VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I 52/ .1AAR. 111. J 5^1 r ■i ii ii L b it 1 i: 1 Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgew, Ooslslraat, 6, te Veurne, eii op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekeiid, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag loc lezenden. Doodende concurrentie aan «ie neeringdocniie burgerij. Altijd wat nieuws, zelden wat goeds. Wij hadden reeds katholieke koilij, klerikaal bier, gezegende peper, gewijde cigaren, hewier- rookle tabak; hel was een plezier dat al te maal te zien en men bewonderde de klerikalen om hunne menigvuldige uitvindingen tol plagerij van ieder een. Maar ten minsten dat waren toch ook burgers die er profij mede deden en leefden. Nu gaai dit veranderen en er komt verbetering op Script uni. Eene depeche uil Engeland meldt, dat al de geruchten aldaar in omloop gebracht, rakende den vooi twaartschen tocht der Kussen ongegrond zijn. Veurne, Februari. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en plemenl. Inschrijving Dot aaibaar voorop; Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-23 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch liehjie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. N.r BOOD VAN PAUS PIUS IX. Eene telegrafische depeche uil Koine, brengt eene hóógst gewichtige lijding aan: Paus Pin's IX is donderdag <>m 4 u. 57 m. namiddag overleden. De Paus was reeds lang ziek; doch men verwachtte zich nog zoo spoedig aan zijn einde niet. Pius IX, Jan-Maria, graaf van Mastaï Ferelti, is geboren te Sinegalia den 15 mei 1792. Hij is zoon van eenen kerkbaandcr- heer of vaandrager. Leerling van hel col- legie van Vollerrc, verliet hij die school op I8jarigen leeftijd en aarzelde cenigen tijd over ue keus van eene loopbaan. Alsziju bloedverwant Pins Vil, wanneer hij door Napoleon zijne vrijheid terug be komen had, te Rome terug kwam, werd de jonge Mastaï onder zijne eerewachi aange nomen, maar zegde weldra vaarwel aan den krijgsmanstand en trad in de geeste lijke ordens. Hij werd priester gewijd en ging in zendelingschap naar Chili, in 1825. Bij zijne terugkomst in 1827 erkende Paus L<‘o XII zijnen ijver dóór hem hel aartsbisdom van Spolela te geven. Grego rius XVI benoemde hem in 1852 bisschep van Imola, en bij de dood van laalslge- melden Paus werd hemden 16 juni 1846 de hooge waardigheid van Paus opgedra gen. Den 15 juli 1870 weid hij door hel concilie onfeilbaar verklaard. Hel zelfde jaar zag hij zich zijne wereldlijke macht ontnemen. Van al de pausen is Pius IX diegene ge weest die de langste den stoel van Petrus bekleed heelt. Vier groole gebeurtenissen De aanwtnande kiezingen. Men handelt reeds over de kiezingen van juni, zegt de Westvlaming. ’l Is vroeg, maar sedert de bisschoppen van België ie Meche len eene bijeenkomst gehouden hebben, schijnen cr bevelen te zijn gegeven eenen algemeenen strijd in te richten; vooral tegen de senalcurs der liberale partij. Bui len dezen van Brussel zijn dezelve niet tal rijk; van de 52 uiltrcdende senateurs zijn er 25 klerikalen en enkel 9 liberalen (7 van Brussel, 1 van IJperen en 1 van Netifcha- leau-Virlon Van nu af melden de kleri- kalen dat zij den liberalen senaleur vau ’t Luxemburgsche zulten bestrijden. Maar de liberalen zullen van hunnen kant ook niet werkeloos blijven; zij moe ten hunne verloren position terugwinnen te Nijvelt, te Antwerpen, te Brugge, te Ooslende-Veurne. Daar zijn zeven plaat sen van senaleur, die in groole gevaren verkeeren voor de klerikale partij; en deze is er ten hoogsten ongerust over. Niet zon- 1 der reden. Wij verslaan gemakkelijk dat de kleri- kalen eene strijdlustige houding aannemen bij dien toestand. Hel is eene krijgslist; i zij hebben bijna niets te winnen en zijn in gevaar veel te verliezen. Immers hel is zeker dat de liberalen niets zulten verwaar- loozen om te Zegepralen en de beste