I beslissing der bestendige deputatie en bevoelt dat Maar, dit zijn toch maar enkele gezegdens van Zoo zal bet ook gaan niet de geestelijken, en zoo gaat hel reeds met de politieke scbijnlieiligaards. Welaan, mannen, ten strijde, ten strijde, die kanker worde uitgeroeid, uitgesmeten, Vlaanderen moet gered! Nochtans hebben wij aangekundigd dal wij gin- singen der bevoegde overheden zouden gekend zijn, om alsdan niet het VeurnaarIje de waarheid en de gegrondheid van zijne aanvallen te onderzon en niets bewijzende Teklaain, maar wel bij middel van geraisonneerde, in recht en in teil geslaafde beslissingen die definitief zijn geworden en waar uit men alleenlijk kan oordeelen indien de aanvallen van onze tegenstrevers gegrond zijn of niet, indien hunne gezegdens waar zijn ot leugenachtig. Welnu de bestendige deputatie heelt onlangs als ongegrond verworpen, twee rcklainalien door de klerikale partij gedaan legen de inschrijving op de lijsten der namen van de hoeren Ernest Vermout en Gustave Duclos. Het Leugenaartje had nochtans al zijn venijn uilgcspuwl om dal het schepenkollcgie deze twee namen op de lijsten had gebracht, Geene beschuldigingen, geeneanlijgingcii, geene bedekte en onbedekte verwijtsels zijn te dezer gelegenheid aan liet schepenkollcgie gespaard geweest. Men ziel wat al dat lawijl van den Veurnaar bc- tcckend; men ziel welk geloof men aan zijne ge zegdens moet heelden; Je bestendige deputatie zelve, die nochtans samengesteld is uit politieke vrienden van onze tegenstrevers, beeft moeten hulde bieden aan de handelwijze van onze bestuur ders, en de gezegdens van den Veurnaar logen straffen. Misschien wel zal de Veurnaar besvoeren dat hel schepenkollcgie ten minste ougelijk beeft ge- t'Oll V* A I Of1 inOP zl/V I o zl1zizxv l Veurne zal ingeschreven zijn'; veroordeelt G. on M. niet te aanveerden die zich in het zelfde die reklaam blijven toch staan, en zijn niet weer legd geweest door onze tegenstrevers die, al hoewel dees jaar d’hcer De Cue ingeschreven slaat i in dezelfde hoedanigheid van gedelegeerde zoon zoo als verleden jaar, zich toch wel onthouden hebben van nog ecus tegen deze inschrijving te reklamccren. De Veurnaar spreekt ook van de inschrijving van A. L. en te dezei gelegenheid beweert hij dal wij vrijwillig liegen als wij houden staan dat de derde persoon gereklameerd had tegen de inschrij ving, op de provinciale lijsten, van den naam van A. L. die alleenlijk op deze lijsten niet ingeschreven stond. Dit zijn toch maar woorden, Veurnaar, en nog zeer grove woorden: gij hebt schoon spreken van oenen misslag in hel opmaken der lijsten, wij antwoorden n door de beslissing zelve van de bestendige deputatie, die geslaafd is op het onder zoek zelf dezer lijsten welke zij volgens de ver- cischten der wel in handen had; en die luidt als volgt Gezien de reklaam van sieur togen de inschrij ving op de provinciale lijsten van den naam van A. I,. enz. Aangezien er blijkt uil hot onderzoek dezer lijsten dal A. L. als provinciale kiezer niet inge schreven slaat, maar dal hij alleenlijk als gemeente kiezer ingeschreven is; dal alzoo de reklaam van sieur zonder oogwit is; Besluit: de reklaam van sieur is niet aanvccr- delijk verklaard. diend waren door den zelfden persoon die ze al- I en wiens "''esproken. woord noch schrift toch aïs evangelie niet kunnen Maar hel rechtzinnig bladje vergeet zorgvuldiglijk i nanzien worden, als men in aandacht neemt welk te zeggen dat deze voordeelige