1 ieder zullen blijven. Als broeder Jan dal had verslaan, 1 waar alle de stukken v;m een zeer schoon program- lieei De 1 rey, die de maatschappij v:::: cc::c" ma op eene uitstekende wijze zijn vertolkt gewor- zekeren val redde, dat wij dezen verbazenden dagblad waarin eene necroloog van de moeder des bisschops staal. Hij vraagt hoe die dame aan de advokaten eene prokuralte heeft kunnen geven, daar ze reeds een maand naar de andere wereld was. De verdedigers der tjeefkens hebben zich op zoo armzalige wijze uil den slag trachten te trekken, dal men er medelijden mede zou gehad hebben. De uitspraak over dal incident zal maandag ter rechtbank van Antwerpen plaats hebben. En op zekeren dag was ons kwezelkou spoorloos verdwenen en niemand wist waar hel arme kind was vervaren. Wie weel of ze niet, als vroeger de kuische Josef, wiens geschiedenis zij zoo goed kende, verslonden was geworden door een wild dier! Maar daar werd nergens een bebloed kleed van haar gevonden, wal deed veronderstellen, dal hel BOjarig maagdeken door geenen wolf of geenen luipaard was opgepcuzeld geworden. En dal is'l derde kapittel van d’historie. I>o CccllinCecMtcn. Gelijk wij hel in ons vorig nummer zegden, is hei patroonfeest bij onze koninklijke harmonie maatschappij St. Cecilia, dees jaar, schitterend ge vierd geweest. Inderdaad, een talrijk en uitgelezen publiek heeft hot Concert komen bijwonen te dezer gelegenheid gegeven. En, zeggen wij hel rechtuit, een Concert dat waarlijk alle verwachting heeft overtroffen en En daar was nc keer 'tien broeder van liefde en die heette Seraphinus, en die was oppasser van den broeder van het kwezelkou van den derden regel van St-Franciscus. En dat was ne jonge, struische kerel, mei schoone oogen, wille landen en blozende kaken, zooals er nog al gevonden worden in de kloosters, waar men zijne dagen in boete en versterving doorbrengt. En die broeder zag dal kwezelken, en dat kwe zelkou zag dien broeder... En dat is het tweede kapittel van d’historie. Jiwe/.elkctrH historie. En zij heeft inderdaad al gedaan wat zij kon, de brave BOjarige kwezel, waarvan ik u vertel, om aan eenen man, en nog al aan eenen geestelijken man te geraken. Ge maakt mij nieuwsgierig, Petrus. ’k Geloof hel, gebuur. Nu, luister dan; 'l is eene belangrijke historie. Daar was ne keer een kwezelken en ze heette Marieken, en ze behoorde lol den derden regel van Sint-Franciscus. Ze was zoo vroom en zoo inge togen dat ze een kruis sloeg, als een geus of een vrijdenker haar voorbijging en hare liefde lol de deugd ging zoo verre, dal ze eene appelflauwte kreeg, als ze van eene liberale gazet hoorde spreken. Ze was daarenboven uiterst zedig, kuisch en be scheiden in hare woorden en manieren, gang ca houding, kleedsel en kapsel. En naar klooster... van St-Ariaan. Waar twee paar schoenen onder één beddeken slaan, daar kost ze niel van hooren, zonder kieken- vlcesch te krijgen van. benauwdheid; wal zeer natuurlijk is voor een kwezelken van den derden regel van Sl-Franciscus. En dat is ’t eerste kapittel van d’historie. Mei den eenen sprong hij de venster uil, En bij liet zijn kappe daar hangen, Hopsasa, ribedoebeda, Fa, ia, la Als hij een eind geloopen had, Toen keek hij nog eens omme, En riep o kap, gij duivels kap, Gij en krijgt mij niel weèromme Hopsasa, ribedoebeda, Fa, la, la I En dal is vierde kapittel van d’historie. Veurne, 2B November 1877. .Mijnheer de Uitgever, In uw nummer van 24 dezer, heb ik gezien dal mijnen vriend Felix, ccnig lof gesproken heeft over liet Koorzangersconccrt van 1B dezer. Als lid dezer maatschappij ben ik hem ten uitersten dankbaar. Maar ik moet bekennen dat hij zoo T een en ander verzwegen heeft, daarom, Mijnbeer, kom ik in weinige woorden, deze nalatigheid herstellen. Onzen Felix heeft onder anderen vergeten te zeggen, boe hij zijn best heeft gedaan om hel leest te vergeestigen. Hoe hij president gekozen werd van de tombola welke zoo veel bijval genoot. En hoe de prijzen, door hem zoo schoon uitgekozen, allerbest uitvielen en hoe-iedereen te vreden was over den goeden uitslag. Voor mij noglans, M.r de Uitgever, was dien uitvul van Felix geheel eenvoudig. De natuur heeft En het vijfde