1 In kloeke bewoordingen schandvlekt de rede naar de verkrachting der volkssouvcrcineleit. Langdurige en algcmcenc toejuichingen begroeten zijne woorden. I j Hel comileil der Liberale Associatie van Elsene heeft eene statistiek afgekondigd over de onroe rende rijkdommen welke de kloosters in hel kan ton Elzene bezitten. Dit werk isgedaan, door landmeters en experten van onroerende goederen, bij middel van aandui dingen op het kadaster die, in alle gemeenten, ter beschikkingen van hel publiek zijn. liet kanton Elzene bevalTWIN 1’IG kloosters met 52 mannelijke en 264 vrouwelijke kloosterlingen. De waarden hunner onroerende goederen wor den op 6,024,610 Ir., geschal. Wat zij aan actiën en andere waarden bezitten, is niet gekend. Het ware wenschelijk dal in ieder kanton eene dcrgclijkc statistiek gemaakt wierde; men zou als dan een gedacht hebben, hoever de klooslerplaag ia ons land gevorderd is. volking vergiftigd werd. 412 personen werden i ziek en 30 overleden. Zij hadden brood geëten, waarvan hel meel voortkwam van eenen molen, bestuur des lands geweest. Heeft zij kerken afge broken'? Integendeel, zij heeft er monumenten van gemaakt. Bovendien, het volk verging van honger; wie kan de ellenden der Vlaanderen vergelen in de jaren veertig, toen (luizende menschen van ellende en uitputting langs stralen en wegen neêr- stortlen? Zekerlijk, het verveelt ons zoo dikwijls een waar woord te moeten zeggen om de klerikalen laster te bestrijden, die onophoudelijk aan de vier hoeken des lands rondgetrompet wordt. De geeste lijkheid wordt vervolgd, de liberalen zijn de ver volgers. Allonsdonc! maakt dal de ganzen wijs! Zelfs werden de liberalen als prieslcrhaters uilgc- maakt, toen zij het pensioen der geestelijkheid van een miljoen per jaar verhoogden. En wie weet of hel juist dal miljoen niet geweest is welke de klerikalen in staal gesteld heeft, door bedrog en omkooperij, de liberalen den voet te lichten in vele arrondissementen. Met geld doel men zooveel! Al^emeene 'MIJ dingen. In den prijskamp van vet vee welk te Gent heeft plaats gehad, heelt 1’. Gantois, landbouwer te Leysele, den eersten prijs, zijnde 400 fr. en een vergulden zilveren eermetaal, behaald in den wed strijd voor ossen van meer dan 3 jaren. Den 26 maart, omtrent 5 ure ’s avonds, is een hevige brand uitgeborsten te Ichtegem, wijk de Kapel, in eene tweewoonst loebehoorende aan den genaamde Bernard Muylle, oud 50 jaar, en Ivo Van Rouses, oud 55 jaar, beide werklieden. Volgens bekomene inlichtingen zoude hel vuur be gonnen zijn in den paardenstal van den *ersl- genoemden. Woonsten, meubelen, stal en gansch den inhoud, waaronder eene geil en een zeker getal konijnen, zijn de prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is onbekend; de schade wordt geschal op 1700 frank. Hel huis van Muylle alleen was verzekerd. Onder de nieuwe kiesstelsels, welke aan de Kamer door de uitvinders zijn voorgesleld, vinden wij een waarin stempels, kruisen, potlood, enz.., «aankant zijn gesteld. De kiezer hoeft slechts den vinger ecu weinig nat te maken en dien op de voorbehouden gekleurde plaatsen te drukken, al waar dan aanstonds een wil kruis te voorschijn komt. Men heeft in de Kamer reeds proefnemingen met dit stelsel genomen, welke, naar men zegt, volkomen zijn gelukt. Men meldt uil Namen, 8 april: Verleden zondag had een verschrikkelijk ongeluk plaats o[i Lepas, van den trein welke ten 6 uur vertrekt, en i die door den mist hel signaal niet goed onderschei den kon, boog zich om zeker standpunt waar te nemen en viel van de locomotief. Toen de trein te Thisnes aankwam, werd aanstonds eene locomo tief uitgezonden, die den gekwetsten opnam en naar Namen bracht. De ongelukkige heeft den arm op verscheidene plaatsen gebroken en zijn hoofd is met wonden overdekt. Men vreest voor zijn leven. Lepas is gehuwd en vader van verscheidene kinderen. Verledenc week had een persoon van fran- sche afkomst, de genaamde Vignaud, van hel ge meentebestuur te Verviers de toelating bekomen om, op zondag 8 dezer, op eene openbare plaatsen der stad een luchtbal te laten opstijgen, en de kosten daarvan bij middel van eene inschrijving te dekken. De inschrijving werd geopend on klom lot onge veer 109 frank. Zondag namiddag, omtrent vier ure, wachtte eene talrijke menigte hel oogenblik der opstijging af. De policie had zich ter beschik king van Vignaud gesteld en deed de plaats rui men, waar de opstijging moest geschieden. Vignaud (leed met eene vrouw eene geldotnha- ling in de menigte en in de naastgelegen