene reeks aangemme avondstonden aan onze inwooners. De maatschappij is opgetreden met Vuur onder de assche; brij honden aan een been en de Violier, alle drij blijspelen. In hel eerste stukje heeft ttonifacius van Zolen hel publiek wel behaagt, hij was goed in zijne rol. Josephina en Serafien stonden hem goed ter zijde. Doch wij moeten bekennen dat dit stukje niet zonder horten werd opgevoerd. Maar het publiek was onze jonge akleurs eenigzins loegevend, ver nemende dal zij op 8 dagen lijds hunne rollen hebben moeten aanleeren, en dal dit blijspel, door eene toevallige omstandigheid, in ruiling van een ander, in vervanging kwam. Herman hoeft wal meer natuurlijkheid en trager uitspraak en hij zal i wel doen. brij honden aan een been, schijnt voor onze spe lende leden gemaakt te zijn. Alle de pbrsoonnaadjea waren zóó goed in hunnen schik dal hel waarlijk een vermaak was om zien. De keus onder de drij vt rliefde was voor Lotje erg inocielijk, doch Adolf werd de uitverkoren. Onder de regenvlaag van aanmoediging van dit 2" stuk, voerden onze liet hebbers met even veel zwier en behendigheid de Violier op. Wij mogen met recht zeggen, dat allen zich in hunne rollen overtroffen hebben, vooral baas Lemmen, do tijpe der tappers, Ogier een eerste tooneeldichter en Hallen die zijnen buik eene oprechte zielmisse ge daan heeft. Het geheugt ons niet de beroemde tooiieellief- hebstcr, Mmr Apers, zoo liefelijk en zoo bekoorlijk hare moeielijke rollen te hebben zien spelen. Waarlijk, zij heeft zich overtroffen. Wat gevoel, wat natuurlijkheid, wal houding; neen, uitmuntenden looncelliste hebben wij hier nog aangetroffen. Ook sturen wij haar onze nederige hulde toe eir ver hopen tevens dal wij nog dikwijls haar schoon talent zullen mogen bewonderen. In een woord, de verlooning onzer Rhetorika heeft goed bevallen en voor eenieder een genoeg- -•- i ,...i.n,.i hel talent der uitvoerders hoog gewaardeerd en naar ieder sink hun op het looneel teruggeroepen. Mei deze schoone verlooning heeft Veurne zich nogmaals loffelijk in vergelijking gesteld met de overige tooneelkringcn die ten verleden jare onzen stadsschouwburg beklommen hebben. Vergeten wij niet te zeggen dat dit feest goed En gevoel zullen wij hel volgende aanhalen: Hij ziel niet om, hij ziel niet om, De man met vrome rede; Hij kent het doel lol T welk hij gaat, Ook weet hij wal hij achterlaat, Doch gaat zijn’ gang in vrede. Is ’t juk wat zwaar, het werk hem ruw. Van lastig werk is hij niet schuw; En de uitkomst van zijn pogen Slaat immer hem voor de oogen. De booze wereld spant haar nel En zoekt hem te bekoren; Zij reikt Hem titels, goud en eer; Doch, waar een ander buigt voor neer, Kan zijnen blik niet storen. O neenDe wil en T hart zijn kloek; En hoe hem ook de list verzoek’, Zijn hai l en wil zijn rotsen Waar de ondeugd op komt botsen. De liefde voor de moedertaal, voor hel vader land, voor de vrijheid ontrukken ook aan den dichter verhevene gedachten. Zie hier eene slrof over de vrijheid: Maar gij, vriendin, van al wat op den aardbol leeft, Gevierde vrijheid hoop van alle bange lijders! nccll gocu oevaiieu en vuur cuiueucr uui* s'-'jyj'tj' i i>oc zocl en ]avend valt uw frissche godendrank lijke avondslo.nd geweest; ook heelt het p zwoegend, smachtend hart van uwe kloeke hii toUi der uitvoerders hoog Gewaardeerd en 1 [strijders! Gaarne zouden wij hier meer aanhalingen uil de taal des harten mededeelen, doch de enge plaats waarover wij beschikken kunnen belet hel ons. De nieuwe dichtbundel van den heer Beernaert, die wij als een recht schoon en nuttig boek aan SKiiiiwt- en Letternieuws. De heer Adolf Beernaert, Notaris te Al veringhem, die, zoo als men weet, geen vreemdeling is in de vlaamsche letterkundige wereld, heeft eene verza meling van eenige zijner nog niet gekende gedich ten in hel licht gegeven. Dit bock beslaat 144 bladzijden, hel is met zorg op schoon papier gedrukt en draagt voortitel: De Taal des Harten. Met genoegen hebben wij dezen alleszins lieven dichtbundel gelezen en herlezen; en wat er ons het meest in getroffen heeft, zijn de teedere, de harte lijke, maar tevens dé reine en edele gevoelens die men er in uitgedrukl vindt. Ja, het is wel de taal des harten en van een warm hart die overal in hel nieuw boek van den heer Beernaert voor komt. Hoe hartelijk en lief, bij voorbeeld is het gedicht Aan mijne kinderen waarvan wij hier enkel vier strofen zullen overdrukken. Kinderen, wilt don raad aanhooien Dien uw vader u hier geeft Reeds begint gij te beseffen T Goed en ’t kwaad dat rond u zweeft. Mint de deugd, mint rechten waarheid, Al bekocht gij T ook mot leed; Beter leed dan wroeging voelen, Als ge maar voor ’t goede slreedt.- Schuwt geen waken, vreest geen arbeid Eer de dag verloren gaal; Zonder werk wordt niets verkregen, En elk mensch krijgt loon naar daad. Kindren, wilt dat wel onthouden. En volkomt gij aan mijn raad, Wis zult gij gelukkig wezen: Deugd vindt loon T zij vroeg ol laat. En verder, in een ander stuk, insgelijks zijne kinderen: Met drieëno bemint u innig, Gaal langs uw wegen hand in hand; En dal de onvriendschap nimmer broke Uw’ broedren en uw zusterhand Hel gedicht Aan mijnen Vader onderscheidt zich ook door zijne lieve eenvoudige maar recht zinnige teederheid. Men oordeele door deze twee strofen Ik kan ’t aan niemand zeggen Hoe zeer ik u bemin; Alleen mijn harte weel het, En God slechts leest er in. Die taal verslaan geen andren, Dan, Vader, gij en ik; Ik hoor-ze binnen spreken, Gij ziet-ze in mijnen blik. als een staaltje van een wel uitgedrukl edel ZITTING VAN 25 OCTOBER.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 3