VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT N’.r 97. Zijn hel niet de cn v onze Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. betaalbaar voorop: Koor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voor gansch Relgie: G maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. vrede hersteld te zien zoo algemeen is, dal men gemakkelijk gelooft aan helgenc men verlangt. Het officieel blad zou gewillig in dit vertrouwen willen deelen; hel zou met geluk eenen vrede begroeten, die doorallc wenschen en alle belangen geroepen wordt. Maar, zegt de ll’emer Zeil uiig, goede tijdingen van dit slach hebben zoo veel maai tijdens den duur van dien Moe digen oorlog schoone verkopingen doen ontstaan, zonder men hel spoor van eenen olijftak heeft gezien, cn wij kunnen ons enkel bij de voorbehoudingen aansluiten, door de Politische Correspondent uitge- di ukl, cn wenschen dal eene aanslaande toekomst ons komc bewijzen, dal onze voorbehoudingen ongegrond waren. Veurne, CS November. Vlaanderen moet jeered! De grootste en oudste vijanden van ons dierbaar Vlaanderen zijn de klerikalen. Heeds is er aangetoond geweest boe België, in bet algemeen beschouwd, mei rasse schreden achteruitgaat en alle gezag verliest onder het bestuur der ullramon- tanen; thans willen wij doen uitschijnen hoe ons geliefd Vlaandci land, in hel bij zonder, hel slachtoffer hunner onzinnige handelwijze is geworden, hoe diep het is vernederd, boe laag bel is gevallen. Een volk, om groot te zijn, dient niet alleen stoffelijke maar levens ook zedelijkc welvaart le beleven. Noch hel eene noch hel andere wordt bij hel vlaamsche volk aangelrolfen. De zedelijke of geestelijke welvaart is de bron der .slolïclijke. Nu, hebben de klerikalen, sinds onheu gelijke tijden, i iel alles aangewend om alle verlichting, om alle ontwikkeling, om alle onderwijs in ons midden uit le dooven en le Beletten? Zijn zij hel niet die de scholen, waar een kloek onderwijs gegeven wordt, met alle oneerlijke wapens bevechten? Zijn het hunne priesters niet die, van op den stoel die zij den stoel der waarheid noemen, den vloek werpen over de m in nen die hel werk der beschaving in Vlaan deren ter harte nemen? Zijn hel hunne priesters niet die, Lijna in alle plallelandschc gemeenten, met den vinger aanwijzen en immer benadeelen die mannen welke den moed hebben boeken en tijdschriften te lezen? Zijn het hunne zendelingen niet die aartsvijanden van waarheid en rede Politiek oveiiziciit. De uitslag der stemming van de ballo- tcering, die zondag lest in Erankrijk heeft plaats gehad, heeft de hoop overtroffen, die de republikcinsche partij bad opgeval Volgens de vcrdeeling der slemmen bij de eersle stemming. In vier kiesomschrijvin gen behaalden de republikeinen de over winning: in acht anderen zegepraalden de conservations. In de drie kiesomschrijvin gen van Lecloure, Saint Malo en Mauriac hebben de republikcinsche kandidaten, die zich beschouwen als den I October 'Veilig gekozen le zijn, geweigerd zich aan de balloleering le onderwerpen, gelijk vormig hel gevoelen door de bnrcelen (Ier linkerzijden van den Senaat uitgebracht. De stemming heelt daar niettemin plaats gehad, en natuurlijk viel zij uil ten voor dode der ofïicieele kandidaten. Maar de kiezing dezer laatslcn zal door de Kamer niet goedgekeurd worden, die integendeel de wettige kiezing der republikcinsche kandidaten zal erkennen. In bel geheel ge nomen hebben overal de ofïicieele kandi daten stemmen verloren, terwijl de repu blikeinen er gewonnen hebben. Die uitslag zal er toe medewerken om de verzoekende neigingen le doen toe nemen, die men thans in hel Elysée schijnt op le merken, nadat zij zich krach tig lucht gegeven hebben in de groepen van hel rechter midden. De houding dier parlementaire fractie toekent zich reeds 'luidelijk af, en indien men oordeelen mag naar