VAN VEURNE i I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT k 1/ 1 I _Lj i I LA k I 1 B QR Ufl J A K t k I 0-00 8-35 I Voortaan zal zulks niet meer mogelijk wezen. De paus is te Rome in zijn paleis van ’t Vatikaan gestorven, en de arme man laat aan zijnen op volger de bagatelle van 3 millioen 500 duizend franken jaarlijksclie rente, dus ten minste een kapitaal van 100 millioen franken. Daarenboven heeft bij nog cene zeer schoone som kunnen maken aan zijne neven, en 300,000 franken kunnen geven aan de armen van Rome, waarover men hem overigens niet dan geluk wenschen kan. I Eenafzonderlijk n immer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooslslraat, 6, te Veurne, en o]) alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteckend, alsook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. I Indien een arme kleine, versteven van koude, blootsvoets, al klappertanden een aalmoesje durft vragen om zich eene bete Wij hebben nog allen de weeklachten versch in hel geheugen, aangeheven door pastoors, paters, kwezels en kwezelaars over de gevangenschap, de armoede en de ongelukken van Z. 11. Pius IX. Gedurende meer dan 10 jaron hebben de oproepen tol het medelijden en.... hel geld der geloovigen niet opgehouden in al de predikstoelen onzer kerken, in al de katholieke dagbladen. Men sprak van de noodwendigheden ctt de ellende van den paus met eene zoo schijnbare openhartigheid, met zooveel overtuiging, dal veel goede en ieverige katholieken, niet durvende veronderstellen dat men zoo onbeschaamd liegen kan, eindelijk geloof hadden gehecht aan al de jesuiliscbe uitvindingen. Duinkcrke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 Venrne naar Lichlerveide 7-17 12-06 4-37 Maar wat zeggen van al de vlaamschc priesters die, beter dan wij, de overgroote fortuin van den paus kennende, van deur tol deur gingen, met de beurs in de hajidom voor dat hondennaal Het is iedereen bekend, dat in ons land de bedelarij verboden is. Dal een arme duivel, wier vrouwen kinderen van hon ger (‘U gebrek sterven, zich veroorlove de hand uil te reiken om eene almoes op de straal al Ie smeeken men zal hem zooeven aanhouden en zijne gruweldaad in een be- delaarswerklinis oi ander gevang doen boelen. In alle landen der wereld zijn de ultra montane» dezelfden. Altijd en overal wil len zij boven de wetten zijn. Dal is hunne groote pretentie, en niet alleenlijk schrij ven en zeggen zij zulks; neen, dal is niet voldoende. Overal waar zij maar kunnen, brengen zij die pretentie lol stand. Zonder uil ons gelukkig Belgie te gaan, moeten wij ons afvragen waarom degenen die met de uitvoering der wetten belast zijn, die zwartjes ongestraft laten begaan. Verders hebben wij de billijke milicie- wet. De zonen van den werkman, van den burger, van den kleine landbouwer, van den armen duivel in een woord, deze be talen alleen die bloedige belasting; de seminaristen, de moniken, de kloosterlin gen, de zwartjes van allen rang en con ditie hebben zich daarom niet te bekreu nen. Zij ze zijn daar boven. Nogmaals waarom En als men de gelijkheid voor de aard- sche wetten niet wil, is dat niet de wet Hods met de voelen trappen? God schonk het zonlicht voor alle menschen: voor priester of wereldlijk, voor protestant of katholiek, voor geus of jezuïet. Door die uitmuntende wet stelde hij alle menschen in cene volkomcne gelijkheid, van hunne geboorte af lol hun stervensuur. brood te hunnen verschaffen, owees ge rust; het gerecht onder de gedaante van eenen gendarm of policieagent zal onmiddelijk aan het klein schaap doen ge voelen dat de bedelarij in ons land ver boden is. Nog ecus waarom Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. foor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. I'oor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. 