4 4 4 bullen, leveren ons daarvan een ontegensprekelijk bewijs op. y .-Xl^emeene Tijdingen. De milicianen der klas van 1878, van West- Vlaanderen die geene storting van 200 fr. gedaan hebben, zullen aan de militaire overheid geleverd worden den 12, 13, 14, 15, 17 en 18 juni aan slaande. Deze voor wie de storting is gedaan, zullen in aide provinciën met 1 juli verwittigd worden over hunne vervanging. Hel gemeentebestuur van Nieupoorl heeft cene wereldlijke middelbare meisjesschool inge richt. Voor bel assisenhof van Weslvlaandcren, te Brugge, in juli aanslaande, zal er eene dievenbende van 16 personen verschijnen. Er is plaatse voor 21. Vrijdag laatst heeft men uil de vaart van Oostende naar Brugge, op hel grondgebied Brcc- dene, hel lijk getrokken van de genaamde Melanie Vyncke, oud 48 jaren, huisvrouw van Karei Nasscl, wonende te Oostende, die sedert 14 maart was verdwenen. Zij was geboortig van Nieupoorl. Het plan door de Kamer der volksvertegen woordigers aangenomen om hel getal plaatsen in de zittingzaal te vermeerderen, zal voor de ver nieuwing der meubelen eene uitgift van 25,000 fr. noodzaken. De commissie van hel boekhouden der Kamer steil voor deze uitgave op hel budget der dotation van 1878 te brengen. Indien wij wel ingelicht zijn, zal het tegenwoor dig mobilier, ten minste gedeeltelijk, gebruikt worden voor den provincieraad van West-Vlaan- deren, waarvan de instellingen totaal vernield zijn door den brand die in hel provinciaal gouverne- mcnlsholel heeft gewoed. De korrcktionneelc rechtbank van Brussel heeft besloten dal men per brie!kaart cene belee- diging kan begaan voorzien door art. 448 van het strafwetboek. Een persoon is dooi de rechtbank voor zulkdanig feil veroordeeld geworden tol eene boet van 30 fr. en de onkosten; aan de burgerlijke Vrij Onderwijn. De katholieke partij verslaat niet dat onze Grondwet het onderwijs vrij laat en wil zich, hel recht der vrijheid van onderwijs uilsluitelijk aan matigen. Al hare organen bezwalken onophoudelijk de leeraren van staats en andere scholen in het uitoefenen hunner eervolle bediening Ketters, goddeloQzen en andere schimpnamen worden hun naar hel hooft! geworpen, en al de philosophic- schc vraagstukken die zij hunne leerlingen voor stellen worden, met de felste onbezonnenheid, als onbestaanbaar met de leering der katholieke kerk verklaard. Door haar lichtschuwend karakter kenmerkt deze partij zich langal wat edel, schoon, waar en zinrijk is kan zij niet begrijpen noch beseffen: de duisternis, ziet daar haar liefste gezellin, om beter de onnoozele lieden te bedrie gen en te onderdrukken. De vrijheid des gecstes zonzij willen versmachten: de vooruitgang, ver- verbetcring van onderwijs baart haar het grootste misnoegen en snerpendst verdriet; de menigvuldige aanvallen tegen de scholen, lot zelfs de vasten- Dc Senaat heeft dinsdag het wetsontwerp, het getal leden der wetgevende Kamer vermeerde rende, gedisculteerd. Hel ontwerp is door M. Braconnier bestreden, die voor hel arrondissement Luik den gedeputeerde cischl, welke men aan Waremmes geeft. Hij heeft in dien zin eene wijziging voorgesteld, welke door M. Selys-Longchamps, senaleur van Waremmes, bestreden en door M. Malou afgekeurd weid. De wijziging van M. Braconnier is verworpen met 26 stemmen tegen 15. M. Malou heeft verklaard dat het gouvernement zich met de vertegenwoordiging der minderheden, door M. l'irmez in de Kamer ontwikkeld, heeft bezig gehouden en hij gedacht had voor te stellen er eene eerste proef mede te doen hij de gemeentc- kiezing, maar;., dal hij er van afgezien had. Hel ontwerp is in zijn geheel aanveerd met 37 stemmen legen 3 en 1 onthouding. De senaat heeft zich dan onbepaald verdaagd. Senaat De Senaat heeft zich maandag bezig gehouden met de kwestie der nationale verdediging. De hecrin Crocq, Heintjes en Van Schoor heb ben zeer belangrijke redevoeringen uitgesproken. Zij hebben gezegd dal het ministerie dat sinds 1874 het inrichten ccner reserve noodzakelijk denkt, aan zijnen plicht te kort schiet, door dezelve niet voort le stellen. En waarom is M. Malou aan zijn woord niet ge trouw gebleven Enkel in een kiesbclang, zooals alles gedaan wordt door het klerikaal ministerie met het doel aan het bewind te kunnen blijven. De klerikalen hadden beloofd de krijgslasten te verminderen en zij hebben ze in plaats van te ver minderen met ongeveer 12 miljoen vermeerderd, en indien zij alles dierven vragen wat zij welen noodig te zijn, zou