eene AJ .'emeene Dé kuvalors der failliet Dujimlm zullen 'eerlang een derilc dividend van 10 p. c. uitdeden. De köirespinuïent 'der l’alrie van Brugge meldt dal op Uit oogenblilv al de kicskpllegien voorzien zijn van de uoodigc gangskciis. De 'leve Dit is in de politiek hel noodloiligstc dal ik ken; zeker, ’l is gemakkelijk, dat beken ik, dan moet men op niets denken, men heelt geene bekomme ringen, zelfs geene burgerplichten. Maar dan wordt den mensch gelijk aan hel dier. Erger dan dat, want de hond bijt de hand die hem wil muilbanden. Hel zijii maar de onverschilligen die laten begaan zonder spreken en den nek buigen als lammeren. En eilaas, dat ras wordt uitnemend talrijk, hun getal verlamt de strijders. IMct klerlltnnl OndcrtvSJ»*. Terwijl de bisschoppen van Gent en Doornijk (>ii beschaafde menschee schrik in! Waarlijk! men mag zeggen dat dezen in den vooruitgang der eeuwen slechts eene goedgedeklc tafel, de pracht hunner woningen, het gemak van alles wal ben omringt, zien. eten, dapper te drinken? De wellustelingen kunnen En waarom was hij het niet’ Omdat hij het goed deed, niet met hel oog op vergelding, maar uil liefde voor het goede; omdat, wanneer hel hem ecus gegeven is geweest over een kruis der Leopoldsorde voor zijne stad te beschikken, hij alsdan, niet zich zetven, maar zijnen eersten schepeue heeft aanbevolen, waarvan hij de uit stekende verdiensten hoogschatte en wenschte be loond te zien; omdat hij nooit, uit bescheiden heid, den staal zijner diensten heeft ingediend; en eindelijk, omdat hij een zedig man was in den vollen zin des woords, die, in iedere omstandig heid, de politieke eerlijkheid boven alles plaatste. Doch wat is een kruis? een sieraad dal slechts waarde krijgt door de verdiensten van den man die het draagt. De algeineene achting, de algemcetie genegen heid is meer waard; en die achting, die genegen heid heelt Burgemeester Beliaeghei in zijn teven ten volle genoten. De tranen, die op het graf van den bekwamen, rechtschapen en braven man zullen vloeien, zullen er de bekrachtiging van zijn. Overigens, een duurzame en treilende blijk der liefde zijner medeburgers zal zijn geëerd aan denken in het stadhuis van Veurne vereeuwigen, en de laakbare vergetelheid van het gouvernement te zijnen opzichte ruimschoots vergoeden. stieren keuringen. De jaai lijksche stierenkeuring zal plaats hebben als-volgt Te Dixthude, Dinsdag 23 April, 10 ure 's mor geus, voor de gemeenten Boerst, Dixmudc, Gaas kerke, Sluyvekenskerke, Peiyyse, Oostkerke, Wou- men, Sl-Jacobscapeile, Eessen, Clercken en Zarren. Te Nieupoorl, den Maandag 29 April, ten 10 ure en half’s morgens, voor de gemeenten Weslende, Lombartzyde, Nieupoorl, St-Juoris, Mammkeus- vere, Schoore, Hamscapclle, Boitshoucke, Wulpen en Ooslduinkerke. Te Veurne, Maandag 6 Mei, léli 10 tiro en half 's morgens, voor de gemeenten t’oxyde, Adinkérke, Veurne’, Bulscamp, Moërcs, llouthem, Steenkerkc’ Eggcwaerlscapelie, Zoelenaiju en Ayecapcllc, Te Alveringhem, Dinsdag 7 Mei, ten 10 ure en halfs morgens voor de gemeenten Oercii,Vine,hem, Wulvcringhcm, Sl-Biequiérs, Alveringhem, Iscu- berghe en Leyscle. Te Loo, Donderdag 9 Mei, ten 10 ure ’s mor gens, voor de gemeenten lloogslade, l'ollipcliove, Gyverinckhove, Loo, Nieucapelle, Oudecapellc cir Lainpernissc, Broederkenszaak te Doornijk. Huiszoeking van liet parket in de broederkensschool van St-Brice. Twee betichten. Aanhouding van een hunner. Vlucht of vertrek van den andere. Zaterdag morgend heeft het parket van Doornijk zich bij de broederkens begéveu, ten einde er eene. zaak betreffende de zeden ten laste van den broeder onderwijzer Méliltc tc onderzoeken. De justitie kon sleduM liét vertrek- van den be tichte vaststellenbij is vet trokken over acht dagen, men heelt aan de verwonderde lecrlingijii over zijn verhaast vertrek gezegd dal' hij naar de tentoonstelling van Parijs was. Devlijl hel onderzoek voort :uz ,w( r l in de school, hield de politie een tvvii I ieerlingóit aan en deed hun een ouderitw m. gaap over de feilen en de daden van hunnen onderwijzer. De uitslag