de ailikelen van hel orleanislisch blad le Soldi, zal er aan maarschalk Mac .Mahon volstrekt niets anders overblijven, dan le kiezen tussclien de aftreding of de onderwerping, zooals Gambella voorspeld heeft. Gemeld blad zegt zeer klaar, dal de crisis zich maar in wettige voorwaarden onlknoopen kan door de aftreding van maarschalk MacMahon en zijne vervanging als president dooi- den heer Jules Grevy, of door de onderwerping en de wegzen ding van zijn ministerie, om hel door een ministerie der linkerzijde te vervangen. De Soldi verklaart ook, dat de hertog van Aumalegeen kandidaat voor het president schap der republiek is en hij in geen ge val de opvolging van Mac Mahon zou aan vaarden. De Politische Correspondent van Weenen zegde dezer dagen, echter onder voorbe- houding, dal er weder spraak was van vredesonderhandelingen. De Weincr Zei- luijn, over hel nieuws van bel eersle blad spokende, zegt dal de behoeften om den ZATERDAG 5 NOVEMBER 1877. Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijn, in bij den drukker-uitgever, Oostslraal, 6, te Veurne, cn op alle postkantoren des rijks. Brieven cn geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleckcnd, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. en nixnuidc nnnr Nieuport „J 12-00 4-20 0-00 9-06 Dixmude-Nicuporl 9-50 00-00 2-20 8-45 jacht maken op de vrijgezinde dagbladen, lol in hel heiligdom des huisgezins treden om ze onder bedreiging van hel en vage vuur uil de handen der vaders on moeders, uil de handen der zonen le rukken? Zijn hel niet de zendelingen der Kerk van Home die rondom ons overal haat en nijd, onaangenaamheden stoken? Waar vroeger nog een lied van vreugde oldoening werd aangeheven waar ouders zich, als jongelieden en opge ruimd, ten dans dorsten scharen, is alles nu dof en droef en stil, want men vindt er een dagelijksch genoegen in om te verkon den dat zingen en dansen wat de pas toor eertijds met gerust gemoed bevredi gend aanzag nu een afschuwelijke mis daad geworden is. De klerikalen verzetten zich tegen allen verkeer, tegen alle gemeenschap onder de menschen, waarom? omdat ze begrijpen dat, in deze dagen van vooruitgangen ge- makkelijkcn omgang, dergelijke bijeen komsten lot gedachten wisseling aanlei ding geven, omdat ze weten dat die wrij ving van gedachten hun noodlottig is cn zeker hunne macht moet ondermijnen en vernietigen. Zoo handelende, dooden ze alle nering, brengen ze een hinderpaal aan allen verteel De liberalen of vrijgezinde burgers rich ten volks voordrachten in, zij stichten boekerijen voor den werkman, en ziel met wal een razernij dal edel streven wordt bevochten en aangerand waarom? omdat in die voordrachten men er zich eersten vooral op toelegt de roemrijke feilen van ons verleden te vertellen en uit te leggen; omdat dil verleden een lange strijd is voor onze vrijheden legen de klerikalen, de na tuurlijke vijanden van alle vrijheden; om dat wij er ons op toeleggen het heden waardig van dal verleden le maken, omdat wij de vlamingen hunne plichten willen doen beseffen ze willen heropbeuren, her. moed en fierheid, in het harte spreken Maar wj geven hel werk niet op, onver poosd zullen wij onze laak voortzelten, lol hëil on welzijn van ons dierbaar Vlaande ren. Hel weerzien groot en rijk worden stoffelijk en geestelijk rijk, zij de droom van ons leven! Daarom moeten wij het eerst bevrijden van de slavenketen waarin de ullramonlanen hel houden gekneld. Dapper voorwaarts dus, hel juk volkomen afgeschud! En ten strijde legen het ullra- monlanism die de kanker is van Vlaan deren Vertrekuren van den Ijzeren weg van Dnlnkerke, Veurne naar Achtervelde Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde imr Vem-na r in ons i >j>> o v. Vw.n,c „»;,r Lid,(ervelde 7-37 72-11 4-37 MS “ar 12 M IS iS A Ml 51.'' JAAR.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1