VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT iK g o JA Alt IOC. 1878. ZATEHDAG 5 JANUARI pc-' '.T J cens I Concurrentie. Overal en in alles bestaal er concurrentie, en veel wordt er over geklaagd; nochtans is de con currentie, in menige omstandigheden zeer nuttig. Wij zullen hier, door een klein getal voorbeel den, tiet nut der concurrentie doen uitschijnen. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-tiiigever. Ooslstraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderlcekend, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe lezenden. Lang, al te lang, hebben de geestelijken volko men meesier geweest van het onderwijs. En wat leerden zij in hunne scholen? In de kleine scholen, lezen on schrijven; in de collegiën, keukenlalijn, een bceljc fransch en een weinigje cijferen nauwelijks de vier grondregels, De omwenteling van 1789, die het versleten kraam van misbruiken omver wierp, en zoo veel grootsclic en zalige instellingen tol stand bracht, is dit komen veranderen. Overal heeft men wereld- sche scholen geslicht, waar men zich bijzonderlijk loelegl op het aanlceren der kennissen, die men in bet dagelijks leven hel meest noodig heeft, zoo als de cijfer- en meetkunde, de werktuigkunde, de natuurkunde enz. Bil onderwijs wordt naar waarde geschat; en alhoewel de geestelijken nog altijd veel liefde toonen voor hun oud stelsel van onderwijs, bij- Misschien wist de heer gouverneur niet, dat M. E. De Cock de raadgever was van den persoon wiens afschrapping werd gevraagd, en dat in het dossier een stuk lag van de eigene hand van M. E. De Cock. Dat stuk, welk de verdediging van Claeys bevat, kan aan M. den gouverneur ontsnapt zijn. Wat doel M. E. De Cock? Hij noemt aan om hel verslag te maken; hij besluit, alweer met een eigenhandig schrift in de Deputatie, om de recla matie te verwerpen en Claeys op de lijst te. houden, zooals hij het reeds geschreven had als raadgever van Claeys. Hij laat aldus tot hel einde toe aan zijne col- legas niet welen, dat er reden voor hem beslaat om achteruit te trekken; bij neemt deel aan de be slissing als rechter, en velt zijn oordeel over eene zaak waarin hij begonnen is met raadgever of advokaat te zijn en het nog is, ten gevolge van het sluk door hem geschreven, dal in hel dossier ligi. Alle rechter, zegt art. 378 van hel wetboek van burgerlijke rechtspleging, kan van de hand gewezen worden, wanneer hij raad gegeven, ge- pleit of geschreven heeft over de zaak. En art. 380 voegt er bij: «Alle rechter, die weel eene reden van afwijzing te hebben, in zijnen persoon, >i zal verplicht zijn dit te verklaren aan de Kamer, die zal beslissen of hij zich moet onthouden. Misschien beeft M. De Cock aan de Deputatie niet gezegd dat hij over dé zaak geschreven had, alvorens verslaggever te zijn, en zij heeft dus niet kunnen beslissen dat hij zich moest onthouden. Liever geloovcn wij dat M. De Cock gezwegen heeften in dit alles alleen pliclilig is, en dathij gehandeld heeft zonder te begrijpen dal hij ver keerd en indelicaat te werk ging. Maar het is juist dal wat wij betreuren, name lijk dal wij overgeleverd zijn aan rechters die zoo weinig begrip en kennis hebben van de rechtvaar digheid. Zou hel Leugenaartje dit geval niet aan zijne lezers willen incdedcelen? Hel Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. lni*ehi*ijving voorop: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voor gansch Belgie: G maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. 1-33 7-50 Nieuporl-Dixmude 7-15 G-02 j Veurne naar Duinkerkc 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 gen om den vrede le herstellen altijd goed zullen onthaald worden. Een telegram uil Bellijn verzekert dat Busland geneigd is eene wapenschorsing in Azië en in Europa le verleunen, ten einde de bepaalde onderhandel ingen voor le bereiden in het vooruitzicht van tien vrede. Zijn die inlichtingen echt, dan is het waarschijnelijk dal Turkije een wapen stilstand zal vooi stellen op den grondslag van den militairen uli possidetis. Het ware hoogst wenschelijk dat men er toch toe kon komen om vrede le maken; die schrikkelijke oorlog in het Oosten kóst reeds honderde (luizende menschenlevens, en hoeveel streken heeft men daarbij niet verwoest en de bevolking ervan in