van dit onderhooi; was de inbeschul digingstelling van een ander broeder van hel ge sticht. Ten 12 1 i ure werd hij aangehouden, n r hel poliliebureel geleid en, na voor den onder zoeksrechter verschenen te zijn, in hel celgevan opgesloten. Ziedaar de feitenwij geven zc zonder er iels bij te voegen, in afwachting dal zij voor hel ge recht verschijnen, wanneer wij er meer zullen van weten. Maar hel zal ons loegelaten zijn Ie doen opmer ken welke aardige loeren den vinger Gods aai; den vrijzinnigen bisschop van Doornijk speeltvoor twee jaar, op hel oogenblik dal hrj zijne bliksems over het gomeentè-insliluul voor juffers liet val. n, ontstond er eeii schandaal in hel kalbolijk kollege van La Tombe fKaiii) en de drij broeders werdén veroordeeld door de 'rechtbank van Doornijk. Heden doet Mgr. Dumoli beu nieuw dol werk, hij vervloekt hel liberalisnlus- dal hij beschuldigd van den geest en de. harten ie bederven en zielhier twee heilige opvoi rtfers, die beticht.wm den van goddelooze euveldaden. U vinger .Gods! ziedaar van uwe daden. Deffolin Adolf, in religie broeder Mclitie', de V belichte, is een persoon van 49 jaar oud, dik lijvig en grijs woi .lende. Zijn kollege die aangehouden is en wiens naam wij niet kennen, is 35 lol.40 jaar oud. op de aanvaarding van aangedrongen. Moeten wij een volk worden van onverschilligen, liberalen? Dat is het grondbeginsel bij de kleri- kalen, die niet willen dat den mensch denkt, han delt en onderzoekt. Doch dat moeten wij bestrijden. Onze vaderen waren kloeker, zij offeren alles op voor hunne vrijheden. Nu zou men zeggen dal de vrijheid niets meer waard is, als wij zien dat in zooveel plaatsen de pastoor hccrschl boven den burgemeester, die tol sacrisliebediende verlaagd is; terwijl er dè burgerij als slachtvee behandeld wordt. Maar gij, ouders, zijl gij de schuld van den toe stand niet? Hoeveel liberale vaders zijn er niet die van hunne zonen onverschilligen, karakterlooz.en j kweeken. Zij zeggen tol hunne kinderen: «ga, mijn zoon, vermaak u wel, lacht en schorst, maar houdt ti met geene politiek bezig! Houdt u met geene politiek bezig Ziedaar liet groot woord.! Meii moet dan altijd van het gedacht van den sterkste zijn. T Is verbo den te sproken en nog meer van te handelen. Wanneer men u onder de voeten trapt, gij moet toejuichen; als men u in slaap wiegt, gij moet aangenaan grimlachen. En dan, als de apostels der onverschilligheid hunne zonen, die kloekmoedige mannen hadden moeten wórden, van een feest zien lerugkeeren, al waggelend van den drank; toen zeggen zij te. vreden en content: Hij heeft zich vermaakt en van geene politiek gesprokén. Feesten bijwonen, wijn drinken, de vrouwen najagen, versleten man zijn voor de jaren. Dat is al wel, opperbest, men kan niet beter, zulks moet vergeven worden. Maar zich met de politiek bezighouden, ziedaar de zonde, de afgrijselijke misdaad zi'ii ontsla1' heelt nrig ll't'!n vrijden vrank? Zeg eetys, moeten wij J 'n ZcO beSdllaafd, zoówelwillend,'zoö méégaande worden, dat wij er alle mannelijk karakter bij ver- liezen Is de rust van hel graf te verkiezen boven de beweging der wereld? Uit den weg! zwakke geesten, overschilligen, belemmert den weg voor den strijd niet, want gij bereidt voor ons geheele volk ee.ne nieuwe slavernij naar geest en lichaam. Weekblad Sio bcMhiiving en politiek. De beschaving heeft haar goed voorlgcbrachl. Zij heeft de menschee zachtaardiger beleefder, zachter van zeden gemaakt. Maar naarmate de - beschaving haar hoogste punt meer nabij komt, brengt zij ook ondeugden aan den dag; zij bezielt de wezens met de verfocilijkslc ikzucht en de laf- harligsle onverschilligheid. Leven en genieten .schijnt van dag lol dag meer I het ordewoord te worden. Alles wat onrust kan Cl1.9 nog andere zielenherders hel wcrcld- baren, de geesten in beweging stellet», boezemt de 91 hcicel onderwijs zoo hevig aanvallen en zeggen dat er maar enkel in de katholijke scholen eene goede opvoeding gegeven wordt, vinden wij in de l i'erile vnir. Doornijk, 'daarop hel volgende anl- woord, dal al de voorslaanders