(3) Grove beledigingen van 21 regelen uitgelaten deeld en zij is gedurende den nacht bezweken. door Macs. (4) Den zin veranderd van 11 regelen personna- pleiteii. schreven, maar let wel op, gij hebt mij aangevallen nopens zekere feiten waar die personen tussclien kwamen. Om mij te verrechtveerdigen, moet ik van die feiten spreken en ik heb recht bijgevolg die namen te doen lusschenkomen. Hebt gij moeielijk- heden daardoor, ’t zijn uwe zaken en kunnen mijn recht niet verminderen. Ten anderen wat die beschuldigingen van per sonnalileiten en onbetamelijkheden betreft, gij mogl geenzins daarvan spreken. Waarom heb ik recht in uw blad te antwoorden? ten zij omdat gij grove personnalileiten op mijn persoon haddet ge drukt. Uw correspondent X zou ook eerder eene les van betamelijkheid ja nog meer dan dat ver dienen. Lees uwe gazet sedert een maand van hier en gij zelf zult kunnen oor'declen. T is nu de derde maal dat ik u mijn antwoord toezend. Wacht u wel voor de vierde maaliemand anders zou u kunnen dwingen bel in uw bladje over te nemen. Zoo M. de Uitgever, lol de toekomende keer, als het u belieft. Ik vraag en vereisch, dal gij dit mijn antwoord, op de artikels van zaterdag 20 october en van zaterdag 3 november, in uw blad van zaterdag 10 november over zoudt drukken, op be tamelijke plaats en met dezelfde karakleeren als in de bovengenoemde artikels van uw blad. Aanveerd M. de Uitgever, mijne groetenis. Veurne, den zevensten november 1877. Eu. MA ES. En zie daar, lezers, hel is uit. Nu kunt gij oor- dcelen over de slimheid en het natuurlijk ver- I stad van Maessens schrijvers. Wat hebben zij nu bewezen? Niets, hoegenaamd niets. Zij trachten den Veurnaar te verschoonen en op te hemelen, en schijnen niet tfe weten dat de artikelen van den Veurnaar reeds lang zijn weerlegd geworden. Waarlijk, het Leugenaartje, had beter gedaan ons te antwoorden dan zijne verdediging toe te ver trouwen aaneenen Macs. Hoe laag men toch kan vallen! Onder al de dommigheden die in dezen langen boterham voorkomen, zullen wij enkelijk de rekla- malien tegen E. Vermout en G. Duclos aanhalen. De deputatie, die uit hunne vrienden is samenge steld, heeft reeds haar oordeel geveld en de nietig heid dezer reklamatien doen tulschijnen, en nog- tans houden Maessens schrandere schrijvers er nog groot lawijt over. O sukkelaars! Verders, zullen wij ons met den armzaligen rim ram dezer schrijvelaars niet bezig houden. Wal Maes betreft, waarlijk deze achlingsvolle en ver standige pevsonnaadje, is ons de moeite niet weerd om er over nog verder te sprekenmen doet hem te veel eer aan, want men kan toch geen olie uit een azijnvat tappen. Voor wal de bedreigingen van Maes betreft, wij zullen enkelijk antwoorden, dat wij gemakkelijk weten wal wij doen en wal wij laten mogen, en het van geene mannen van zijne soort is dat wij lessen te ontvangen hebben. Indien wij heden hel antwoord van Maes opnemen ’t is dat dit ant woord, hoe onbeduidend ook, ten minste op eene betamelijke manier opgesteld is; indien wij, in tegendeel, den vorigen brief van Maes geweigerd hebben te drukken, ’l is, zoo wij het in ons laatste nummer gezegd hebben, dal wij ten volle recht hadden ons te gedragen zoo wij het gedaan heb ben; en, niettegenstaande de bedekte bedrei gingen van den Veurnaar die van hel artikel 13 der wel op de drukpers spreekt als eene blinde van de kleuren, dagen wij Macs uil van legen ons eene klacht te durven indienen en ons voor de Recht bank te doen vervolgen, omdat wij zijne met aan tijgingen en beledigingen volle opgepropte proza met hebben willen aanvaarden. 