Felix. I Veurne, 20 November 1877. 3ngezonden A.i*tikeSts. g Ecu artikel uit Bulscamp is ons te laat toegeko men om in ons nummer van lieden opgenomen te worden. In Luxemburg hief men over cenigen tijd ook al klachten aan. Wat zal hel elders zijn? Waar is hel, dal de deputation, inplaats van be stuurlijke korpsen, sinds langen lijd echt politieke korpsen geworden zijn. 'Zij beslissen over eene menigte zaken, en dit kou voorzeker in vroegere tijden geheel goed zijn; maar nu is de toestand gansch veranderd. I)e deputation zijn niet gebleven wat zij vroeger waren: Onpartijdig, welwillend, geleerd, gema tigd. Neen; thans zijn het wij herhalen hel nog eens politieke lichamen, die veel meer hel poli tiek dan het algemeen belang inzien. En nochtans, zij beslissen over zoovele zaken. Zij keuren de begroetingen goed of veranderen ze; Zij besturen hel onderwijs; Zij zijn aan hel hoofd der gemeenscliapswegen; Zij overziende kiezerslijsten; Zij geven, in vele gevallen, toelating voor hel oprichten van fabrieken, enz. enz. Vroeger konden zij dit alles met onpartijdigheid besturen en nazien; maar nu? Hoor de klachten die, ten allen kante oprijzen. Zie die mannen aan ’t werk en oordeel. Wie herinnert zich niet welken oorlog al deze mannen gedaan hebben aan een der braafste men schee die ooit op Gods aardbodem geloopen heb ben, aan gouverneur V ramhout? Wie weel niet dat die zelfde deputatie uit de be groeting der stad Meenen een klein sommeken schrapte, dal bestemd was om feesten te geven, en dit onder hel onnoozelsle voorwendsel derwereld? Wie weel ook niet dal die som, bij koninklijk be sluit terug op de begroeting gebracht wierd? Daarbij, onze deputatie tracht alle dagen hare allribuliën te vergrooten. Zoo, bijvoorbeeld, waren lol over eenige jaren de arrondissements-commissarissen belast de com mission der wogen voor te zitten. Nu is dit ge daan; het is ecu lid der deputatie die er zich mede gelast. Waarom? Voor het overnemen der schoolgebouwen is het weeral een lid der deputatie die deel van de com missie maakt. Waarom? En wal moet dat lid der deputatie daar doen Kan men niet even goed een arrondissements commissaris ermede gelasten? En zoo nemen zij alles bij der hand, zoo trachten zij hunnen invloed uit te breiden en te toonen dat zij over alles meester zijn. Wij herhalen helAndere lijden, andere zeden; zoo ook: Andere gewoonten, andere schikkingen. Als onze vrienden, de liberalen, eens terug aan ’l hoofd komen en dit zou wel eerder kunnen plaats hebben dan men wel denkt zullen zij ge noodzaakt zijn te onderzoeken wat daarmede te 1 doen staal en maatregelen moeten nemen dal hel gene zij willen niet gedwarsbo )ind worde door hetgeen eeue deputatie wil. Een politiek korps moet ook als dusdanig en niet anders behandeld worden. .V.1 emeene 'l'i.d t ngen. De Gecilia-feeslen, bij onze koninklijke harmonie- maatschappij, zijn dees jaar schitterend geweest. Nog nooit hebben wij er meer levendigheid en broederlijkheid gezien In ons nummer van zater dag toekomende, zuilen Wij breedvoeriger over deze schoonc feesten handelen. Heden is het de worstenbolling die, verhopen wij, ook allerbest zal afloopen. En morgen voormiddag, om 11 ure, Concert op hel Stadhuis. De volgende stukken zullen uilge- voerd zijn: 1. Souvenir de Cherq, pas redouble. 2. Les VêpreS Siciliennes. 3. Polka originale. De Illustration Européenne, na een tijdvak van 7 jaren bijval doorloopen te hebban, is in het 8* jaar zijns beslaan getreden. Wij kunnen niet begrijpen hóe het bestuur voor 10 Ir. ’sjaars alle acht d .gvi. een overschoon geïllustreerd dagblad van 8 blad zijden druks en merkweerdige premie kan geven waarop wij de aandacht onzer lezers roepen. Zie de annoncen Gedurende de maand October zijn er 7610 brieven door een gebrekkig adres niet kunnen ver zonden worden. Van dit getal zijn er 5227 naai den schrijver terug gezonden, 2383 zijn in banden van hel bestuur gebleven. Den 13 dezer heeft men te Ichieghem, uit Men schrijft uil Alvcringhem. Mijnheer de Opsteller, Men zegt dat de Staal hel voornemen heeft hoornen te planten langs beide zijden van den steenweg van onze dorpplaats naar hel gehuchte de Nieuwe Hei berg. Hel is ons onbekend in hoe verre die rondloopeude geruchten waar of niet waar zijn; doch, moesten zij waar zijn, moest hel Gouvernement