VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 II N.' 12?;. 1 i van de waren SU 1 Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Alen schrijft-in bij den drukker-uitgever, Ooslstraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in- Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voor ganscli Belyie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Teer Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. Poutikk Overzicht. Volgens men nil Petersburg meldt zou graal’ SclionualolT geene bepaalde voor stellen van hel engelsch kabinet hebben medegebracht; lord Beaconsfield zou hem echler eenige wijzigingen hebben aange duid, aan hel verdrag van San Stefano toe le brengen, waarbij Engeland zich wel licht zou kunnen aansluiten; aldus zouden de onderhandelingen, die thans aange- knoopl zijn, niet alleen loopen over de meerdere of mindere bevoegdheid van hel congres, maar ook over de bepaalde be slissingen, die er zouden kunnen aan on derworpen, worden ten gevolge cener voorafgaand olijke overeen komsl lusschen Londen en Petersburg. Welke wijzigingen hier bedoeld worden is men echter nog niet le weten gekomen. De dagbladen van Petersburg behouden het stilzwijgen over de zending van graaf Schouwaloif; wanneer men niets weel is dil ook hel best wat men kan doen; men loopt dan geen gevaar iemand in dwaling le brengen. Wal men echler heeft opge- merkl, is dal de aankomst van graaf Schouwaloif le Petersburg samenvalt met oenen oproep lol het gansclic land gedaan voor hel inzamelen van inschrijvingen, lol hei uitrusten cener vloot, met vrijwilli gers bemand, en met de benoeming van de bevelhebbers van Kronslad, Sweaborg en Kusu. Een telegram uit Wcenen van gisteren meldt dal de delegation opnieuw binnen kort zullen bijeen geroepen worden om de ministerieelc voorstellen te ontvangen, over hel gebruik van hel krediet van 60 millioen. Hel zelfde telegram bericht, dat men zich dezer dagen mag verwachten aan het in slaat van beleg stellen der districten van Croalie, alwaar de bosniaksche uitge wekenen zijn heen gebracht. De heer Gambella, de leidsman der par lementaire meerderheid in Erankrijk, heeft bij het bezit nemen van hel voorzitter schap der nieuwe hudjetcommissie eene redevoering uitgesproken, die door de gematigde rcpubliensche dagbladen van Erankrijk zeer geprezen wordt. Hij zegde er in, dal men zooveel mogelijk de lasten der belastingschuldigen moest verlichten; men moest werken voor de handhaving van den vrede, voor de uitbreiding van handel en nijverheid en de goede inrich ting van de openbare diensten; er moest evenwicht in hel budjelzijn en men moest zich hoeden voor ondernemingen, die dil evenwicht zouden kunnen in gevaar 52.r JAAH. bureel is opgerichl en waar uitleggingen over de nieuwe wijze van kiezen wierden gegeven. De heer de Stuers heeft vervolgens met meest al de aanwezigen vriendelijke ge sprekken onderhouden en het bewijs ge leverd, dal indien hij welsprekend is inde franschc taal, hij zich ook mei hel grootste gemak van onze moedertaal bedient. De heer Ferdinand de Stuers is onder alle opzichten, een zeer aanbevelingswaar dige kandidaat, die door zijn voorbeeldig gedrag in den provincialen raad de waar borg beeft geleverd van hetgeen hij zijn zal in den Senaat, die zich door zijne beleefd heid en vriendelijkheid van de kiezers doet achten en beminnen en op dewelke, bij gevolg, de laster, dien de klerikale kop stukken legen hem zullen uitbrengen, weinig invloed zal uitoefenen. Wij voorspellen dus, en hel is ook de algemeens roep, dat de heer Ferdinand tic Stuers schitterend zal zegepralen. Hel zij zoo. Veurne, IS Mei. Op 15"" dezer, heeft de heer Ferdinand de Stuers, liberale kandidaat voor den Senaat, eene algemeene vergadering der liberale Associatie van Vein ne-Nicuporl bijgewoond. In deze vergadering, die plaats had in den Keizer, waar een zestigtal leden van de beide voornoemde steden en buiten-gemeenlen tegenwoordig beeft de heer de Stuers vcrscheide maal ly?l