VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT J A All. ISIS. ZATEIIDAG 2 lEBKLAIlI r- 6-02 Veurne naar Duinkerke I Deze week heeft de heer 1'rére-Orban, in de Kamer der Volksvertegenwoordigers, zijn wetsontwerp ontwikkeld, betrekkelijk van jaarwedde der personen voor korreklionneele inisda- aflroggelarij, diefstal, mis vertrouwen of aanslag op de 0-00 Q O v o-oo »o atheneums en <le Iiissehoppe- li.jke kollegien. Volgens 7 Veurnaartje of beier gezegd T Leugc- naartje zou de algemeene opziener zelf van 7 mid delbaar onderwijs in Belgie in zijn rapport zeggen: De leerlingen der Koninklijke atheneums die te zwak zijn om met vrucht de lessen hunner pro fessors te volgen, maken ongeveer hel derde der klas uil.... In deze veronderstelling, zou ’t Léügé- n'aarlje ons niet kunnen zeggen hoeveel leerlin gen van iedere klas der bisschoppelijke kollegien bekwaam genoeg zijn om met vrucht de lessen hunner professoren te volgen ’t Is waar, zulks kan men reeds gedeeltelijk nazien in 7 verslag van 7 laatste konkoers! Dat het professors gazelje dus eens den monitcur doorbladere, en het zal zien dat bet wel de atheneums zijn die grootendeels den voorrang hebben op de bisschoppelijke gepalron- neerde gestichten. Maar T professors gazelje wil waarschijnelijk T Veurnsch kollegie en zijne soortgelijken bedoe len, die geen deel nemen in de ingeslelde prijs kampen? Nogtans indien al die katholieke kolle gien niets anders dan schandere, doorluchtige en onder alle opzichten schitterende leerlingen op brengen, waarom treden zij niet met hen in T al gemeen strijdperk? Alsdan zouden zij met recht in de vier gewesten van T land mogen uitbazuinen «Vaders! moeders! wij alleen bezitten ’t onfeil baar middel om grootc verstanden van uwe kinde ren te maken 7 is aan ons, en aan ons alléén dat gij ze moet toeverl rouwen? Het zelfde rapport, altijd volgens 7 Leugcnaartjc, zou ook zeggen: «Het onderzoek van overgang van de eenc klas tol de andere, is niet ernstig en het onderzoek der professors, bij den overgang der klassen, is even weinig ernstig... Ha! Ila! T is wel T professors gazelje dat hier van ernstig on derzoek mag sprekenDat de ouders liet eens vragen aan hunne binders, en deze zullen meesten deels zeggen dat zij niet weten waarin oen ernstig onderzoek 7. zij van overgang... 7 zij der profes soren bij den overgang... beslaat! En die hoog moedige ongediplomeerde leeraars zouden alsdan durven houden slaan, dal Let alleenelijk in hunne kollegien is, dat alles met de onberispelijksle ernsligheid geschiedtHet luidt nog, zegt T Leu- genaarlje, dat de schoollucht, onder 7 opzicht van het onderwijs, nog minder is.... Zou men toch niet moetengelooven dat hel nog ecus alleene lijk in de katholieke kollegien is, dat de school lucht heersclil? Zij peinzen loch zeker niet van zulke arme praal voor waarheid te doen aanne men! Eenieder kan dagelijks bestaligen dal hunne leerlingen niet altijd voor de braafste, de deugd zaamste en de voorbeeldigsle aanzien mogen wor den Maar wal wil men! 7 is zoo, en 't zal altijd zoo blijven: Zij zien gestadig een slroo in het oog van oen ander, toen zij zelvcn eenc balk in bun eigen oog dragen Noglans, om te sluiten, zullen wij eens aan 7. professors gazelje vragen of de leerlingen van ’l bisschoppelijk kollegie, zonder uitzondering, nooit aan de voorschrevene schoollucht te kort gebleven zijn Hoe het Leugenaar tje liegen kan Alhoewel gij overtuigd zijl, lezers, dal het pro- fessorsgazeljc, wanneer eenc zaak de klerikalen henen, die door de tusschenkomsl der openbare macht maar zijn kunnen beteu geld worden, hebben de gt ieksche Kamer ontroerd. Op voorstel der hoeren Tricou- pis en Zaïmis beeft de vergadering haar vertrouwen in liet tegenwoordig ministerie uilgedrukl en de maatregelen goedgekeurd die liet denkt te nemen om de openbare rust le verzekereit. Veurne, S ^’ebrisari. Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. l>ctvoorop: Poor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Boor gansch Belgie: G maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. J oor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaai's. de berooving veroordeeld den of voor bruik van zeden. De redenaar beeft de omstandigheden doen kennen, die het voorstel noodzake lijk maken, en die reeds algemeen gekend zijn. Er is kwestie van de misbruiken uil le roeien, welke op de tribune zjjn aange haald, namenllijk dal de jaarwedde aan veroordeelde geestelijken, voor schande lijke daden, nog werdén uitbetaald. De heer Fière-Orban heeft aangeloond dal zijn voorstel zeer grondwellelijk is. Al de Belgen zijn gelijk voor de wel en als men een burger van zijne jaarwedde kan bérooven dan moet men dit ook voor an deren kunnen doen. De Slaat komt niet meer tusschen in de benoemingen en aanstellingen der geeste lijken door hun eene jaarwedde le betalen, als door ze die le weigeren; nu hel is en kel de tusschenkomsl in de benoemingen die de grondwet verbiedt. De redenaar heeft zich met krachtdadig heid verzet tegen de stra(loosheid der gees telijken, welke de Uien public en andere klerikale bladen nilroepen. Als de oversten der geestelijken cerbc- wijzingen doen aan veroordeelde priesters, als zi j door bunnen invloed dd ondeugd mi de zedeloosheid bedekken, dan is hel den plicht van den Staal tusschen Ie komen. De Grondwet heeft het princiep van de nationale soiivereinileiten uitgeroepen, dat princiep moei ongeschonden behou den worden. De lezing van die ontwikkelingen zijn door de linkerzijde luidruchtig toegejuichl. Nu zal men kunnen zien ol de klerikale meerderheid een veroordeelde priester boven de wel zal stellen. Eenafzondcrlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. M§n sclirijll in bij den drukker-uilgevur. Ooststraat, 6, te Veurne, m o]) alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Allo mededeel ingen, artikels of brieven, behoorlijk ondertcekcnd, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe le zenden. Vertrekuren van den ijxcren weg van l»ii:nk'cr*kc, Vcnrwjé naar Lieliterv ekle en Dixinudenani* Nicnport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichlervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuporl-Dixmude 7-15 11-55 4-20 Veurne naar Lichlcrveide 7-17 12-06 4-37. 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuporl.9-50 00-00 2-20 l“O5.1 I'IKSi. OVERZICHT. De laatste tijdingen uil Londen en Wee nen rakende hel vraagstuk van het Oosten, zijn zeer gewichtig. Oostenrijk schijnt zoowel als Engeland niet tevreden le zijn over de handelwijze van Busland en de eischen, die hel wil doen gelden. Ooslen- tijk et; Engeland hebben reeds nota's naar Petersburg gezonden, waarin gezegd is. dal de vredesvoorwaarden aan een euro- peescli congres moeten ouderwet pen wor den, aleer zij als bepaald zullen kunnen worden beschouwd. Volgens l'Echo van Londen zal Oosten rijk met Engeland handelen, wanneer hel verzekerd is, dal men hel later in geen af zonderlijken toestand zal laten. Hel en- gelsch ministerie zou hij de aanslaande beraadslaging in hel Parlement eene waar borg in dien zin geven. Kan hel (‘ene groole meerderheid bekomen, dan zal er eene ge wichtige eiiropeesche handeling kenbaar gemaakt worden. De wapenstilstand is lol heden toe nog niet onderleekend. Te Bmlijn schrijft men dil uitstellen loc aan de opmerkingen van Oostenrijk, rakendo de russische voor waarden. De franschc kamer der Gedeputeerden beeft maandag de discussie van den budjel aangevangen. De algemeene discussie werd gesloten na eenige opmerkingen. De ka mer heeft de budjeltcn van openbare wer ken en van oorlog aanvaard. liet ministerieel blad van Berlijn, de iXord deulsche Zeitung, tracht aan hel wets ontwerp, rakende liet vermogen om den kanselier oenen onderkanselicr loc te voe gen, alle politieke strekking le ontnemen. Hel blad beweert dat de dagbladen, welke in dien maatregel hel begin zien ccher vervorming van liet uitvoerend gezag in parlementairen zin, zich bedriegen. Het betreft pn wezenlijkheid slechts de aanvul ling eener grondwettige leemte, voor het geval dat prins von Bismarck een nieuw verlof zou vragen, ten einde de tcgenlee- kening der wetten en besluiten, en gevol- genlijk de grondwettige verantwoordelijk heid door (Ie wel zouden bekrachtigd zijn. Hel zelfde blad zegt dal de parlemen taire meerderheid niet zal geroepen wor den om kandidaten voor hel onderkanse- lierschap le leveren, om de eenvoudige reden dat daar de Bondraad zich in onmid- delijke betrekking mei den kanselier be vindt, dil hel cenig politiek korps is, dal de kandidaten uil zijn midden kan kiezen. De oorlogzuchtige beloogingen te Al- N.' I1O. ADVERTENTIEBLAD

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1