wegruiming der puinhoopen kunnen beginnen, X. ter l Virginie D'haenen, huisvrouw van Jozef" Demolder, KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEÜRIiE. August Lómbacrt, 36 fr. boete, Charles Lom- baerl, H> fr. boete, beide over slagen, te Keyem. August Jansen en Hendrik Lambrecht, elk 60 Ir. Eduard Deplae, werkman, 8 dagen gevang, werkvrouw, 5 fr. boete, Jozef Demolder, werk man, 26 fr. boete, al over slagen te Veurne. op zich necwl, onder T beslier van den provin- i hebben den oproep der commissie van den Geide Ccecilia beantwoord. De Gazette van llruggc meldt dat de bisschop van Brugge, hel Grand 'hotel du Commerce, rechl- En de arme vrouw, hel harte vol, want zij denkt aan harc kinderen en aan haren man, gcett het zilverstuk af, hel laatste dal zij bezit. En dat men ons niet kome zeggen dat wij over drijven; 'bet is maar al lè waar, dal dié dingen alle dagen gebeuren; de klachten der slachtoffers zijn menigmaal tot ons gekomen. miljoenrijk opperhoofd der kerk, niet alleen den penning af- te bedelen der begoeden, maar ook dien van den kleinen landbouwer, van den werk man, van den arme, van de weduwe en de wees. Men zegt al cens en wei met rede dal de priesterpartij, om alles te kunnen doinineeren, om zich moester te maken van alle rechten en voorrechten, niets anders in ’t werk stelt dan list en bedrog. Onder het masker van verhevene woorden, verduikt zij do trouweloosheid barer handelingen; en onder die woorden is er een aan hetwelk zij heden den voorkeur geeft: "t is hel woord kristen. Volgens die partij alles wat zij wil, alles wat zij vraagt, kortom haar doelwit is enkel on alleen: de liedendaagschc samenleving te veranderen in tene ehristene samenleving. Is gelijk, daar komt M. de pastoor met zijnen geldzak in de hand. Gisteren kwam hij voor de Nieuwjaarsgiften van den 11. Vader, heden is hel ■.voor den S.1 Pieterspenning, morgen zal hel voor de Katholieke Universileit wezen, of wel voor de Missionnarisseii, of voor de Chineczen, of voor de Afrikanen, of voor O. L. Vrouw, of voor de Kerk, of voorde Kapel, of voorde Baldakijnof voor Vincentius. Maar M. de pastoor is toch zoo be minnelijk, zijn glimlach zoo zoet!.... En daarbij is hij zoo machtig, en.... hij onthoudt zoo wel hel goed, en vooral hel kwaad dat men hem aandoel Wie zou er durven weigeren? Wel is waar is er niet veel meer in de kas, nog eenige centen, misschien nog een zilverstuk. Men had hel gespaard, om wal koffie, een beetje boter of eenige andere toespijs te koopen; want er zijn ook Zon- en Feestdagen voor de arme menschee. Wat gedaan? M. de pastoor zou gemakkelijk ont dekken dal men hem maar een koperen muntstuk jont: hij ziet zoo snel, wanneer helde belangen der kerke geldt. Ah! ware de koster alleen, men zou wat stouter wezen, men zou niet weigeren, maarOngelukkiglijk bezorgt M. de pastoor zijne zaken gaarne zelf; hij kent hel ontzag dat zijn kleed inboezemt. Hij zelf zal de hand uitstrekken. Is voor onzen II. Vader, zegt hij, altijd be minnelijk en glimlachend, voor dien grooten mar telaar, voor den armen Pius IX; geeft, geelt, brave christene, de Hemel zal "t u loonei). was gevestigd. Men schrijft uit Brugge Sedert zaterdag is men volop bezig met de puinhoopen na te zien van zulk een treffend schouwspel opleverden. De vereeniging van kunstenaars en oudheids- kundigen te Brugge heeft een verzoekschrift tol de bestendige deputatie gestuurd, om hel afgebrande gouvernemenls-holél in monumeulalen vlaamschen stijl der 15“ eeuw te doen herbouwen, waarvan Belgie en vooral Brugge nog talrijke specimens be waard. Het beroepshof van Brussel heelt beslist dal de meerderjarigheid, na de welke een kind op bclgischen grond van vreemde ouders geboren, de hoedanigheid van Belg moet eischen, dezelfde is, welke vaslgesleld wordt door de wel van hel land des vaders. De beslissing is zeer gewichtig; zij brengt de nationaliteit in twijfel van talrijke lieden, welke gemeend hebben dal de verklaring, door art. 9 van bel burgerlijk wetboek vereischl, geldig was op 21 jarigen ouderdom. Onder deze zijner veel officieren, ambtenaren, geineenlcraadsheercn, enz., en indien liet verbrekingshof de zienswijze van beroepshof involgl, zullen al deze mandaten be twist worden. Nick voorspelt voor de maand maart veel wind, regenen sneeuw. Een brief uil Zanzibar van 27 