I J worden. lol De strijd in het arrondissement Hoei is beslist, zegl de Journal de Huy. In hunne vergadering van woensdag hebben de klerikalen M. den .graat Ed. de Liedekerke de Pailhe, als kandidaat voor de wetgevende kiezin- gen gekozen. Kieu ICronijli. De kiestoestand leekenl zich van dag toi dag onder een voordeeliger uitcrlijk af. Te Charleroi biedi M. Drion zich alleen aan, wal ons bel bezit van twee nieuwe zetels in de kamer verzekert, zonder de bijna volkomen zekerheid van cene derde Ie winnen, door de niel herkiezing van den reciisgemelden M. Drion. Want als M. Drion er niet in gelukt is cene lijst van kandidaten lol stand te brengen in oppositie aan die der Liberale Associatie, is hel van zelfs dal het is omdat zijne politieke vrienden tol wie hij zich gericht heeft, de zaak als verloren aanzien. .-Vl^emeeiie Tijdingen. Op den prijskamp, die maandag alhier, ter ge legenheid der stierenkeuring, heelt plaats gehad, zijn de prijzen toegekend als volgt: 1° Prijs, M. Declcrck-Cornille, te Goxyde; 2’ 31. Hendrik Loolvoel, te Houthem; 3’ M. Lodewijk Keys, te Steenkerke. Bcwaringspremie, M. Pieter Seys, te Sleenkerke. De maatschappij van het vierde landbouw- distrikl der provincie Westvlaandcren zal, op Donderdag II Juli 1878, hare 23’tentoonstelling van trekpeerden en voortteelende hoornvee, te Dixmude, op de Groole Markt, openen. Niemand zal lol dezen prijskamp aanveerd worden tenzij hij van eene der seklien van de maatschappij van hel Westen, voor den 1" juni 1878, declmaakl. bodewijk Depermentier, oud 32 jaren, gc- preposeerde der douanen, te Beveren, bij Rous- brugge, beschuldigd van moordpoging, bij middel van eenen revolver, den 26 december 1877, is den 4 dezer, door hel hof van assisen van Wcst- vlaandercn, vrijgesproken, maar verwezen tot 50 fr. boete, voor verboden wapendracht. Zaterdag is in provinciaal gouvernement overgegaan tol de aanbesteding, op prijsbordereel, der onderhoudswerken te verrichten aan de pro vinciale kanalen van Westvlaandcren, gedurende Goed uitmuntend nieuws van Waremme waar van nu af, de zegepraal der liberalen als volko men verzekerd wordt, dank aan de kandidatuur van M. Jules Lejeune, wiens populariteit in hel arrondissement algemeen is. Door aan hel arrondissement Waremme een zetel meer legeven, heelt 31. Malou niel gedacht aan M. Lejeune. Wat bewijst Jat de behendigste man aan alles niet denkt. een pacht van vijfjaren, aanvang nemende den 1 mei 1878 en vervallende den 30 april 1883. Hebben aangeboden voor hel 3" lotCharles Qucstroy, te Veurné, 15 35 p. c.; Leper-Cordicr, ie Sieenkerkt, 15 00 p. c.; Desiré Vcrslracte, te Ramscappelle, 2 00 p. c. Voor vierde lotM. Louis Santorum, 2 02 p. c. vermind.; verhoog: MM. Joseph Etienne, te Uper, 5 p. c.; Ivo De Loei snijder, te IJper, 6 p. c.; Louis Balaille, te Poperinghe, 7 p. c. Binnen acht dagen zal bet regemenl der pruische dragonders van Colmar (Elzas), waar van Leopold 11 kolonel genoemd is cene depu tatie van zijn oflicierskorps naar Brussel zenden, om hunne hoogachting te betuigen aan bunnen nieuwe overste. Deze deputatie is samengesteld uit kolonel von Goltberg, majoor baron Reichlin- Mcldegg en de regementsadjudanl Eehring. Deze officieren zullen in hel paleis verblijven. De koning zal de deputatie ontvangen in uniform van de dra gonders van Colmar. De opening der assisen van Brabant, voor de zaak der Bank van Belgie, is vaslgesield op dins dag 9 juli, onder hel voorzitterschap van den heer Casier, raadsheer. De zetel van het openbaar ministerie zal bekleed worden door den heer Van Bcrchem, advocaat-generaal, bijgestaan door een der substituten van den procureur-generaal, waar schijnlijk den heer Van Maldeghem. Volgens de nauwkeurigste berekeningen, zal de zaak eene gansche maand duren; men hoopt echter dal zij zal gedaan zijn voor 15 augusti, wanneer de rechter lijke vacancie begint. Belcie op de wereldtentoonstelling. Wij ontvangen de volgende bijzonderheden betreffende de belgische afdeeling op de parijzer wereldten toonstelling: De schoonste, de beste gclukste voorgevel van alle vreemde flfdcelingen is de voorgevel van hel belgisch paviljoen. Hel is een waar reuzenwerk. De voorgevel, een toonbeeld van leekening en be werking, stelt een aristocratisch hotel voor uit de Renaissance, ten