VAN VEURNE M I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 ft il 52.P 1878. ZATERDAG 19 JANUARI 108. J A AU. - Veurne, W Januari. Eenafzonderlijk nummer 10 c.* Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Oogstraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk ondcrteekend, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Wnl <lo liberalen willen. Het Leugenaartje legt aan zijne lezers uit wat de liberalen willen en wat de liberalen zijn. Men kan denken hoe rechtvaardig en hoe lief tallig de liberalen door de zwartjes behandeld worden Volgens die christelijke hoeren, willen de libe ralen geene andere scholen dan geuzen scholen, dan slechte scholen; zij willen al de plaatsen be- kleeden in de openbare besturen; zij willen de kerkhoven onteeren; zij liegen en bedriegen, en vele hunner gazetschrijvers zijn veel plichtiger dan de menige broerkens en priesters, die zoo dikwijls door de tribunalen voor onzedelijke en vuile manieren worden veroordeeld; zij willen meester spelen om hunne zakken te vullen, postjes te krijgen door het gouvernement wel betaald, en te mogen op hun gemak al hunne passion en driften involgen, zonder gestoord te worden, ’t is gelijk door wat. Hartelijk dank, neeren zwartjes, voor al uwe schoone complimenten. En met zulke hatelijke aanvallen tegen de libe ralen, zijn de klerikale gazetten dagelijks opge vuld. En zulke gazetten zijn opgesteld, aanbevolen rJ. en herstel van den vrede, doch gedurende dien tijd blijft men bloedvergieten en ruk ken de legers van den czar zegepralend vooruit. Den 12 dezer hadden zij het dorp Tchirpan, in de vallei van Moritza bezet, halfweg lusschen Philippopolis en Andri- nopel. De eerste dezer twee steden is reeds door hel Turksch garnizoen verlaten. Als men zoo nog een tijd over den vrede spreekt, zullen de russische troepen op eenen schooncn morgen voor Konslanli- nopel slaan. I liet Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving bQtanlbnni* voorop: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Koor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar K.iciitervelde en Oixinude naar IVieuport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixiaude 7-15 11-55 4-20 0-00 Venrne naar Lichtervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 C-3-00 2-20 8-35 t*<MT1KO VBII VZ.I CUT. De bureelen van de fransche Kamer der afgevaardigden zijn bijeen geweest voor de benoeming der commissie, die het wets ontwerp moet onderzoeken, door den heer Dufaure voorgedragen, en waarbij kwijt schelding verleend wordt voor alle druk- persovertredingen, sedert den 1(5 mei tol den 14 december van hel afgeloopen jaar begaan. Al de gekozen commissarissen zijn gunstig aan de kwijtschelding. Een zeker getal onder hen zouden zelfs willen, dal zij zou uitgebreid worden lot de overtre dingen van rondleurderij en de inrichting van openbare vereenigiugen. Zij stellen daarenboven de teruggave voor de boeten, die betaald zijn geworden, krachtens ver* oordeelingen voor bovengemelde over tredingen, sedert den 16 mei uitgesproken en uilgevocrd. Er werd nog eene andere commissie samengesteldnamelijk die, welke zich moet onledig houden met bel voorstel van den heer Plessier, strekkende om de niel- kiesbaarheid te doen ophouden, waarmede de gemeentewet gedurende een jaar de afgestelde meiers treft. Bij hel afstellen van talrijke republikeinsche meiers, wilde de heer minister de Fourtou hen in de onmogelijkheid stellen om gedurende een jaar door de gemeenteraden te kunnen herkozen worden. Het is hieraan dal d’heer l'lessier een hulpmiddel brengen wilde. Sedert de nedcrlegging van zijn voorstel heeft hel gouvernement echter een middel gevonden om die onbevoegdheid te niet te doen: bel heeft