VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT U' 52/ I.S78. ZATEKDAG 16 MAAKT J AAK. -- - - - -• - Korts bosehrijving van den levensloop van wijlen den heer AUGUST-JOZEF BEHAEGHEL. en allen Woensdag in Sup- I)e heer A. J. Behaegliel werd geboren te Oostende den 15" Januari 1813. Hij was nauwelijks driejaar oud, wanneer zijne ouders zicii te Veurne kwamen vestigen. Jongeling zijnde, volgde hij de beste in onze stad bestaande scholen, en leerde ook latijn. Doch de cijferkuude was zijne lieve lingsstudie, en daarom zond men hem naar eene middelbare school van Gent, .waar men zich bij zonderlijk op dit vak toelegde. Hij benuttigde er ijvervol zijnen lijd, en verkreeg er een buiten gewoon gemak van cijferen en rekenen, dal hem geheel zijn leven is bijgebleven. In Veurne terug gekeerd, volgde hij hel kantoor van cciien notaris, en bestudeerde later hel notariaat te Brussel, waar hij oenen cursus van rechten heeft gevolgd. Wel haast echter riepen de hatidelszaken zijner ouders, diecenc gróote uitbreiding hadden genomen, den leerzucbtigcn student in Veurne terug. In 1844 aanvaarde hij, op hel dringend verzoek van zijnen vriend wijlen den hoer arrondissements commissaris R. De Preyde bediening van Secretaris-Tresoricr der Noord watering, welke bij lot den 23 december 1860 vervulde. De heer Behaegliel had zich van dit ambt met zooveel dienstwilligheid, bekwaamheid en nauw gezetheid weten te kwijten, dal de bestuurders der watering de diensten willende erkennen, die bij aan deze instelling bewezen had, hem in eene algemeenc vergadering der Groote Gelanden, op voorstel van den Voorzitter, een adres van be danking stemden, adres dat, door allen omler- leekend en ingelijst onder glas, hem met plech- ligheid wierd ter hand gesteld. De heer Behaegliel I echte aan dit stuk de hoogste waarde. De dienstwilligheid was bij den heer Behaegliel als ingeboren; want niettegenstaande hij met zijne broeders, en, later, gansch alleen, aan het hoofd stond van een belangrijk nijverheidsgeslicht oefende hij in zijne jonkheid de muziek, maakte deel van al de maatschappijen, was er de steun en de beschermer van, aanvaarde op hel einde van 1846, tijdstip van groote armoede en ellende, het moeilijk ambt van lid des armbestuurs, en had immer tijd beschikbaar, wanneer het de belangen zijner medeburgers gold. Als hij den leeftijd van 43 jaar had bereikt, wierd hij geroepen om menigvuldige gewichtige bedieningen te vervullen. In 1837 wierd hij lid van den Gemeenteraad, op hel einde van 1839 Schepenc, één jaar later Bur gemeester, in 1861 bestuurder der Noord watering, lid van den Milicieraad, lid der besturende Com missie van hel Gevangenhuis, in 1863 Ondervoor zitter en, driejaar later, Voorzitter der laatstge noemde Commissie. Al deze bedieningen vervulde hij met den grootsten iever. Zelden ontbrak hij aan bijeen geroepen vergaderingen. Hij gelaste zich zeer dik wijls met de gewichtigste correspondentiën en met Een afzonderlijk n immer 10 c." Bekendmakingen 13 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooslstraiit, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk ouderteekend, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe lezenden. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; plement. Ibot:» al bom* voorop: Koor Stad. 6maanden, fr., 3,-25Een jaar, fr. 6-00. loergansch Iteigie: 6 maanden, fr. 3-73 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. A’/ 116. Veurne, 1<5 Vertrekuren van den ijzeren weg van Ikuinkerke, Veurne naar Liciitervelile en ESixnitide naar Nieuport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 Venrne naar Lichterveide 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 hel opmaken van verslagen en bestuurlijkeslukken K van allen aard; bijzonderlijk stukken van compta- N biliteit wierden door hem aanJachtig onderzocht. H Vooruitgaande bestuurder, legde de heer Be- liaeghel zich bijzonderlijk toe op hel verbeteren der wegen Het is onder zijn bestuur, dat de E steenweg van Boitshoucke, de steenweg van Buis- R camp, de steenweg te Adinkerke wierden uiige- vqerd, en dal er verscheidene zandwegen wierden f voltrokken. De herstelling der stedelijke gebou wen, de verbetering aan onze stralen en openbare plaatsen, het leggen van trottoirs en riolen vonden ook in hem eenen krachjigemsleun. Doch wat bijzonderlijk zijne aandacht vestigde, en het voorwerp was zijner aanhoudende bezorgd heid, was hel onderwijs en voornamelijk het volksonderwijs. Dikwijls reeds hebben wij zijne verdiensten onder dit oogpunt doen uitschijnen. Herinneren wij enkel, dal men aan zijn toedoen hel beslaan der nijverheidsschool heeft te danken en dat de arme