VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT JAAR. zt l worden. Veurne, 550 Maarl. p a Eenaftonderlijk nummer IO c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-üitgèver, Ooslstraat, 6, te Veurne, en o)) alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle medcdeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleckend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zeilden. Eendracht De kleine bronnen, die murmelend hunne zilver- klare waters van den top der bergen tusschen kei en gras laten heenvlielen, worden ecus door hun samenloop een machtige stroom. Zoo gebeurt het ook Hiel de vooruitstrevende grondstelscls der menschei). Wanneer men eene mcening met waar heid en recht overeensleunt, ontmoet zij welhaast de mcening van alle rechtschapene menschen, en zoo wordt zij met ter lijd hetgeene men de open bare meenimj noemt, het is te zeggen dien anderen machtigen stroom, aan welken niets kan weder staat). Hoe meer die macht, welke voortvloeit uit de overeenstemming van gedachten, zich steunt op recht en rede, hoe grooler en levendiger zij wordt. Met opgeheven hoofd mag de liberale partij om zich heen staren. Met fierheid mag zij de al'geloo- pene baan beschouwen. Wel is waar, hebben laag en list, logen, bedrog en schijnheiligheid wel soms lijdelijk de overhand, doch welhaast doorstraalt de waarheid, en wal het licht cens beschijnt wordt nimmer door de duisternis ingenoinen. Eens dat een mensch het licht der rede in zijn hart heelt laten dringen, wordt hij voor altijd een gezworen vijand van bijgeloof en blinde slavernij. Reeds klampt de klerikale partij zich wanhopend- vast tegen de aanstaande kiezingen, zij worstelt legen den dood. De liberale partij, integendeel, wint steeds in macht. Met ontvouwden vaandel strijd zij tegen het klerikalismus. Waarom mi allen Woensdag in Stip- 1-35 7-50 Nieuporl-Dixmude 7-15 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 Senaat in budjelzakeiï. Zij zullen eene dag orde nederleggen, waarbij verklaard wordt, dal de Senaat, gCen initiatief in de beraad slaging van het budjel hebbende, ook het recht niet heeft de kredieten te herstellen, door de Kamer afgeschaft. De pruisis’che Kamer der afgevaardig den heelt de eeisle lezing geëindigd van hel wetsontwerp, rakende de loegevoegde kredieten, gevraagd voor de hervormin gen, in de ministeriel) ontworpen. Er weid daarna lolde tweede lezing overge gaan, die in de avondziuiiig zou voorlge- llel Blad verschijnt, allen Zaterdag; plement. IiiMcln-iJviiiK l>etnnll>n«r voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Helgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. Vertrekuren vjjii den ijzeren weg van Dninkerke, Veurne naar Jkichtervelde en SMxniuile naar %'ieiipoi-l. 6-15 11-05 3-40 5-00 I.ichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuporl-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkcrke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 In zijne kiezing heeft hel volk niets te zeggen; hij wordt gekozen door de kardi nalen. Deze zijn groolendeels vreemde lingen uit alle hoeken der wereld, die van den slaat der wereldlijke zaken in Italië, weinig of niets welen, dus' niet in staal zijn daarover te oordeelcn en eene keus te doen, die met do belangen van T Rotnein- sche volk overeenkomt. Daarenboven zijn zij zelfs niet verplicht eenen Italiaan te kiezen, want al gebeurt het zeer dikwijls, het is geene noodzakelijkheid; zoo werd in vroegere lijd een Belg lot hel Pausdom verheven, Leo lil, zoo wij ons niét be driegen, en werd onder de regeering van keizer Karel V een Utrechtenaar Paus Adriaan Boyens, en zoo zijn er nog meer geweest. De heerschappij der Pauzen bracht dan voor de bevolking der Pauselijke Stalen mede dal zij de hedendaagschc vrijheden niet konden genieten. Zij leverde de be noeming lot hel koningschap, dal is lol hel voornaamste ambt van den Slaat in de handen van vreemdelingen, met gevaar voor het volk van eenen onhekwatnen en eenen vreemdeling lol opperhoofd te krij gen. Dal vergelen de klerikalen, wamïeer zij over hel verlies