januari, geeft de volgende inlichtingen over hel overlijden van de heeren Maes en Crcspel: De heer Macs ging naar huis den 13 januari, om 3 uur, zeer vermoeid van ccne wandeling, die hij gedaan had, niellegen- slaande men hel hem afgeraden had. Om 6 uur gevoelde bij zijne kwaal verergeren, en legde zich te bed, waar hij aangetast werd van eenen koorts aanval. Den 14, om 6 uur ’s inorgends, viel Maes in on macht en Crespel, die bij hem gebleven was, ver haastte zich oenen geneesheer te doen halen. Deze, om 6 1/2 uur aangekomen, kon slechts de dood van den heer Maes vaststellen. Volgens hel verlangen van kapitein Crespel, had de begraving plaats den 15 januari. De lijkplechtigheid werd door kalho- lijke priesters gedaan. Na ccne groole mis, waar aan gansch de europeesche kolonie deel nam, werden de stoffelijke overblijfselen naar hel kerk- i hof gedragen, vergezeld van al de Europeanen. Den 21 januari klaagde de heer Crcspel over eene buitengewone zwakheid, al weinig en legde zich om 2 uur te bed. Daar hij zijne kwaal voelde verergeren, zag hij er de voorleckens cener erge ziekte in en vroeg om hem naar hel hospitaal over te brengen. Hel vervoer naar hel hospitaal, waar men eene kamer had doen bereiden, had den 22 plaats. Crespel werd er door de zusters verzorgd. De dag van 23 was slecht.' Crcspel was volkomen moede loos, klaagde aan verstikking en antwoordde nau welijks op de vragen, die hem gesteld werden.* Den 24, dacht doctor Robb den zieke niet erg aangetast. Hij zegde aan den overste dal kapitein Crespel eene niet gevaarlijke zenuwziekte had. De gezellen van den heer Crespel vergenoegden zich daar niet mede en vroegen eene raadpleging met de geneesheeren der engeische schepen, maar zij kon op lijd niet plaats grijpen en kapitein Crespel overleed om lüi/iuur ten gevolge eener geraaktheid. Maar ongelukkiglijk voor haar de daden zijn om te bewijzen daler niets christen is noch in hare staatkunde, noch in hare inrichting, noch in hare strekkingen, en dal hel eenige wal zij wil - i. i. En onze werkzame bevolking is nochtans in deze laatste lijden zeer beproefd geworden; hel werk was lang en lastig, de opbrengst gering, de pacht duur, hel dagloon klein. Overal last, ontbering en ellende. Zijn niet eenige aardappelen, die men van de ziekte heeft kunnen bevrijden of onttrekken aan de hebzucht der paters, en een weinig zwart brood met zweel doorweekt, hel eenig voedsel van vele huisgezinnen? En laat de rijken cens rondom hen zien. Bij eiken stap zullen zij ongelukkigen te ondersteunen, armen tc helpen vinden. En die ongelukkigen zijn dikwijls naarstige werklieden; toch altijd stads genoten en broedersDal zij hun geweten onderzoeken, dat zij in het diepste huns harten dalen, en ons zeggen, of onze ongelukkige bevol king ter hulp komen niet honderdmaal, duizend maal verdienstelijker is, dan zijn goud naar Home te sturen, om er de onuilpulbare schatten van hel pausdom te gaan vermeerderen! Zullen, in tegenwoordigheid der overgioote fortuin, door den paus aan zijnen opvolger nage laten, de arme slachtoffers de oogen openen Zullen zij nu verstaan, dal men hen, onder voor wendsel van godsdienst, op eene onwaardige, schandalige, goddelooze manier exploiteert? Zullen zij eindelijk herkennen, .dat thunne wezenilijke vrienden niet de kloosters- en kerklieden zijn, die zich met hun zweet vetten, en verrijken met hunne spaarpenningen? Zullen zij eindelijk den moed hebben hel vernederend juk af te werpen, dal men .sedert zoo lang op hunne schouders doel wegen De geschiedenis spreekt ons van onmenschelijke folieringen, van tribunalen I samengesteld uit bloedhonden, van inkwisilie. Op bij de smelting met den brand van andere sloffen is, liet volk den nek doen buigen onder het' juk ovel. deiTspooiweg en de dokken te Oostende der priesters. De grondbeginselen van een christen zijn ge heel en gansch vervat in deze twee voorschriften uil hel Evangelie: iïemint elkander, en doe nooit aan anderen htlgene gij niet wil dat men u doe. En welk gebruik maakt de alomvattende grondregels? Zij miskent loochent ze in hare handelwijze, om den haal aan te prediken tusscfien de menschee, welke zij wil onderdrukken en uitbuilen. Om het bewijs hier van te vinden, en eéu onwederlegbaar beloog te kunnen leveren, kan men l..v. historieke feilen onderzoeken, of wel enkele ge- heeft aangekocht, om er het bisschoppelijk collegie in te richten, dal in augusli aanslaande de stads gebouwen moet verlaten, waarin hel tol nu loc En priesterpartij van deze Zii miskent cn vei j)el .