VAN VEURNE g NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i ft 15 zijne voorzegging zal Parijs, kondigt eene inlrek- Ifl Mei. y Veurne, Verleden woensdag heeft de libe rale Associatie van Veurne-Nieuport haren kandidaat benoemd voor den senaat. Het is M.r Ferdinand de Stuers- Van Zuylen de Moerkerke. Maandag aanstaande zal hij ook kandidaat benoemd worden door de liberale Associatie van Oostende. M.r F.’de Stuers heeft reeds, monde lings, aan eene talrijke deputatie van liberalen der drie bovengenoemde steden verklaard, dat hij deze kandi datuur zal aanvaarden. M.r F. de Stuers is een groote grondeigenaar, verwantschapt met de voornaamste familiën van IJpere en van Brugge, hij is bekwaam en gedienstig, en bovendien een ware Een woord lot de kiezers. M.r’de Stuers is de kandidaat der liberale partij en een onbekende is de kandidaat der klerikale partij. Wat zullen nu de geestelijken en hunne achter- loopers van M.r de Stuers en van hunnen eigenen kandidaat zeggen en schrijven Al.' de Stuers zal de slechtste en de domste mensch zijn, die er bestaat onder de kappe des hemels. Het zal een francmapon, een communard, een suppoost van satan zijn, enz. De klerikale kandidaat integendeel, zal begaafd zijn met alle deugden en alle kundigheden, het zal een uit verkorene zijn onder de deugdzaamsten en de kundigslen,. Maar zullen de geestelijken de waarheid zeggen, zal hunne pen niet gedopt zijn in de modder en in het slijk Als M.r Behaeghel kandidaat was tegenover M.r Du Bus, ’l was hetzelfde liedje: M.r Behaeghel was een slechte mensch, M.r Du Bus was °ccn heilige Zegden de klerikale kopstukken en hunne aebter- loopers alsdan de waarheid? Neen, tienmaal neen T is gij zei ven die het zegt, kiezers, want gij weet hoe grof gij bedrogen geweest zijt. Wal schoon portret maakte men niet van M-.r Du Bus? en nochtans, T was een grootsche onbeleefde mensch, die hier iedereen over hel hoofd zag. Hoe menigvuldig waren de diensten niet, die hij moest bewijzen? en nochtans, hij heeft nooit niets, hoe genaamd niets gedaan voor onze streek. M.r Behaeghel, integendeel, wierd op alle mo gelijke wijzen gelasterd en afgeschilderd als een vijand van Veurnambacht. En ziet, een groot gevaar bedreigde Bewesterpoort en een deel van Buls- camp, van Wulvcringhem, van Houthem. Wie was hel die zich hiermede bekommerde als met zijne eigene zaak Wie begaf er zich ter plaats? Wie riep pachters en eigenaars bijeen, om hunne aan dacht te vestigen op het verlies dal zij stonden te ondergaan? Wie ging er naar hel ministerie en spande alle zijne krachten in om bet onheil af te weeren? Was het M.r Du Bus? Neen, het was M.r Behaeghel; hel was de man, die men in preek- en biechtstoel afgeschilderd had als de vijand van Veurnambacht. En wal deed intusseben M.r Du Bus? M.r Du Bus was niet te zien, noch niet te hoeren; hij vaagde zijne hielen aan Veurnambacht. M.r F. de Stuers is een even bekwaam, voor zichtig en braaf man als M.r Behaeghel, bij is ook even gedienstig, en reeds heeft hij openhartig verklaard, dat hij wenscht senatéur te zijn gelijk M.’ Van Iseghem representant is, hel is te zeggen, waai de bonaparlismus nog de meerder heid heeft, deze evenwel sterk is afgeno men. M. Desloges heeft in deze kiezing ISO!) stemmen min gehad dan in October laatst en de repnbliekeinsche kandidaat bekwam er zondag laatst 800 meer dan in October. Men ziel dal het keizerrijk daar ook van zijne voorstanders verliest. liet is niet onbelangrijk vast te stellen dal ten gevolge der verschillende kiezingen welke ik Frankrijk hebben plaals gehad, uil hoofde van vernietigde kiezingen en sterfgevallen, de repnbliekeinsche meer derheid heden het cijfer van 363 heeft be reikt. Juist hel cijfer welke de meerderheid bezat voor den aanslag van 16 mei 1877. liet woord van M. Gambetla zal nog verwezenilijk worden, namenllijk, dat dc meerderheid tol 400 zal komen. Nog eenige vernietigingen, en zich voltrekken. De correspondent nil Home van hel blad de Union van I king af van paler Cnrci, de jesuiet, die uit zijn orde verbannen was geworden, omdat hij bad durven schrijven d.il hij de her stelling van hei wereldlijk gezag niet noodig en niet mogelijk dacht. Die paler, wij weten niet waarom, vraag nu aan Leo NilI vergiffenis, herroept wat hij geschreven heelt en zegt dal bij hel niet meer zal doen Als men eens in hel klerikaal nel liecfl gezeten, raakt men er moeilijk uit. