‘VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I 17» JA Ml. cone Soa m het het de verklaringen, door het oostenrijksch-hon- Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-u it gever, Ooststraal, G, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderlcekend, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. den ofliciéelen bullelijn zal doen maken volgens de verklaring in de diskussie van hel wetsontwerp, door den hqer minister van linantien gedaan. Er zal maar een vierkant zijn aan ’t hoofd van den naatn van Voor onze klerikalcn is een priester onfeilbaar, onschendbaar cn onbevlekt. Hij kan niet zondigen en, aangezien hel jammerlijk' waar is dal dit dogma nog al dikwijls door de feilen wordt ge logenstraft, is hel de plicht van alle gcloovigcn, gelijk wijlen Sein on Japhel, oenen 'liefderijken mantel op de schande van hunne geestelijke vaders te werpen, ten einde te beletten dat de heidenen en ketters zich in den val van oenen dienaar der alleenzaligmakende heilige Roomsclie kerk zouden verheugen. Dat godverlaten bladen en niet minder godde- looze rechtbanken het voorbeeld van den boozen Chain durven volgen en de pekelzonden onzer zielenherders opsporen, verkonden en straffen, is een ongehoord schandaal, dal niet geduld mag worden. Van daar ook de hardnekkigheid waarmede men gevallen priesters verdedigt, de behendigheid waarmede men ze aan het gerecht doet ontsnap pen, de onbeschaamdheid waarmede kerkvorsten en alle klerikalen in het algemeen de vonnissen van de rechtbanken als nietig beschouwen en wal gelijke kerels, welke ’s lands justitie te recht heeft getroffen, in spijl van wel cn recht, aan hel hoofd van sommige parochiën als predikers van ’s Hoeren woord en meesters in de zedeleer durven aan stellen En de Staal zou zulke menschen moeien betalen Het westvoorstel van M. Frère-Orban. Indien erin hel buitenland personen zijn, die nog een weinig lijd over hebben om zich met die inwendige aangelegenheden van hel kleine België bezig te houden, zoo moeten zij bijzonder vreemd opkijken als zij vernemen dat hel noodzakelijk ge worden is een voorstel gelijk dat van den heer Frère-Orban neer te leggen en, zonderling genoeg, ja schandalig zelfs, dal gansch de ministericele pers tegen zulk oenen natuurlijken maatregel als één broederken uitvaart. Kamer. De Kamer hoeft dinsdag de discussie her nomen van hel wetsontwerp, strekkende om don ouderdom te wijzigen waarop de kinderen in de mijnen mogen dalen. M. Jollrand heeft zijne wijziging ontwik keld en zich voörloopig, behalve zekere voorwaarden, bij hel voorstel van den heer minister van openbare werken aangesloten, zijn spijl uildrnkkende dal men aan de vrouwen hel werk in de mijnen niet ver biedt; hij heeft ook slaande gebonden dat de Staal hel recht heeft hel werk te regelen. Hij heeft in zijne wijziging den ouder dom van 14 jaren voor de jongens behou den cn drukte den wensch uil dal er op hel tijdstip van den 50* verjaardag onzer onafhankelijkheid, er geene vrouwen meer in de mijnen zullen werkzaam zijn. Indien hel voorstel alleen burgerlijke ambte naars, leeken, trof, zoo zou ongetwijfeld geene enkele slem zich er legen verheffen. Maar, onge lukkig, wordt er ten gunste van onze genadige beereu de Roomsclie priesters en paters geene uitzondering gemaakt, veel meer, de heer Frère verbergt niet dal hij vooral die gezalfden des Heereu heeft bedoeld. Van daar die algemcene aanvallen van christe lijke razernij. De heer Bara heeft de aandacht geroepen van den heer minister van builenlandsche zaken op den ollicieelen bullelijn, die in de kiezing van Virlon moet dienen. De heer Belcour, minister van binnen- landsche zaken, heeft geantwoord dal hij iV.' Wal vraagt immers de heer Frère-Orban? Een voudig dal de Staat geene jaarwedden, geene pensioenen zou betalen aan misdadigers, die het gerecht oper.baarlijk heeft gebrandmerkt. En liet is daartegen dat onze godvruchtige dag bladschrijvers woedend schreeuwen? Waarom dan, om Godswille? De redevoering over de zaken van Oosten, door prins von Bismarck in duilsch Parlement uitgesproken en Vcurne, SJïfc Februari. