VAN VEURNE i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I n i UW v J AAK. 8-20 s* 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 12-06 4-37 G-02 Veurne naar Duinkerke KleriRrile Ihirgcroorlog. Nog nooit, sedert 1830, hebben de sacristij- papieren oproeriger taai gevoerd dan heden, heb ben zij meer gedaan om het volk tol burgeroorlog aan te drijven. En die handelwijze der klerikale leugenbladen werpt reeds de bitterste vruchten al'. Te Doornik en te Leuven vallen de ultramon- tanen als wolven op wccrlooze lieden. Te Antwerpen randen zij de dooden aan en be groeten door wild geschreeuw, den lijkstoet van een braaf man, wiens uiterste wil was, zonder miserere en profundis begraven te worden. En niemand, niemand uil de klerikale bende durft zich legen dat geweld verzetten, durft tegen de woestheid onzer hedendaagsche noormannen protest aanteekenen Wat zeggen wij, protest aanteekenen’ Als een man staan ze recht om toe te juichen en de bel hamels te verdedigen. Zij matigen zich het recht aan de dooden uit te jouwen, die in hun leven anders dachten dan zij, en de levenden bont en blauw te slaan, wanneer deze de vrijheid nemen zich eons in Baziles te ver- kleeden en de vijanden der menschelijke rede be lachelijk te maken. En zulke mannen noemen zich of liever noemden zich bewarende partij. Zij hebben geen ongelijk gehad, sedert eenigen tijd eenen naam te ver werpen, die in ’t geheel niet meer overeenstemt met hunnen woelzieken aard, met hunne oorlog zuchtige princiepen. Zij hebben geen ongelijk ge had zich ultramontaansche katholieken te noemen, want deze titel roept ons gansch een tijdperk van Politiek Overzicht. Men meldt uit Londen, dal er aldaar ge ruchten in omloop zijn, volgens welke het engelsch gouvernement zou voornemens' zijn het Lagerhuis te ontbinden, ten einde de kiezers in slaat te stellen de staatkunde van het gouvernement te beoordeelen. Men twijfelt er niet aan of de engelsche natie zou zich ten voordooie derslaalkunde van lord Beaconfield verklaren, die den oorlog wil, wanneer Busland zich niet ten onder geeft. In afwachting duren de krijgs- toebcreidselen voort. Hel eerste korps van het expedilieleger staal bereid om te ver trekken en hel tweede zal het weldra ook zijn. De russische dagbladen, die hun land lol eenen oorlog tegen Engeland aanhitsen, willen doen gelooven, dat hel wapenen van kaperschepen den vijand veel kwaad zal kunnen doen. Van de bepaling van hel ver drag van Parijs, dal Busland met gansch Europa heeft onderleekcnd, en hel wape nen van kaperschepen verbiedt, is geene spraak meer. Behendige rechtsgeleerden, in naam der Slavische vaderlandsliefde sprekende, hebben het middel gevonden om aan die verplichtingen te ontsnappen, liet geld zal ook gevonden worden. Beeds zijn inschrijvingen geopend en het eere- voorzitlerschap van hel comileit, gelast om die in te zamelen, is de kroonprins aan geboden. Meer nog, een duitsch schip, door eenen russischcn agent uitgerust, en 600 russische matrozen, in Finland geno men, aan boord hebbende, zou in eene kleine haven van den staal van Maine (ver- eenigde Staten) aangekomen zijn en er be velen afwachten. Dit ware een begin van uitvoering, die natuur lijk de wederwraak van Engeland zou uitlokken en aldus zou geen enkel russisch of engelsch koopvaardijschip zich nog veilig op zee kunnen wagen. Volgens men uitWeenen meldt zijn de diplomatische ouderhandelingen, rakende van hel Oosten, voor hel oogenblik onder broken, ten gevolge der ziekte van de kan seliers van Duilschland en Busland. Die onderbreking zou echter niet lang duren. Uit Constant! nopel wordt getelegrafeerd, dat generaal Tollehen op nieuw aangedron gen heeft op de ontruiming van Schumla, Varna en Balum. Hij zou te kennen hebben gegeven dal, indien hel lursch gouverne ment zonder uitstel die vraag inwilligl, de Bussen zich zullen terugtrekken tot aan de versterkte lijnen van Tschekundje en Tschataldja-Derkos. 