c; Zij, die v’por een ongeluk vreesde, denkende dal zoo dikwijls op heeler daad van leugentaal be- onze lezers mededeelen. van gij besmet zijl als gij kant, mei goede beweegredenen, maar met geene scheldwoorden. j - -w Gij houdt staande, dal gij in de zaak van het zonder vrees de faam eeiier eerlijke Jamilic te be- Geleekend: Schiltz, facteur in de statie, Ciifritrdij, zijne echlgenotrte. Wa; wij later óver deze zwarte en vüilezaak'— j aan i.-.heid dal Minister belcour in de Kamer verklaard heeft, dagelijksch 'ïüeuws'-- vmmem'n' zujieiTwii' dat Inj gmg beginnen met alle subsidien te wei- onze leze, s mededeelen J geren aan de scholen der sleden waar men i «tiisdaniire maatregel durfde nemen. Wij welen nu waarom hel professorsgazetje zoo zelden onze artikels beantwoordt. Hel walgt ons, zeggen de heilige schrijvers, de gezegden van ’l Advertentie-bladje te weder- leggen. Men vindt er zoovele valschhcden in, zooveel, grove leugentaal, zooveel onbeschoft- heid, dat wij waarlijk ons de moeite niet willen geven dit alles te doen aanmerken. Weinige of geene lezers moeten er zijn die geloof kunnen hechten aan al dal geknoeisel. Kondet gij onze valscheid, onze leugentaal, onze onbeschoftheid doen uitschijnen, heilige schrij vers, kondet gij ons tot zwijgen brengen, kondet gij maken dal ons blad niet gelezen wordt, gij zoudl bet waarlijk voor de moeite niet laten. Maar l»agelljk*ch nieuw*. Zekere sieur Jan S., oud 46 jaar, pastor te Neer- trange, Grool-liertoogdom van Luxemburg, kwam op 29 januari 11. laai in den avond, een bezoek af leggen aan zijnen broeder, facteur in de static van Verviers. De facteur moest nachtdienst doen.cn liet den pastor in gezelschap van zijne vrouw en eene flesch geuever. De pastor dronk drie vierden van de llesch uil, en betoonde vervolgens aan zijne schoonzuster uitermate veel genegenheid, waartegen deze laatste zich met geweld verzette. Hierop ontstond er een gevecht: de vrouw wier ten gronde geworpen, zij ziep om hulp, menschee die het zeilde huis be woonden snelden toe, en de pastor vluchle bloods- boofd op de straat. Hij wierd achtervolgd, en wel haast door de policic aangehouden. Dit gebeurde omtrent vier ure ’s morgens. Het hierbovengemeld dagélijksch. nieuws is ge trokken uil een verslag der policic van Verviers, verslag waarvan men in gezegde stad, in openbare zitting des gemeenleraads van 5'"' dezer, lezing heeft gegeven. Er dient opgemerkt te worden dal Voornoemd verslag opgemaakt was volgens de getuigenissen van de mishandelde vrouw, van haren man en vai) de personen die de vrouw ter hulp snelden en den pastor op de vlucht joegen.' Maar, als er geestelijken beschuldigd worden, ziet men dikwijls zeer aardige zaken gebeuren: wat ja was wordt neen, en de plichligen worden zoo onschuldig als een lam. Van zulke mirakels is men meermaals getuige geweest, on zulk wonder heeft ook te Verviers plaats gehad. Hel is nu de pastor van Noenrangc niet meer die plichtig is, maar wel de policie, die ton on rechte den pastor heeft aangehouden en die al de getuigenissen heeft vervalschl. Ziehier den brief dien Schiltz, facteur in de stalje van Verviers, alsmede zijne vrouw, in de gazellen hebben laten plaatsen: Verviers, 31 januari 1878. Zijl zoo goed de volgende verklaring in uwe gazet te willen opnemen. Onze broeder was'van Luxembourg gekomen gansch door de koude versteven; wij hebben hem Hoe het Leugenaartje liegen kan In ons nummer van 5'" januari 11. hebben wij bekend gemaakt, volgens de Flandre libérale, dat M.r E. De Cock, lid der bestendige Deputatie, deel had genomen, als.rechler, aan de beslissing over eene zaak, waarin hij begonnen was met raadgever of advokaal te zijn. Wij deden als dan uitschijnen met het bovengenoemd blad, dat de handelwijze van den heer De Gock niet alleen grof en onbetamelijk was, maar levens tegen strijdig met de art. 378 en 380 van het wetboek van burgerlijke rechtspleging. Hel Leugenaartje besprak deze zaak in zijn num mer van 16“ januari, en, in eene zijner zoo geestige als wel opgestelde samenspraken, deed hel de vol gende verklaring: Hewel, ik weet van goê part, dat M.r De Gock geen rechter is geweest en zich onthouden heeft, wanneer er te stemmen was over die zaak. Daar het ons bekend is, dal inderdaad de schrij vers van hel professorsgazetje van goê part kunnen ingelicht zijn over al wat er in de besten dige Deputatie beslist wordt, kwam er bij ons oenen twijfel op, en