h 11 0 K 4- l!r I I 10-78 18-86 I’arwe t'ogge Sucrioen Haver Boonen I f' 26,910 m ktolitcrs 698 3,293 1,828 2,238 Te samen 34,967 hektol. bloeiender en bloeiender, en het is voor hare De Veurnesche zwartjes hebben onze konink lijke muziekmaatschappij S.lc Cecilia willen doen vallen. Maar hel heel! niet gegaan. Wat doen zij nu, uit haal tegen die maatschap pij Zij doen haar concurrentie aan door hel tuitersmuziek van den geestelijken tap. Èhvvel, nooit kwam deze concurrentie beter te pas, want sedert dat zij bestaal, wordt S“ Cecilia l:_ muziekanten een waar genoegen dikwijls de gele genheid te hebben zich te kunnen overtuigen, dat zij wel tienmaal beter spelen dan hunne mede dingers de tuiters. Dank aan de concurrentie, is Su Cecilia nog maals, gelijk voordezen, de schoonste en de bloeiensle maatschappij der stad. zonderlijk voor hun keukcnlalijn, zijn zij toch door de concurrentie verplicht de wereldlijke scholen te volgen. De geestelijke professors, «de zwartjes leggen zich nu een weinigje meer toe op de natuurkundige en mathematische studiën, doch wal zij er aan de kinderen van wijsmaken, is nog zoodanig gebrekkig, dal de leerlingen der hoogste klassen der geestelijke collegiën bijna niets ken nen van de cijferkunde, terwijl de leerlingen der wereldlijke scholen in dit. vak zeer gevorderd zijn. Wat wij hier zeggen is geen verdichtsel, want de dagelijkschc ondervinding is daar om liet te bewijzen. De concurrentie zal dit wel verbeteren. Bestond er echter gcene concurrentie, de zwartjes zouden aan hunne leerlingen niets anders lemen dan catechismus en keukcnlalijn. Nooit is er schoortere zaak geweest dan de con currentie die het Davids fonds aan hel Willems fonds doet. En inderdaad, sedert dal die concur rentie bestaal, heeft hel Willemsfonds zijn in komen en het getal zijner leden zien vei dubbelen, en er heerschl nu in die maatschappij eene be drijvigheid en eene levenskracht, die men niet bad durven verhopen. In alle vlaamschc sleden, om zoo te zeggen, worden er afdeelingen van het Willemsfonds ingericht, overal sticht men volks bibliotheken, overal houdt men vergaderingen waar de liberalen tot hel volk spreken, overal moedigt men de jongelingen aan zich in de moedertaal en in de welsprekendheid te oefenen, en zich op de heilige zaak de volksverlichting met hart en ziel toe te leggen. De groole stap is gedaan. De volksvoordrachten slaan in hooge achting. Professors tan hoogere en en van middelbare scholen, advocaten, doktors, ingenieurs, nijveraars, handelaars treden als volks- sprekers op en verspreiden alom de vrijzinnige grondbeginselen. O concurrentie, wal hebt gij, door het slichten van hel Davidsfonds, eenen uitstekenden dienst bewezen aan de liberalen Wie zou ooit geloofd hebben dal onze geeste lijken concurrentie zouden gedaan hebben aan hel aloude en eerbiedwaardige gilde van Relhorika Eu nochtans hel is zoo, helis wel wezenlijk zoo. De schrijvers van hel Leutjenaartje maken ons bekend, inderdaad, dat er op den 2’" Kerstdag eene looneelvertooning in hel St. Josephs lokaal heelt plaats gehad, beslaande uil het «allerlref- fenste treurspel Alberto Foscarioen uil hel blijspel Gyzelbertus de dronkaard, die eenen dag graal was. En wie woonde die looneelvertooning bij Wij zullen hier het Leutjenaartje laten antwoorden. De zeer eerw. Deken aan hel hoofd der geesle- lijkheid, de heeren provinciale raadsleden Van- hee en Bieswal, vele der treffefijkste familiën der slad, en al de werkende leden der sociëteit met hunne familiën. Verhaasten wij ons te zeggen, dat wij ook, in dit geval, de concurrentie als eene goede zaak aanzien, want als de geestelijken zelve tooneclver- tooningen voor een groot publiek gegeven gaan bijwonen, dan is het wel een teeken dal zij die vertoon! ngen goedkeu ren Wij mogen dus verhopen, dal wij welhaast de fill. Deken, Pastor, kapellaans, de langgerekte professors, de tjeefkens, de congreganisten enz. de looneelverlooningen op den stadsschouwburg, die even zoo zedelijk zijn als de veriooning van Alberto Foscario, en Gyzelberlus de dronkaard, zullen zien bijwonen en uil gansclier harte zullen zien toejuichen. Bravo! Bravo! welhaast zal het hier zijn gelijk vroeger te Rome, waar de kardinalen de eerste plaatsen