J I. lugezonden Kink. reunie, Wintermaand 1877. Den dichter Kesteman, bij het ont vangen van den prospectus voor zijnen dichtbundelBloemen geplukt na het werk. Ik deel volkomen uw' gedachten, Uw inzicht prijs ik om hel meest, Emiel en laat ons niet meer wachten En loont aan Veurne uw schrander geest. De bloemen die ge ons zuil aanbieden Al hebben zij geen schoone kleur; Zij zullen toch genoeg bedieden Dal musa klopt op uwe deur. Ik voel mijn hart van vreugde branden Bij lezen van uw schoon voorwoord, Ik zie reeds T boek in aller handen In oosl en zuid en west en noord. In iiaam van alle Veurenarcn Proficiat dus, Kesteman Na T werken val algauw de snaren, Zoo wordt gij eens een groole Jan. Maar zeg, waarom naar vreemden loopcn Desmijler zond ik mijn bewijs Dal zuil gij moeien duur bekoopen Van sieur Banhomme-Ryckaseij-. De goede God inogl u bewai< n Bezorg ons gauw een tweede wi k, Vergroot de rei der kunstenaren Voor Vaderland en Paus en Kerk. Wal zal uw vrouwtje zijn tevreden! U drukken aan haar moederborst.... Emiellje, liefste aangebeden O laaf aan mij uw dichter dorst Zoo klink’ haar stemme in uw ooren; Gij schenkt haar dan een manische zoen Zoo deden de oude Dichters voren Zoo moeien nog de jonge doen. de beurs der kerkfabriek, wie zal en moet dan voor hel onderhoud der kerk betalen? Hel sc.no- telke der gemeente, niel waar? en zelfs verplicht door de wet. En als het scholelke moet betalen voor de kekke in plaats van voor de bariere, zoo vallen de kosten op de eene of de andere inanicre nog ten laste der gemeente. Is ’l niel waar? 3d" punt. Antwoord. Laat correspondenl X, die, om di'. bestuur te verschoonen, het voorgaande will zwart maken, laai hem zeggen waarin of waarvoor dal bestuur duizende en duizende franks verkwist heelt en wij zullen hem antwoorden. Van tijd tol tijd, niel alle week, zullen wij cor respondent X nog de gelegenheid geven om te ika! ika! ikaan! Dal is veel schooner als liberalen uil te schelden voor wal zij niet zijn. Dat is veel schooner als le droomen van oenen man te poerde, spotter met de kerkebaricre en andere koppe- spinnen doorwoven mei leugens van gelijken aard. Als hij per naasten nog droomt, laai hel zijn van jeugdige ueltels en bloeijende disleis, lekkere spijs voor den buik en land van MEESTER AL1B0RÓN. Mei groetenis. Ingezonden Artikel. Bulscamp, den 14 December 1877. Mijnheer de Uitgever van het Advertentie-iilad. Correspondenl X van Bulscamp, door zijn lustig ika, ika, ikaan in den deurnaar van 5,l,h dezer, overtuigd eeniederdal hij van konijnenras niel is. Hij bekend dal het scholelke wal gelecdigd is geweest voor 'l versieren van hel schoolhuis. Is die daad van hel .bestuur recht in zijn oordeel of prijsbaar in zijne oogen, hij moet er geene ver giffenis over vragen, als hij dool? De laslbelaaldei s twijfelen als zulke biechten berouw regtzinnig zijn en daarom zullen zij nog de absolutie uitsiellen. Op dedrij punten die correspondenl X uil zijnen koker haalt, zullen wij kort en klaar antwoorden. l,,’punt. Antwoord. Wij gclooven dal een onder wijzer die nooit, noch voor kermissen, noch voor estaminels, renen oogenblik zijne klasuren verliest, en die zijne kinders onder de oogen houdt zoo wel op straal als in de school.de achting en ver trouwen van ouders en 'l bestuur wccrdig is en verdient. In dit geval, wij geloven dal zulke onder wijzer met deiizeiven iever zal volheiden en daarom verhopen wij dal zijne vrienden hem altijd aan zijne pligteu zullen overlaten, die hij tot zijner eer en perels zijner kroon zoo stiptelijk vervuld. Wij geloven ook dal hel bestuur de liefde der last- liberalism, geuzerij, goddeloosheid, leugentaal en lage en laffe valschhcid En avanl marche, professors, Ion oorlog legen liet liberalism, len oorlog tegen de geuzerij En avant marche, tjeefkens en c.mgregauisten verwerpt den lallen vrede, en trekt ten strijde legen de liberalen O gij oorlogzuchtige schrijvelaars van het I eu- genaartje, o gij zwarte farceurs, waarlijk, gij doel de menschen lachen. llgemeene ’Tijdingen. Men schrijft ons uil Sladen, dat zondag, des morgends om 6 ure, eene wreede moord die ge meente in verslagenheid heeft gebracht. De vrouw van Jan Scharlaken, zich naar de eerste mis be gevende, is door een geweerschot dwars door hol hoofd gedood, in de nabijheid der