wij zwegen. Maar ziel, het Hof van beroep van Gent,.dat zich ook met deze zaak heeft te bemoeien gehad, heeft in een vonnis verklaard, dal M.r E. De Gock wel waarlijk als advokaal en als rechter had gehan deld, en met dit vonnis in de hand heeft de heer .1. Bara, in de zitting der Kamer van l,u* februari, het gedrag van den hoer De Gock- geschandvlekt. Overigens, de heer De Gock zelf, die over deze zaak in de Patrie eenen brief heeft geschreven, tracht wel de feiten ten zijnen laste te verzachten, maar bekent niet min, dat hij zich met onthouden heeft. De twijfel is dus niet meer mogelijk. O politiek nogmaals hebt gij aan de heilige schrijvers van het Leugenaartje eene grove leugen doen begaan. Bewijst hef tegendeel als gij kunt, heilige schrij vers, maar geene scheevc scheldwoorden. gij kunt niet, want de goede reden en de waarheid troont altijd boven. Waarom zijl gij nu toch zoo gramheeren tegenstrevers' Heeds meermaals hebben wij doen uitschijnen. Ziellier hoe de Minister zich heeft uitgedrukt. (jat Veurnesche klerikale kopstukken alle fees- vi; cnhvtivon hut vnh'eiidp over mt hoi t enne- lell, die builen hunne kringen in onze stad gegeven worden, trachten te dwarsboomen en legen te werken. Aan alle leesten of vergaderingen, die niet zuiver klerikaal zijn, doen zij concurrentie aan en trachten zij de maatschappijen, waar zulke feesten j brengen. De koorzangersmaatschappij, die nochtans meer dan alle andere genootschappen op een onzijdig terrein is geplaatst, heelt verleden zondag aan de klerikale concurrentie niet ontsnapt; want terwijl deze maatschappij hare leden op een allerschoonst concert, bijzonderlijk door kundige vreemd^ arlis- ten gegeven, had vereenigd, wierd er in den katho lieken kring, waar men de klerikalen a grands coups de grosse caisse bijeen geroepen had, eene voordracht gehouden door eenen priester van Brugge over Midden-Afrika. Naar alle waarschijnlijkheid zullen onze klerikale kopstukken hunne kleingeestige dwarsdrijverij stelselmatig blijven voorlzelten. Zij hebben den ondergang gezworen der gildendo klerikale concurrentie zal dus grooter en grooler worden. Men mag zich diemsvolgens verwachten op zondag 17 dezer, dag van hel concert in de maat schappij S.u' Cecilia, en op 24 daar opvolgende, dag der buitengewone looneelverlooning van ons ijverig Rhetöiika-gilde, ook feesten te zien geven in den geestelijken tap, of in den katholieken kring. Hel zij zoo: geweld en buitensporige maatrege len van wege onze heilige tegenstrevers schrikken ons niet af. Laat ze maar concurrentie doenhet publiek zal des te beter zien waar zij naar toe wil len, en des te beter begrijpen wat zij van Veurne en hare burgerij maken zouden indien hunne heer schappij zich nog verder moest uilbreiden. ICen wonder boven wonder!... Alhoewel wij er niet toe verplicht zijn, verleeném wij zeer gaarne eene. phials aan den volgenden brief van Meester Julius Herwyn, want die brief laat dui delijk zien, veel duidelijker dan wij hel te kennen hebben gegeven, wie Meester Julius Herwyn is. O Meester Julius! O sukkelaar, die gij zijl, gij wordt dan niet gewaar dal met u altijd voor den aap houdt? Welaan, Meester Julius, zendt ons voor de toe komende week eene tweede klucht, door u niet opgesteld, noch zelfs niet uitgeschreven want dit ware te veel eij«hen maar door u onderlcekend. Wij hpuden voor u eene plaats open. Gij moogl ons een antwoord toesturen van 38 beken, doch wij verwittigen u, dal gij ditmaal u moet verge noegen met de plaats waarover gij, volgens de wel, in ons blad beschikken kunt. Zie hier nu het wonderstuk. Mijnheer de Uitgever van hel Advertenlie-blad. Gij hebt goed gevonden in uw laatste nummer u met mij bezig te houden op eene verstaanbare wijze; ik vind ook goed u een antwoord te zenden en volgens de wel te vereischen dal gij hel in uw nummer van zaterdag toekomende, zoudl drukken op behoorlijke plaatsen in de dezelfde karakleeren van uwen artikel. Gij zegt dat ik ben, voor wal ik gekend ben, en dal men mij beslgerust zou laten. «Sedert wan neer ben ik zoo veranderd? Den 7 oogst 187‘i schreefl gij: de ballon welken M. Julien Herwyn nogmaals deed opstijgen, gelukte uitermate wel waarlijk M. Jules is de gedienstigheid zelve. Eer zij aan hem. En leader letterlijk: Een bezon- der permelattl is geschonken geweest aan den heer ridder J. Herwyn voor den grooimt iever die hij Gij zult gaan hooren Wij hadden reeds in alle sleden en