i I 1 1 I 1 I I I I i I x. I 5 plaats gehad. Ingezonden Mule. bare genegenheid voor onze grondwettelijke vrij- I heden in te boezemen. Die partij is de liberale partij. Er is meer onder de wereldlijke hoofden der klerikale partij, is er meer dan éeh, die even als wij den toestand beschouwt, dien wij komen aan Sterfgevnl. Gisteren heeft de ter aardcbestelling der stoffe lijke overblijfsels van den Burggraaf de Niouporl plaats gehad. t llekliik is in de statie van Veurne omtrent schappij, zich dc'ii zeilden \ïag naar DixümdeïZ verwanten, vrienden on kennissen van den afge storvene vereenigd waren, en vandaar met cone - 2 Onze korting is' te veel klaarziende, om de ge varen niet te bemerken, dio de klerikale partij onze onafhankelijkheid en onze nationaliteit dool loepen; ook, iedere maal, dal hij er de gelegen heid toe heelt, zij hij de oflicieele ontvangsten van nieuwjaar, l zij met de opening der Kamers, neemt hij hel ter harte, aan allen den eerbied voor onze wetten te herinneren, en de liefde voor onze inrichtingen en onze vrijheden aan te bevelen. Sedert eenigc jareu, sedert 1870, heelt de gees telijkheid, meester van de katholieke partij, hel masker afgcwóï'pen; zij ï'andl opentlijk, onbe schaamd de vrijheden aan, die de geest, de kern onzer Grqndwet zijn, maar die de Syllabus ver oordeelt als eene pest, eene doling. Van af de kleinste dorpsonderpasloor lot den aartsbisschop van Mechelen, van hel kleinste onbekendste dag blad onzer vltramsche gewesten tot den Uien Public en den Gourrier de Bruxelles, gansch de klerikale partij bekent hedendaags haren onver- zoenbaren tegenstand aan de Grondwcllelijke vrij heden. Haar doel’is ze te vernietigen, wanneer zij er de kracht zal toe hebben, cu zij verbergt zulks niet meer. Aldus oók, in 1871, word het ministerie d’Ane- than-Jacobs, dat eche soort van uitdaging naar de publieke deftigheid had geworpen met een gou verneur van eene onzer provinciën te kiezen, ouder de bestuurders van de droef vermaarde maat schappijen van Langrand-l)umoncea,i, heel een voudig door dén koning afgesteld en vervangen dooi1 mannen, van wien men meer behendigheid en vooral min verwaandheid mocht verwachten. te stippen. Heeft M. d’Anelhan niet gezegd, dat hel ministerie Malou hel laatste katholiek minis terie was, dal in Belgie kon bestaan’ Wij zijn volkomen van hel gedacht van M. d’Anelhan, en wij denken dat het goed is, van lijd tol lijd cens te herinneren, dat er in ons land gcene andere bewarende partij meer is, dan de liberale partij. Tooncelvcrtoonlng. Verleden zondag gaf onze maatschappij van Bhe- torika hare derde verlooning. Deze voorstelling was wel waarlijk de puikste van het loonecljaar 1877-78. .Men voerde ten toongele: dejonye Lieden, too- neelspel in vim- bedrijven, door Block, en de oude I rijster, blijspel in twee bedrijven, door Vandriessche. 'Zoo groot was de verwachting welke men van de verlooning had opgeval, dat langs alle kanten hel volk was toegekomen. Zelden hebben wij de schouwburgzaal zoo vojgepropl gezien, als zij hel zondag van onder tot boven was. Maar ook, hoeveel goeds had men niet verteld van deze verlooning. Het eerste stuk, de jonge Lieden, is eene tref fende zedenschets, die belangwekkende en hart roerende lafereelen beval en hel publiek boeit van begin lot hel einde. Hetzelve werd opperbest ge speeld en, zeggen wij het rechtuit, weinig stukken zagen wij hier opvoeren met zooveel kunde en samenhang. De heeren Pinte en Degroote, onze befaamde tooneellisten, de eerste als bankier en de tweede als verleider, hebben hunne rollen op eene hoogslkundige wijze vervult, hun meesterlijk spel heeft alle verwachting overtroffen. Dezen die nog om zijn natuurlijk en ongedwongen spel, hel grootste genoegen opwekte, was de heer Vanden Kerckhoye, die zijne zware en lange rol van be vrediger opperbest heeft