kans voor hen bestaal langs den Senaat, waar de klerikalen maar 4 stemmen meerder heid hebben of 2 in de keering. allen Woensdag in Sup- ZATERDAG 9 FEBRUARI 1878. de krisis, veroorzaakt door de daadzaak van IG mei, verliezen geleden hebben. Een decreet roept 16 kiescollegien .bij een op zondag 5 maart, ten einde over te gaan tot de aanvulling der ledig gevallen zetels in de kamer der afgevaardigden, ten gevolge van 14 ongeldig verklaarde kie- zingen en bel afsterven der heeren Du- camp en Baspail. De Morning advertiser van Londen, zegt dat hij reden heeft om te geloovcn dal het engclsch gouvernement bericht ontvangen heeft der intrede van hei russisch leger te Constanlinopel. De Morning post gelooft dal dit nieuws, loegekomen via Bombay en Atexandrie, gegrond is oji oflicteele mëiTóileëlingen. De Times* gelooft dat de Bezetting van Constanlinopel door de Bussen geen ander karakter heeft dan de intrede der Dtiil- sóliers te Parijs in 1871. Politiek Overzicht. Hel is bevestigd dal de wapenstilstand geleekend is en Europa er door kalmer ge worden. Nu is hel woord aan de diploma tie en men zal zien of de mogendheden hel ook zullen ecus kunnen worden over wal ze te beslissen hebben. Hel kabinet van Weenen heeft eene Ölïi- cieele uilnoodigitig aan de mogendheden gezonden om deel te nemen aan eene con- lereiilie die te Weenen zou gehouden wor den. De eensgezindheid ouder de mogend heden lol hei houden van een europeesch Congres is volledig. Duitschland heeft zonder aarzelen de uitnoodigiug aange nomen door Oostenrijk gedaan. Engeland en Italië hebben uok hel voor stel van hel kabinet van eenen aange nomen. frankrijk neemt ook zonder voor- behouding de uilnoodiging van Oostenrijk aan. Hel antwoord vau het russisch gou vernement is ook aangekomen. Zooals men voorzien had is dit antwoord bevestigend, wat den grond betreft, doch prins Gorl- schakoir maakt voorbehoudingen, rakende de zetelplaats van hel congres. 11ij zou wil len dat de vertegenwoordigers van Europa zich in eene andere stad dan Weenen vt r- eenigden. De opening van hel duitsch Parlement heeft deze week Ie Berlijn plaatsgehad. De heer Camphaiisen hield lezing der tri onrede. Zie er hier den lioofdz.akelijkeh initoud van: De keizer verhoopt, dal de vrede weldra zal loelalen de beginselen der conferencie van Constanlinopel in prak tijk te stellen. De in evenredigheid weinig belangrijke «Jeelneming van Duitschland in de zaken van hel Oosten laat aan ons gouvernement toe zijne onbaatzuchtige medehulp te vcrleenen om de eensgezind heid der mogendheden te bekomen, ra kende de waarborgen ten voordeele der christenen, waai borgen die den terugkeer van verwikkelingen in hel Oosten zullen belellen. in afwachting heeft de staatkun de van den keizer reeds een gedeeltelijken uitslag verkregen. Zij hoeft wezenlijk bij gedragen om den vrede lusschen de etiro- peesclie mogendheden te handhaven. De betrekkingen van Duitschland met al de andere landen zijn niet alleen vredelie vend, maar zelfs geheel vriendschappelijk. De fransche Kamer heeft de kiezingen van MM. Dulour en Linglé goedgekeurd. M. Canlagrel leg een voorstel neêr, een krediet van 5 miljoen fr. opende, om de nijveraars ter hulp te komen, die door l’ei-t reluircn van den ijzeren weg van Duinkcrke, Veurne naar Eichtervelde en Dlxmnfte naar TVieuport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Liclitervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixiiiude 7-15 11-55 4-20 0-00 Veurne naar Liclilervejde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixinude-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 8-35 zullen zijn pausdom kenmerken: hel dog ma der onbevlekte ontvangenis; de ency cliek van 1864; hel dogma der onfeilbaar heid en den val zijner wereldlijke macht. V ADVERTENTIE-BLAD A f J V ik n ,•1 e i «■jniiiiianiw.il Bil I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1