VAN VEURNE i o 2 o :a. P r, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT He, richt. E Y E, i ja ai:. ve, 50. leur, VELUM, van kelders als jaren garantie. w o 2 Vcrlrckiiren van Duinkerke naar Veurne Veurne naar Lichlervelde 7-37 )0'g van 16, *8 te bevragen Ken waai-hcidswoord. Men rept hedendaags al veel over aardrijks kunde, en bijzonder over geschiedenis. Dal bracht de negentiende eeuw mede onze eeuw is een tijdperk van zedelijke ontwikkeling, van zelfstandigheid, van wetenschap en onderzoek. Toen onze eeuw ontstond, had de heugelijksle omwenteling die ooit was ziekt als een slagboom Als men nu de geschiedenis nagaat, als men die staalkundige omwentelingen en die volkswoelin gen leert kennen, en men die mol onzen tijdgeest vergelijkt, dan waarlijk doel zich een treffend ver toog voor ons op. liet is eene onbetwistbare waarheidvan de vroegste tijden af stonden in de wereld twee orer- groote stelsels tegenover elkaar. Hel waren twee machtige princiepen, steeds even vijandelijk, even hardnekkig op elkander verbeten. Het eene, de geest der verdraagzaamheid, de vrijheidszucht, de verbroederingszin; bet tweede was de onverdraag zaamheid, de eenzelvige hcerschzucht, du dulde- looze dweeperijJa, dat bestond van in de vroegste tijden af. En dal kon'hiel anders. De twee gezind heden werden immer verpersoonlijkt, de eene door de burgerij, de tweede door de kerk. Het gold hier de edele menschlievende leering van Christus niet! dal verstond de burgerij immers maar al te wel. Maar het waren de beklagenswaar- dige driften welke de hoofden en bestuurders der kerk maar al Ie dikwijls bezielden. Hel was ja, de onverdraagzaamheid en de aardsche gloriedorst. Daarom zien wij van toen af een onafgebroken strijd woelen, een moorddadige strijd lusschen de rede en hel vooroordeel, lusschen de oprechtheid en de veinzerij, En ongelukkiglijk, hoe vaak be zweek de eene niet voor de andere. Met machtige, onfeilbare middelen gewapend om des volks vrijzin te onderdrukken en zijne onwetendheid om den tuin te leiden, bleef de strijdende kerk steeds over winnen en overhoerschen. Geen breidel kon men die opzeilen. Ontevreden met zedelijk oppermacht, moest zij hel lijdelijke en wereldlijke ook in haar bezit hebben. Dat gelukte ja 'Zoo volkomen hadden zij de gewetens veroverd en verslaafd. De vorsten, de keizers, en koningen moesten voor de opvolgers van Petrus (niet als hoofden der kerk, maar als wereldlijke vorsten) den vernederden schedel >20, Veurne. Ie maken dal mslig gekende 'en aangeleerd, ai. ?en allerhande voordeeligstc mei alles wal lijk werk, door bediening hel en. del in nieuw i gebronzeerde 5, kandelaars, aansch gouver- uil de pak- icr.i.E C,e te der Peruvian is van 10 lol vervalschl, zijn M. Frans U le Veurne. ilield I iel huis Bav- eener lading ‘ou, van aller- ver en onver- ‘cton komende, iluurlijk voor dorde hand is liet Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. IiiHclii'ijviiiK betaalbaar voorop: Voor StadG maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voor gansch Helgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Ai.' 93. vcrzekcrings- montploffing Uelge van m kantore van me, Nieuporl- ‘*i> opvolger 'VE. bijzonders over de krijgsverrichtingen langs den kant der Balkans. Een telegram uil New-York meldt, dal de democraten de overwinning behaald hebben in de kiezingen van Pennsylvania, Virginie, Mississipi, Maryland, New-York en New Jersey. De republikeinen over wonnen in Massachusetts, Kanssas, Con necticut en Minnesota. Veurne, SO November. M a Politiek Overzicht. liet fransch Parlement heeft woensdag zijne zittingen hernomen, in den Senaat heeft de voorzitter, na men tol de samen stelling der bureelen was overgegaan, de vergadering geraadpleegd over de vast stelling der dagorde. De Senaat besliste dat de voorstellen, verschuldigd aan hel initiatief der afgevaardigden van de laatste Kamer, niet op de dagorde zullen gebracht worden. De Kamer der afgevaardigden word bij hare opening voorgezeten door den lieer Desseatix, oudste lid. Hij zegde dat bij de eer om als oudste lid voor le zitten, ver schuldigd was aan eene onpasselijkheid van den heer Baspail en aan de dood van den heer Thiers, Hij maakte den lol van den heer Thiers en zegde dat hij zich jegens het vaderland zeer verdienstelijk had gemaakt. Hij voegde er bij, dat de legen woordige Kamer, even als hare voor gangsters, werken zal om de republiek te bevestigen, om haar le verdedigen legen alle aanranding, van waar zij ook moge komen. Hij eindigde met hel geroep: Leve de republiek! Leve de vrede! Die redevoering werd door de republi keinse he meerder heid, zeer loegej nicht. Hierna werd overgegaan lol de kiezing