koffie huizen, die hem ongeveer 20 fr. opbracht. Daarna kwam hij met eene kleine montgolfière te voor schijn, welke echter nog geborsten was. De poli cie die uit hare oogen begon te zien, verwittigde Vignaud, dal zij ging vertrekken. Vignaud ver klaarde dal de opstijging onmogelijk was en wilde zich uit de voeten maken, doch werd aanstonds aangehouden en naar de gevangenis gebracht. Maandag morgend ontving men te Vervier» het bericht, dat de genaamde Vignaud gezocht werd door de policie van Geldenaken, en dat de onder zoeksrechter te Nijvel een aanhoudingsmandaat legen hem had uitgeleverd, uil oorzaak van op lichterij. De vrouw, die Vignaud vergezelde, is met 't gold der inschrijving en der omhaling ver dwenen en tol nu toe niet ontdekt. Een fransch scheikundige schrijll dal er on langs te Clcrmonsl-Ferrand bijna eene hecle be volking vergiftigd werd. 412 personen werden ziek en 30 overleden. Zij hadden brood geëten, waarin loodslof was gekomen, daar zekere deelen van den molen met lood waren gesloten. Men kan dus niet genoeg oppassen en het gebruik van het lood zou moeten gebannen zijn uil alles dat dient om of drank te bereiden of toe te dienen! Hel aantal exposanten op de Parijschc ten toonstelling bedraagt 31,500, waarvan 22,000 Franscben. De Fransche industrie zal dus een kolossaal tafereel van haar wezen en kracht ont vouwen. Zooals men weet, is de Fransche regeering beperkt in het jaarlijks uil te deelen aantal kruisen van hel Legioen van eer. Om nu bij gelegenheid der tentoonstelling in staal te zijn om aan verdienstelijke nijverheid eene ouderscheiding toe te kennen, heeft de minister van landbouw en koophandel, de heer Teisserenc de Borl een bijvoegend krediet van 300 kruisen aangevraagd. De kataloog der parijschc tentoonstelling is in acht deelen geplitst1. Voortbrengselen der fransche kunst; 2 en 3. Algerie en de koloniën; 4. Builenlandsche afdeeling; 5. Landbouwwerk tuigen, levenden dieren en tuinbouw; 6. Retros pectieve kunst; 7. Menselikunde; 8. Alphabelischo tafelen der deelnemers aan de tentoonstelling. Ziehier de voorzeggingen van Mathieu de 11 Dróme voor de maand aprilRegen van den 1 tot den 5. Van den 5 lot den 10, betrekkelijk schoon weder. Frissche avond en morgendstonden. Over- vloedigen dauw. Licht windje in de bergachtige landen, sterker op de Alpen, op den Oceaan en de Middellandsche zee (golf van Lyons). Wind op de Adrialische zee.Voi st van korten duur in de oostei - sche provinciën in Zwitserland, in Opper-Ilalie, in Duitschland, in Belgie, in Holland, in Denemarken, in Engeland en in de Scandinaafsche provinciën. Van den 10 lot den 17 algemccnen en overvlodigen regen. Van den 17 lol den 24 schoon weder met hel begin der volle maan. Te beginnen van den 20 betrekkelijke hitte in de zuiderluchtstreck. Stort regen in den loop van dit tijdstip, namelijk in hel bergachtig land van hel midden en van hel oosten; schoon weder van den 24 lol den 30. Hitte. Fris sche morgend- en avondstonden. Lichte wind. Rasse groei, te beginnen van den 25. Overï alge meen schoon weder, ter uitzondering van den 10 lol den 17. Uit eene schapenstatistiek blijkt, dat Rusland liet rijkst is aan dit vee. Wel geteld vindt men er niet minder dan 63,076,000 schapen. Australië telt er slechts een paar millioen minder; daarop volgt de argentijnsche republiek met 50 millioen. Neder land komt in die opgaaf bijna’ onderaan met een getal van 901,515. De eerste tijdingen welke dit jaar uit IJsland, in Europa aangekomen zijn, melden de uilbersling van eenen vulkaan op 26 februari, in de nabijheid van den uitgedoofde vuurspuwenden berg Hekla. Toen de ijslandsche postsloomboot, welke die lijding in Denemark heeft medegedeeld, het eiland op 24 maart verliet, duurde de uilbersling nog altijd voort. Te Reykjavik had voor de uilbersling eene hevige aardbeving plaats, waarna men weldra bij nacht den gloed kon bemerken van de vlammen, die uit den volkaan opstegen. De assche werd ge lukkig door den wind over onvruchtbare en onbe woonde streken gevoerd, zoodal de schade niet aanzienlijk is. De overheden van Reykjavik hebben cenige personen uitgezonden om een onderzoek omtrent de uilbersling in te stellen; bij hel vertrek der post waren die personen van hunnen tocht nog niet weergekeerd. De waarheid is dat de liberalen geene gods dienstvervolgers zijn, dat zij iedereens overtuiging eerbiedigen. Maar zij willen niet dal de godsdienst als wapen lol schrikbaren gebruikt worde, om de menschen te onderdrukken en de burgers alle vrijheid te ontnemen. Dal