5 ij c i a e e s i e 1T i j <1 i x s g e s x - Zaterdag middag heeft in’t provinciaal gou vernement te Brugge, de aanbesteding plaatsgehad der uiltevoeren werken aan de vaart van Brugge naar Oostende, met hel oog op meer gemak voor de scheepsvaart. Hel begrooiingsbeslek beloopt lol fr 26,260 Ir. Hebben aangeboden: MM. Jules Taverne, te Nieuport, 24,800 fr.; .1. Baesen, te Wijngene, 24,947 lr.; Vandermoere, te Beernem, 24,980 fr.; E. De Cloedl, te Veurne, 23,643 fr., en J. Deckers, te Wcslcappelle, 26,973 fr. Dezer dagen is op den spoorweg van Brugge naar Ko trijk een erg ongeluk gebeurd. Jufvrouw Vandevelde, van Lophem, kwam met den liein van Thourout, waar zij haar huwelijk had aangekon- digd; van den trein afstappende, is zij zoo onge lukkig gevallen, dat haar been verbrijzeld werd. Dc geneesheer heeft de afzetting van hel been geoor- Het lijk der ongelukkige juffer is naar Oost- camp overgevoerd, alwaar donderdag de begra ving heeft plaats gehad. en het is dus ónmogelijk dat de moeder van den ingeschrevenen den kiescijns betaald of bezeten hebbe in 1877 en in alle geval in 1876. Den naam van den bovengemclden uit dc lijst schrabende, zuil gij recht (e werke gaan, Mijnhee- ren, on handelen volgens 'dc princiepen die gij altijd en namelijk den eersten september 1876 gevolgd hebt in dezelve materie. Aanveerd MM. de verzekering mijner hoogachting. Veurne, den 28 Augusti 1877. Volgen dan mijn handteeken, het exploit van den deurwaarder Dcspodt, liet handteeken van Aug. Bchacghel en van den ontvanger M. Allcwaert. In uwe gazel M. de Uitgever, spreekt gij ook ge durig van den secretaris van Veurne M. I. DeCae. Verleden jaar heb ik legen hem gereclameerd, om dat hij gedelegueerd was van zijne moeder, alhoe wel zijn broeder te Alveringhein op de lijsten stond voor dezelfde reden. Gij tracht dit gedurig te be twisten, often minstede gegrondheid van onze reclamatie. Hebt gij dan vergelen dal de dislrikt commissaris tegen hem ook om dezelfde redens gereclameerd heeft d’ollice, en dat M. Ildefons van de lijst is gevaagd geweest. Gij antwoordt gedurig dat hij sedert acht jaar de cijns voor zijn eigen be taald. Maar waarom liet zekerste niet genomen voor het onzekerste, en niet gedaan gelijk hij dees jaar heeft gedaan achter dat wij verleden jaar met den dislrikt commissaris hebben gercklameerd. (2) lu alle uwe nuineros tracht gij ook te praalden over de kiezerslijsten, en al de reclamation die ik gedaan heb, door de modder te trekken. De beste middel peis ik, om uwe lezers cens te laten oor- deelen, is de artikels uil te schrijven uit den Veurnaar, namelijk deze die over het maken der kiezerslijsten handelt. Den 10 october schroef de Veurnaar: Onze lezers hebben waarschijnelijk nog onthouden, hoe wij hel verleden jaar klaagden over het op- maken der kiezerslijsten. ’T is waar, volgens het zeggen en schrijven onzer tegenstrevers, waren de lijsten met vaderlijke zorg en de grootste on- parlidigheijd opgesteld, en wie het tegenstrijdige dorst staande houden, was niet weerdig onder de hooge bescherming der liberale kliek televen. Noglans hoe ouder men wordt, hoe grooter geus, zegt hel spreekwoord, en ’t schijnt dal de liberalen van Veurne en van geheel het arrondis- semenl niet verbeteren