woord gevoerd. Hij heeft er gesproken van zijn verleden, van zijne politieke denk wijze, van hetgeen hij, als lid van den provincialen raad, betracht en bekomen heeft len voordeele van den landbouw, en hij heeft er gezegd hoe hij zich gedragen zal len opzichte der kiezers, indien zij hem het ambt van Senaleur loéverlrouwen. Treffend waren de bewijzen van gene genheid, die de heer de Stuers van de vergadering heeft ontvangen. Eenieder was voldaan over de verklaringen van den kandidaat, over zijne vriendelijkheid en bekwaamheid, en drukte de diepe over tuiging uil dal zulk een man hel beste onthaal bij de meerderheid der kiezers zal genieten. Na dat de heer voorzitter De Prey eene krachtige redevoering had uitgesproken om de kandidatuur van den heer de Stuers aan le bevelen; begaf men zich van den Keizer naar hel Stadhuis, waar een kies- ZATERDAG 18 MEI 1878. In de schoonc redevoering die de heer 11. De Prey, woensdag laatst, aan de talrijke aanwezige leden der liberale Associatie heeft gedaan, herin nerde hij, hoe, in 1874, de kiezers zijn bedrogen geworden; hoe zij, misleid en verblind, hunne stem gaven aan oenen vreemdeling, die niets anders beoogde dan den titel van senaleur en geenzins liet welvaren onzer streek, en hoe, alsdan, Veurn- ambacht werd beleedigd in den persoon van den heer Bchaeghel, burgemeester zijner hoofdplaals. Vcurnambachl moet eene wederwraak, moet eene revanche nemen, zegde hij, de onlvangcne belcediging moet uilgewisschcn worden, de be- langen onzer streek moeten verdedigd worden door ware vertegenwoordigers, en niet door mannen, die er slechts den schijn van dragen. Goed en kloek gesproken, Ja, wij moeten eene revanche nemen, en wij zullen ze hebben. Wij willen hier van geene vreemdelingen meer noch van Oostmalle, noch van Limburg, zij mogen ook burggraaf of graaf wezen, want die mannen komen hier slechts uil hoogmoed om oenen titel af te bedelen dien men hun elders niet geven wil. De tijden zijn veranderd: in de aanstaande kie- zing zullen de kiezers geene drukking meer ondergaan en zij zullen stemmen volgens hun eigen gedacht. En dat gedacht zal goed zijn, want van heden af hoort men zeggen in eenige buiten gemeentenneen geen Stirum Stirum kennen wij niet, Stirum willen wij niet. De Stuers is onze man, die man is weslvlaming gelijk wij, die man heeft reeds, gedurende twee jaar, in den provincialen raad op de bres gestaan, om de belangen der wcslvlaamsche landbouwers te verdedigen. De Stuers kennen wij, hij is een IJpcrling, hij is vriend van de Van de Peerc- boom’s, van de Merghelynck’s, van de Carton’s, enz. alle groolegrondeigenaren in Veurnambacht.’ Ja, de Stuers is onze man, leve de Stuers! eii weg met Stirum Zoo spreekt men reeds in eenige gemeenten en Verli’ckuren van «len ijzeren weg van Ikuinkerke, Veurne naar Liclitervelde en Ikixintule naar Nienport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuporl-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 Venrne naar Lichterveide 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 brengen; men moet de verstandhouding bekrachtigen,die heerschen moet lusschen het ministerie en de vertegenwoordigers der natie. De dagbladen bevallen breedvoerige in lichtingen over den aanslag waarvan kei zer Wilhelm het voorwerp is geweest. Hel zonderlingste is dal de dader slaande houdt dal hij op den keizer niet heeft willen schieten. Hij heeft zich willen zelfmoor den, zegt hij, uit armoede. Het is evenwel bewezen dat hij drij maal op den keizer gescholen heeft. Uil Berlijn komen eenige nieuwe bijzon derheden over den aanslag op hel leven van keizer Wilhelm, verschillende monar- ken van Europa hebben reeds telegrams van gelukwenschen gezonden aan den kei zer. Een der eerste was degene van maar schalk de .Mac Mahon. Uit Berlijn wordt gemeldl dat Doedel, die op den keizer van Duilschland gescholen heeft, in zijn stelsel van ont kenning blijft volherden. ADVER i I Hl i ■I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1