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; cn allen Woensdag in Sup plement. liiHclii-ijviti^ bel nall>n;ir voorop: Foor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. loor gansch Helgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. I'oor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Verlrekiiren v«n tien ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar IJiciitervel<le en bixinude nnnr Nienport,. Duinkerke naar Vcurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Licbtcrvelde naar Vcurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuporl-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 Vcurne naar Lichlervehle 7-17 12-OG 4-37 6-02 Vcurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 8-35 eiken kandidaat, ten einde alle bedrog te vermijden, die de wel wil voorkomen. De beer minister van binnenlaudsche zaken heeft een wetsontwerp op den kunst- eigendom neèrgelegd. Poli raiitii. Overzicht. DE KIEZING VAN EENEN NIEUWEN PAUS. Een telegram uil Home meldt dat kardi naal Pecci lol paus gekozen is. Hel conclaaf beeft dus niet lang gedutti d en de groote meerderheid moet bet spoedig over den keus van het nieuw opperhoofd der roomseb katholijke kerk ecus zijir geweest. De nieuw gekozen paus heeft den naam aan genomen van Leo XIII; hij is een geboren Italiaan en behoort lol de gematigde denk wijze. Giovacchino Pecci, die hel ambt van kardinaal kamerling vervulde, werd den 2 maart 1810 te Carpinalo geboren en zal dus binnen eeltige dagen den ouderdom van 68 jaar bereikt hebben. Hij behoort lol cene edele familie, waarvan een lak nog te Sienna beslaat. Een zijner voorvaderen heeft in Spanje, in de veertiende eeuw, geestelijke orde gesticht en werd heilig verklaard. Na zijne studiën in het roomsch college van de Godheid te hebben geëindigd werd Giovacchino Pecci liuisprelaat van Gre gorius XVI in 1857; bij werd later ondef- legaat te Bcnevenl, op de napelsche grens benoemd, die alsdan door baanslroopers werd onveilig gemaakt, en w isl met eene zeldzame krachtdadigheid de streek van die plaag te zuiveren. Daarna werd bij als nuncius naar Belgie gezonden. Hij ver liet Brussel om gezondheidsredenen, met zeer vleiende aanbevelingsbrieven van koning Leopold I, die Gregorius XVI deden besluiten hem lol aartsbisschop van Perusa en kardinaal in petto te benoemen. Hel was maar in 1855 dal Pius IX die laatste benoeming bekrachtigde. In 1876, na de dood van kardinaal Antonelli, riep de paus Giovacliino Pecci naar Home en verhief hem in november!877 lolde waar digheid van kamerling. Kardinaal Pecci is een man van hooge gestalte, ernstig, mager, edel van houding en manieren. Hij heefteen hoog voorhoofd en op zijne wezenstrekken slaan openhar tigheid en minzaamheid te lezen. Een telegram meldt De nieuwe paus is gekozen na drie stemmingen. De uitroe ping van Leo XIII greep plaats om één uur van op het balkon der baziliek van het Valicaan. 11- 05 3-40 5-00 Licbtcrvelde naar Vcurne 7-10 12- 06 4-37 6-02 Vcurne naar Duinkerke 8-20 gaaisch gouvernement in de school der Kamers van Weenen cn Peslh afgelegd, zijn alom in eenen vrédèlievenden zin uit gelegd geworden en deden eene rijzing op de Beurzen ontslaan.Wanneer Duilschland en Oostenrijk hel eensgezind zijn, kunnen zij Busland dwingen om vrede te maken. De Journal de Petcrsboury kondigt hel hel protocol af der aanvaarding van de vooialgaandelijke vredesvoorwaarden en de overeenkomst voor den wapenstilstand, te Andrinopcl onderteekend. De comiteilen van den duitschen Bonds raad hebben maandag het ontwerp van vervanging van den rijkskanselier niet be raadslaagd. In de zitting van zondag, die zes uren heeft geduurd, heeft cene aan zienlijke meerderheid de voorgestelde amendementen bijgetreden. Depechen uit Havana van den 19 melden dal de aanvoerders van den opstand op hel eiland Cuba de vredesvoorwaarden aan vaard hebben. Die lijding zal in Spanje met groole vreugd vernomen worden. ZATEUDAG 27» FhBHUAIll 1878. ADVER ■Ml 'i Ml»

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1