plaats, langs de kalsijde van Roeselaere naar Dixmude. De dader dier laffe moord is onbekend. Maandag is er een schrikkelijk ongeluk voor gevallen le Hulsle, op den Muizelmolen, bewoond door de wed. Loncke. De genaamde Constant Van Gaever, mulder en meesterknecht op bovengc- meldcn molen, eenig werk verrichtende op de gaanderij, is er afgevallen, ijselijk gekwetst opge- nomen en des nachts ten gevolge van zijne wonden overleden. Dezer dagen is le Oudenaaide een ongewoon stoutmoedige diefstal gepleegd. Na eene zillingder rechtbank van eersten aanleg, bemerkten de advo caten in toga dal men verscheidene hunner frak- enkel is, zal bel bestuur laten welen, hoe weinig er door eene grap was gepleegd, doch weldra bevond men E2<it onderwijs. De hcdendaagsclie schrikbeelden der pricslcr- pariij zijn die menigvuldige vrije scholen, welke men op alle punten des lands door de liberalen ziel oprichten. Lees maar eens die hevige uitvallen in onze sacristijbladjes meestal door jonge melkbaarden van seminaristen opgesleld, wat al moeite geven zij zich niet om hunne lezers te doen gclooven dal hel liberalismus slechts die scholen sticht om zielen aan de Kerk, aan God te ontrukken. Hola! beste klerikaalljes, daar loopt gij wal le gauw. Hier nogmaals, zooals altijd ten andere, tracht gij uwe eenvoudige lezers le bedriegen Men kent de reden uwer jeriiniasklachlen. Ieder een weel dal gij op domheid, op onweteuheid uwe dominatie zoekt le slichten, en daarom wilt gij alle onderwijs verdooven. Gij richl scholen, ja veel scholen op, en mei wal inzichtIs hel niet om den arbeider aan u loeverlrouwde kinderen le exploiteren en dezelve zoo weinig mogelijk onder wijs ie verschaffen? Anders moogl gij niel le werke gaan, want gij weet maar al le wel dal een onderwezen mensch u tusschcn de vingeren glijdt. In onze vrije scholen, integendeel, leert men hel kind deuken; men tracht hel zoo goed mogelijk de onveranderijke wellen, die hel gansche heelal bekeuren, le doen verstaan. Dii onderwijs verheft zijne ziel tot God en doel hem mogelijks klaar zien in uwe valsche mirakels, welke gij maar te wel ten mille weet le trekken. Algemecne regel: Een onderwezen mensch is een vrij mensch. Een ongeleerde dient meest altijd tol speelbal aan dezen die zijne onwetenlieid willen exploi teren. Onder zedelijk opzicht beschouwt, is een onwetende als ecu blinde, dien de eerste de beste leidt waar hij wil. Redenecren, oordeelen, vergelijken kan hij niel. En als gij hem bedreigt met alle slach van inge beelde straffen, welke hem hier en hier naarmaals bedreigen dan speculeert gij op zijne onweteuheid. En die onwetenlieid dient u lol steunpilaar in zake van kiezingen, van testament-kuiperijen, enz.., enz. Wanneer het liberalismus een vreedzaam onder wijs aan het volk wil geven, dan is zijn doel ver hevener: Hel liberalismus weel immers dal een onderwezen mensch meer geschikt is om in zijn beslaan le voorzien. Die mensch begrijpt alles wal hem omringt; zijn werk weet hij naar waarde le schallen, en wanneer de openbare belangen in 'i spel zijn, ’t zij in kie zingen of in andere omstandigheid, dan raadpleegt hij zijne rede, die God hem ten dien einde schonk. Hel is dus niet om zielen aan God te ontrukken, dat de liberale partij nacht het onderwijs te ver spreiden. Haar eenig doelwit is de rede, dit kostbaar geschenk van den Schepper, meer en meer in den mensch le ontwikkelen. Dal de pries- terparlij zulkdanig onderwijs met een sh cln oog aanziet, dal verslaat men gemakkelijk. Hel is im mers iedereen bekend dal de zwartjes op de onweteuheid steunen om hunnen winkel le doen draaien; hadden onze zwartjes, bij hel stichten dier liberale vrije scholen, al die jerimiasklachten niel laten hooien, dan hadde men mogelijks zoo licht niet gewaar geworden waar hel den schoen duwt; maar bij die noodkreten zagen de minst klaar ziende!! waar het paard gebonden lag. Uil dit alles ziel men, dal hel ouderwijs den mensch rechtstreeks lol God verheit. Vandaar de vreeze onzer hcdendaagsclie politieke prieters in wier handen de Romcinsche priesters in wiens handen de Godsdienst een winkel geworden is van daar de vreeze, zeggen wij, dal die winkel aan de godsdienstige gevoelens van een geleerd volk niel meer zou beantwoorden; vandaar de vreeze dat dit volk welhaast zijne bede lol God zou