van zin wezen zulks te doen, moeten wij zeggen, dat het Gouvernement een zeer slecht werk zoude verrichten. Iedereen weel hoe nauw, hoe eng, ons sieenwegje is; iedereen weet dat, wanneer een groole geladen voermanswagen er oprijdt, hoe moeilijk hoe gevaarlijk hel is voor andere voertuigen om er voorbij le geraken; inenig- malen hebben er daar door voorvallen, ja, zelfs ongelukken plaats gehad. Elk een heeft van over jaren en jaren geklaagd dal ons sieenwegje te eng was, en dal hel eenen steenweg zoude moeten zijn van eerste klas; want de voertuigen die er dagelijks langs heen rijden zijn zeer talrijk; hel rijden slaat, om zoo le zeggen, noch dag noch nacht, noch zondag noch weekdag. En wanneer er nu zoo dikwils voorvallen plaats hebben, van gebroken wagens, karren,en andere rijtuigen, die in den gracht liggen, om dal de weg te eng is, wat zoude hel wezen als er langs beide zijden hoornen zouden geplant staan? Wij begrijpen dat hel Gouvernement de inkomsten van hel land tracht te vermeerderen, om in evenredigheid te blijven met zijne lasten; maar wij kunnen niet goedkeuren noch aannemen dal men dit doelwit zoekt te bereiken, ten schade van liet publiek, ten nadeele van den openbaren weg en ter belemme ring van denzelven. Elk een wie deze weg kent, zal met ons moeten instemmen dal onze gezegdens gestaald zijn, en met ons moeten bekennen dal bet ónmogelijk is dat men langs heen dezen engen weg hoornen plante. Wij roepen de aandacht op deze zaak van de gemeentebesturen van Alvcringhem en Sint Ric- kiers, om dezelve tc onderzoeken, en des noods, zich le wenden lot de overheden wien hel aangaat. Het is niet mogelijk dal er op dieil weg hoornen geplant worden 1 Maar hopen wij dat hel slechts valsche geruch ten zijn, zonder grond en zonder waarheid. B. Ze slaan op de grosse caisse; is dat politek neen, ’t is katje. Zondag laatst heelt men in alle de kerken, ka pellen, congregation en taphuizen van geheel hel bisdom, gepredikt en in woede uitgevallen tegen de slechte gazellen en weekbladen, die vrij genoeg zijn de liberale denkwijze openllijk te durven ver dedigen en ondersteunen. Hel was waarlijk geestig om le aanhooren, die zoctzeemcnde taal van al die herders die, slim als de vossen, zachtjes, zoo zachtjes mogelijk aan hunne kudde hel gevaar aan loonden van hel lezen van die slechte gazellen die onvermijdelijk den godsdienst en de zeden moeien te niet doen gaan en doen verdwijnen; van die verdoemclijl-e liberale gazellen die alhier, van die gazellen die aldaar, enz. enz. (Gekende wijze). Spijtig niet waar, heer Uitgever, dal hunne zoele rimram sedert lang versleten is; dal iedereen de Jont riekt die zij al brandende uitsteken, en dat elkeen bij zijn zelven zegl: NIEUWJAAR NADERT! De abonnementen moeten vernieuwd zijn cn zij trommelen voor hun eigen winkel. Daarvan is, sedeit lang, iedereen overtuigt. Ja, nieuwjaar-nadert, en die slechte gazetten die bun gedurig als een nachtspook voor de oogen zweven, moeten, kost wat kost, uil de maatschap pij gebannen worden. Jammer dal de tien geboden Gods gemaakt zijn van ten tijde van Moïzes en dat zij in twee sleenen tafelen geschreven zijn, anders gouden die slimme zwartjes er wel een gazelle- gebo.l lusschen gelapt hebben met, van lijd tol tijd, een klein supplement er aan: nieuwe uit gave, merkelijk verbeterd en vermeerderd Doch, onzen lieven Heer die alles wel voorziet, Wilde dit artikel in zijn geboden niet. .Maar waarom, in Gods naam, gedurig van die slechte gazetten spreken? Er kunnen geene ser moenen meer gedaan worden, geene biecht meer gehoord worden, geen amendement van den hisschop meer uitgegeven worden, geene congre gatiën of lapvergaderingen meer gehouden worden, of de slechte gazetten slaan altoos op den eersten rang. Is dal uil politiek? Neen, neen, 't is katje. Hel is, zeggen zij, om den godsdienst en de zeden te bewaren!En zij vergelen er hij te voegen, dal de politiek, de overliccrsching, eigen profijt en hebzucht hun eenig streven, hun eenig doel is. Hel is dddrom dal de vrije liberale gazellen hun in den weg staan; die liberale gazetten die de hedendaagsche handelwijze der priesterheerschap pij, in kwestie van godsdienst, durven voor de oogen van het volk leggen; die gazetten die doen zien hoe de godsdienst van heden geheel hel tegen overgestelde is