in den openbaren groolen schouwburg gingen bekleeden. Dit noemen wij vooruitgang, en dien vooruit gang zullen wij aan de concurrentie te danken hebben. Gij ziel dus, lezers, dal de concurrentie niet altijd nadeelig is. liet l.eugenaartje klaagt en schreeuwt altijd omdat de stadsschouwburg geld heeft gekost. Maar heeft de geestelijke lap dan geen geld gekost Wij vragen hel u, Leutjenaartje, is hel mei geen Vcurensch geld dal men den tap heeft gebouwd Wel is waar, de geestelijken hebben hier de rol van den ontvanger gespeeld, maar wal zij inge zameld hebben komt toch uil Veurcnsche beurzen, zoo wei als hel geld dal gediend heeft voor hel vei nieuwen van hel theater. Doch ziehier een verschil, en een merkelijk ver schil: het theater is de eigendom der Veurnaars en de lap niet. Het Veurunsch geld gegeven voor hel theater is voor Veurne niet verloren; hel Vcurenschgeld gegeven voorden lap, integendeel, is voor Veurne naar de maan. De zwartjes weten hel zoo wel aan boord te leggen om zich te verrijken GccNteliJlie kronijk. Hel jaar 1877 is slecht geëindigd voor zeker bia ederken. Maandag 31 December, heeft de rechtbank van Demiermonde den genaamden Auguste Thierens, i u i 44 jaren, geboren te Si. Nikolaas, broeder d christelijke leering van Aalst, vt roordceld. De rechtbank van Den ermonde, na een onderzoek dal gedurende versch idene dagen geduurd heeft en na eene lange ec ..adslaging, heefi legen den genoemden afschuw .jten zedenbederver citer frère Morien der Broerkensschooi van Aalst een vonnis uitgesproken, volgens hetwelk deze ver oordeeld wordt lol 1. ° 299 keer 15 dagen gevang en 299 maal 26 franken boel. 2. " 22 keer 2 jaar gevang. 3. " Tol 10 jaren berooving zijner burger- en famillierechten. Om welke schelmstukken is die booswicht ver oordeeld geworden? Om schelmstukken die een eerbare mond niet durft uitspreken, om eerloosheden die de pen hel tóf en van Tony bijwonen. Overigen», (je Veurne), 83 000; i.apiere-Van de yv. reje IJpe>< imni' Deken (Ronse) zal er legen- 99,861); Drys, te Molendorp (bij Oostende), die man zou nicl loelaten dal I 88,750 en J. an Dycke, te Oostende, 89,-j00. I 2." Der uil le voeren werken, in iwee loten, i voor hel maken van hoofden langs de kust, en ter 1* lol, 99,000 l’r.; voor hel 2'' lol 30,000. Hebben aangeboden voor hel 1® lol: MM. P. Deckcrs-Schepeus, te Westcapelle, 84,500 fr.; Colins en Cordemans te Leuven, 93,940; E. De I Glocdl, te Veurne, 79,875; A. Eereboul te Brugge, 'i 86,000. Voor het tweede lot, bovengenoemde hoeren L. Colins en Cordemans, 31,970 l’r.; E- De Cloedl, 27,659 en J. Deckers, 33,800. 3.’ Der uil le voeren werken aan de vaart van weigert nederleschrijven. Morien is veroordeeld wegens walgelijke aan slagen op de zeden van kinderen, van kleine jon gens, aan dewelke hij gelast was hel onderwijs hel Broerkens onderwijs le geven. Wij gingen nog vergelen dal, boven meergemelde veroordeelingen Broeder Morien nog veroordeeld is tot twee maal acht dagen gevang voor slagen aan zijne leerlingen loegebracht. Zoo dat Broeder Morien veroordeeld is lol 56 jaren en i maanden; maar volgens de nieuwe wel is die straf gebracht op iQ jaren gevang zijnde ’t dubbel van hel maximum door de wel voorzien. Dal is een model van een broederken nicl waar? Allons ouders uwe kinderen naar de klooster scholen, zij geven daar zoo goed onderwijs. Tooneelvertooning. Wij moedigen alle liefhebbers van hel tooneel, klcrikalcn en liberalen, uil alle onze krachten en machten aan, de looneelvertooning, welke mor gei: door ons Relhorikagilde op den Stadsschouw burg wordt gegeven, le gaan bijwonen, en zeggen wij hel ronduit le gaan bewonderen. Het Beeld en Tony zijn twee allerschoonste stukken die overheerlijk door de leden van Relho rika zullen gespeeld worden. Die stukken zijn niet alleenlijk schoon en geestig, maar ook zedelijk in den vollen zin des woord». Alwic deze veriooning zal hebben bijgewoond zal er zich over geluk wcnschen, ca lot zich zelvcn zeggen, in de taal der protessors-opslellers van ons hedig bladje, wij hebben ons herielijk verzet en mochten daarachter gerust naar huis gaan, want wij hadden ons ziehje niet gekwetst. Ja, beminde lezers, wie gij ook zijn moget, tjeefkens of congreganisten, gij moogt