ÏÏ!F MUZIEKAAL MORGENDFEEST. 1» «le overal hoorl men zeggen, dal M.r de Sluers zal winnen. Bravobravode revanche is nabij H>e pantoon* kiezers. Men weet dat M. Frèrc-Orban aan hel ministerie gevraagd heelt, cenc statistiek te doen opmaken van de leden der geestelijkheid en van het open baar onderwijs, door den Slaat, de provinliën en gemeenten betaald, en die hel genot hebben van cene koslelooze woning of cone schadeloosstelling voor logement. Daaruit volgt dal 1827 geestelijken kiezers zijn voor de Kamer, 3052 voor de provinlie en 3226 voor de gemeente. Indien men de belastingen voor de koslelooze woning, zooals M. Frère voorgesteld heelt, niet mogle mede lellen lol het vormen van den kies- cijus der pastoors of andere geestelijke zön hel getal geestelijke kiezers verminderen Voor de kamer op 264 in plaats van 1,829 provinlie 335 3,052 gemeente 374 3,226' Wat de statistiek betreft voor de leden van het openbaar onderwijs, ziehier lol hoe hoog de cijfers beloopen Voor de kamer 181 kiezers. provinlie 888 gemeente 2,143 In geval de belasting voor de koslelooze woning niet moest mede tellen, zou dit gclal beloopen lot: voor de kamer 162; voor de provinlie 375, en voor de gemeente lol 512. Hel arrondissement Gent lelt 99 geestelijke kie zers voor de kamer, die in dal geval zijn, en men weel hoe gering de meerderheid hier is van de cene of andere partij; bijgevolg mag men zeggen dal de klerikalen gekozen zijn door eenige pastoors, die geen recht hebben om kiezer te zijn. Kioh KronIJk. Hel zal nog twee weken duren, aleer men met zekerheid de volledige lijst der kandidaten van de beide partijen voor den Senaat en de Kamer kennen zal. Volgens de nieuwe kieswet moeten de kandi daten len minste vijf volle dagen voor den dag der stemming voorgesield zijn. De voorstelling van kandidaten moet len minste door vijftig kiezers onderleekend zijn, in de arrondissementen, die, in geval van geheele vernieuwing der Iwee Ka mers, meer dan vier leden kiezen, en door dertig kiezers in de andere arrondissementen; zij wordt door drij der onderlcekenaars aan den voorzitter van hel hoofdbureel overhandigd, die er ontvangst bewijs van geelt. Op WoeiiMtng nttu- Nttittixle, vnn IO tot morgenszullen in groote boveiiznnl van IkiI Mlatl- Iiiiïm «lozer Mtad, waar er «*en kies- Ltureel gjeplnatist, on<Ierri<*lilin> gen over nieuwe wijze* van sti in- men aan «1c kiezerw voor <l<*n Senaat gegeven w«»r<l«*n. De Veurnaar deelt artikels mede uil de Patrie van Brugge en uil den Journn/d’E/nrs legen den heer F. de Sluers. En welke schrrrrrikkelijke beschuldigingen be vatten deze artikels niet. Luistert, lezers, uwe hairen zullen te berge rijzen. 1. ® de heer de Stucrs heel geen Leon, maar hij heet Ferdinand; 2. ° Hij heelt nooit ridder noch arrondissements commissaris geweest; 3. " Hij kent noch A noch B en hij zorgt voor zijne toilet; 4. " In de parochie Bcernem, bij Brugge, is bij driemaal mislukt als kandidaat voor den gemeente raad (als waar is?). En daarmedeis M.r de Sluers verpletterd I O Veurnaar! O Sukkelaar! Bij koninklijk besluit van den 6 Mei zijn tot leden van hel besturend bureel onzer middelbare school benoemd In den gemeenteraad: MM. Van Crombrugge August, De Hoon Adolf, uillredende leden. Builen den gemeenteraadMM. Barbier Karei, doktor, uitlredend lid, Bernolel Benoit, procureur des Konings. Op Zaterdag 6 Juli toekomende dag van den jaarlijkschen prijskamp van beeslialen, zal er al hier, om 11 ure’s morgens, een bijzondere prijs kamp worden geopend voor jonge hengsten gezeid achttienmaanders, tol de klas beltoorende van paarden voor den akker bestemd. Zullen lol den prijskamp worden toegelaten allo veulens van die soort aangeboden door houders of kweekers van deze provincie, welkdanig hun oor sprong zij, mits zij geboren zijn van den 16 Decem ber 1876 tol den 15 Mei 1877, en dal hel tijdstip Vragen. Volgens den Veurnaar of Leugenaar is de heer Stirum een vlaming; hij verblijft een groot deel van jaar te Oostende; hij is schrijver van ver- schiUigeletterkundige vlaamsche werken, en hij is ecu der voornaamste rechtsgeleerden van’het land Zou de Veurnaar de goedheid niet willen hebben ons te antwoorden op de volgende vragen: 1. ’Waar is M. Stirum geboren, en waar heeft hij zijne jongelingsjaren doorgebracht? 2. " In welke straat en in welk huis van Oostende verblijft hij gedurende een groot deel van jaar 3. ° Welke zijn de titels der werken, die do vlaamsche letterkunde aan den heer Stirum te danken heeft? 