tijde dal hel stadhuis van Ant werpen gebouwd werd, met hetwelk hel eenige kenmerkende leekens van gelijkenis heeft. Niet slechts de bouwstijl en de uilerlijke ver sieringen van hel paviljoen wekken de algemeene bewondering op; hel gebouw zelve trekt daardoor bijzonder aller aandacht op zich, daar hel cene ware tentoonstelling is van al de bouwmaterialen, in ons land gebruikt. Aan den voel bemerkt men den barden blauwen steen der groeven van Ecaussines, onzen kleinen graniet zoo gemakkelijk voorliet gebruik, in groole bloksteenen gekapt. Boven die grondlaag verheft zich een muur van gebakken steenen van allerlei bewerkingen, waaronder bijzonder de laag be merkt wordt der Boomschc baksteenen, licht en zuiver, waarvan men sedert eenigea lijd, zulk een gelukkig gebruik maakt in de gebouwen, ontwor pen volgens de voorbeelden der XVI’ en XVII’ eeuwen. Als bijzonderheden aan den voorgevel merken wij nog aan, de kolommen en pilasters, die de ramen met schuinsche ruilen omlijsten of van elkander scheiden. De schalt dier ronde kolommen is van steen, de kapileelen- en de voetstukken van prachtig zwart, bruin, rood of ander marmer. Zelts de bruine zandsteen, gebruikt in hel opbou wen van de meesten onzer oude kerken in de Kempen, bevindt zich goed op zijne plaats nevens het marmer, wier pracht hij doel uitschijnen. Boven den ingang is eene plaat van zwart marmer, waarin, met vergulde elzevicrlellcrs het woord Relgique staal. Op de verdieping bevindt zich eene rijk versierde lijst met de twee incengekrulde LL van hel koninklijk cijfer, boven hetwelk de drie kleurig vlag wappert. Hel binnenste van de belgische afdeeling beslaat eene oppervlakte van ongeveer cene heclaar. Komende van de zwilsersche afdeeling, ten noor den der belgische gelegen, vindt men opvolgcns in deze I. De zaal toegewezen aan de voortbrengsels der mijnen en koolputten: daar nevens de tentoon stelling van hel bewerkt ijzer, het staal, de slot- makerij en de wapennijverheid. II. De zaal van hel leer, omringd door stellingen met wetenschappelijke werktuigen en scheikun dige voortbrengselen; daarnevens de zaal van hel lijnwaad, en schuins daarover de rijtuigen. III. De gezamenlijke tentoonstelling van de weefnijverheid. IV en V. Twee zalen de laken-nijverheid. VI. De zaal van den kant; eenige kleine vertrek ken voor de phologralie, enz. VII. Zaal nevens de koninklijke loge, alwaar de spiegels, hel kroos en de pianos ten toon gesteld zijn. VIII. Zaal van hel ministerie van openbare werken. Plannen der bruggen en wegen. Voorbeelden van ameublementen Prachlkrislal; in bel midden een preekstoel. De liberale Associatie van Soignies heeft zich zondag laatst om 4 t/2 uren in algemeene verga dering vereenigd. De definitieve kandidaten der associatie voor de kiezing van 11 juni zijn gekozen. Hel zijnvoor den Senaat M. Tacqueniers burgemeester van Lessines. Voor de kamer: MM. Houtart en Boucquéau, uillredende vertegenwoordigers en M. Gustaaf Paternoster, advokaal, in vervanging van zijn broeder die zijn mandaat heelt neêrgelegd. M. Boucquéau is benoemd nadat hij het pro gramma der liberale Associatie is bijgelreden. dat hij wenschl zich ten dienste te kunnen stellen van al de kiezers, van de klerikalen, zoo wel als van de liberalen. En niettemin, do klerikale kop stukken zullen 31.r de Sluers aanvallen gelijk zij M.r Behaeghel hebben aangevallen, en wel met dezelfde hardnekkigheid, dezelfde onrechtvaar digheid, dezelfde laagheid. Kiezers, ditmaal maakt gij zelf uw stembriefje, en uwe slem blijft ten volle geheim, want geen mensch kan welen voor welken der twee kandi daten gij zult gestemd hebben. Gij zijl dus vrij. Welnu, handelt als een vrij man en gehoorzaamt noch aan geweld noch aan dwangmiddelen, maar alleenlijk aan de ingeving van uw eigen verstand en van uwe eigene conscieulie. Kiezers, overweegt en oordeelt. Wal hebben wij gewonnen sedert 1870, sedert wij bestuurd zijn door een klerikaal ministerie Niets gewonnen, maar integendeel veel verloren, want de lasten zijn verhoogd en de winsten zijn verminderd. Wat heeft hel arrondissement Veurne-Nieuport- Oostende gewonnen met 31.r Du Bus als senaleur te benoemen? Hel beeft niets gewonnen, maar in tegendeel zich belachelijk gemaakt met eenen ver dienstelijken inwoner der streek