beslissing gebroken treurig lot zijne vorige rcklamön onderslaan hebben, is geweest door arrest van hel hof van beroep van Nochtans hebben wij aangekundigd dat wij gin- Gcnt, die de kiezersreebten welke d’hcer Hout- cl:i‘ tl,: l,,,slis] saeger deed gelden ten volle erkend heeft als gegumd zijnde. Wij kunnen gemakkelijk verslaan dal deze be- - slissing geene de minste voldoening verschaft heeft 1hj T? '?lke e ll"‘le"' j noch aan den l’euniw noch aan den derden per- - 1 -i i. soon; wij begrijpen zelfs dal zij, nog lieden, deze beslissing als onrechtvaardig aanzien en dat zij hunne denkw ijze en hun vernuft veel gegronder en veel hooger geplaatst schatten als die der rechters die de reklaam niet aanvaard hebben. Maar als, niettegenstaande deze beslissing, de Veurnaar nu nog heden houdt slaan dal d’heer Houtsaegcr de basis zijner patenten en zijner kon- Iribulien niet bezat uil reden, hij geen steenbakker is zoo als hel zekere derde persoon beweerde die, volgens zijn reklaam, niet w ist of niet kon verslaan dal schepen op hel water varen, dan antwoorden wij enkelijk door eene der beweegredenen zelve van hel arrest van Gent welke luid als volgt: Aangezien er vloeit door eene talrijke reeks stukken ter gretlie gedeponeert, dal d'lieer Hom- saegcr hel recht heef', zich deze konlribulien aan- terekenen; dal namentlijk, zijne hoedanigheid van steenbakker die begint met hel jaar 1873, grootclijks bewezen is door twaalf wisselbrieven op hem getrokken in verschillige stonden, te be ginnen van 18 april 1873 lol 23 april 1876, en door verscheidene vcrkoopkonlrakten respectievelijk in dalen van 15 februari 1874, 25 januari en 1“ april 4876; enz. Om deze reden hel hof van beroep verbreekt de beslissing der bestendige deputatie en beveelt dat de naam van d’hcer Houtsaegcr op de kiezerslijsten I had van verleden jaar de reklamen van de hoeren van Veurne zal ingeschreven zijn veroordeelt G. cn M. niet le aanveerden die zich in hel zelfde den verweerder lol de kosten des gediugs. l geval bevonden als de hecren Vermout cn Duclos. Wat betreft d’hcer I. De Cae, de Veurnaar kan Maar, dit zijn toch maar enkele gezegdens van al zeggen wal hij wil: dat de reklaam gedaan den Veurnaar die niets legen onze bestuurders zij geweest door een derden persoon en terzelfder kunnen bewijzen. Want, indien het geval hetzelfde lijd door d’heer arrondisscments-commissaris, dat ware, zoo als de Veurnaar zegt, maar nochtans kan wel zijn: maar al onze gezegdens nopens I geenszins bewezen is), hoe komt het dan dat de 1 De Veurnesche kiezersltf sten voor 1878. In zijne laatste nummers beeft de Veurnaar zijne vorige aanvallen vernieuwt legen het schepen- collegic, nopens menigvuldige zoo gezegde onre gelmatigheden in hel opmaken der lijsten begaan. Om dit gezegden te slaven heeft hel prolcssors- gazelje verscheidene artikels doen verschijnen waarin het die onregelmatigheden zorgvuldiglijk aamluide.'waarin hel aankoudigde hoe menigvul dige reklamen door oenen derden persoon inge diend waren en waarin hel zich zelven en zijne lezers verlust heeft door deze ia klamatien van hel eerste woord lol hel laatste breedvoerig uit te schrijven. Wij hadden rechtstreeks kunnen antwoorden, dal hel niet genoegzaam was dal er reklamen in- gedien zijn om geheel hel schepenkollcgie en zelfs geheel de liberale partij van partijdigheid en van voorbedachte vervalsching van kiezerslijsten le durven beschuldigen. En dit te meer dat, dees jaar, de reklamen