de decreten vAn afstelling ingetrokken, wal er dus al de gevolgen van vernietigd. De commissie zal dus enkel de nutteloosheid eener bijzondere wel hebben vast te stellen. In Engeland schijnt het naderen der opening van het Par lement de openbare denkwijze met eene verdubbeling van werkdadigheid te bezielen. De meetings vermenigvuldigen er zich. Enkel te Londen hebben er op twee dagen, maandag en dinsdag, zes plaats gehad. Op allen werd verklaard, dal Engeland de handhaving der onzijdigheid wilde. Ook in de provincie is de beweging niet min groot en in het grootste getal sleden geeft de bevolking ook bij middel van meetings te kennen, dat zij met vreedzame inzichten bezield is en hel onstaatkundig en schadelijk aan de engelsche belangen zou zijn met als ver dediger van Turkije op le treden. Gedurig spreekt men over wapenstilstand Do doodo hand. liet is niet alleen in ons land dal de kloosters vermenigvuldigen als kwaad kruid, in Frankrijk is er geen plaalsken meer of er is een klooster van nonnen of paters. Hel wordt eene echte smctzickte waarmede men de wereld bedreigt. De gekende fransche schrijver Francisque Sarcey, geeft in hel blad le XIX* Siècle, een ar tikel daarover dal vol waar heid is. Het publiek der groole sleden, zegt de schrijver, is verwonderd dal al de groole gestichten die uit den grond verr ijzen, ge bouwd door de jezuïeten, kapucicnen, rekolellcn augustijnen benediktijnen zuslerkens der armen, enz. die eindigen met geheele wijken in te nemen en ze door hunne hooge muren insluitcn. Te Parijs spr ingt dit in de oogen, maar hel schijnt dal hel nog er ger is le Lyon, le Toulouse, te Rijscl en in eene menigte volkscenters. Het is hetzelfde in de kleine plaatsen en het zal weldra zoo verre komen dal men de proef zal kunnen hernieuwen, die de gelaarsde kal deed bij hel bezoeken der grondeigendommen van den markies de Carabas. Aan wien behoort dat prachtig huis, dat de valei beheerschl? Aan de paleis jesuilen. En dit woud, dal zich daarachter nitstrekt? Aan de paters jesuilen. En die mecrscheu waar die schoone koeien weiden? Aan de paters jesuilen. En de landerijen, zoo verre men zien kan, waar die veelbelovende oogst op slaat? Altijd aan de paters jesuilen. Wat wilt gij? zij zijn nu tien jaren ge leden in het land gekomen; zij waren maar met drij zeer nederige paters. Zij kochten een hutteken, dat zij met moeite konden betalen en richten zich in. Achttien maanden later was dit hutteken een paleis; aan bel einde van een kleinen hof paalt nu een groot veld, dal door eene rijke weduwe is geschonken; een bosch door een oud magistraat bezet, en mecr- schen die zij met klinkende penningen hadden betaald, want op dit uur zwemmen zij in ’t goud. Die mannen hebben ’t negentig middels om geld te winnen en geen enkel om er uit te geven. Deze geschiedenis, is eene ware geschie denis, die in alle plaatsen van ons land plaats grijpt. Iedereen ziet het rond hem gebeuren, want geen enkel plekje, hoe klein ook, ontsnapt aan de heb- en over- heerschingszuchl van de kloostermannen. Men heeft maar den naam van jesniten af le wisselen in die van de rekolelten, josephieten, predikheeren, zusters of non- nekens, die allen in eenen pol gestoken, dezelfde hutsepot zou uitmaken, en men zal zien dal wij de waarheid zeggen. De vermenigvuldiging der kloosters is als eene olievlek, die zich op hel papier uilbreidl, en die men maar enkel door krachtdadige middelen kan tegenhouden. Het is noodig voor de toekomst van alle landen, voor de welvaart en rust van het volk, dat er een einde kome aan die kloostcrplaag, want hel getal nietsvoori- hrengers wordt zoo groot, dat er gevaar in ligt voor de maatschappij. A’.1 I o I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1