kunnen sturen, zonder de lusschenkomsi dier zwarte Commis-voyagturs le moeten betalen. Dat, en dal alleen, zegt hel Verbond van Aalst, Jogt genoegzaam de woede uil legen al de vrije scholen, welke men, God zij gedankt, op alle punten des lands ziet oprijzen. Volgens ons, schreeuwen ze nog niel genoeg legen de liberale gestichten, wanl hoe moer zij bulderen, hoe meer het volk zal verslaan dal zij slechts hunne macht op menschelijke domheid welen le steunen. Hel Leugenaartje verheugl zich over den uitslag der ondervragingen en uitleggingen die onlangs in dc Kamer der volksvertegenwoordigers over de kerkhofkweslie hebben plaats gehad. Wij twijfelen groolelijks aan de rechtzinnigheid van hel prolessorsgazelje en niel zonder reden wanl ook de liberalen zijn verheugd over den groolen stap in eenen vooruitstrevenden zin, die de kerkhofkweslie sedert ccnigen lijd heeft gedaan. Niemand inderdaad, noch klerikale ministers, noch klerikale representanten, erkend tegenwoor dig aan den pastor het recht over hel kerkhof le beschikken. Vroeger dacht de pastor dat bij, en hij alleen, meester was op hel kerkhof, dal In t kerkhof eene afhankelijkheid was der kerk, hel hof der kerk en dal hij er de dooden moogl doen begraven waar het hem behaagde, hel zij in de gewijde aarde, het zij in den zoogezegden verdoemden hoek. Heden is hel algemeen aangenomen, dat de pastor niets, hoegenaamd niets op hel kerkhof le zeggen heelt. Hel is de burgemeester die de be graafplaatsen aanwijst, het is de burgemeester die op hel kerkhof beveelt en geenszins de pastor. En even als men aan eenen klerikalen burge meester hel recht heelt erkend le verbieden, dal er op hel graf van vrijdenkers redevoeringen wierden uitgesproken, zoo ook zou men de be slissing van eenen liberalen burgemeester moeten eerbiedigen die bevelen zou, dat, in liet belang der burgerlijke broederlijkheid en gelijkheid, alle plechtigheden aan den ingang van hel kerkhof i moeien eindigen, en die, bij gevolg, aan den j pastor zou gebieden zich van alle gezang op het dooden veld te onthouden. Wij herhalen het, de uitslag der diskussie in de Kamer over de kerkhofkweslie verheugl ons, om dat, hopen wij, hel gezag der burgemeesters op de kerkhoven niet meer zal ontkend worden, omdat wij overtuigd zijn dat voorlaan grove onver draagzaamheid, in zake van begravingen, min en min zal plaats grijpen. Zelden inderdaad zullen er burgemeesters ge vonden worden, gelijk wij er lol ons spijl eenen kennen, die slaafse!) zullen toestemmen het blind werktuig le zijn van wraakzuchtige geestelijken, die zich niel schamen zullen oenen polielieken tegenstrever ie helpen vervolgen tot hel uiterste, dit is, tol op het graf. en, wij verhoopen dal deze Helde zal behouden zijn. Om le bewijzen dal deze liefde wel verdiend dc gemeente betaald is geweest voor de school en T schoolhuis aan smids, limmerinans, metsers enz. sedert dal het nieuw systeem van onderwijs te Bulscamp bestaal. Genadig bestuur van Bulscamp, gelief ons daarmee le lukken 2.de punt. Antwoord. Dc gemeente moet geenen duit betalen voor de kerkebaricre, zegt corres pondenl X van Bulscamp.Ja, welmaar als er - voor het onderhoud der kerk geen geld meer is in bonden die stukken voordon l">dezer maandtcruo Hel Leugenaartje is oorlogzuchtig. 'Ziellier hoe liet zich uitdrukl Wat ons betreft, die van de geuzen geenszins afhangen, en <>p wie wij geenen dwang kunnen uitoefenen, niel alleenlijk in kiezingen zullen wij onze princiepen getrouw blijven, maar ten allen stonde zullen wij bereid zijn dc waarheid te doen kennen, do schijnheiligheid te. ontmaskeren, on niet tegenstrijdig met de leering van het evan- gclie, maar gelijkvormig aan de wet Gods, den I.VEFEN VREDE VERWERPEN die HlCIl OUS ZOU Willen op h ingen en ten oorlog trekken legen hel belaalders reeds voor T onderwijs gewonnen heeft i keil ïiad geroofd.Vooreerst dacht men dal er dal er inderdaad een diefstal had plaats gegrepen en de binnenpalmers de beste hakken hadden uit gekozen, waaronder zelfs dien van den advocaal- burgeineesicr der stad. Tol heden loe heelt mende dieven nog niet gevonden. Dc advocaten die, in naam van hunnen khcnl, mededeeling gevraagd hebben van zekere stukken van hel dossier der zaakTKinl, hebben zich vei- Ignot itiK.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2