ingc- lèen nieuwe martelaar. Zie hier wal men leest in de Patrie, gazelle van den bisschep van Brugge. Men schrijft ons uil Veurne: Heden vrijdag, heeft onze corrcctionccle recht- bank zich bezig gehouden met de beschul- diging tegen M. Vanden Bogaerde pastor van Bousbrugge, vervolgd voor aanslagen tegen de eerbaarheid op vier jonge meisjes, binst het jaar 1875. M. Vanden Bogaerde is veroordeeld ge- wecsl bij verstek. De straf tegen hem uitge- sproken is van vier jaar opsluiting, met bevel van onmiddclijke aanhouding. M. Vanden Bogaerde is 56 jarenoud. Hel is een der voordceligst gekende en meest geachte mannen van gansch hel arrondissement Nooit, in zijne reeds lange loopbaan van geeste- lijke, noch te Uper, noch te Oostduinkorke, waar hij zijn heilig ministerie vervulde lol in 1873, is de volkomenste eerbaarheid van dezen priester in het minst verdacht geweest. Ook is bel vonnis van hel tribunaal in onze stad vernomen geweest met de grootste verbaasdheid In de oogen der liberalen van IJpere en van Proven, heeft M. Vanden Bogaerde het ongelijk gehad een hunner voornaamste tegenstrevers le zijn, het ongelijk zich als onverschrokken ver- dediger te hebben aangesteld van M.' den onder- pastor van Proven, en meer als alle anderen te hebben medegcholpen om hem uit de klauwen van het hof van beroep te verlossen. In 1875 heeft M. de pastor van Bousbrugge verplicht geweest aan zekere ouders strenge he rt merkingen te maken over het gedrag van eenige ecrstccommunicanlen. Vandaar, zoo het schijnt, de beschuldiging legen dewelke onze wetten natuurlijk onmachtig zijn geweest de onschuld van den betichten le doen blijken. Wat zegt gij, lezers, van dit artikel van de Patrie? Is hel niet schandalig? Wil dit artikel niet duidelijk te kennen geven, dat het tribunaal zonder overtuiging heeft ge- vonnisd; dal sieur Vanden Bogaerde onschuldig is als een lam; dal eenieder zich te Veurne aan zijne vrijstelling verwachtte; dat het de liberalen zijn en de ouders der ongelukkige belecdigde meisjes die den pastor van Bousbrugge valschelijk hebben be schuldigd; in een woord, dal deze heilige man een martelaar is van vuige vervolgingen, cn dal de liberalen en de ouders der mishandelde meisjes de eenige cn de ware plichligen zijn!!! Zulke artikels zijn geschreven om te bedriegen, maar niemand in gansch hel arrondissement Veurne zal zich door die logentaai laten verblinden. .Sedert verscheidene dagen inderdaad vóór hel vonnis zegde men hier, zoowel bij klerikalen als bij liberalen, dat Vanden Bogaerde streng ging ge straft worden, aangezien de getuigenissen ten zijnen laste zoo menigvuldig, zoo eensluidend en zoo verpletterend waren. Daarenboven hebben zekere personen die met deze getuigenissen wel bekend zijn veropenbaard, dat de feilen, waarvan de belichte beschuldigd is geworden, alle mogelijk schandaal te boven gaan. Men was hier dus geenszins verbaasd le ver nemen, dat Vanden Bogaerde lol vier jaar opslui ting was veroordeeld, wel integendeel. Indien de pastor van Bousbrugge onschuldig is, zoo als de Patrie het beweert, waarom heelt hij gepredikt legen de juslicic? Waarom hebben zekere van zijne gunstelingen getracht aan de getuigen vrees aan te jagen hun zeggende: «dal alwie tegen geestelijken getuigt vroeg ol laat door God zal gestraft worden? Waarom is hij gaan loopen? Het Lcuijenaartje ook geeft te verstaan, dal de pastor misschien onplichtig is aangezien hij zijne onschuld slaande houdt aangezien