VAN VEURNE it NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Ooststraat, 6, te Yeurno, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mcdedeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Zij liegen alsof het gedrukt stond. Het verwondert mij geenszins dat er in den buiten een spreekwoord beslaat, luidende aldus: Is liegen alsof het gedrukt, stond. Die spreuk wordt gebruikt om de klerikale gazetten een brevet van goede trouw, averechts af, te geven, want de lezing dier bladeren is alleen te lande tocgelatcn. En inderdaad, van niets meer zijn onze tegen strevers zoo verschrikt als van de waarheid; de gekende waarheid bestrijden is hunne dagelijksche bezigheid, en bovendien vervolgen zij nog de per sonen en die huisgezinnen die het durven wagen vrije dagbladen of boeken te lezen, ten einde de waarheid van den logen te kunnen onderscheiden. - Te recht heeft een geleerd man, de katholieke heer de Montalembert mol bitterheid uitgeroepen Do klerikale drukpers zou doen gelooven dat de trouweloosheid eene godsgeleerde deugd is. Dat leert ons de ondervinding van alle dagen bij den strijd der twee partijen in ons land. De libe ralen worden uitgemaakt als religievervolgcrs, en de klerikalen ten toon gesteld als martelaars* Men leest gestadig in de schijnheilige gazetten dat de kerken geslecht, eu afgebroken zouden worden, de kloosters verbrand, de nonnen opgeëlen en de paters gebraden, indien de liberalen wederom meester moesten worden in ons land. Ziedaar de onophoudelijke klachten die nooit eindigen. Wat zijn de ellendige martelaars toch diep te beklagen! Maar, eilaas! is de weelde die verblindt; zij spelen de vervolgden ten kleinen koste. Niemand kan noch zal hun gelooven. Immers, iedereen kont en ziet overal de prachtige kerken, de rijke kloos ters, de feestvierende pastorijen.... Dat zijn wel onloochenbare teekens van martelaarschap, niet waar? O! op die manier zouden er velen martelaar willen zijn; een aangenaam leven ware ver zekerd De liberalen zijn religievervolgcrs. Dat is een zeer oud liedje, en toch, nog wordt het door de onnoozelaars geloofd. De liberale partij is twintig jaren lang aan hot tVnnr £nan wij nanrtoe Deze kwestie stelde een klerikaal blad over eenigc dagen, En hel blad vond, dal wij door de schuld der liberalen naar de revolutie gaan. .la, wij gaan stellig naar de revolutie, indien het klerikaal bestuur nog eenigen tijd aan hel bewind moest blijven en alzoo onrechtvaardigheden plegen. Het zijn de klerikalen die gedurig ieder een uitdagen door hunne haatdragende polemiek in hunne bladen. liet is de geestelijkheid, die, zich met de politiek bemoeiende, iedereen IraclM te ruïnecren en te vervolgen, die naar haren zin niet handelt. Het zijn eenige klerikalen kopstukken, die door bedreigingen de menschen kwel len, nu om te vieren, dan om te palleeren, en dan weer verbieden te vieren als bet feest hun niet aanstaat. liet is liet ministerie, die onbeschaamd al de openvallende plaatsen, zonder onder scheid, aan klerikale en meestal onbe kwame creaturen geeft. Het zijn de klerikale dagbladen, die, door geheime middelen, de namen der personen, die van deze of geenc maat schappij deel maken, openbaar maken, om ze te kort te doen. Hel zijn de klerikalen, die door hunne valsche mirakels de menschen willen fana- tiseeren en verbeesten, tot zoo verre van ze te doen gelooven dat O. L. Vrouw ze van den lintworm kan genezen. Het zijn de klerikalen die hol ofliciccl volksonderwijs ondermijnen, om de kin- 1‘OLI 'l'BKEK OVEIIZICIIT. De Norddeutsche Zeitung van Berlijn zegt dat de nota van prins Gor tchakofl duidelijk den goeden wil van Busland uildrukt om lot eene overeenkomst te geraken met Engeland en met al de andere mogendhe den, door wie bet vraagstuk om te welen of bet verdrag van San Stefano in zijn ge heel op bel congres moet voorgedragen worden, waarschijnlijk niet in aanmer king werd genomen. Ook te Weenen wordt