van hel voorloopig bureel. De heer Jules Gicvy werd voorloopige voorzitter gekozen met 290 stemmen. Er waren 170 witte briefjes. De Kamer koos tol voorloopige onderzoorz.itIers de lieeren Rameau en Le pere. \Ynnneer de lieer Grévy in den voor- zitlerszetcl plaats nam, bedankte hij de Kamer over hare stemming en zegde, dat hij op hare welwillendheid rekende voor de vei vulling van zijnen plicht. De zitting werd om V uur 40 minuten geheven. De bureelen der linkerzijden van de Ka mer der afgevaardigden zijn te Versailles bijeen geweest. Zij hebben besloten aan al de groepen der linkerzijden van de Kamer der afgevaardigden voor te stellen een comileit \an tien leden te benoemen, dal gedurende gansch den lijd van de crisis beraadslagen zal en beslissingen zal nemen in naait) van al de linkerzijden. Daar deze laalslen aan dit comileit alle initiatief en alle beslissing over laten, zullen zij niet meer bijeen komen. De nederlaag van Moukhtar pacha voor Erzerum wordt bevestigd. Hij is in de rich ting van Trebisonda afgetrokken. Wij zul len ongetwijfeld weldra de bezitting der hoofdstad van Armenië en den val van Kars vernemen. De telegraaf meldt niets Opening der Kamers. Zoo als het den Journal de iirtixcllcs ge meld heeft, wordt hel bevestigd dal de opening der Kamers met eene troonrede zal geschieden. Volgens de ontvangene inlichtingen zal de lioonrede enkel handelen over krijgs- onlwerpen en verschillige kwestïön van spoorwegen, liet ministerie wil van den zittijd, die maar kort zal zijn, enkel een zittijd van zaken maken. Hel is mogelijk dat liet ministerie niets beter wenschl dan dal men bel gerust zijnen gang laat gaan en men van geen politiek spreekt, maar dit maakt de zaak der liberalen niet, die aan de partijman nen, aan de werkers in T donker, reke ning moeien vragen over hunno daden. Of hel adres eene politieke plaats bevat of niet, loch zal lu i ministerie verplicht zijn t ekening le geven over zijne politiek, over zijn partijdig bestuur, over hel ver val der nijverheid en handel, waaraan hel veel schuld heeft. Hel zal moeien uitleg gingen geven over de ongehoorde benoe mingen in de magistratuur, notariaat en openbare bedieningen. De kiezingen die in Juni aanstaande moeien pl .als hebben, zullen, hopen wij, algcmcene kiezingen zijn, wanl het is ón mogelijk met hel nieuw kiesstelsel, dal wij eene Kamer hebben de eene helft volgens hel oud stelsel en de andere helft volgens hel nieuw stelsel gekozen. Daarom is hel ook noodig dal er eene politieke discussie plaats hebbe, waarin de politiek van hel klerikaal bestuur aan het licht gebracht en door de kiezers gekend worde, alvorens zij hunne stem uitbrengen. Eenafzonderlijk nummer 10 c.“ Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Oostslraal, 6, te Veurne, op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk ondericekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag lot» lezenden. i den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Uchterveldc en Rixmude naar Niciiport. rok 11-10 3-40 5-00 Lichlervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nicuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-45 lusschen het verleden en hel huidige geplaatst; 89 had de eerste laak der menschbeid voltrokken. De schitterende zon der volksvrijheid daagde op. Meest al de volkeren van Europa schreven die heerlijke vrijheden in hunne grondwet neder. Als nu de willekeur en de door dweepzucht ver blinde staatkunde haar stalen juk niet langer deden gevoelen, stond de maatschappij, uil alle prangen losgcworsteld, vurig op. Door verdraagzame en rechtvaardige wetten beheerscht, ontplooide zich haar vernuft op breede wieken; zij maakte eenen ongehoorden vooruitgang in haar streven naar het verbeven doel: hel geluk van den mensch! De lieerlijkste uitvindingen der wetenschap, de oplos sing der gewichtigste maatschappelijke vraagpun ten bekwam de negentiende eeuw’, en waarom? Omdat zij met geharden moed voortstapte aan de hand van trouwe geleidsters en machtige volksbe- schaafslers, omdat zij overal vrijheid inademde gewetensvrijheid, vrijheid van vereeniging, vrij heid van drukpers en vrijheid van onderwijs. Ja, onze eeuw heeft de ouden inding genoten van de vorige jaarhonderden; deze leerden haar de groote gebeurtenissen doorloopen die de volkeren hebben ondergaan en hel aanschijn der wereld hebben veranderd. Sterk door onafhankelijkheid en vooruilstreving, spoorde zij liet verleden na om het hedendaagsche te beseffen, om mol een zekeren maatstaf de toekomst le peilen en die met be trouwen te gemoet te zien. ZATERDAG 19 NOVIHIIIER 1877. en A - V a CS M ea rJ K3 O II T j

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1