52.e liet Blad verschijnt allen Zaterdag; on allen Woensdag in Sup- Eenafzonderlijk nummer 10 c." plement Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. .Me..r.Jvlng r voorop Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Brieven en geld vrachtvrij. Foor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Alle mededeelingen, artikels of bricvei, behoorlijk onderleekcnd, Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. ■Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naai* Lichtervelde en Dixmude naar Nieuport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuporl-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 Veurne naar Lichtervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 moeten gestreden worden en de medewer king van ieder liberaal is noodig. De klerikalen geven ons daar een schoon voorbeeld van. Gisteren nog maakten zij de ministers uil voor al wal slecht is, het waren mannen zonder krachtdadigheid, zonder eergevoel; hel was M. Malou niet die regeert, riep de Uien public, het is M. Frère-Orban, die zijnen wil door de ministers doet uitvoeren. Ehwel, den dag nadien verheffen zij dat ministerie; een enkel woord, een enkel leeken is voldoende om stilte in de rangen te brengen en ze hand in hand naar de stembus te zien trekken. Wij ook, wij moeten onze wederzijdsche grieven of persoonlijke voorkeuren ter zijde stellen, om ons lot den strijd voor te bereiden en de handen ineen slaan om den gezamenlijke» vijand, die den ondergang der burgers, den ondergang onzer vrije instellingen wil, te besnijden. Die vijand is het Iderikülism, die over- heersching der geestelijkheid, die alle leven, die alle vrijheid en onafhankelijk heid dooden! Dat de liberalen dit wel begrijpen en eendrachtig ten strijde gaan, en de over winning is zeker. De Strijd. Wij zijn maai- zeven weken meer van de kiezing verwijderd, die over de lotbestem ming van Belgie moet uitspraak doen: De kiezers zullen moeten beslissen of zij voortdurend willen bestuurd worden door klerikalen, die door hun onbehendig beheer handel en nijverheid doen kwijnen; die niet dan partijdige benoemingen doen en de rechtbanken en andere besturen met onbekwame mannen opvullen en de onver draagzaamheid zoo verre leiden, dal zij lot in de familie» de bespieding inrichten, waarin de geestelijken de rollen van in- kwisiteurs spelen, in een woord of zij voort willen bestuurd worden door een ministerie dal noch eigenliefde, noch eer gevoel loont en enkel een werktuig is in banden der bisschoppen. Dan wel of zij een liberaal bestuur wil len hebben, dat de wettige grieven her stelt, die de liberalen hebben; dal het wereldlijk onderwijs de plaats geeft die het dient te beklceden; de vermenigvuldiging der kloosters tegenwerkt; die in de benoe mingen de bekwaamste en rechthebbende verkiest; dal handel en nijverheid opbeurt en een einde stelt aan de inmenging der geestelijken in politieke zaken. Tusschen de twee politieke» dient er ge kozen te worden. Om de klerikalen nit de goiivernemenls vesting te krijgen, wij bekennen het, zal het niet gemakkelijk zijn, er zal dapper ZATEBDAG 4 MEI 1878. N.' 125 Een ander telegram uil die stad meldt dal de engelsche vloot de baai van Jzmid verlaten heeft om wapenoefeningen te doen; zij zal te Tuzla ankeren en binnen twee dagen terug keeren. Het zelfde tele gram meldt ook, dat de Bussen gelooven dat de oorlog onvermijdelijk is, en gene raal Tolbeben er niet in gelukt is in de onderhandelingen, rakende de terugslrek- king der engelsche sloot en van hel rus sisch leger. In de zitting van gisteren van deilaliaan- sche Kamer der afgevaardigden heeft de heer Cairoli, antwoordende op eene on dervraging van den heerCorli, de geruch ten gelogenstraft, die geloopen hebben over eene bemiddeling van Italië. Het vraagstuk van hel Oosten blijft op hel zelfde punt. Er is geene andere mededee- ling aan Engeland gedaan, dan die, welke de onzijdigheid van Italië bekrachtigt. Veurne, &8ei. O 5 f'

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1