de rechtbank haar vonnis heeft geveld volgens hetgeen uit de verklaring der getuigen is geblekenop de welke alleverantwoording weeyt Hel heilig bladje legt dus alle verantwoordelijkheid op de getuigen en verontschuldigt de rechtbank; maar toch heeft het, in zijne hoogmoedigheid, niet kunnen nalaten te zeggen: de rechtbank van Veurne heelt eene schrikkelijke uitspraak gedaan Als men hel wel inziet, hel artikel van hel Leu- genaartje over den pastor van Bousbrugge is alzoo kwaadwillig cn zoo venijnig als hel artikel van de Patrie. Volgens de nicuwemodcschc leering is de paus onfeilbaar, en de geestelijken willen zich ook on feilbaar verklaren. Maar wat zal er hel gevolg van zijn? dat er onder den dekmantel dezer onfeil baarheid meer en meer schelmerijen zullen plaats hebben. De bedorvene kinderen doen veel kwaad, omdat zij vooraf weten dal hun alles vergeven wordt. De kiezerslijsten en het Leugenaartje. In ons nummer van 20 October laatstleden, heb ben wij onderzocht welk geloof men moet hechten aan de klachten van het Leugenaartje voor wal aangaat hel opmaken der Veurnesche kiezerslijsten van verleden jaar. Wij hebben gezien boe bitter weinig gegrond de aanvallen van hel Leugenaartje waren nopens de zoogezegde partijdigheid wclkeonsschepcncollegie in het opmaken der lijsten zou geloond hebben; Wij zegden namentlijk, dat al liet schreeuwen en al het schrijven van onze tegenstrevers, dat al hel loopen cn hei werken der klerikale kops!ukken cenen bitteren armen uitslag voor hen gehad luid den, vermits al de leklamalien doorzekeien derden persoon legen hel opmaken der lijsten gedaan4, voor enkel gevolg gehad heeft eene enkele voordeelige beslissing te doen uitsproken, daarin niet begrepen de beslissing rakende den heer I. De Cae. Het rechtzinnig bladje, dal verleden jaar zoo bitter had geklaagd en van dees jaar zijne aan vallen le dezer gelegenheid, tegen hel schepen- collegie had willen hernemen, had zorgvuldig aan zijne lezers veborgen welken armen uitslag al de klerikale reklamalien li: dd m gehad. .Maar nu dat wij dil zelf bekend hebben gemaakt, wordt de Veurnaar gram en boos en tracht onze gezegdens in zijn laatste nummer weder le leggen. Volgens de Veurnaar moeten de klerikalen' zich geenszins schamen over den uitslag dien zij door hunne reklamen van verleden jaar bekomen heb ben, vermits de groote helft dezer reklamen, die ten getalle van 9 of 10 opgezonden zijn geweest, als gegrond aanvaard zijn geworden. Dit gezegde, Veurnaar, is eenvoudiglijk 't geen men een grove leugen noemt. Wij hebben gezegd en wij bonden staan dal al de reklamen, door zekeren derden persoon verle den jaar gedaan, als ongegrond zijn verwerpen geweest builen een cn buiten die tegen den heer secretaris van Veurne opgesleid. Nu, Leugenaartje, zeggen zoo als gij doet dal een en ten hoogsten twee de groote helft van negen of tien uitmaken, dil is ten voordeele van uwe zaak beweegredenen aanhalen die wij niet kunnen 1c- anlwoorden uil reden zij veel te slim zijn; dit is eene nieuwe rekenkunde uilvinden waarvoor hel professorsgazelje welzeker een uitvindingsbrcvel zal moeien vragen. Nochtans, om eenigzins zijn gezegden le staven spreekt het Veurnaartje van de beslissing, door de bestendige deputatie, ten voordeele van den derden persoon, in zaak van d’heer August Houlsaeger uil- i ^ceds veiledcnc jaar opgemaakt had aanzien worden, als men in aandacht neemt welk

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2