gespeeld. De rollen van Spalens, Glanlz en Van Erkenlegem, vertolkt door de heeren Vanbavickhove, Em. Dewilte en C. Sobry, werden ook vrij goed vervuld; allen heb ben krachtig bijgestaan om hel stuk onberispelijk op te voeren. De vrouwenrollen waren loever- trouwd acn twee uitmuntende tooneelspeelslers, Mev" Apcrs en Hermans, van Brussel, en zijn op eene meesterlijke wijze afgemaaid geweest. Im mers, onnoodig hier verder den lof dezer ver dienstelijke tooneelliefhebslcrs te bezingen; te voordeelig zijn zij reeds alhier gekend en maken alle verdere bcoordeelingen overtollig. Echter, kunnen wij niet nalaten hun een kompliment toe te zwaaijen over hunne frische en bekoorlijke toi letten. Wij mogen niet nalaten een woordje te reppen over den prachtigen décor van bet gemaskerd bal. Nooit hebben wij schooner zaalversiering gezien, en de hoeren Pinte, Poupeye en Vanden Kerckhove, die zich met deze taak hebben gelast, verdienen hiervoor allen lof. Alles was zoo trisch, zoo schit terend, zoo glansrijk en met zooveel smaak opge- richl dal het een zicht opleverdc van een buiten gewoon effekl. Voegt daarbij ecu troep wel ver kleedde maskers die vrolijk de zaal rondwandelden en men zal zich gemakkelijk een gedacht kunnen vormen van het overschoonc tafereel die dit lieve en indrukwekkend zicht opleverde. Ook heeft hel publiek zijne bewondering en opgetogenheid door luidruchtige toejuichingen laten blijken. Het tweede stuk, de oude Vrijster, is een goed kluchtspel die wel uitgevoerd is geweest en hartelijk heelt doen lachen. Ook brachten Coben, vooreerst met Phietje en dan met Geertrui, be nevens den Magister, den luim door gansch de zaal. De Dorpsheer en Bruno schikten ook zeer goed om hel stuk met den gecischlen samenhang op te voeren. Hel pubiek heeft, door zijne onophoudende toe juichingen, blijken gegeven van tevredenheid, zoo over de lieve en prachtige looneeldekoralie als over de aandoeningen die de roluilvoerders deden ontstaan. Op hel einde van ieder stuk werden al de oefenaren door daverend handgeklap en bisge- roep terug geroepen. Wij wcnschen de maatschappij van Hhelorika geluk over den keus hare stukken en deszeifs uit voering; deze verlooning mag voor hun als een ware zegepraal beschouwd worden, en wij ver hopen dal zij ons andermaal met deze stukken zal vergasten. Hel muziekgenootschap van S.1’ Cecilia heeft nogmaals dit feest allen luister bijgezet. Zeer verschillend daartegen is de katholieke partij, wier aankomst iedere maal gekenmerkt wordt door gevaarlijke woelingen, door hevige uitbarstingen Aldus bracht in 1857 hel ontwerp van wel op de Liefdadigheid, waarvan het meest in ’t oog springende gevolg de herstelling der Doode-Hand zou geweest zijn, gansch het land in woeling, bracht de ontbinding der Kamers, alsmede de aan komst van een klaarziendcr en min aan de geeste lijkheid onderworpen bestuur te weeg. Sedert dan in de oppositie terug gekeerd, heeft de liberale partij enkel de stem te verheffen ten voordeele der rechtvaardigste en yadcrlandslie- vendste zaken, ’t Is zij, die der hooge geestelijke' overheden herinnerd heelt dal wij plichten te ver vullen hadden, opgelegd door onze onzijdigheid; T is zij, die het ministerie verplicht heelt, ten minste gedeeltelijk het kiesbedrog af te schaffen; T is zij, die de nationale eer heeft behouden, in de onderiiandeliugen met Holland; ’t is zij die zonder ophouden de uitbreiding van liet onderwijs, de vermeerdering van hel getal onzer scholen, hel verplichtend onderwijs vordert. Hel liberalismus is de vooruitgang, de veiligheid, de rechtvaardig heid: aan het liberalismus behoort de toekomst Van 1857 tot 1870, dal is gedurende 13 onafge broken jaren, verzekerde die zelfde partij, aan liet hoofd des lands geplaatst, den inwendigen vrede, ontwikkelde op eene echt buitengewone manier de hulpbronnen des lands, deed