te verstooten, om den voorkeur te geven aan eenen onbekenden vreemdeling, die vier jaar lang met de ingezetenen van Veurnambacht den spot heelt gedreven. Kiezers, laat u niet meer misleiden, zelfs niet door den pastor of door den kapelaan, en slemt op •11 Juni, volgens uw eigen gezond oordeel. En, indien gij alleenlijk uw gezond oordeel te rade gaal, zult gij den man onzer streek verkiezen boven den vreemdeling en stemmen voor 31.r FERDINAND de STUERS. De broodroover*. De klerikalen zijn en blijven inkwisiliemannen; zij willen de vrije burgers bestaan, brood en werk ontnemen. De klerikalen hebben te Dendermonde eene bij eenkomst gehouden van de afgevaardigden der katholieke kringen. Wat daar beslist werd verdient de aandacht van iedereen op zich te trekken, want het geeft het onloochenbaar bewijs dal de kleri kale kopstukken door alle mogelijke middelen den .haat en den nijd, die bestaal door verschil van denkwijze, nog willen vermeerderen. M. Dorledot, een gewezen klerikaal senateur van Charleroi, heeft aanbevolen dat: de katholieken geene liberale gazetten mogen koopen en nooit aan liberale organen annoncen geven. M. de Kerckliove, representant van Mechelen, is nog verder gegaan; niet alleen heeft hij 't vorige herhaald maar er nog bijgevoegd in algemeen NIETS te doen dal de liberalen kan bevoordeeli- gen, bij voorbeeld geene liberale Advokaten te nemen; de liberalen niets doen verkoopen, enz. Men ziet het de broodrooving is bij de kleri kalen aan hel orde van den dag. Zij willen door den dwang, door den hongersnood, de menschee lol hunne denkwijze overhalen. MAAR EENE VRAAG? Waarom als gij aan de katholieken VERRIEDT iels bij een liberaal te gaan koopen of eene liberale gazel te lezen; waarom, als de liberalen zoo slecht zijn, dal de katholieken er niet meer in aanraking mede mogen komen; waarom, vragen wij VER RIEDT gij aan de katholieken niel van aan libe ralen hunne KOOPWAREN te leveren Als de liberalen te slecht zijn om er bij te gaan koopen, waarom zij ze niet te slecht om er aan te VERKOOPEN. Wij zien dagelijks fanatieke bazen en winkeliers, hunne waren en hunnen arbeid aan gekende libe ralen aanbiedenIs dat geene zonde, is dat geld niel vervloekt welke gij ontvangt Waarom de boeren, die katholiek zijn, niet ver bieden hun graan, hun vee en hunne eetwaren te verkoopen’ Verbiedt dat ecus. Neen 1 Gij zijl het met u zclven niet ecus. Gij wilt langs den eenen kant alles de liberalen ontnemen en langs den anderen kant spreekt gij ze schoon om toch uwe waren te koopen en voor kalant te hebben. Geld van de liberalen trekken dat gaat de tjeefkeus, maar integendeel wordt een wilden oorlog aangepredikt legen de liberale neering- doeners aan wie brood en zout moet onttrokken worden. Dat is al te loensch en de gematigde klerikale kiezers zoo wel als de liberale moeten inzien dat ge onbehendige politieke mannen zijl, onweerdig en onbekwaam eene partij te besturen. Dat klerikalen en liberalen het voorgaande over wegen en zij zullen zien dat het spel welke de klerikale kopstukken willen spelen een valsch spel is, dal het laatste bedrijf zal zijn van de armzalige .komedie, die zij sinds acht jaren opvoeren. "Vlnninaclie behingen. Ziehier den tekst van hel wetsontwerp betrek kelijk hel gebruik der vlaamsche taal in bestuur zaken, door de kamer van volksvertegenwoor digers aangenomen Art. In de provinciën Antwerpen, Oost-en Wesl vlaanderen, Limburg, en in hel arrondissement Leuven, zullen de berichten en de mcdedeelingen die de staatsbedienden aan hel publiek richten, opgestcld worden hetzij in het vlaamsch, en in het fransch. - De staatsbedienden briefwisselen in vlaamsch met de gemeenten en bijzonderen, ten zij deze ge meenten ol bijzonderen vragen dal de briefwisse ling in ’t fransch gebeure of zij zelven in hunne brieven’gebruik van die taal hebben gemaakt. Art. 2. In hel arrondissement Brussel zal de briefwisseling der staatsbedienden mol de ge meenten en bijzonderen in het vlaamsch gebeuren, als de gemeenten of bijzonderen hel vragen of zeil gebruik van die taal in hunne brieven hebben ge maakt. De berichten en mcdedeelingen die de staatsbedienden lot hel publiek richten, zijn in de beide talen opgestcld. -ir»airrymii«aa

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2