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Foor Stad: G. maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voor gansch Helgie: G maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijkfr. 16-50 ’sjaars. Politiek Overzicht. De russische dagbladen verwachten van de reis van graaf SchouwalolT eene ver betering in den toestand. De russische Agence, sprekende over dc opmerkingen van den Times, rakende die leis, doel uit schijnen dal Rusland er niet aan denkt om aan Engeland zijnen gewelligdeu invloed op Turkije te doen verliezen, noch om er een uitsluitend overwicht te willen uit oefenen. De gebeurtenissen bewijzen dat men dergelijke eischen niet zou kunnen doen gelden, aangezien, trots hel vergoten russiscb bloed en de onkosten van de russische overwinningen, de invloed van Engeland te Conslanlinopel altijd over wegend is. liet russisch gouvernement erkent vol komen de billijkheid van den invloed van Engeland, en dit in zoo verre dal, reeds vóór den oorlog, hel die mogendheid reeds herhaalde malen uilgenoodigd had om zich gezamenllijk te verslaan, niet alleen om eene vreedzame oplossing in Turkije te be komen, maar ook om de moeilijkheden uil den weg te ruimen, die in de andere deden van hel Oosten beslaan. Dc Journal de Saint Pelersboury doel op merken dal men in theorie niet kan aan nemen, dat het verdrag van 1856 verplich tend zij voor de andere mogendheden, zelfs wanneer hel door Turkije niet werd gevolgd. Rusland heeft in overeenstemming met Europa gehandeld, en de oorlog werd ook niet legen den wil der mogendheden ondernomen, daar deze, en Engeland de eerste, aan hel turksch gouvernement hunne bescherming hadden onttrokken, na de mislukking der conferencie van Conslanlinopel. Gemeld blad wenscht den goeden uitslag van hel congres. Echter, om een duurzaam werk te slichten, zou hel moeien afwijken van de beginselen, in bel verdrag van 1856 uitgedrukt, aangezien dit millioenen chris tenen aan de hebzucht en de wreedheid der muzelmannen beeft overgeleverd. In tegenstrijdig geval zou men maar de her- plaaslering doen van een vermolmd ge bouw. Zondag hebben er in Erankrijk acht kie zingen plaals gehad voor de wetgevende Kamer ten gevolgen der vernietigde kie zingen en hel overlijden van een lid. De uitslag is eene nieuwe zegepraal ge weest voor de republiekeinen, die van 8 kiezingen zes ten voordeele hunner kandi daten zijn uitgevallen. Men dient op te merken dal le Caen, N.r 124 F.enafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingén, artikels of brieve t, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag loc le zenden. ■Vertrekuren vnn den ijzeren weg vs»u Oninkerke, Veurne naar Lichlervelde en Dixmude naar Rieuport Duinkcrke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichlervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 Venrne naar Lichlervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-5Ó 00-00 2-20 8-35 vlaming, die de taal spreekt onzer streek. Met volle vertrouwen stellen wij onzen kandidaat tegenover den kle- rikalen kandidaat. Neen, de kiezers voor den senaat zullen zich geen tweemaal achtereen laten bedriegen, en ditmaal zullen zij stemmen, in groote meerderheid, voor den heer FERDINAND de STUERS. ZATERDAG 11 MEI 1878. 52.' JAAR. A l ,4' CJ r-- mr~ rrarworminrr IriHclu-lJvlug l>elti:tll>tt:ti* voorop:

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1