en laatste kapittel van d’historie heeft te lezen gestaan in de gazetten van Gent, uit genomen in den Uien Public, onder de rubriek Burgerlijke stand. Huwelijken. En alzoo is hel gebeurd dal het BOjarig kwezelkou van den derden regel van den II. Franciscus zich thans bevindt in hel klooster van Sint-Ariaan, waar twee paar schoenen onder ’t zelfde beddeken staan de hare, en die van den 34jarigen, struischen en blozenden broeder van liefde. En die deze historie verder wil kennen, kan alle noodige inlichtingen bekomen te Lokeren, vroe gere verblijfplaats van hel kwezelken in kwestie, of te Gent in hel klooster van broeder Seraphinus. Meyerbeer; C’esl la que nous aimons,\-.\n Schüman; les Dragons de Villars, van Maillard en in de schoone wals van Faure, Stella, die haar den minzaamsten bijval hebben verworven. Men was als begeesterd toen men deze lieve en harmonische loonen uil haren mond hoorde vloeien. Den wensch van hel publiek inwilligende die haar nog verlangde ie liooren, heelt M.m“ Van Samen, met eene bijzon dere juistheid en wegslepend gevoel, de lieve Habanera uit Carmen gezongen. De daverende en levendige toejuichingen hebben aan de goede artiste bewezen, hoe hoog hel publiek haar won derbaar talent waardeerde en hoe zeer men haar dank wist over hare groole dienstwilligheid. Een schoone bloementuil is haar, ten aandenken van dezen genoeglijken avondstond, overhandigd ge weest. M.' Rinskopf, een voortreffelijke zanger, heeft mei eene schoone en geoefende slem vol gevoelen, zijne verscheidene zangstukken voorgedragen, die allen uitermate wel bevallen hebben en hem de al- gemeene toejuichingen hebben verworven. Twee nummers van hel programma verwekten heviglijk de nieuwsgierigheid hel waren de sex- luois voor Ocarinas. Waarlijk; hel zijn aardige speeltuigen die, in sextuor gespeeld, hel geluid van bel orgel hebben en zeer aangenaam hel oor streden. Dit slach van muziek in hel concert voor brengen, was eene onzekere onderneming voor de heeren die zich mei die taak hebben gelieven te gelasten, gezien den korten lijd dien zij gehad heb ben om zich op die kostbare zeldzaamheden te beoefenen. Maar, dank zij hunne volharding en innige verkleefdheid aan de muziekkunst gepaard mol hunnen onvermoeibaren iever, zijn zij er in gelukt hinderpalen en moeiel ijk heden, uil den weg le ruimen en is hunne onderneming met een volle succes bekroond geworden. Dit strekt ter eer onzer Ocai ina-spclers; ook heelt hel publiek zijne tevredenheid door luidruchtige bravos- en bisge- roepen laten blijken en alzoo de groole dienst willigheid onzer zes spelers willen beloonen. Wij verhopen dal zij zich nog meer en meer in hel vak zullen beoefenen. Wal te zeggen van onze komick-zangers, de heeren Pinle en Dcgroote? Waarlijk, hun talent is le gunstig gekend om in verdere bcoordecling te treden. Hel zij dus genoeg le zeggen dal hunne voorstellingen uitermate wel bevielen en zij de toe juichingen, die bun le beurt vielen, wel verdienden. Op hel Concert volgde een prachtig bal. Nog nooit hebben wij er meer dansers en meer leven digheid gezien, en men heelt tol laai in den nacht getlikkert en gedanst. 's Anderendaags boiling voor de dames om over- schoone prijzen. Dit werd gevolgd door kaart en andere spelen, en deze was voorzeker wel een der vermakelijkste avondstonden dien de dames sedert lang in de maatschappij overgebrachl hebben. Aan de boiling voor de mans die den zaterdag plaats had, hebben een GOlal leden deel genomen. Ook is deze avond in vreugde en broederlijkheid afgcloopen. Hel concert zondag laatst ’s voormiddags gege ven, gelukte uitermate wel. De verschillige stukken werden mei oenen builengewonen brio uitgevoerd en warm loegejuichl. Jiaarmee sluiten wij ons verslag over de schoone den. Wij hebben de samenstelling der harmonie be wonderd, en wij moeten bekennen dal hel, op de inuziekale kunstbaan, reeds zeer ver is gevorderd. De uitvoering liel niets le wcuscheii over, bijzon derlijk in de Vèpres Siciliennes, deze heerlijke en zoetluidende muziek van Verdi, die zoo zeer de aandacht van hel publiek heelt getroffen. Hij hel i eindigen van dil belangrijk stuk brachten de lal- rijke aanhoorders, door luidruchtige toejuichingen, eene loffelijke en welverdiende hulde aan de heeren j muziekanten, alsook aan den bestuurder, M. .1. Steyaert, onder wiens kundige en lalentvolle lei ding onze harmonie zulken rassen voortgang heeft gedaan. Bij zulke goede uitslagen aarzelen wij niel le zeggen, dal onze maatschappij S.le Cecilia eene hoopvolle toekomst magie gemoel zien. M.