VAN VEURNE }EN TEDE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 w- 52.e ZATERDAG 26 JANUARI 1878. JAAR. Deapodt, ËN, tc Loo. I 6-02 Veurne naar Duinkerke elden, brouwer new, VELRAE, \an kelders als f jarcti garantie. ctiten thans bewoond U 1878, namiddag, te nd door sieur eineene in de elie A, nr 2IS. i Nieucapelle, door Desiré >veinber 1883. U 1878, herberg Sint ,van hu|« met 1 izijde van de de vrouw de Itching. net 78 C" Erf, door Charles Vnnden* thove, WELLE, f‘ii landbouwers am en .scheiden ad, de door hem hij een brevet en. zonder verlies, aarborgen. {gezaagde H, Veurne, c te maken dat B kwaliteit van in bekomen aan 'hoopt hel ver- Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingcn, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe lezenden. De zaak zal dus blijven gelijk zij was. Het zou ook belachelijk zijn, dal een armbestuur zou verplicht wezen de behoef tige kinderen naar scholen te laten gaan, waar de wereldlijke overheid uitgesloten is, en waar haar gezag niet alleen miskend, maar ten allen stonde aangevallen wordt. Wierden de arme kinderen door deze overheid naar slechte scholen gezonden, men zou de cischen d«r klerikalen eenig- zins begrijpen. Maar kan men de gemeente scholen wel in verdenking brengen, wan neer men weel dat zij geplaatst zijn onder hel toezicht der gemeente bestuurders, onder het toezicht dergeeslclijkheid, en der inspecteurs van den Staal. Wat willen de klerikalen van Oostende? Zij willen de gemeentescholen doen vallen. Men heeft dus zeer wel gedaan hunne zolle en piichlige prelentiën te verijdelen. LR. opvolger 3VE. Hl 1878, 11vo Couteele, openbare ver- 1 C" grond en idzijde van de s Ollevier, tot A. 20 C. Erf, de hij de Loo- pewoond door jart 1879, mits Nu is de lijd gekomen dat de huisvaders weder om de zoetigheden zullen smaken van de milicie- wet van 1873, werk van het huidige klerikaal ministerie. Volgens de bepalingen dier wet moeten de huis gezinnen wier zonen aan de loting in 1878 moeten deelnemen, en die in geval van nood wenschen het recht te bezitten eenen remplacant te hebben, eene som van twee honderd franks storten voor de loting, dit van den 2 tot den 22 januari, in de han den van den ontvanger der registratie. Eens die tijd voorbij en heeft men de storting niet gedaan, dan kunnen zij hunne zonen niet meer vervangen, zoo deze een slecht nummer trekt. De som is geheel verloren voor dezen aan wie een goed nummer te beurt valt. Merkt wel op dat, inweêrwil deze storting, het gouvernement geenszins waarborgt eenen plaats vervanger te leveren voor uwen zoon. In de maand september aanslaande, zal er te Brussel lot eene tweede loting overgegaan worden, tusschen de lotelingen die de storting gedaan heb ben en een slecht nummer kregen. De uitverkoornen, de gelukkigen dier nieuwe loting, moeten dan binnen de tien dagen nog eene som van veertien honderd franks bij storten. T Is waar de anderen krijgen hunne twee hon derd franks terug, maar zij moeten dan op hunne eigene kosten eenen plaatsvervanger zoeken en nog om zich buiten verantwoordelijkheid tc stellen eene som van acht honderd franks in de kas van gouvernement storten. Zoo niet, alhoewel zij 200 frs. gestort hebben, moeten zij persoonlijk dienen. De jongelingen die zich in dien toesttind bevin den, zijn gewoonlijk zeer talrijk. In 1874 waren zij ten gctalle van 376. In 1875 616. In 1876 625. Men zegt dat in 1877 het gouvernement aan al de vragen heeft kunnen voldoen; maar dat is een uit zonderlijk jaar geweest. De remplacanten waren talrijk ten gevolge van den slechten tijd, van den stilstand van al de nijverheden. Maar moest het 9- 08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 10- 15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betanlbnar voorops Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voorgansch llehjie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Koor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. De fransche ministerraad is bijeen ge weest en in dien raad werd besloten vijf algemeene procureurs, die als verklaarde vijanden der republiek bekend slaan, af te stellen; andere procureurs zullen van ver blijfplaats veranderen. De fransche Senaat beeft zijne financiële commissie gekozen; zij is samengesteld uil tien leden der linkerzijde en acht der rechterzijde. De voorzitter hield daarna lezing van eenen brief van den voorzitter van tien italiaanscln-n Senaat, waarbij de fransche Senaat bedankt