bet nog een ander cijfer uit maken. Maar alles wordt verborgen lot na de kiezing en indien de kiezers de dwaasheid begaan die valsche belovers aan het bestuur te houden, zullen zij bel duur betaalen. De minister van oorlog heeft zeer zwak de juiste opmerkingen wederlegd, hem door den heer Van Schoor gedaan en heeft gezegd dat hij nog kredie ten zal vragen om de versterkingen le voltrekken. De minister hecfl ook verklaard dal het leger voldoende is en hij denkt in geval van eenen nieuwen oorlog tusschen Frankrijk en Duitscbland hel op ons grondgebied niet is dat die zou plaats hebben. Hel ontwerp van krediet, zooals wij reeds ge zegd hebben, is aanvaard met 38 stemmen en eene onthouding. gegeven, maar zelfs werd juist hel tegenover gesteld gedaan van wal beloofd was geworden. Hel geduld is ten einde; hel volk is moede ge wacht. Men heeft den hoog zoodanig gespannen, of liever overspannen, dat hij gesprongen is. En nog wacht hel volk. Ja, inaar naar den dag waarop hel die woordverbrekers, die politieke bankroetiers hunne rekening zal kunnen alëisclien en onwaardig verklaren om nog langer aan het hoofd der zaken le staan. Van daar eensdeels de angst, de vrees der klerikale partij. Hel andere deel ligt, al schijnt zij hel te willen ontkennen, wis en wezenlijk in de nieuwe kieswet. Indien zij onlangs nog zeer lachte om die wet, was hel omdat zij rekende op de (luizende reklamen die zij tegen de kieslijsten hadden ingediend, en waarin de klerikale Bestendige Deputation haar zoo gewillig de hand leenden. De arresten van de Beroeps-en Verbrekings hoven hebben kort spel gemaakt met die reklamen, in zoover, dat de klerikale drukpers nu al bang den dag te gemoet ziel, dal er zal beslist worden .over de gemengde paarden. De .klerikale bladen hebben het reeds laten hooren dat daarop niet veel meer mag gerekend worden, en wij deelen in hun gevoelen. En dan, dan ontvalt deii klerikalen stellig hel staalsroer. Inderdaad, waarop zouden zij dan nog hunne •hoop kunnen bouwen Op de nieuwe kieswet welke zij zelven zoo be spot, belachelijk hebben gemaakt Neen, in die wet hebben wij volle vertrouwen. Men zegge wat men wil, maar stellig is het dat zij de vrijheid van den kiezer en hel geheim zijner stemming ten volle verzekert en waarborgt. Geen mensch ter wereld, wien hel ook zij, zal voortaan nog kunnen Le weten komen, wal men ook doe, hoe een kiezer gestemd heeft. Dal weten de klerikalen ook en daarom, al loonden zij zich eerst zoo gerust, worden ze nu zoo bang, naarmate de kiezing nadert. Zij welen dat ze nu den kiezer niet meer zullen aan den leiband en onder bewaking doen houden, tot op hel oogenblik dat hij zijn opgedrongen stem briefje in de bus heeft gesteken; zij weten dal zij hem de zakken niet meer kunnen dichtnaaien en hem een geteckend briefje in de hand moffelen. Zij zullen den eenvoudigen kiezer nog kunnen ver gezellen van aan zijn huis tot aan den drempel van hel kieslokaal, maar daar zullen zij hem moeten verlaten, want daar slaat geschreven Halt’.... Tot hier en niet verder Eu dan, o! dan zal de kiezer, builen bereik van het oog dat hem eertijds bespiedde, geheel alleen zijn met zijn geweten, om met zijn briefje naar goeddunken, volgens eigene overtuiging, te han delen. En die stond, hoe kort ook, zal voor het grootste getal kiezers voldoende wezen, om in zich het ingeboren gevoel van waardigheid en vrijheid le doen herleven, en dat kan enkel in bet voordeel zijn der deftige, eerlijke liberale partij. Ziedaar de redenen van den angst en de vrees onzer tegenstrevers; ziedaar waarom het jtraal- en beslag maken der klerikale drukpers zooveel graden onder zero is gevallen. Hun rijk is uit, zij voelen hel van nu af, en daarom kunnen wij Je kiezers, vooral degenen die min of meer af hankelijk van de klerikalen zijn, niet genoeg herhalen en op het Iran drukken dal zij voortaan geene hoegenaamde vrees meer moe ten hebben, dewijl zij er niet meer aan bloot gesteld zijn hunne stemming te zien verraden of herkennen. Indien hun des aangaande nog eenigen twijfel overblijft, is de vrees der klerikalen een voel- doende bewijs om die te doen overgaan. Wij, integendeel, zijn gerust en zeker van onze zaak. partij lol schadevergoeding eene som van 30 fr. toegekeild. Op den prijskamp van vel vee te Brussel, be vond zich een os wegende 1332 kilos. Wij lezen in den Echo dn ParlementVijf weken geleden kwam uit Belgie een jeugdig paar te Roubaix aan, alwaar hel zich wilde vestigen en door