met ouder te worden. Dit jaar hebben die gastjes nog een beetje slim- mor te werke gegaan dan verleden jaar en voor- zeker verdienen zij een bloemtje van de franema- conslogien van Brussel en elders. Verleden jaar was de gemeente sekretaris van Veurne op dc lijsten gebracht als gedelegueerd door zijne moeder terwijl zijn broeder reeds te Alveriughem was gedelegueerd geworden: twee persoonen die op verschillige plaatsen kiezers zouden geweest zijn in plaats van één. Dit jaar zijn er twee hoeren van hel arrondis- semenl, en dan nog mannen te midden van dc wetten grijs geworden, die op twee verschillige plaatsen als kiezel' zijn ingeschreven. De eene is M. Vandevelde, greffier der rechtbank van Veuiiie, die als kiezer was aangeteekend op de lijsten van Veurne en op die van Geulde andere, M. De Mey, die als kiezer was aangeteekend op de lijs- ten van Nieuport en Gent. Mannen die zoo veel versland hebben en in hun grafzouden kruipen moest er iels onrechts gebeuren. Hoe hebben zij dal kunnen gedulden Den 17 october volgende, ging de Veurnaar voort in dezer voege: «wij hebben onze lezers beloofd terug te komen op de samenstelling der kiezers- lijsten. Belofte maakt schuld. In het jaar 1873 werd M. Lodewijk Ollevier ingeschreven op de kiezerslijsten van Veurne en Audenaarde, alwaar hij het jaar te vooren lot agent der nationale bank benoemd was geweest. Op de reklaam, die tegen zijne inschrijving op dc lijst van Veurne aan de bestendige deputatie van vVestvlaaiidercn gedaan wierd, anlwoorde M. Lod. Ollevier dal hij zijne woonplaats behield te Veurne, waar hij gebooren is, en dat bij te Audenaarde slechtszijne verblijfplaats had. Diens volgens wend zijn naam op de lijsten van Veurne behouden. In het jaar 1877 laat hel behagelijk en vader- lijk schepenkollegic van Veurne weten aan M. Benedikl Pierrot, professor bij hel klein semina- rie van Rousselaere, dal zijn naam uil de kiezers lijsten van Veurne geschrapt is, omdat hij hier zijne woonplaats of domicilie niet meer heeft, maar wel te Rousselaere. Daarop antwoordt M.’ Benedikl Pierrot dal hij zijne woonplaats be-j houd te Veurne, waar hij gebooren, is en slechts' te Rousselaere eene vcrbijfplaats heeft. Peinst ge’ dat M. Pierrot zoo gelukkig is als M. Ollevier en! zij» naam ingeschreven vindt op dc bijvoegelijkej lijst van Veurne? Bij lange niet: zijn naam word (2) Lastering van drie regelen uitgelaten door MaesJ door hel schepenkollegic van de lijst van Veurne gelaten, zoo dat M. Pierrot genoodzaakt is ge- woest eene reklaam in te dienen aan de be- stendige deputatie. Waarom dit verschil in hel zelfde geval? ’t is gemakkelijk om raden. M. Lod. Ollevier is liberaal en M. Ben. Pierrot katolijk. Nu nog centje om te sluiten voor vandaag. Ferdinand Baelden is dit jaar door ons schepen- kollegie als algemeene kiezer ingeschreven. Welnu, hel is van openbare bekendheid, dal hij in gemeenzaamheid met zijnen schoonbroeder M. Hendrik Terlinck brouwer, den handel drijft in mout, waarom M. Baelden alleen in personeel en patent aangeslagen staat voor 28 fr. 07 c.' M. Baelden zou zich ten hoogste maar de helft van die som mogen aanrekenen, aangazien hij niet alléén dc basis er van bezit, maar dezelve moet verdoelen lusschen hem en zijnen schoonbroeder. Welnu alsM. Baelden voor zich de helft van die som rekent bij zijne grondlasten die fr. 23-83 bedragen, dan komt hij op verre na nog niet toe, om zijnen kiescijns