VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I 1 1 I N 52. 121. JAAR. r" 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerkc l I t A D L I TM - $5 Een afzond erlijk nummer -10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijll in bij den drukker-uitgcvcr, Öoststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk ondcrteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. - De vrees <ler klei-ik;*lcn. Nog niet lang geleden sprak de klerikale druk pers met de grootste verwaandheid over de aan slaande kiezingen. Zij Jachtte op spoltcnden toon met de nieuwe kieswet; haar lezende zou men gedacht hebben dal zij reeds zeker van haar stuk, dat is van de overwinning, was. Sedert is die toon merkelijk gedaald. De zeker heid is reeds tot twijfel omgekeerd en zelfs begint men in die drukpers angst voor den uitslag der kiezingen gewaar te worden. Geen dag gaat voorbij zonder dat men van dien schrik in liet een of ander blad sporen aanlrefl. Waar do klerikale bladen vroeger pochten en bluften, alsof ze reeds gewonnen waren, bidden, smeeken en kermen zij nu. De overmoed van voorheen heeft plaats gemaakt voor de kilheid; thans is niet meer bevelen en gebieden, maar sluipen en kruipen. En daar bestaat wel reden toe. Zij voelt, de klerikale partij, dat het niet langer mogclijk is het volk te wiegen en te bedriegen; dat de tijd gekomen is dat zij rekenschap zal moeten gaan geven over hare niet volbrachte be loften, over hare daden die in strijd waren met die beloften, en dat de balans van hel kwaad zal dalen legen die van het goede. Lang heeft liet volk geloofd; lang heelt hot ge wacht en laai geduld gehad, altijd hopende dat er toch eens een oogenblik zou aanbreken, waarop de klerikalen zouden volbrengen wat zij beloofd hebben. Nooit is dit oogenblik verschenen; niet alleen is er aan geene dier beloften een begin van uitvoering Veurne, 20 April. De tijd van rusten is uil, de dagen van strijd zijn daar. Dal is thans het ordewoord dal aan de vier hoeken des lands weêr- klinkt. Iedereen is om de toekomst be kommerd. Aan den groolen dijk die de burgerlijke maatschappij opgeworpen heelt legen de overweldigingen der geestelijk heid, is er eene bres gemaakt die dagelijks breeder wordt en alles dreigt te verslinden. Ja wij weten hel, moedige werkers staan bij de bres met pik en houweel om de breuk te sloppen en de overstrooming te beletten. Doch, het gevaar is groot en het zal maar verdwijnen den dag dat hel gefopte volk, ziende dat zijne eigendommen in gevaar vei koeren, zijne vrijheden met de dood bedreigd worden, tot hel over weldigend en revolutionair element don derend zal •roepen Tot daar en niet verder! In Vlaanderen zijn de kiesdislriklen zeldzaam waar de burgers, ten vollen in T genot hunner rechten, opgeroepen wor den om hun oordeel te geven over de mannen die zij mol een mandaat bekleed hebben, en diensvolgcns om hunne denk wijze te uilen over hel gedrag van het gouvernement. En nog, dal recht duurt maar een oogenblik voor de burgers, doch zij hebben tij»! om zich voor ló bereiden. mer der gedeputeerden in de tweede om schrijving van Canes. De gevolgen voorziende, schrijft hij aan hel blad l’Ami de l’ordre, van de op volgende bedreven fouten, heb ik te ver geefs degenen verwittigd, die ze gingen bedrijven, zonder dal men mij er veel dank voor beloonde. Ik gevoel weinig nei ging, om dat werk te herbeginnen. lieden wensch ik boven alles, dal er vrede lusschen de ITanschman lol stand koine. Men ziel dat de gematigde en verstan dige lieden eindigen met zich bij liet eenig mogelijk gouvernement in Erankrijk, de Republiek aan te sluiten. De lijding van hel aanstaande huwelijk van prins Hendrik der Nederlanden melde oudste dochter van prins Fredcrik Karei van Pruisen, prinses Maria, wordt in Hol land zeer goed onthaald. Prins Hendrik is zeer bemind en verdient de toegenegen heid van hel nederlandsche volk, door hel aanhoudend belang, dal hij altijd gesteld heelt in alles wal zijnen voorspoed en bloei ontwikkelen kon. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. betaalbnnr viiorop: Foor Stad: G rpaanden, IT. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor yansch Hejgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. N.’ POIAITIEK OVEHZICUT. Nu de engclsche Kamers in vacanliezijn zal men nog min dan vroeger oflicieele lij dingen over den politieke!) toestand heb ben en nog min kunnen welen waar men heen gaal. Wij laten hieronder de laatste lijdingen volgen, doch zij kunnen al niet vee] licht over den toestand werpen. De Journal de Saint Pétorsbourg beval een antwoord op een artikel van den 77- mes, welk blad gezegd ha I, dal de weige ring van Rusland om hel verdrag aan liet congres te onderwerpen, de kansen van bel congres en van eene vreedzame oplos sing verwijdert. Hel russisch blad zegt, dal de Times zich bedriegt, want dal de zendbrief van prins Gorlchakofl’ van den 11 april bevestigt, dal geen lid van hel congres kan belet worden om het vraag stuk vooi te stellen, dal hij zal willen. Hel blad voegt er bij, dal Rusland hel congres verlangt, alsmede de breedste beraadsla ging over al de zaken, die het vraagstuk van hel Oosten aanbelangen. Dit kan waar zijn, doch Rusland wil zich niet verbinden om zich aan de uitspraak van bel congres te onderwerpen en waartoe zou dan die vereeniging dienen De Journal des Dcbals van Parijs heeft oenen dringenden oproep lol Duilschland gedaan, opdat het als bemiddelaar zou op treden lusschen Engeland en Rusland. Hooger gemeld russisch blad verklaart, dat hei niet kan aannemen, dal eene derge- lijke uilnoodiging Duilschland kan welgo- Vertrekuren v«n den ijzeren weg van Duinkerkc, Veurne naar Liciilervelde en Biximule naar Nieuport. Duinkerkc naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichlervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixm,ude 7-15 11-55 4-20 0-00 Veurne naar Liclitcrvelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerkc 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 Nu heefl België nog twee maanden voor zich en dan zijn de kiezingen daar. Stellig zijn de grieven van hel land zeer groot tegen hel bestuur onder welk hel ge bukt gaal, en dat zijne opkomst le danken heeft aan de verdrukking en de uilkooping van hel landelijk kiéskorps, dat op de ver lichte steden weegt en haar verplellci i onder het groot getal gefanaliseerde kie zers. Nog nooit is België zoo diep neèr- gebukt geweest onder de bisschoppelijke heerschappij. Het is goed leven in de sakrislie, zeggen spottend dezen die van de kaslan- jeu van hel gouvernement leven. Maar is het niet beter vrij le leven, hel vrije leven te genieten van den onafhankelijken bur ger, en de vrije instellingen to loitoo op de klerikale klippen te vergaan, instellin gen die ons eene halve eeuw rust, voor spoed en vrede verschaft Hébben.? En echter, waar is de beweging, bel po litiek leven in Vlaanderen, vraagt de Jour nal de Uruges? Het geroep: Te wapen! ’t is le zeggen naar de slembiïs, zal zich wel dra laten hooien. Het is lijd bijeen te ko men, elkander te verstaan, zich ineen le sluiten, om oenen vijand le weerstaan die nimmer en nooit de wapens neérlegt. ZATERDAG 20 APRIL 1878. vallig zijn, vooral wanneer die uilnoodi- ging uil Parijs komt. Maar als de raad goed is, waarom zou men er niet mogen naar luisteren, zelfs al kwam hij van ie mand met wien men niet op den vriend- schappciijkslen voel verkeert? Volgens de laatste lijdingen uil Conslan- linopel schijnen de Turken meer en meer naar Engeland over te hellen. Zij zouden besloten zijn hunne stand plaatsen rondom Conslanlinopel en Gallipoli le handhaven. De Turken hebben Chumla, Varna en Ba tum nog niet geheel ontruimd. De Russen dringen aan, opdal de ontruiming onmid- delijk zou plaats grijpen. De bonapartisten zijn in Frankrijk zoo zeer ontmoedigd, dal de meest gematigden zich achteruit trekken en weigeren nog hunne hulp aan de voorstanders van het keizerrijk te verleenen. M. Raoul Duval, die altijd een verkleefd aanhanger geweest is van het keizerrijk, weigert nu eene kandidatuur voor de Ka- tl

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1