VAN VEURNE B NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT’ X.' 51 JAAR. 109. ZATERDAG NOVEMBER 1877. t de Kamer Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 13 centiemen dim drukregel. Alen schrijft in bij den drukker-nitgever, Ooslstraat, 6, te Veurne, en <>p alle postkantoren des rijks. Bl ieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uitei lijk tegen Vrijdag middag toe lezenden. en allen Woensdag in Sup- »e Bestendige Deputation der Drovintiale linden. Men houdt zich tegenwoordig veel in liet land bezig met de rol die de bestendige deputation in onze politiek spelen. Zoo wordt de deputatie van I Antwerpen openlijk beschuldigd, het dusdanig aan i boord te leggen in het onderzoek der kiezers lijstendat eene massa nieuwe liberale kiezers geen deel zullen kunnen nemen aan de kiezingen var. 1878. Zulks doet de deputatie opzettelijk zegt men, terwijl zij wel zorg drager zal dal de recla- tnalien tegen de katholieken bij tijds onderzocht worden. Zoo gaal hel in Antwerpen. neer de hooldslad van Armenië en devoor- naamsle forleres dier streek in handen der Bussen zullen zijn, zullen al de hulpmid delen van Turkije moeien aangewend wor den om Balotin en Trobisonda le behou den. In de russisch gezinde klingen van Berlijn wordt reeds veel gesproken over hel uitwerksel, dal de russische overwin ningen in Engeland zullen doen ontstaan. Geruchten over eene gemeenzame wer king van dit land met Oostenrijk om aan de oorlogvoerders hunne bemiddeling voor le stellen, op den grondslag der onzijdig- making van de Dardanellen en van den Donau die in omloop waren, worden thans gelogenstraft. Er zouden voor dit oogenblik nog geene onderhandelingen lusschen de mogendhe Jen, rakende den vrede, hebben plaats gehad. Slot Krislendom en <le zoogezegde E£s*ïholijke partij. Reeds dikwijls hebben wij geloond hoe zich de zoogezegde kalholijke partij in alle landen aan hei hoofd des achleruitgangs heeft geplaatst, overal aan de vrijheid tegenstrijdig is geweest, en op hel geluk der natiën den rampzaligslen invoed heeft uitgeoefend, liet voorbeeld van Spanje, van Italië en van Oostenrijk aanhalen, was voldoende om dit le bewijzen zonder tegen spraak. Dit ook kunnen zij niet loochenenmaar zij antwoorden ons met eeneonbesebaamd- heid, die aan de huichelaars alleen eigen is, weet gij niet dal het’t krislendom is, dat de ware vrijheid aan de wereld heeft gegeven, dat de slavernij heeft vernietigd, dalde vrouw in hare waardigheid heeft her steld en de veelwijverij heeft uitgedoofd?» Ja, dit weten wij zeer goed, wij die als liberalen de toepassing der ware vrijheid met onvermoeiden ijver najagen, wij weten dat hel aan hel krislendom is, dal wij alle ware vrijheid verschuldigd'zijn. Wij weii’n dal hel krislendom voor de eerste maal den slaaf met den’meester ge lijk stelde en alle menschen broeders noemde. Wij welen dat hel krislendom hel eerste zijne slem verhief voor de armen en de onderdrukten, en weten dat het het krislendom is, dat voor de eerste maal tot i de volkeren zegde alle menschen zijn broe ders,» heilige en verhevene woorden, waar in geheel de leering der vrijheid en der verdraagzaamheid begrepen ligt. Ja, dit welen wij, en het is omdat wij Veurne, November. dit welen, dat wij de partij bestrijden, die zich onder den naam van kalholijke partij verschuilen durft. Niels is er immers gemeen lusschen die partij en hel krislendom, lusschen leerstelsels van volksonderdrukking en eenen godsdienst van broederliefde Het krislendom zegt, mijn rijk is van deze wereld niet,» en Tzijn de rijkdommen en de macht der wereld, welke de zooge zegde kalholijke partij verlangt en najaagt. Hel krislendom zegt, alle menschen zijn broeders, en de klerikale partij heeft niets dan woorden van haal en verachting tegen al wie zich niet aan hare macht on derwerpen wilt. liet krislendom reikt eene hulpzame hand toe aan den Samaritaan, terwijl de zoogezegde kalholijke, de menschen die anders durfden denken, vroeger heeft ver brand en