wijze en belang rijke hervormingen, én eindigde met ons den eerbied en de vriendschap der groote nation van Europa te verkrijgen. Dank aan dien eerbied, dank aan die vriendschap, hebben wij in 1867 en in 1870 de vreeselijke klippen welen te vermijden, die een alstoen almogende nabuur rondom ons had saamgehoopl. In 1847 en 1848, wanneer de omwenteling.over bet overige van Europa woedde, en den troon van Lodewijk-Philip omverwierp, dan wisl.de liberale partij, dank aan den invloed dien zij op de massa uitoefende, aan hare voorzichtigheid, aan hare standvastigheid, ons land van gevaarlijke schokken te vrijwaren; en, met aldus onze bedreigde be langen te verzekeren, stelde zij onze onafhanke lijkheid op vastere gronden en bevrijdde onze instellingen. - Den dichter Kesteman, bij het lezen van zijne bloemen geplukt na het werk Ik was verheugd Door gulle vreugd, Bij ’l lezen van uw schoone boek En laat mij toe, o groote genie, Al hen ik nog van d’eersle broek, Dal ik u mijne hulde aanbie. Neen, uw inzicht Ik raadt 't wellicht, Is niet de aandacht te kunnen boeijen, Ver dan van u zoo een gedacht, Gij wacht veel liever de koeijen Dan te leven in weelde en pracht. In onze eeuw Is veel geschreew, Elk wil een dichtbundel maken Tol zelf de kleinste snaken, Elk waant zich oenen Grooten .Jan Wat dunkt u eraf heer Kestemah? Gij weel tlal ik Ook zonder schrik De handen leg op snarenspel En ’k zeg hel uj is kwaad of wel Dat ge immer mijnen meester zijl, De Grroolsle Dichter onzer tijd. Aan u de eer O waarde heer Dal Veurne steeds de krootic spant. j> Uw naam doorloopt* gansch hel land Geen dorp zoo klein geen schaamte hoek t Waar men niet leest uw schoone boek. Wat ben ik blij Uw’ poezij Vervult mijn hart van zoele vreugd; Waul in dees tijden vol ondeugd Men ziel de slechtste boeken prijzen En dichters als uil de aarde rijzen. En nu Einiel Mijn goede ziel Ik wensch u veel geluk en zegen, Uw roem is nu ten top gestegen Maar in den zoeten naam van God En wordt er niet van stapelzot. Thyrsys. i .Ugeineene Tijdingen- Donderdag laatst heeft te Dixmude hol huwelijk plaats gehad van Mr Hector De Prey, grondeige naar, schepene onzer stad, voorzitter der konink lijke maatschappij S.1’ Cecilia, met Mcv. wed.' I Wools, geboren Valentina Van Scveren, grond- eigenares te Dixmude. i Te dezer gelegenheid heeft onze muziekmaat- tw-aaïf ure uil Duinkcrke aangekomen, waar bloed- geven, 'ten einde de echtelingen met eene schil- twaanuicuiv n terende serenade te vereeren. Zij werden op het gnlharligst onlliaall'. lijkkoetsl, gevolgd van vijftien rijtuigen, waarin de hooger genoemden hadden plaats genomen, naar Hoogslade gevoerd, waar men omtrent twee ure aankwam. De geestelijken kwamen hier hel lijk te gemoel lot aan hel begin der dorpplaats en hel wierd vervolgens gedragen naar de kerk. Na de godsdienstige plechtigheden wierd de drie dubbele kist in den grafkelder besteld. De lijkrede wierd uitgesproken door den heer Ingenieur De Hoon, namens de Veurnesche vrienden van den overledene, en den heer van Nieuwenhuize, oud- schepene van Brugge, sprak ook, voor de vuist, een laatste vaarwel aan zijnen overledenen boezem vriend toe. Ondanks hel ongunstig weder, waren de aan wezigen bij deze begraving zeer talrijk, onder dewelke veel voorname personen van Brugge, van Audenaarde, van Dixmude, van Veurne en van al de omliggende gemeenten. De zoo gansch onverwachte dood vat. den hoer Al. de Nieuporl heeft overal waar bij gekend was eenen zeer diepen en pijnlijken indruk gemaakt, en wordt aanzien als een zeer gevoelig verlies, voor zijne familie, voor zijne vrienden, voor de liberale partij aan de welke hij met hart en ziel was aangekleefd. O -woe --OG~—-I ---- x -- 'X n X ui i-iWTi WWF p I ccbnnnii -zich don voir.mn a..g 'óó- sC-jC-------X-x--->4^/1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2