dorpen kloos ters, die ware kanlenfabrieken geworden zijn, waartegen de burgerlijke mededinging niet kan opwegen en die ten onderen is gegaan. Laatst vermeldden de brusselsche gazetten het volgende nieuws De jesuilen hebben Brussel uitgekozen ale hue voornaamste middenpunt van handelswerkzaam- heid. Zij hebben er verscheidene apothekerijeo ingericht, alsook magazijnen van nieuwigheden en gemaakte kleederen; zie ze nu bezig met magazijnen van kruidenierswaren tot stand te brengen, die bijwinkels hebben in twintig of vijf en twintig steden van hel land. Maar ’l is alleen in Belgie niet dat de klerikalen concurrentie doen aan den vrijen arbeid, het leven en het bestaan der burgers. Van liet Groot-Herlogdom Luxemburg komt er nieuws, dat ongetwijfeld in Belgie nagevolgd zal worden. Daar hebben de drukkers eene petitie aan de Kamer gezonden om te protcsleercn legen de doodende mededinging die hun dooreen kloos- t jr aangedaan wordt, aan welke eene boekdruk kerij gehecht is. De drukkers hadden zich eerst tol den bissebop gewend, maar zij kwamen daar van kamer builen. Hij had er zelfs hijgevoegd dat die drukkerij een broederschap van den H. Paulus was, bestemd om katholieke boeken aan goedkoopen prijs te verspreiden. Nog moet men weten dal die kiooster-drukkerij een nonnenklooster is, waar de nonnen het letter zetten uitoefenen. Die nieuwe uitvinding zal stellig in Belgie ook toegepast worden en wij zullen spoedig misschien al de klerikale gazetten in de kloosters gedrukt zien worden. De tijden zijn nog niet slecht genoeg, ziedaar eene nieuwe concurenlie die opdaagl voor de werklieden en bazen. ten hoste' mogclijk trachten op te beuren; inaar I ’s nachts heeft hij de koorts gekregen en heeft j willen, niettegenstaande de wanhoopige’pógïngen zijner, schoonzuster, uitgaan om de lucht te schep- Is het de karnaval in .1 [rika, die op uwe maag pen, zeggende dal hij versmachtte. ligt? Óf bezit gij u zelven niet meer omdat wij u Zij, die voor een ongeluk vreesde, denkende dal ij!.. 2....1 I zij hem niet zou kunnen weerhouden, liecft otn trappen, omdat wij zoo dikwijls den vinger leggen hulp geroepen. De zieke, op hel zicht van verschei- op ds diepe en ongeneesbare wonde met de welke dene personen, is gevlucht zonder hoed en is aan- gij besmet zijl gehouden’gevveesi. ’S morgens hfeefl men hem in Gij liegt niet, beweert gij. Ehwcl bewijst dit, vrijheid gesteld. Wij hopen dal er geen gevolg zal als gij kent, met goede beweegredenen, maar met gegeven worden aan eene zaak, die de liberale geene scheldwoorden. gazellen hebben trachten ten kwade uil te leg'-m armbestuur van Oostende de waarheid hebt ge- zoedclcn, zegd. Wij, integendeel, herhalen dat gij gelogen hebt, en onderwerpen gaarne ons geschil aan het oordeel van alle onpartijdige en verstandige lezers.' Komen wij ook op deze zaak terug. In het Leugenaartje van 30 januari is cr gedrükl" dat hij ging beginnen met alle subsidien te wei- geren aan i' dusdanige maatregel durfde nemen. Deze woorden hebben wij eene leugen genoemd, i omdat zij niet uitgesproken zijn. (Wij schrijven hel volgende over uit liet Leuge naartje van 6“ dezer). «De achtbare heer Van Iseghem heeft de hoop uitgedrukt, dat het Gouvernement de subsidien, welke tol heden aan Oostende voor hel onder- wiis ziin toezestaan eeweest niet zal weigeren i '"J >vuur zuue icesien «wijs ziji loegesiaan geweest. i z.n wunei u. gegeven worden, te benadcc hgen en len onder te Ik onthoude mij, Mtjnheereg, mij op dit punt te verklaren. Hel weigeren der subsidien schijnt in- derdaad de eenigste niiddel te -zijn dien het gouver- nement bezit om eenen toestand tegen te werken voortkomende uil zoo weinig wettige en zoo weinig ernstige redens als deze door den aclil- baren burgemeester aangebaald. Zegt de minister nu wel, zooals liet Leugenaartje beweerd heeft, dat hij gaat beginnen met de subsi dien te weigeren? Geenszins, maar bij zegt, dal hij zich op dit punt onthoudt, dat hij de zaak zal on derzoeken, dat het schijnt dal hel weigeren van subsidien een middel is om den aangeklaagden toestand tegen te werken, maar' wi| herhalen hel hij zegt geenszins dat hij gaat beginnen met de subsidien te weigeren, en dit nochtans heeft hel professorsgazetje durven verklaren. Dal men nu oordeele wie zijne lezers wil be- I driegen. Wal is er mi waarheid Wal is er nu valsch- Concurrentie. ,j -----r- V 1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2