thans nog achtervolgt. Het krislendom spreekt niets dan van liefde, vrede en toegevendheid, en de kle rikale grondbeginsels zijn haat, twist en onderdrukking. Het krislendom eindelijk roept tol de menschen, doel niet aan een ander wal (jij niet zoudl willen dal men aan u zelve doe, en de klerikale partij spreekt niets dan van de menschen die zich niet onderwerpen te benadeeligen in hunnen handel, le treffen in hunne eer en tot den yrond le ruineren. Aan u staat hel dus niet do verdiensten van hel krislendom aan te halen, gij die den godsdienst nooit hebt gebruikt dan om juist hel tegenovergestelde te doen van hetgeen de godsdienst u gebiedt. Tusschen u en bet krislendom is ei' eenen afgrond, en als gij van de diensten door hel krislendom aan de vrijheid be wezen, gewaagt, dan spreekt gij lerzelver tijd uwe eigene veroordeeling uil, want gij toont dat in plaats van vrijheidsliefde en broedermin, hcerschzucht en overheer- sching uwe eenige drijveren zijn. Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; pleinen!. Inschrijving betaalbaar voorop: foor Stad: 6 maanden, fr. 3-23 Een jaar, fr. 6-00. I oor gansch Heh/ie: 6 maanden, fr. 3-73 Een jaar, fr. 7-00. Boor Frankrijkfr. 16-50 'sjaars. ».JT.--rT-rCTr»CTr-r«j«Mj»aTrt»ra i tbibmo—ir ■ram 1- r a 111 ■Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkcrke, Veurne naar Lichtervetde en Dlxmude naar IVieupoi-t. Duinkcrke naar Veurne 6-33 1 1-10 3-40 5-00 fJclitervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-33 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 Venrne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkcrke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-45 rouiiEK Overzicht. Een telegram uit Parijs, meldt dal hel nieuw ministerie nog niet bepaald is sa mengesteld. Hel is ook geene gemakke lijke taak om ministers le vinden, die den strijd legen de groole meerderheid der Kamer durven aangaan en maarschalk Mac Mahon wil voor het oogenblik van geene rcpuldikeinsche ministers hooien. Deliver Gambelta is lol voorzitter der budjelcommissie gekozen geworden en heelt op de vereeuiging dier commissie de volgende beduideiiiswlle woorden uit gesproken Wij zullen de .olslrekte wet tigheid handhaven en trachten er degenen le doen in blijven, die ei' zouden willen van afwijken. In de zitting, eergisteren door de bu- reelen van de fransche Kamer der afge vaardigden gehouden hebben verschei dene leden der rechterzijde aan hunne collegas der linkerzijde gevraagd, welke hunne inzichten waren, rakende de on- middellijke stemming der vier belastingen. Er werd hun geantwoord, namelijk door de heeren Gambelta en Senard, dal de budjelcommissie hel vraagstuk zou b< sta de ren, de uplossi ig aan de Kamer zou voorstellen en zal bandelen volgens de omslaiidiglic u i zullen vereischen. De heer Senar jeeil er bijgevoegd, dat hij Ge st turn a hel budjel niet zal voor stellen, zoolang en ministerie, dat aan de meerdcraeiu vertrouwen kan inboezemen, niet zal gekozen zijn. De Provinciale Correspondent van Berlijn zegt hel volgende over de tegenwoordige f ransche crisis Dewijl van den eenen kant de maarschalk zich beroept op de vol machten, die hij van de meerderheid der nationale vergadering ontvangen heeft, en op de taak, waai mede zij hem lot in 1880 bedt gelast, en van eenen anderen kant de meerderheid der Kamer zich met de zelfde kra( litdigheid beroept op de rechten, waar mede zij door de rcpuldikeinsche grond wet bekleed is, zoo kan men zich weinig aan eene duurzame en vtcdelievende op lossing verwachten, in tegenwoordigheid van hel diep verschil van denkwijze, dat lusschen den maarschalk en de Kamer beslaat. Er komen reeds langs verscheide kanten bijzonderheden toe over de verovering van Kars; weldra zal men ook den val van Erzerum vernemen. Een parlementair heeft reeds die stad opgeëischt om zich over te geven. Zij zal zich echter op bevel van den sultan tot hel uiterste verdedigen. Wan- v-2

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1