een huwelijk een einde stellen aan eene on- weltclijke betrekking. De jongeling was een ge wezen politieagent te Antwerpen; hel meisje, jong en schoon, bezat een klein fortuintje. Maandag begaf de toekomende bruid zich naar Hijsel om eenige laatste aankoopen te doen. Toen zij terug keerde, was de ontrouwe verdwenen met 3 aklies van honderd frank ieder, drie bankbiljetten van honderd frank, en een reispak, hel alles loebe- hoorende aan zijne toekomende. Deze heeft eene klacht bij de politie ingediend, en de gewezen antwerpsche politieagent, welke G... heet, wordt ieverig opgezocht. Gedurende den nacht van vrijdag tot zater dag, is tusschen Thulin en Quievrain, een onge lukkige door een trein verrast en letterlijk ont hoofd. Het bloedig hoofd, van hel lichaam ge scheiden werd tol op ongeveer 10 meiers afstand door den trein medegesleept. Men leest in eene briefwisseling uit Parijs Toen ik de tentoonstelling bezocht, vergezelde mij een aldaar werkzaam ingenieur om de noodigc in lichtingen te verstekken. Ten einde mij een juist begrip le geven van den omvang der buitcnland- sche afdceling, gaf hij mij eene statistieke opgaaf van hel aantal vakken of galerijen, dal iedere natie beslag neemt. Volgens die opgaaf beschikt Enge land er over 35, Ooslcnrijk-llongarije 12, Belgiie 12, de Vereenigdc-Slaten 7, Rusland 7, Zwitser land 7, Italië 7, Zweden en Noorwegen 5, Neder land 4, Zuid-Amerika 4, Portugal 3, Japan 3,China 3, Perzie, Siam, Marokko en Tunis 3, Griekenland 2, Denemarken 2, Luxemburg en Monaco 2. Elke galerij is 1,20 meiers breed en 85 meters diep. Men ziet hieruit, dat Engeland alleen zooveel ruimte inneemt als Busland, Oostenrijk, Belgie en Nederland te zamen. In de gegeven omstandigheden, nu hel mogelijk is, dat nog voor hel einde van de tentoonstelling Engeland het met hel Czarenrijk te kwaad krijgt, kwam het mij eigenaardig voor aan te loonen, welke plaats zij tegenover elkaar innemen op het vreedzaam gebied, dal de wereldtentoonstelling oplevert. De russische afdceling onderscheidt zich op de avenues van de buitenlandsche gevels door een oud Moscovilisch paleis, met torentjes aan beide zijden, een klokkenspel en een zeer fanlaslischcn weerhaan. De geopende deur geeft toegang lolde galerij, waar men de tentoongestelde voorwerpen vindt; de muren zijn met prachtig behangsels van rood fluweel bedekt; de eikenhouten vitrines zijn nog niet gevuld en hoe wel men reeds ver is ge vorderd, sluit men er nog telkens op allerlei nog niet opgcslclde kleine vaartuigjes, tropeeën van rendier-hoornen, enz. In hel park wordt Busland vertegenwoordigd door cene hoeve, welke een zeer eigenaardig landelijk aanzien heeft. Ongetwijfeld zal Engeland hel bij deze gelegen heid op zijnen mededinger winnen; in de vesti- buul van hel gebouw trekt reeds een der meest grootschc merkwaardigheden de aandacht. Hel is hel prachtig hindocsch paleis, vervaardigd naar plan van den prins van Wallis, en waarin de kost bare verzameling voorwerpen zal worden tentoon gesteld, die hij van zijne laatste indische reis heeft medegebracht. Daar worden ook tentoongesteld de diamanten der prinses van Wallis en de edelge steenten, die aan de indische schatkist loebeboo- ren. De gevel van de engelsche palerij is gereed en de instelling loopt ten einde; ik heb mij ditmaal niet wagen aaneen tocht door de stofwolken heen, die bij het ontpakken der groote kisten oprijzen, noch de werklieden in hun rusleloozen arbeid willen hinderen. Niellcinen bleef ik mij op den af stand verlustigen in den vreemdsoorligen aanblik, dien het geheel thans oplcvcrl. Onder luid roepen en schreeuwen krioeilen daar honderde werklieden en soldaten uil alle oorden der wereld dooreen en als bij den Babylonische!) torenbouw treilen beurtelings gespreken in allerlei talen hel oor. In hel park langs de Seine heeft Engeland sier lijke paviljoenen en rijke broeikassen, terwijl een uitmuntend engclsch restaurant reeds nu de be zoekers gelegenheid geelt den inwendigen mensch te versterken. De nederlandschc afdceling is gelogen aan een der uiteinden en haar gevel besluit de prachtige rij, waarin de bouwtrant van bijna ieder volk is verte genwoordigd; die gevel doet, wal den vorm be treft, aan hel stadhuis in den Haag denken; bij de eenigzins vele kleuren van den daarnaast staanden porlugeesclie springt hij reeds van verre in hel oog door de heldere kleuren van zijn rooden bak- J. i j j I j

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2