de diepste ellende gedompeld Veurne, 5» .Sanunri. vredesonderhandelingen aan le knoopen, is te Petersburg aangekomen. Volgens men uit de russische hoofdslad meldt, zou men in goed ingelichte kringen aldaar gcloo- ven, dal Busland een beleefd antwoord zal geven en verklaren zal, dal ernstige pogin- i V<u-i reliuren van tien ijzeren weg vnn B^iiinkerke, Veurne naar Llchterveltle en B>ixinu<le nnn:- Rienporf. Duinkerkc naar Veurne G-15 1 1-05 3-40 5-00 Lichlervclde naar Veurne 7-10 9-08 1-33 7-50 Nieuporl-Dixmude 7-15 11-33 4-20 0-00 Venrnc haar Lichlervelde 7-17 I2-0G 4-37 G-02 Vcurnc naar Duinkerkc 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 8-35 POLITIEK OVERZlCUT. De nota over het gebeurde (e Limoges is maandag in hel fransch Staatsblad ver schenen. Die nota legt de onlangs bevolen troe penbewegingen uit. Deze bewegingen wa ren veroorzaakt door de gewone maatrege len, die ten alleil tijde werden genomen om de openbare orde te doen eerbiedigen in de groole sleden, namelijk in Parijs. Dczq maatregelen waren thans noodig om het garnizoen van Parijs, dat zeer verzwakt is door hel vertrek der klas van 1872, te versterken. Een hoofdoiïicier van Limoges legde deze onderrichtingen verkeerd uit en deed deze maatregelen van voorzorg doorgaan vo'or maatregelen van uitvoering. Hij Hel ze aldus aan de officieren bekend maken. Toen deed zich hel ernstig feil van over treding der lucht voor. Tengevolge van een onderzoek paste de minister van oorlog de gekende straffen toe. Behalve bovengemelde nota bevat het Staatsblad talrijke benoemingen van on derprefecten. De minister de Macère heeft maandag het bestuur der drukpers ontvangen. Hij hiel eene aanspraak en zegde onder an dere: Hel lepublikeinsch ministerie wil de openbare denkwijze geen geweld aan doen; hel wil zijne handelwijze zelfs naar deze richten en zal trachten te onderschei den wal hel billijk gelooft en gelijkvormig de belangen des lands. De minister deed verder de aanbeveling om de wellen op de drukpers zeer vrijzinnig toe le passen, als mede dioopde rondleurderij, de boekdruk kerij en den boekhandel. Antwoordende aan den heer Crisinoy, bestuurder van den departements- en gcmeenlendiensl, zegde hij: De toepassing der wel van 1871 is een vooruitgang. Verre van het middèngezag le verzwakken verzekert zij er meer gezag aan, terwijl zij aan de departementen een ruimer aandeel in hel beheer hunner zaken geeft. Hei is piet noodig dat de geest van overlevering, die zijne goede zijde heeft, in geest van ouden slenter ontaarde. De vraag van Engeland, aan het rus- sisch gouvernement gestuurd, om te welen in hoe verre dit laatste zou geneigd zijii BBccliter en advoknnl. De klerikalen foefelen niet in ’t opstel len der kiezerslijsten, neen! ’t is T katje! Moesten wij al hunne schelmerijen in dat vak aanhalen, wij zouden folianten kunnen volschrijven. Eiken dag vernemen wij nieuwedingen, de eene al wat... zonderlinger dan de an deren, maai'die allen toonen daler in de klerikale partij geen eergevoel meer be staal en zij lot alles haren toevlucht neemt, om aan hel roer te blijven en Belgie totaal le verkwezelen. Ziehier wal ons de Flandre Libérale meldt M. E. De Cock, lid der bestendige Deputatie van Weslvlaanderen, heeft een pachter met een gemengd paard, waarin hij veel behing stelt. De belasting welke die pachter Claeys, van Sysseele, daarvoor betaalt, dient om hem kiezer te maken. Maar is dat paard wel een gemengd paard’ Dalwordt betwist door zekeren heer De Wulf, die vraagt dal Claeys van de kiezerslijsten zou ge schrapt worden. Claeys zendt oen brief naar de bestendige Deputatie, om op de lijst le blijven. Maar wie heeft dit stuk geschreven? M. E. De Cock zelf, het lid der Bestendige Deputatie!1 Tol hiertoe is er nog niets af le keuren in bet gedrag van M. E. De Cock, indien hij besloten is zich als rechter over de vraag van Claeys achteruit te trekken en deze maar bijstaat als raadgever of advokaat, met de ondervinding welke hij als lid der Bestendige Deputatie in kieszaken heeft ver kregen. Maar er is meer. Hel dossier dezer zaak wordt door M. lïuzettc, gouverneur, verzonden naar een lid der Deputatie. Wie is dal lid M. E. De Cock zelf alweer »1 e A iwnMn'ff, ,i i L - J

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1