van hel wereldlijk ge zag spreken. Het wereldlijk gezag. Ter gelegenheid der kiezing van eenen nieuwen Paus treilen wij in vele katholieke dag- en weekbladen wederom artikelen aan over de zoogenaamde onlrooving van de pauselijke stalen. De klerikalen roepen gedurig dal de Paus die wereldlijke macht noodig heeft om in volle vrijheid zijn geestelijk gezag le kunnen uitoefenen. Dat de waarborgen dóór Italië gegeven, de volle vrijheid van den Paus verzekeren is thans door de kardinalen openlijk er- kend, nooit zijn zij vrijer geweest in hun nen keus, als dezen keer. Maar was bel recht des volks, in den tijd dal de Paus nog staten had, even goed gewaarborgd Zoolang Italië gebukt lag onder de knie van Oostenrijk en de pauselijke staten ge drukt lagen onder den hiel van Frankrijk, moest het romdinsclie volk zich onder werpen, doch ilie beide machten zijn thans vernietigd in Italië en zou er in Europa nog een volk le vinden zijn dat aan hel hoofd van zijn bestuur eenen persoon zou dulden, die in geen enkel opzicht de noo- dige waarborgen aanbiedt voor eene vrij zinnige regeering? De Paus heeft in den syllabus al de vrij heden gedoemd, waarqp een volk recht heeft: de vrijheid van godsdienst, van onderwijs, van drukpers, enz. Zou hij die vrijheden dan in zijne 'Staten kunnen dul den zonder inconn i/itenl te zijn. De Paus is niet even als andere vorsten, van jongs af lot regeren opgavoed, hel is slechts in zijnen ouden dag dat hij eens klaps aan het bestuur komt, waarvan hij diensvqlgens weinig of niets kent, te zeg gen van liet wereldlijk bestuur. X.' HS ZATERDAG 50 MAART 1878. Duinkerke naar Veurne Veurne naar Licltlerveldé 7-17 POLITIEK OVERZICHT. De toestand blijft nog altijd zeer gespan nen. De Morning l’osi van Londen meldt, dal er nieuwe pogingen, doch zonder uit slag, bij Rusland aangewend zijn, om die mogendheid le doen erkennen, dal zij jegens Europa verantwoordelijk is. Ook melden de laatste berichten uil Parijs, dat ei’ nog geene verbetering in de betrekkin gen lusschen Rusland en Efigeland geko men is. Men gelooft echter niet dal er eene spoedige oorlogsverklaring hel ge volg zal van zijn. De dagbladen van Weenen beschouwen ook hel congres als mislukt. Zij toonen de dringende noodzaak I ij k heid voor Oos tenrijk aan, om le Dachten zijne belangen le vrijwaren. In afwachting der staatkundige gevolgen van den laalslen oorlog bekommert Oos tenrijk zich met de gevaren, die er voor de .gezondheid zijner bevolkingen kunnen uit voortvloeien, wanneer de menschenslach- lerijen, in Bulgarie voltrokken, ten gevolge der zomerhitte vreeselijke smelzieklen zul len doen ontslaan. Eene der laatste stem mingen van de ooslenrijksche delegatie is de verzending naar hel gouvernement ge weest van een verzoekschrift, waarbij de inrichting wordt gevraagd eener inleina tionale gezondheidscommissie, gelast om al de noodige gezondheidsmaatregelen le nemen, vereischt door den staal der wegen en der slagvelden in de Donatilanden. De russische generaal Ignatieff heeft le Weenen eene conferencie gehad met graaf Andi assy, en werd daarna door den keizer van Oostenrijk in verhoor ontvangen. Hij schijnt eene zeer gewichtige zending le veivulhm te hebben. Hij zou de onrust van Oostenrijk, rakende dé russische aan matigingen moeten bedaren en trachten te doen inzien, dal de ooslenrijksche bc- lan ;en van Rusland niets le vreezen heb ben, dal Oostenrijk er zelfs zou bij winnen met zich bij Rusland aan le sluiten en En geland in zij 'C eischen niet le ondersteu nen. Hels;, even van Rusland opdiloogen- blik is om Engeland geheel af le zonderen en hel geen enkelen bondgenoot le laten. Men leest in den Coitsliliilionnél van Parijs van woensdag: De budjetcommis- sie heeft zuiver en eenvoudig de afschaf fing besloten der kredieten, door den Se naat hersteld. De verslagdoener der com missie zal daarover eene beraadslaging doen ontslaan. Vervolgcnszullen de hecren Uambelta en Floquet het gouvernement ondervragen over de aanmatiging van den ADVER •.car.yr.KW XJuuw«mSE

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1