5- 00 Lichlerveide naar Veurne 7-10 6- 02 Veurne naar Duinkcrke 8-20 eene groote winst voor de repuldiekeinen, daar de gekozenen allen katholieken kan didaten vervangen, wier kieziugen verbro ken werd omdat er bedrog gepleegd was. De plechtige krooning van Leo XIII heeft zondag te Home plaats gehad. De geestelijke overheid meende maatregelen te moeten nemen, men weet niet waarom, uil vrees daler wanorders zouden geweest zijn, maar alles is rustig afgeloopen. De plechtigheid is in het inwendige van hel Vatikaan gevierd even als eene gewoone ploch» iglicid. Hel diplomatiek korps nog I ij de II. Stoel afgeveerdigd, woonde de krooning bij. Venrne, O Maart. 9- 08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 10- 15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 N.r 115. ZATERDAG 9 MAAKT LS78. En monniken en kloosterlingen van alle kleur en geur bedelen gansche jaren, om in luiheid en weelde Imn dagen te slijten. De paus die dood is deed schooien, ja deed eene ontzaggelijke concurentie aan de noodlijdenden. Aanzienlijke sommen, welke de liefdadigheid voor de armen be stemde, worden naar Home gestuurd. En monniken en kloosterlingen en paus zetten ongestoord en ongestraft bun bedelaars- werk voort. Waarom De vrede lusschcn Rusland en Turkije is gcleekend en spoedig zal th ms blijken, of nu ook de rubriek oorlog uit de dagbla den verdwijnen kan. Veel zal daarbij af hangen van de voorwaarden, waarop de vrede lot stand kwam en die nu toch ein delijk wel ollicieel zullen worden beken 1 gemaakt. Maar toch is ’t daarvoor ook niet minder noodzakelijk, dal T volle licht ver spreid worde over hel doel van Ooslen- rijk’s politiek. Zal de Oostenrijkse!)-Hongaarsche Mo narchie er zich des noods, met geweld van wapenen, legen verzitten, dat Rusland zich voor de toekomst een overwegende invloed in hel gebied van Donau en Balkan verzekert, of zal zij dien invloed trachten te neutialiseeren door hel westelijk deel van Lel lurksche Rijk voor zich in beslag te nemen? In T laalcte geval is een nieuwe oorlog zeker thans niet waarschijnelijk, want Rus land zou zeker op T oogenblik niets liever zien dan dal Uosleni ijk-llougai ie zich mede plichtig maakte aan den tooi' van luikscli gebied. De engelsche ministers hebben aan de beide kameis de onderlcekening van de vrede lusschcn Rusland en Turkije aaitge- kondigd. Zij hebben verklaard dal zij de voorwaardca niet kunnen mcdedeelen, daar zij die nog niet kennen. Lord Derby heeft evenwel verklaard dal bij heeft afgezien van zijnen eisch een deel der lurksche vloot te bekomen en de hand te leggen op de inkomsten van Egijpte om de betaling der oorlogsschadelóosstelling te waarborgen. Deze laatste is definitief vaslgesteld op 500 miljoen franks, in plaats van een miljard waarvan men eerst ge- I sproken bad. Het turksch gouvernement heeft de Russen loegelalen, te San Stefano te blij ven, gedurende het verblijf der engelsche in de Marmarazee. Hel ontwerp, om eene confetencie te Baden-Baden te vereenigen, onuitvoerbaar schijnende, zoo is Oostenrijk hel voorstel bijgelreden om het congres te Berlijn te houden. Het is uit die hoofdstad, dat de uitnoodigingen zullen verzonden worden. Hel kabinet van Weenen heeft die beslis sing aan de mogendheden bekend gemaakt. Zondag hebben er in Erankrijk 17 kie- zingen plaals gehad. 10 republiekeinen zijn gekozen en 4 conservatieven. Drij bal- lotteringen moeten plaats hebben. Hel is ,‘>2.r I I - I l>e armoede van <len IPaus. Verlrcktiren vnn den ijzeren weg vs»n Duinkerke, Veurne naar ïdeïstervetde en irixiiiude naar TVienporl. Is liet tocli niet waar. Inschrijving; bels»s»I5>as>i- voorop: POLITIEK OVEIÏZICW T.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1