mag niet zijn. Waarom moei de pastor meester zijn op hel stadhuis; is het niet genoeg in de kerk'? De burge meester op het stadhuis en de priester in de kerk. Indien de klerikale partij dit wilde verstaan, de vrede zou in de wereld heerschen. Maar neen! dat willen onze tegenstrevers niet. Zij willen den mensch zijne grootheid ontnemen; is te zeggen, de rede en hel vrije onderzoek. Volgens hen is er geen verstand, noch vrijheid, noch onderwijs noodig. Zij willen eene maat schappij tol stand brengen waar de burgers niets en de priester alles is. Dat is hun doel. Zij willen het oppergezag van arrondissement tot arron dissement bemachtigen, van stad lol stad, van dorp tot dorp, om meester te worden van het gansche land. En die valsche broeders geven zich uit als martelaars. Liberalen, opgepast geene onverschilligheid tegen dien rusteloozen strijd. Stelt u aan ’t werk, wilt gij niet bukken onder hel alleenheerschend gezag der geestelijkheid. Libei’ale Associatie van Brussel. De liberale Associatie van Brussel heeft maandag avond eene buitengewone algemeene zitting ge houden, om te protesteeren tegen hel wetsontwerp ter vermeerdering van het getal der volksvertegen woordigers. Al de polilike kopstukken waren op deze vergadering aanwezig. Ten 8 t/2 ure nam M. Joltrand plaats in den voorzilterszclcl en logt de kwestie uit die op.de dagorde voorkomt. Hij toont hoe liet gouvernement de lijn van Namen naar BrusseL De machinist gefoefeld heeft met de cijfers omhei arrondisse- n-_r. ment Brussel te bestelen in zijne rechten op een I volksvertegenwoordiger meer. .Men besteelt ons, riep de redenaar uit, en wij eischen ons goed terug! (Toejuichingen). Ik houd meer van onze partij, die men eene zandbank noemt, en nogtans niets anders is dan eene schamorleerlafel. Na het geheim van den goocheltoer uilgelegd te hebben, die thans op het parlementaire tooneel uitgevoerd wordt, stelt hij voor dat eene petitie naar de Kamer zou gezonden worden om in naam der Liberale Associatie de rechten van het arron dissement Brussel terug te eischen. Deze petitie besluit met te zeggen dat het aan nemen van het wetsontwerp eene echte oorlogs verklaring is legen de groole sleden. M. Vauthicr ondersteunt de protestalie en her innert al de pogingen, die hel ministerie reeds aangewend heeft om de parlijwellen te maken; hij is overtuigd dat even als vroeger hel gouverne ment zal achteruit trekken voor de openbare ver ontwaardiging. M. Scaihptin sluit zich, in naam der liberalen uil de voorsteden, bij de protestalie aan. Hij doet een waren oproep tot de Liberale Federatie en ver zoekt haar dal zij hel sein zou geven lol eene groole beweging in vooruitzicht der aanstaande kieziiigen. Wij moeten, zegt hij, maken dal het volk belang stelt in onze worstelingen. Laai ons lol hel volk gaan en hel zeggen dat wij, ecus aan het bewind leruggekoinen, wellen zullen maken om het te beschermen tegen den kloostcrkanker, die al do levenskrachten van het land opslorpt en vernietigt. (Geestdriftige toejuichingen). De redenaar eindigt met het liberalism aan te raden alle inwendige twisten te staken en eensgezind te blijven. M. Paul Janson protesteert insgelijks en kracht dadig tegen het ontwerp. Hij herinnert dat M. Victor Jacobs de kwestie vergeleken beeft aan eene paardenkoers, hel is genoeg den paai te be reiken. Maar is de liberale partij vooruit, dan gaat Je paal achteruit; maar als de klerikalen kans K0HH8KTI0KKELE RECHTBANK VAN VEÜRBE. Constantin Panne, werkman te Woumen, zes maanden gevang, over verkrachting. Karei Vanbrabran 11, metser te Zarren, 15 dagen gevang en 26 fr. boete, over eerroof. Eduard Dcndecker, gewezen koopman in hout, te Leysele, 14 maanden gevang, over bankbreuk. Karei Loncke, herbergier te Veurne, 26 fr. boete, over slagen. Robert Vandcpoelc, te Vladsloo, 26 fr. boete, over slagen. Henri Samoey, te Alvcringbem, 26 fr. boete, over eerroof. Henri Vandacle, 3 maanden gevang cn 26 fr. boete, over slagen en vernieling van een boom; Alois Dewulf, 2 maanden gevang, over vernieling I van roerende goederen; Leo Dewulf, 4 maanden gevang, over slagen en vernieling van roerende goederen; llenri Debruyne. 2 maanden gevang, over vernieling van roerende goederen; Charles Vandewinekel, 2 maanden gevang cn 26 fr. boete. Eü loont er-wt oltwliek. A '1 I mabüj J.’ '/x**- hebben er te geraken, dan komt de paal van zelf, als bij tooverij, naar ben geloopcn. (Algemeen gelach. ZITTING VAN 4 APIIIL. ZITTING VAN 5 APIIIL.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2