VAN VEURNE UW s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 A'.1 52.' JAAR. voor Veurae, «SS ï^prill. do Bij ministerieel besluit is generaal Filippi benoemd lol bevel hebber der plaats van Paris, in vervanging van generaal Geslin, tot andére bedieningen geroepen. De italiaansche Kamer heelï het handels- verdrag met Frankrijk aangenomen. 119 Eenafzouderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen don drukregel. .Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en ofyalle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle medédeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onde.rleckend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag loc te zenden. Maar zeg me ecus, zijn dal geene papieren vrij heden voor vele burgers van stad en te lande Mogen zij er gebruik van maken, of liever maken zij er gebruik van als vrije mannen, aan wie reeds 48 jaren die voorrechten verleend zijn’ Neen neonduizend maal neen Sedert wij door de klerikalen beheerscht wor den, heeft hel gevoel van eigenwaarde alle kracht on leven verloren. Men mag niet spreken, men mag niet schrijven, men mag niet lezen! De duisternis van het graf moet heerschen. Wee dezen die deel durven maken van eene vrije maatschappij, of een liberaal blad ontvangen De vrijheid is gewaarborgd O, ja, ja op het papierMaar andere invloeden komen lusschen; men bedreigt u in uw stoffelijk beslaan. Komt de pastor niet rechtstreeks op, dan is het de vrouw die haar gezag laat liooren, dagen nacht. Meest altijd geeft de man toe in den keus der lezingen, in den kous der onderwijsgestichten, in den keus der vergaderingen. Men is dan een zoo goede, zoo bravo, zoo fraaie man! Inderdaad, men heeft afstand gedaan van eigen wil, van eigenwaarde. Men heeft zijne boeken en vrije gazetten verbannen; de kinderen gaan naar geene wereldlijke scholen; de man is zoo braaf, zoo meegaande geworden, dal hij tot alle tijd verdrijf en onderwijs alleen een pijpken mag rooken. Zoo is ’t met menigeen in stad, maar meest te lande. Mag dat vrijheid heeten. Neen Mag dat de levende vrijheid heeten? België bezit, zegt hot Weekblad, de volmaaktste Constitutie die er beslaat. Ieder burger weet dit, maar zulks is niet genoeg. Vrijheid op hel papier alleen is niots, dat is geene vrijheid. Men moet de vrijheden gebruiken die in de Grondwet geschreven staan; dezelve in hel openbaar en bijzonder loven doen dringen; ook haar bij anderen verdragen en eerbiedigen. De grondwet waarborgtde vrijheid van gods dienst; de vrijheid om zijne denkwijze in alle zaken te openbaren; niemand kan gedwongen worden deel te nemen, op welke wijze het ook zij, aan de akten of de plechtigheden van welkdanigen eere- dienst; vrijheid van onderwijs; vrijheid van vergadering, enz., enz. Dit alles is in de belgische Constitutie voorgeschreven als de opperste wet van hel land. liet, werk dei* beschaving in Vlnandereh. Wanneer wij de statistiek van liet onder wijs in Vlaanderen waai nemen en den graad van ontwikkeling onzer bevolking aan dien van naburige natiën; wanneer wij zien dat de onderwijzer op den buiten in plaats van een der eerste burgers van hel dorp beschouwd te worden, gewoonlijk een slaaf is der grillen van den pastor; wanneer wij vernemen dat voordracht gevers, personen die zich voor doel stellen een aangenaam en nuttig uurtje te doen doorbrengen, ver volgd worden en dooi de katholieke bladen afgeschilderd worden als slecht gespuis dan moeien wij bekennen zonder vrees van tegengesproken te worden, dat hel werk der beschaving in Vlaanderen eene grool- sche onderneming is, die lange jaren zal vereischen om tol gewenschlen uitslag te komen, en niet alleen lange jaren, maar veel moed, opofferingen, wilskracht en volharding. Hel zal onnoodig zijn, gelooven wij, hier te bewijzen dat het gesproken woord, dal de volksvoordrachten een der doel matigste middelen zijn om lol hel werk der beschaving in Vlaanderen bij te dragen. Iedereen is daarvan genoeg overtuigd, zelfs onze tegenstreversimmers de preêksloel is een der machtigste bolwerken welke lot verdediging der ullramontanen gebruikt worden. Het is op de medewerking van oen zeker getal onafhankelijke lieden op den buiten, die door hunnen rang niet be hoeven te vreezen door den pastor ver volgd te worden. Hel is op hunne mede werking dal wij rekenen. Wij herhalen het iedere gemeente bez.il bevoegde mannen om hel werk in kwestie in te richten; het komt er dus op aan die lieden te bewegen tot werkzaamheid. Wij rekenen dus op^de ondersteuning van al de liberale dag- en weekbladen, alsook van allen die het be schavingswerk in Vlaanderen ter harte nemen. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Ilelgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Koor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. POLITIEK OVERZICHT. Wat zal het zijn: oorlog of vrede? Dit is nog altijd een raadsel. Wij waren te vreden (oen wij hoorden dal er lusschen de twee oorlogsvoerende partijen vrede gesloten was, en sinds dal oogenblik is de vrede nog onzekerder geworden. Wat Engeland wil, dal is stellig door niemand goed ge weten. liet heeft zich met den oorlog niet willen bemoeien, omdat bel geen geld of geene mannen wilde geven, en nu de oorlog geëindigd is, wil hel al de vredes voorwaarden betwisten. Hel is stellig eene zonderlinge rol die de diplomatic speelt en wij begrijpen de andere mogendheden niet, die dit alles afzien zonder er zich mede te bemoeien en en met of zonder Engeland een congres zouden moeten inlichten, om een einde te stellen aan de gestadige onrust waarin Europa zich bevindt. Rusland en Engeland bereiden zich lot den oorlog, of zij hel nu wel ernstig mee nen dat kunnen wij niet zeggen, maar Rusland toont alle soorten van vriende lijkheid aan Turkije om dat land langs zijnen kant te houden. Te Berlijn is men nog altijd van gevoelen dat een oorlog lusschen Rusland en Enge land zal voorkomen worden. Van hel congres wordt er ook niet veel meer gesproken, ofschoon mei uil Weenen meldt dal Rusland geneigd zou zijn toege vingen te doen. In afwachting, heeft Engeland aan mogendheden eene circulaire gezonden, om hun advies over den toestand te vragen. Te Beilijn koestelt men nog altijd de hoop, dal eene botsing lusschen Engeland en Rusland zal kunnen vermeden worden, doch de toestand is zoodanig gespannen hunne aanhoorders dal men zich aan alle incidenten kan ver wachten. Zooals reeds gezegd werd, zou Engeland wel een pand kunnen eischen of nemen en aldus Rusland dwingen om Konslantinopel te bezetten. De twee eugelsche Kamers hebben maan dag namiddag, de verwachte mededeelin- gen ontvangen, waarbij koningin Victoria hel inzicht aangekondigl onmiddelijk de milicie-reserve binnen te roepen. De Kamer der afgevaardigden van Frank rijk heeft de kiezing van den heer Du l)e- inaine ongeldig verklaard. Het ontwerp van posthervorming is aangenomen met de wijziging, er door den Senaat aan toe gebracht. Bij den aanvang der zitting onder vroeg de beer Lenglé den heer minister Dufaure over de afstelling van den heer ZATERDAG (i APRIL I.S78. Vertrekuren van den ijzeren weg van IDiiinkerke, Veurne naar Ltchtervchle en Dixniude nnnr Nieuport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Liclilervelde naar Véurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmutle 7-15 11-55 4-20 0-00 Venrne naar Liclilcrvelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 Gqdelle, advocaat-generaal. De heer voor zitter Grevy zegde dal men daarover op hel einde der zitting kon spreken. De heer Baudry-d’Asson verklaarde dal hij dit be- spotlelijk vond. De heer vooi zilter hield die uitdrukking voor onbetamelijk en eischic van den heer Baudry-d’Asson, dal hij die introk; deze willigde dien eisch in. Op hel einde der zitting werd de ondervraging van den heer Lenglé besproken. De heer Du- faiire antwoordde dal de afstelling van den heer Godelle, oud kandidaat der bonapar- lislen, hem door hel openbaar belang was voorgeschreven. Het gouvernement kan niet gedongen dal hel door renen ambte naar bestreden wordt. Hierna is de Kamer uiteengegaan tot den 29 april voor hel houden barer paaschvacanlie. m

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1