allen in volle gerustheid van gemoed de veriooning van zeer achlb. heer Deken (Ronse) zal er tegen woordig zijn, en uwe zieltjes zouden kunnen gevaar loopem Ci durende het jaai 1877 zijn er Ier merkt van Ve i: ae aangevoerd en verkocht geweest fr. 25 09 16-42 15-24 De konijnen, eijeren, boter en pluimgedierte met andere ter merkt aangebrachtc voorwerpen, geven ook aanleiding lol eenen groolen handel en hel spijl ons groolelijks in staat niet gesteld le zijn, heden er af de oflicieele opgave in ons blad voor le brengen. De leste opgave dezer voorwerpen is gedaan ge weest in 1872. Alsdan waren er verkocht gedu rende hel jaar, 75,415 konijnen, 645,750 eijeren en 230,450 kilos boter. De konijnen kweek breid zich van langs om meer uil, dank aan de groole vruchtbaarheid van het konijn, hel gemak om hel op Le voeden, en naar Engeland de groole verbruikingsplaals le zenden. Ten einde de belangrijkheid van onzen wekelijk- schen markt op den vreemde te doen uilschijuen en ook voor de zelfvoldoening der Veurnaren, ware hel wcnschelijk dal er maatregelen door hel stadsbestuur genomen wierden om alle jare eene oflicieele opgave der ter merkt aangebrachle koopwaren en wel namcnllijk, der konijnen, boter en eijeren, aan onze lezers te konnen mededeelen, en door andere dagbladen ruchtbaar te maken. Algemeenc Tijdingen. Een voorval welk de beweenlijksle gevolgen had kunnen hebben, had woensdag 26 december laatst in onze stalieplaais. Bij het vertrek van den laatsten trein naar Brugge, wilde een man, die beschonken was, den trein nemen die reeds in gang was; hij klampte zich aan den bank van eenen wagon en werd op verren afstand meegesleepl. Dank aan den moed en de koelbloedigheid van M. Karei Vanderstraete, briefdrager, die niet aar zelde zich aan den ongelukkige vast le klampen, lol hij losliet, werd hij van eene zekere dood gered. Hel gedrag van M. Vanderstraete is allerlof- weerdigsl, en verdient bekend gemaakt te worden aan wie hel behoort. Bij koninklijk besluit van den 15 december is.M. J. Pillemenl, opziener van bruggenen wegen van 2de klas te Veurne, lot de 4' klas bevorderd. Bij koninklijk besluit van 1 januari is de heer J. Daulricourt, advocaat te Brugge, gretlier be noemd bij de rechtbank van eersten aanleg le Vem ne, in vervanging van den heer Van de Velde, ontslaggever. Zaterdag namiddag is te Di^mude een jam merlijk ongeluk voorgevallen. Twee timmerlieden dier slad, de genaamden Auguste Dumolin en Pieter Vandamme, die aan hei in ophouw zijnde nieuw stadhuis werkzaam waren, zijn door het i<.- storlen eener stelling, van eene hoogte van 13 meters ten gronde gevallen. Beide werden deerlijk gewond opgenomen en naar hol hospitaal gedra gen; aldaar bevond men dal Dumolin een been en eenen vinger was gebroken, terwijl Vandamme vreesclijke wonden aan liet hoold had en slechts ’s anderdaags lol hel bewustzijn terug keerde. Men hoopt ze nog alle twee in ’lieven te behouden. De genaamde Dekeyzer, geboren le Hand zame, oud rond de 16 jaar, bakkersgasl te Pol- linchove, is aangehouden en alhier in hel gevang gebracht. Hij wordt belicht van zware aanslagen op de eerbaarheid van liet driejarig meisje zijns meesters, en van hel kind op de gloeiende sloof gezel te hebbeu, waardoor hel deerlijke wonden heelt bekomen. Men zie verder de rechterlijke kronijk. Maandag avond, op het oogenblik dal eene dame haren porle-moimaie uithaalde om een kaartje te nemen aan de statie van Korlrijk, werd zij gewaar dal men haar eene kleine porlelëuille, 1,509 fr. in banknoten behelzende, ontnomen had. Zaterdag hebben in hel provintiaal gouver- uementsholel te Brugge, de volgende openbare aanbestedingen plaats gehad: 1. ® Der uil te voeren werken voor hel maken van een hoofd en van eenen naar strand leidende trap^ rechtover de koninklijke paviljoenen te Oostende. Bestek 100,900 fr. Hebben aangeboden MM. P. De Swarle, te Nicupoort, 95,470 l’r.; A. Jacquelool le Ooslemie, 86,970; Desire Vers.iacle, le Ramscappclle laj 99,860; J, Brys, te Molendorp (bij Oostende), 2. " Der uil le voeren werken, in twee loten, I haven van Blankenberghe. Bestek 1 A V 1 f-U :a J i.'.l tek Middenpriji p*r hectjlil.-r. y v v» vz j V IV m 'tl j

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2