voor de kamer te volmaken. - Bet scbepenkollegie weel dit zoo wel als ik of gijmaar niettegenstaande dit, behouden zij hem op de lijst der algemeene kiezers. Hij is immers een liberaal ter trouwe en dan nog een werkend lid. Wij zullen over zulke handelwijze geen oor- deel strijken: wij laten dit aan de lezers over, die door deze en andere dergelijke feiten, meer en meer het bewijs zullen hebben hoe onparlij- dig de liberalen te werke gaan in het opmaken der kiezerslijsten. i Ziedaar, M. de uitgever, hoe uwe meesters op hel stadhuis zich gedragen, in het opmaken der kiezerslijsten: uwe lezers zullen nu zelf kunnen oordeelen met kennis van zaken. (3) Nog iets anders: Ik heb ik zoo hooge studiën niet gedaan als sommige van uwe opstellers. Maar toch schijnt er mij iels aardig in hunne raisonne- menten. Als er ievers een katolijk of een priester belicht wordt of veroordeeld, aanstonds vallen zij uit legen al de katolieken en de priesters die er mogen bestaan. Langrand moet springen en aan stonds al de katholijken zijn dieven en hebzuchtige gasten; een priester word beschuldigd, en seffens al de priesters zijn zedeloos. Wal Langrand betreft, de liberalen en hel libe raal ministerie van eertijds, weten beter dan zij hel zeggen willen, waarom hij heeft moeten sprin gen en wie de schuld is, van zijnen val.Ten anderen hoe veel libetale banken zijn er niet gesprongen sedert dien en dat zeker niet door de schuld van het katholijk ministerie. Voor hel overige, uwe schrijvers weten hoe ge makkelijk hel is iemand te beschuldigen voor het tribunaal en zelfs te doen veroordeelen als de ge tuigen en kinderen hun gezegde staande houden. Zij welen ook dat er meer dan ecus valschelijk beschuldigd en alzoo veroordeeld worden. Maar veronderstel dal er iemand pligtig zij, mag men daaruit besluiten dat al de priesters en geheel de kalholijke partij plichlig zijn? Gesupposeerd dal er ievers in eene stad of ge meente liberalen gevonden worden, zelfs die een openbaar ambt beklccden en die in het geheel zich niet treffelijk gedragen, op wiens zeden er veel te zeggen valt, wiens betrekkingen veel beknibbelin gen onderslaan en die over zedclooze feiten zouden veroordeeld zijn door den rechtbank, zou men mogen besluiten zoo als gij hel doet voor de katho- lijken dat al dc liberalen zedelooze mcnschen zijn en geene achting verdienen? (4) Mijn klein natuurlijk verstand zegt van neen. Misschien verandert hel natuurlijk verstand, met naar liberale scholen te gaan en liberale gazetten te lezen. Noglans mij dunkt dat uwe opstellers beter zouden doen, met te raisonneeren gelijk al de menseden hel natuurlijk moeten doen. Dus jongen, gaal maar voort met schrijven; als gij wel u beste doet, zult, gij zonder twijfel gede coreerd geraken met hel grool kruis der mulders leeuwen. Een woordelje om le sluiten. Mijnheer gij hebt reeds twee maal geweigerd mijn antwoord te aan veerden. De eerste maal was mijn brief, onder aanbeveling loegezonden met den post. Zonder hem ooit open le trekken hebt gij hem geweigerd. ’T was eene ware kleinhertigheid van uwentwege. De tweede maal weigedert gij onder voorwedsel dat er tc vele personnalileiten in stonden en dat de brief niet betamelijk was. Om alle voorwendsels weg tc n’cmen, heb ik eenige veranderingen, doch zeer kleine aan mijnen l brief gebracht? Er slaan nog eigene namen in ge- I - -.am t—-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 3