van den ouden waren godsdienst; die gazellen die stout genoeg zijn ie beweren dal hel hel eenen winkel, eene geld exploitatie is. Zij slaan hun ook nog in den weg, omdat zij, van lijd tol tijd, hunne heldendaden in kwestie van zeden bekend maken, en doen zien hoe zij do jeugd, onderden dekmantel van congregatie en geestelijke onderwijzingen, lot zich nekken en zeer dikwijls iii hel verderf storten, Voor dit alles, en nog dui zend andere diegenen, moeten die gazellen uil de- samenleving gebannen worden. Den ouden lijd, zoo spreken zij, was gelukkiger: iedereen gehoorzaamde aan de bevelen der kerk. Ja, dien lijd was voor hun beter, want er was geen licht; iedereen kroop als een slaaf voor hunne voelen neder, en niemand had hel minste woord of de minste daadzaak van M.r den pastor in twijfel durven trekken of openbaar maken; alles werd onder den domper gehouden. Maar gelukkiglijk, sedert dien is alles veranderd, den sluier der onwetendheid is opgeheven en heeft plaats gemaakt voor hel licht en de vrijheid. Van daar de groole veranderingen, die hun nu, bij eertijds, in vele zaken te leur stelt. Indien, M.r de Uitgever, ik hun een raad mocble geven, hel ware hun aanmanen de liberale gazellen wal in Abrahams school te lalen rusten, en van het wegnemen van zeden niet meer le spreken; bijzonderlijk wanneer hunne onderwijzingen, we gens de zeden, in bloedige lelleren le midden en rondom ons geboekt slaanlot meerdere per en glorie Doch, spreken wij van godsdienst en zeden niet, daar ligl den hond niet gebonden. Hel volk kent hunne vviukelloeren uij ondervinding. Nieuwjaar nadert, hun kreet is: Weg met de liberale gazellen, neemt hel Leugenaartje en consooiien; niet uil I politiek of profijt, neen ’l is katje. Een van den tap, XX. gekweten nebben inoogsten. Hel bal dal op hel concert volgde was nog al levendig en duurde lot laat in den nacht. De boiling voor dc dames, die 's anderendaags plaats had, was prachtig. Als naar gewoonte waren er een 60lal dames tegenwoordig. Dezen avondstond is allerlevendigsl gewest en een ieuer heelt zich uitermate wel vermaakt. De worstenbolling voor de mans heeft ook een GOlal personen uilgelokl en is ook vrolijk cn leuli afgeloopen, en de worsten waren allerbest: 't was eene ware specie. Kortom, alles is om ter best geweest, en ik met mijnen vriend Jozef hebben ons goed geamuseerd bijzonderlijk op den zolder. Aanveerd, M.r dc Uitgever, mijne vriéndelijke groetenissen. Veurne, den 19 November 1877. Mijnheer de Uitgever, Wees zoo goed de volgende regelen in uw geëerd blad op te nemen. Donderdag laatst, 15 dezer, vierde de Koorzan- gerskring de Vereenigde Vrienden den 1 l"rB verjaardag van zijn beslaan. Het concert, ler dezer gelegenheid gegeven, had een schoon publiek uit- gelokl en gelukte wel. Dc koren werd goed en met samenhang gezongen, bijzonderlijk la Iele Villa- geuise Deze laalslen is een nieuw en schoon gewrocht, die in weinig tijds is aangeleerd ge worden cn waarvan hel aangenaam en moeielijk muziek hel publiek uitermate wel bevallen heeft. Wij verhopen dal men dit stuk in de cartons niet zal leggen, nu hel ééns is gezongen geworden, maar dal men er zich/ ernstig zal op toeleggen om er nog meer fijnheid en meer kleur aan te geven. De heeren solisten-zangcrs, Timmerman, De- clcrcq, Barbier, Loyclle en Vandcrslraele, wisten dc toejuichingen van hel publiek tc verwerven, door do goede uitvoering hunner verschilligc stukken. De twee doelen van hel c ncerl eindigden elk door een kluchtliedhel eene gezongen dooi den heer L. Pinle cn hel ander door den heer E. Degroote. die zich opperm st van hunne laak eenen waterput, gelegen nabij dc woning van Karei cn insg. lijks talrijke bravos De Beuckelaerc, werkman, le t lijk getrokken van i Pietcr-Lodewijk De Beuckelaere, oud 60 jaar, broeder van den eerstgenoemde!), die verklaard heeft flat Pieter nu en dan teekens gegeven had van krankzinnigheid. Men veronderstelt dal m deze gesteltenis vcikeeronde, hij in den walerpnl zal gesprongen zijn. De ongelukkige woonde bij zijnen broeder sedert vier weken. Hij was jongman en had 30 jaren in Frankrijk gewoond, alwaar bij ecu sommetje vergaard luid van 3316 fr. hetwelk berus tende is op despaarbanken van België en Erankrijk. NIEUWJAAR NADERT!!!

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2