werd voor zijne bewijzen van toegenegenheid, ter eere van koning Victor-Emmanuel. Hierna werd de stemming geopend voor hel kiezen van eenen onafz.elbaren senaleur. De rechter zijden droegen de hertog Decazes voor en de linkerzijden den heer Victor Lefranc. Langs den rechterkant bevonden zich hel grootste getal ’afwezigen. De stemmers waren ten getalle van 272; de volstrekte meerderheid was 157 stemmen. De heer Lefranc bekwam 129 stemmen, de heer Decazes 128, de overige stemmen waren verdeeld. Er was dus geen uitslag. De lin kerzijde stelde voor om nog in dezelfde zitting tol eene tweede stemming over te gaan, doch de Senaat verdaagde de stem ming. De lijdingen, rakende de onderhande- lingen, die tusschen Rusland en Turkije zijn aangegaan, voor het sluiten van den vrede, blijven nog altijd zeldzaam en op pervlakkig. In hel engelsch Lagerhuis heeft de onderstaatssecretaris van buitenland- sche zaken gisteren avond verklaard, dal hij nog niets wist van eenen haastigen tocht der Russen op Gallipoli, waarvan het gerucht in de hoofdstad verspreid was. Van zijnen kant heeft de Kanselier van hel schaak de lijding bevestigt, door den Jour nal des Dcbats medegedeeld, dal koningin Victoria aan keizer Alexander een telegram had toegezonden, om hem eene spoedige vreedzame oplossing te vragen. Die slap was hel gevolg van een rechtstreekse!) en dringend verzoek van den sultan, opdat de koningin van Engeland zou tusschen ko men. De grootste ontsteltenis heerscht te Constanlinopel, de ellende is onbeschrijf lijk en de scbrikkelijksle misdaden, moor- dcrij, plundering en brandstichting, wor den op talrijke plaatsen gepleegd. Het is hoogst lijd dal een wapenstilstand een einde aan die gruwelen komt stellen. Dc Journal de Pelersbourt] beval een arti kel, waarbij Engeland hevig aangerand N.r 109. Vertrekuren van den ijzeren weg vnn Buinkerke, Veurne naar Lichlervelde en Dixniude naar IVieviport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 Veurne naar Lichlervelde 7-17 12-06 4-37 5-00 Lichlervelde naar Veurne 7-10 - - - 8-20 wordt; dit officieus blad beschuldigt bet engelsch gouvernement enkel zijne goede diensten aan den sultan te leenen, om de gelegenheid te hebben eene rcchlslréek- sche overeenkomst tusschen de oorlog voerders te beletten. Hel blad betwist ver der aan Engeland hel recht otn te vragen, dal de bepaalde vrede en het verdrag, dat er hel gevolg zal van zijn, zouden vastge- sleld en onderteekend worden met behulp der groole euröpeesche mogendheden. Het lurksch gouvernement heeft aan Engeland eene nota gezonden, rakende de oorlogzuchtige houding van Griekenland. Een telegram uil Madrid, meldt dat hel huwelijk van koning Alfonso XII met de infante Mercedes in dehoofdkerk vanO.-L. Vrouwe van Atocha is ingezegend gewor den door den kardinaal-pat ti iacb der In dien, door verscheidene andere prelaten bijgestaan. Hel hof, de buitengewone ge zanten der mogendheden, de groolen van Spanje, de ministers waren tegenwoordig. De versierde en bevlagde straten waren met volk opgepropt. De koninklijke stoel met zijne galarijluigen, de koetsen van den adel en van hel diplomatisch korps, de schitterende livreien, vormden een groolsch en indrukwekkend schouwspel. Veurne, S15 Januari. Deze week heeft er in de Kamer der volksvertegenwoordigers eene onderva- ging plaats gehad opzichlens dt* beslissing van hel weldadigheidsbureel van Oostende, strekkende om onderstand te weigeren aan de behoeftige ouders, die hunne kin deren naar de gemeente scholen niet wil len zenden. Deze ondervraging heeft aanleiding ge geven tol eene hevige beraadslaging, die twee zittingen heeft genomen, en door de welke er klaarder en klaarder bewezen is, dat de maatregel itr kwestie geenszins legen de wet strijdt en dat hel armbestuur van Oostende zijnen plicht heeft volbracht. De klerikalen hebben wel beweert, dat, ingevolge de Grondwet, de keus der on derwijsgestichten, zelfs voor de behoef tige ouders, volkomen vrij moet zijn; Mi nister Delcoür is wel komen verklaren, dal hij de dwangmiddelen lë Oostende ge stemd afkeurd, maar men heeft bewezen, dal de vrijheid le Oostende aan niemand wordt ontnomen, en M.r Delcour heeft moeten bekennen, dal niet ééne wet hem toelaai, zich tegen de uitvoering van dc gestemde beslissing le verzetten. Notaris te din, '•'rankrijk si a en Xnuiland, bij eene static Ie suikfcrfabric- I I -a- I>o miliciewot.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1