de russisebe nota als verzoenend beschouwd. Volgens een telegram uil Bucharest ziet Rusland er van af artikel acht van het ver drag van San Stefano te doen gelden, liet zal cenen militaire gedelegeerden naar Bucharest zenden, om rechtstreeks mot het rurneensch gouvernement te onderhande len over de voorwaarden, rakende de gc- meenschapslijn over hel rurneensch grond gebied. Russisebe troepen zijn op eenigc plaatsen van Donau-Bumcnic aangekomen. Een telegram uil Conslantinopel meldt, dal de eerste minister genezen is en hij den sultan is gaan bezoeken. De bijeen komst met den heer Layard heeft in tegen woordigheid van Savfet pacha plaatsge had. De cngelsche gezant had ver volgens eene bijcenbomsl mei Beouf en Osman. Het lurksch gouvernement helt naar Enge land over. Eene proclamatie van den sultan maant de bevolkingen van Epirie en Thessalie lol getrouwheid aan en belooft hun hervor mingen en voorrechten gelijk aan de an dere provinciën, volgens hel vredesverdrag. De turksebe dagbladen bevelen de onzij digheid aart. De kiezingen welke zondag in Erankrijk hebben plaats gehad, hebben nog eens be wezen dat hel gematigd republikeinse!) regiem stellig hel gouvernement is welke de groole meerderheid van T land begeer t. Men weel dal onder het ministerie van 1(» mei, der morele orde, de kiezingen met alle soorten van bedrog hebben plaats ge had, welke door de over heid werd gedoogd. De meerderheid van de Kamer der Gede puteerden heeft eenige kiezingen verbro ken en nieuwe bevolen. In de 15 kiezingen, die zondag hebben plaats gehad, is er geen enkel van al de mannen, die zich den 14 October hadden doen kiezen, nu herkozen geworden. Hei zijn al republikeinen die benoemd zijn. Hel verschil is niet groot meer om de 400 republikeinsche afgevaardigden le Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sti] plement. Inschrijving bohinlbciar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor ganseh lleh/ie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. I’oor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Ver!reknren vnn den ijzeren weg vnn Duinkerke, "Veurne nnar I.ichtervclde en hixnitide naar Nieuporl. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Licltlervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 Venrne naar Liclrlerveide 7-17 12-06 4-37 6-02 Veur ne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 deren van den werkman aan onbekwame en maar al le dikwijls zedelooze onder wijzers toe le vertrouwen. In een woord, bet zijn de fanatieker) en geestelijken, die, dooi’ hel opkoopen van kloosters in alle steden en gemeenten, handel en nijverheid doen kwijnen en van ons land een Gapucijnennesl maken, die lot ondergang gedoemd is. Ja, het klerikaal blad heeft gelijk als het aankondig! dat hel zoo niel kan blijven duren; dat gaal naar de revolutie. Maar ofschoon wij niet wenschen dal het zoo verre kome, kunnen wij toch gemak kelijk voorspellen wie de gebroken potten zou betalen. Het spreekwoord zegt hel de weelde steekt sommige personen en bel is hier bet geval mei geheel den kloosterboel, die bezig is met alles in te palmen en nog niel te vreden is. 52.' JAAR. ZATERDAG lö APRIL 1878. hebben, die M. Gambetta voor de kiezingen van 14 October voorzegd had. Alles doel voorzien dal er eene ornkee- ring is in de politiek op het Valikaan, sinds Leo XHI op den pauselijke troon zit. Voor de inwendige politiek van lihlie zou de paus gezegd hebben dal de katho lieken zich niel meer- moesten onthouden in de wetgevende en municipale kiezingen, zooals tijden Pins IX. Wal de buitcnlandsehe politiek betreft, men kent de pogingen die Leo XIII reeds hooft gedaan om zich met Duitschland en Rusland te verzoenen. fit Madrid komt de lijding aan, dat Spanje en Belgie verhopen binnen kort lot eene overeenkomst te zullen geraken over den douanentarief. Veurne, fiZt April. X.' 120. 1 >‘8

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1