(fgeb|.ai)(|e gouvernemenls-hoiel. Men gaal alles plat leggen, en dan eerst zal men met de wegruiming der puinhoopen kunnen beginnen, I waaronder nog het een en ander zal tc vinden zijn. breedvoerig gróole 'T is do lieei' de JonSl‘Pi aannemer, die de werken historieke teilen omierzoeKen, oi wi i lum k. cialen bouwmeester ad interim, de heer Buvck, ^ulleil‘SKC:‘J.n^^.?VelkC ‘ed d k zoon. Het is thans vaslgesleld dat eene gazonlplof- fing niet de oorzaak van den brand kan geweest zijn. Hel schoone vuurwerk, welk de brandramp opleverde, kwamen voort van de verschillige metalen, welke zich in hel hotel bevonden en die Onze Karnaval. Dé karnavaldagen hebben dit jaar nog al goed gevierd geweest en zijn door een overheerlijk weder begunstigd geworden. De maskeriugen van den zondag en maandag namiddag waren min beduidend als de andere jareu. Des avonds echter waren de maskers talrijk, doch niets opmerkenswaardig valt er te melden. De dinsdag was het iels anders. Reeds van ’s morgens vroeg was het volk te been. En waar om.' Omhel beste van den karnaval te ziende groole voorstelling van den grooten Afrikaansehen bruiloft, bewerkt door de vrolijke Leulemakers. Om 10 12 ure, bij hel inkomen van hel couvooi uil Zoutenaye, had de blijde intrede van bruid en bruidegom, M r M.,ne Passé-I’arloul plaats. Gelijk hel was aangekondigd, heelt hel allerbeste orkest van llerr Von Gevclghem, M r M.'"e met de uitgezochlste aireil van zijn rijk repertorium ver gast, terwijl eene schoone ekwipagie door lakeien in groole livrei gevoerd, hen stoetsgewijze rond geleide onder de bewondeiiug der menigte, langs alle kanten loegeloopen om hel wonderlijke paar le kunnen bezichtigen. Des namiddags om 3 ure greep de sentimenleclc wandeling plaats. Een fraai gepareerde wagen waarop liet orkest gezeten was, ging vooraf; een soort van Titan, gaf bel signaal, terwijl kapitein Schuifelaare de verschillige figuren annonceerde. Daarachter kwamen M.r M."1” Passe-Parlout, met alle de feestgenoten, en zij waren talrijk die vrolijk huppelden op de zoele toonen van het allerliefste en voor de omstandigheid bijzonderlijk gecomponeerde muziek van llerr Von Gevclghem, iluilschc toonzetter. Twee wagens waarop de leden der Commissie gezeten waren, sloten den stoel die overal den besten indruk heeft verwekt. De schoonste dansen weiden uitgevoerd en M.r M.n,e Passe-Partout hebben zich opperbest van hunne taak gekweten. Waarlijk dit was bel beste van den karnaval, en wij kunnen niet nalaten hier openlijk hulde le be tuigen voor de moeite welke de leden van den kring, de Leulemakers zich hebben gegeven, om den karnaval zoo vrolijk mogelijk le maken. Zij hebben volkomen geslagen. Veel volk hebben zij op wandel gelokt, en levendigheid en opgeruimd heid in stad bijgebrachl. Hopen wij dat deze goede uitslag huil zal aanspooren, om toekomende jaar ons nogmaals met iets vrolijks le vergasten, liet is de wensch van iedereen. De verschillige bals welke deze dagen hebben plaats gehad, lukten uitermate wel en zijn zeer levendig geweest, ook heeft eenieder zich opper best vermaakt. Kortom, de karnahlagcn zijn vrolijk algeloopen en niemand kan er zich over beklagen. .lilger'ieeiie Tij dingen.. Bij koninklijk besluit van 27 februari zijn de algemeenc kiezingen voor de vorming der kaders van de burgerwacht, vaslgesleld op den 14, 16, 19 en 21 mei en 4 juni aanstaande. boete', Dwr jagt, beide le Adinkerke In de aanslaande maand juni zullen te Oos- I lende schitterende feesten plaats hebben, i gelegenheid der inhulding van de nieuwe Kursaal. Niet min dan 21 muziek en andere maatschappijen dorpen plaats grijpen. van vervolgingen, onmenschelijke folieringen, de dorpen ook treil men vervolging aan. De onge lukkige die hel wagen durft ecus even hel hoofd te verheffen, wordt bedreigd met totalen onder gang. Meer nog; men durfl de schamclen arme, die nog een weinig eigenwaarde zou durven beloouen, de hulp onttrekken der openbare liefdadigheid. Zie daar hoe de priesterpartij hel woord kristen gebruikt. ZITTING VAN 7 MAAKT. n'1’ uauin,mvi viiv vii Atu

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2