van hel broeder- keus onderwijs in overweging kunnen nemen Is er dan maar voldoening te vinden in goed te eten, dapper te drinken? De wellustelingen kunnen 1 dan lachen en wat geeft het overige, als de maag wel voorzien is en goed verteert. Vraagt hun niets over de groote vraagstukken die de geheele menschheid aanbelangen; want dat laat hen koud en gevoelloos. Spreekt bun van vrijheid, zij zullen cens lachen en u antwoorden dal hunne maag vrij is, wal voldoende moei zijn. De verbasterde beschaving brengt-onverschil ligheid voort. De onverschilligheid is de dochter der gedachteloosheid; zij is hel begin der ver wijfdheid jof karakterloosheid. Nooit zal een onverschillige een groolsch ge dacht opvatten. En al mocht hij er soms een heb ben, dan zal hij hetzelve nimmer durven uilvoeren. O! het zou zijne rust, gemak en spijsverteering kunnen storen. Dal ware eene ramp! Niets is zoo besmeitelijk als eene ondeugd die harén oorsprong vindt in de algemeene bedorvenheid; ook is hel getal der onversciiilligen ontelbaar groot. Laat maar doen, wal gaat ons dal aan; is de Ontwaakt, liberalen, bestrijdt hél verachtelijk ras der onverschilligen. De politieke beweging geeft hel leven aan een volk. Geloof niet dat de strijd gevaarlijk is; zij is het middel om de omwen telingen tc voorkomen, nutteloos te maken. De klerikale partij heeft thans Belgie in eene zachte kloosterhcerschappij gewikkeld. Maar zijn die zijden banden ér minder slavenketens om? Maken zij niet dal niemand zijne denkwijze meer j JPouriEK. OvKiiziciar. Niettegenstaande de ondeFteekening van het vredesverdrag zétten de russisclte troe pen hunne bewegingen voort, derwijze om de hooldstad van Turkije geheel en al tc omringen door óenen kring troepen, steunende op de Martnaraz.ee van den eenen, en den Bosfoor van den anderen kant. Die verrichting is van aard om in Engeland hevige protestation te verwekken. Een telegram juit Berlijn zegt, dat inen in de goed ingelichle kringen aldaar niets kreet van zoovclen. Laten doen, laten gaan?... wist van de lijding, dooi- de russische hi' in (lp h“' •»on<UA»iiaStA .im ik i Agence medegedeeld, als zouden de uilnoo- digingen voor hel congres door Uuitsch- land reeds verzonden zijn. De gezanten van Griekenland bij de groote mogendheden hadden van hun gou vernement bevel ontvangen om de vraag van Griekenland lol toelating op het con gres te vernieuwen. Rusland heeft die vraag, door Engeland aanbevolen, gunstig onthaalt, doch men twijfelt er echter aan, of eene uitnoodiging voor het congres aan Griekenland in den zelfden vorm zal ge daan worden als aan de groote mogend heden. Turkije loopt groot gevaar al zijne pro vinciën in Europa te verliezen, doch in dien eene depeepe waarheid behelst, aan de Kölnische Zeiluiuj uit Pera gestuurd, dan zouden er dit ongelukkig land nog andere gevaren boven het hoofd hangen. In die depeche wordt gezegd, dat er eene groote opgewondenheid in Syrië heerscht en er zich eene groote beweging opdoel ten voordeele der inlijving bij Egypte. Dit feil is zeer waarschijnlijk, want de Arabier, meer toegankelijk voor beschaving dan de Turk, heeft de behecrsching van dezen Jaatslen steeds met zooveel tegenzin ver duurd als de Slaven en de Grieken, en na vijf eeuwen is hij den Turk nog zoo vijan dig als ten tijde der overwinningen van Oshman en der eerste stillans van zijn ras. De liberale partij in Engeland is ont roerd geworden door de beslissing van den heer Gladstone om de vernieuwing van zijn mandaat te Greenwich niet meer te vragen. Leeds en Manchester hebben ver haast hem hunne vertegenwoordiging aan te bieden, indien eene ontbinding van het Parlement werd uitgesproken. De heer Gladstone heeft gevraagd om hem tijd tot bedenking daarover te laten. De laatste parlementaire tusschfengeval- len le Berlijn hebben nog geen einde ge steld aan de geruchten van minislericele crisis. Men zegt dat de beer Camphausen, minister vat) financiën, eone nieuwe bij eenkomst met den keizer gehad heeft en I --,1 „naMne—«mriiinin»a.n^.jw

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2