knechtjèsscliool met een jaarlijkse!) inkomen van daaromtrent 300 frank ten eeuwigen dage is begiftigd, inkomen dal lol een allerloffe- lijkst doelwit moet worden gebruikt. In al zijne bedieningen handelde gestadig de brave en wijze man met voorzichtigheid, gematig- heid en onpartijdigheid, en immer met hel oog op eerlijkheid en recht. Zijne onderhoorigen vonden in hem eerder eenen vriend dan eenen meester, en voor zijne medeburgers was hij altijd toegevend, lieftallig en behulpzaam. Op het politiek gebied behoorde hij aan de ge matigde liberale denkwijze, doch bij was vol ijver en krachtdadigheid in den strijd, en nooit ontzag hij opoffei ingen, van welken aard zij ook mochten wezen, om zijne grondbeginselen, om de goede zaak, de zaak der verdraagzaamheid, des vooruit gang* eu der volksverlichting te doen zegepralen. De heer Behaegliel was de ziel en hel hoofd der liberale partij in Veurne-Ambacht, de stichter der liberale Associatie. Sedert 1860, ondanks de ge weldigste en onrechtvaardigste pogingen tegen hem gericht, bleef bij in den gemeenteraad, met eene liberale meerderheid, als burgemeester zete len; en in de laatste jaren, had hij hel genoegen gansch dezen raad samengesteld te zien uil leden der liberale Associatie, uit ware vrienden, die zijne liefde voor de belangen van Veurne waar- i deerden en ondersteunden, en altijd zijn woord, in de beraadslagingen, met den grootsten eerbied bejegenden. Niet alleen in gemeente- maar ook in algemeenc kiezingen was de Burgemeester van Veurne kandidaat: in alle ontving hij de eervolste bewijzen der algemeene achting, en altijd bleef hij de genegenheid behouden van zijne tegenstrevers, zelfs van zijne concurrenten. De heer Behaegliel, in een woord, was een voorbeeld van politieke werkzaamheid, van politieke trouw, van politieke welvoegelijkheid. Weinige mensdien mogen zich beroemen zoo vele diensten als hij aan de liberale denkwijze bewezen te hebben. Gedurende meer dan veertig jaar heeft deze mensclienvriend bijna al zijnen tijd aan hel alge meen welzijn toegewijd, gedurende vier en dertig jaar heelt hij openbare bedieningen bekleed en zich alle slag van opofferingen getroost; gedurende achttien na een volgende jaren is hij een zeer ge- aclitle Burgemeester cener arrondissemenlshoofd- plaats geweest, endie man was niet gede coreerd 1 de beschrijving dezer treurige plechtig heid lol ons nummer van zaterdag aan staande te verschuiven. In ons supplement van 15" dezer hebben wij het groot ongeluk aangekondigd, dal Veurne door het over lijden van zijnen acht baren Burgemeester heefl getroffen. Wij zegden alsdan, dal dit sterfgeval in onze stad eenen allerpijnlijksten indruk heelt gemaakt, en dal teder Veurnaar, len dage der begrafenis van den achtbaren burgervader, eene laatste hulde zou willen brengen aan den man, die zoo rechtzinnig zijne medeburgers hoeft bemind, en, ge durende een burgemeesterschap van daar omtrent twintig jaar, de stad mei wijsheid, onpartijdigheid en zelfopoffering heelt bestuurd. En wij spraken waarheid: hoe meer de heer Behaegliel wordt herdacht, hoe meer zijn alslerveti, als een oneindig verlies voor Veurne, wordt bejammerd. Verstan dig, braaf en rechtschapen, menschlievend en milddadig, vriendelijk en loegevend, eerlijk in handel en wandel, was hij voor velen een goede raadsman, een kloeke steun, een trouwe vriend, en velen gevoe len reeds, dal zij in hem iels duurbaars missen, wal niet te vervangen is. Met wal lof en eerbied voor onzen be treurden Burgemeester spreekt men niet ia alle gezelschappenleder weel er eene schoone, eene goede daad van te vertellen, ieder verheft zijne gespraakzaamheid en zijne braafheid,zijne vriendelijkheid jegens alle zijne medeburgers, wie zij ook zijn mochten Veurne is ‘lag, in rouw, zegden wij woens- en inderdaad: wie kan heden, dag der ter aardebeslelling der stoffelijke over blijfsels van onzen teergeliefden August Behaegliel, bij hel zicht van zooveel rouw- teekeuen aan de huizen, bij hel zicht der brandende sladslanlaarnen inel floers overdekt, bij hel zicht van zooveel recht zinnige droefheid die op de aangezichten te lezen staal, wie kan zijne tranen weer bonden Op het oogenblik, dal wij deze regelen ter neer schrijven, komen buitengewoon veel vreemdelingen de begrafenis van den achtbaren overledene bij wonen. Gansch Venrne is op voet. Een groote rouwstoet r icht zich in. S.1 Walburgakerk is treffend versierd. Nimmer zal men in onze stad zulke indrukwekkende lijkceremoniën heb ben bijgewoond 1 Doch het oogenblik van het ter pers leggen is daar, en wij vinden ons ver plicht ADVERTENTIE-BLAD L-; -n -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1