“* Van Santen-Lepla, van Geul, heefi zekerlijk de grootste eer van dil schoon Concert wegge dragen. Met eene heldere en zoetluidende stem be gaafd, heeft zij haar laten hooren en de aandacht van het uitgelezen gezelschap welen lol zich te trekken in de arias Guide au bord ta nacelle, van burgers van Bulscamp, met de ooren en den steert Ceciliafeeslen, die lang in hel geheugen van cen- Een woord noglans om le eindigen. De baan welke onze harmonie heelt ingeslagen is allergelukkigst en, zonder vooringenomenheid, zeggen wij dal zij steeds inecr en meer zal bloeien en de aanmoedigingen haar niel zullen ontbreken. Hel is dank aan den onverschrokken en onver- moeibaren iever van den waardigen Voorzitter, den beer 11. De Prey, die de maatschappij van eenen uitslag te danken hebben. Waarlijk, bij haalt eer van zijn werk en de maatschappij is hem, voor zijne loffelijke pogingen, veel verschuldigd. Ook •heeft hij de ware genegenheid van allen verworven en, als echte vriendschaar, rekenen de leden liet zich ten plicht den Voorzitter te ondersteunen en met hem mede te werken tot den bloei en vooruit gang onzer schoone maatschappij. Wij van onzen kant, brengen hulde aan zijnen moed en wij wen- seben hem volharding. Dal dus de heer De Prey, in deze weinige woorden, de nederige blijken van vriendschap en erkentenis aanveerdde van dezen die, met alle de leden, uit gansclier hart uitroepl: Leve S.le Cecilia Leve baren waardigen Voorzitter. Een Muziekminnaar. - --- ingezonden A.rtikels. Bulscamp, den 22 November 1877. Mijnheer de Opsteller van het Advertentie-blad. In twee artikels van den Veurnaar hebben de te zien, reeds kunnen onderscheiden lusschen een konijn en eenen ezel. Als meester Aliboron fransch of lalijn spreekt, zijne slem verraadt a la minute wie hij is en van waar hij komt. Trekt uwe ooren en uwen steert in meester Ali boron, en verklaar door de drukpers niet wiegij zijl. Nu van iels anders gesproken. De Veurnaar, of liever zijn correspondent van Bulscamp, stort bloedige tranen over de beknib belingen die hier van mond lol mond rondloopen. Doch die beknibbelingen zijn niet legen personen gericht, maar wel legen hel gemeentebestuur van Bulscamp in administratieve zaken. En als dit bestuur denkt, dal hel ten onrechte beknibbeld is, waarom blijft bel stom, waarom antwoordt hel niel Waarom maakt dil bestuur niel kenbaar met welke toelating de oiiderwijzerswoning is ver sierd? Of zal misschien deze versiering uil hel scho- telke der gemeente niet moeten betaald worden? Waarom bewijst dil bt stuur niel dal de wensch en de wil der laslbetalers zijn erkend geweest in hel benoemen van eenen hulponderwijzer? Waar om tracht het niel te doen begrijpen voor welke redenen er in Bulscamp twee onderwijzers noodig zijn, als in andere gemeenten, waar er meer schoolkinderen zijn dan hier, een enkel onder wijzer voldoende is? Volgens den Veurnaar is een hulponderwijzer nuttig om het licht le verspreiden. Maar lol wat moet dan de onderwijzer dienen? Is hel om de lanteern le houden Neen, heer correspondent Aliboron, hel zijn de liberalen van Bulscamp niet die de personen be knibbelen en pogen te verkleinen, maar dil doen de katholieken, die misschien trachten te doen vergelen dal, vroeger, onze school den tweeden prijs in een algemeen concours verkreeg, en dat zij, iu den kaatsten algemeenen prijskamp, slechts de honderd en zevenste plaats heeft, bekomen Ah sa! heeren katholieken van Bulscamp, te paarde en ten strijde legen uwe liberale mede burgers en hunne confraters van 't jaar negentig, kerkdieven en kruisbrekers van chez nous; maar trek ten strijde niel a la Malbroek d baudet. B. Zeg, kwezelken, wilde gij dansen, Ik zal u geven ne man Wel ja, ik, zei dal kwezelken, 'k Zal al doen wnt ik kun.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2