4. " Welke zijn de bewijzen van voorname rechts geleerdheid, die hij aan ’t land heeft gegeven7 Wij hebben voorzegd dal de klerikale kopstuk ken den heer de Sluers gingen aanvallen gelijk zij M. Behaeghel vervolgd hebben, dit is met hard nekkigheid, onrechtvaardigheid en laagheid. Hel spel begint reeds. M. de Sluers, schrijvende heilige opstellers in hun vuilblad, is bekwaam om aan zijne pachters de moeilijkste en de onmogelijkste voorwaarden voor te schrijven, en zijne gedienstigheid bestaat in wel te willen hun toeslaan zijne landen te ge- bruiken ten koste van hun zweel en len prijze van veel goud. Wal gij daar geschreven hebt, heilige opstellers, is laster; hel is daarenboven eene lage boosheid. Indien gij op dien voel voortgaat, moet het u geenszins verwonderen, dal er ook cens zal ge sproken worden aan de kiezers over de bekwaam heid en gedienstigheid van die mannen aan dewelke gij hooge bedieningen verschaft, en die gij, hoe ongeloofelijk en belachelijk ook, tol in den derden hemel verheft. De Veurnaar is toch zoo een oolijkaard! Op alle wijzen tracht hel oolijk gazelje de i kiezers langs zijnen kant Ie krijgen. En, om stem men te winnen, maakt het in zijn laatste nummer aan zijne lezers bekend, welke sommen West- vlaandercn bekomen zal uil cene nieuwe leening van 29 millioeu voor openbare werken. De Veurnaar noemt al die sommen op van l.° tol aan 7". Maar de oolijkaard schijnt niet bemerkt te hebben, dal de stad Nieuport hoegenaamd niets voor hare haven uit die leening trekken zal, dal de stad Nieuport op de onrechtvaardigste wijze door hel klerikaal ministerie versloolen wordt. M.r Stirum, die het klerikaal ministerie onder steunt, zal wel gekomen zijn te Nieuport. De oolijke Veurnaar mag er op rekenen. De Veurnaar of Leugenaar schijnt tranen te stor ten over hel afsterven van den heer Behaeghel. Laat M. Behaeghel rusten, zegt het schijnheilig bladje, de man had veel beter gedaan hem al die politieke zaken niet aan te trekken: hij ware misschien zoo vroeg niet gestorven. Ja, Veurnaar, de brave man zou misschien langer geleefd hebben, indien gij hem zoo onbarmhartig niet had vervolgd, indien gij op hel laatste van zijn leven niet te kennen had gegeven, dat het met hem niet lang meer zou geduurd hebben; indien lafhar tige en vuige klerikalen zijne laatste dagen niet -hadden verbitterd door smeerige ongcleekendc brieven. Wij verslaan u, Veurnaar: de liberalen zouden zich gcene politieke zaken mogen aantrekken, de klerikalen alleen zouden het maar mogen doen? Inderdaad, alzoo zouden de geestelijken gemak kelijk meester zijn. Doch .men is moede van die meesterschap. Kamer* Redevoering van M. Frère. Dinsdag heeft de heer Frèrc-Orban in de Kamer der Volksvertegenwoordigers eene uitmuntende redevoering uitgesproken. Al de liberale dagbladen van Brussel, zonder onderscheid, zijn hel ecus om hel hoofd der liberale partij in de Kamer, lof toe te zwaaien voor de krachtdadigheid waarmede hij het liberalism heeft verdedigd en zijne princiepen uiteengezet. De redevoering, die door de linkerzijde en door de tribunen luidruchtig werd toegejuicht, zal een grooten indruk in geheel het land maken. Zij was in twee deelcn gesplitst: 1. hel liberalism is de vijand der kalholijke religie niet; 2. hel kleri- kalism is de vijand onzer vrijheden. Hel eerste gedeelte wederlegl eene beschuldiging, hel tweede bewijst de grieven die tegen de klerikalen beslaan. De welsprekende redenaar heeft de toestand v;.n het land afgcschelsl onder hel tegenwoordig be stuur. Hij beeft bewezen hoe het karakter onzer kies- worstelingen grootelijks gewijzigd is en dal do religie oorlog is uitgeroepen. Eene partij staat tegen eene partij op, in naam der gewaande be dreigde religie. Men doet cenen oproep lot de fanatiekste driften door den zoon tegen den vader, de vrouw legen den man, den broeder legen den broeder aan te hitsen en daarbij overal dien onver- zoenlijken haat uillokkende die hel godsdienstig lanatism ingeeft. Men beschuldigt hel liberalism den vijand der religie te zijn. Maar van wie komt die bescliul diging? Zijn hel de Israëlieten, de protestanten? Neen, hel zijn enkel de kalholijken die dit doen. Die beschuldiging is volkomen valsch. Hel libe ralism is geen godsdienstig leerstelsel. Het libe ralism is eene zuivere politieke partij, die de religie van de politiek wil scheiden, aan al de godsdiensten eene gelijke vrijheid latende. De Grondwet kent liet kalholicism of eene andere religie niet, bijgevolg zou hel liberalism zich met hel kalholicism niet bezig te houden hebben, in- I dien iicl onze bedreigde instellingen tegen hem niet moest verdedigen. Het liberalism verward de religie met de zcdc- leer niet: er is maar ecu zedeleer, maar er zijn (luizende religiën. De oorlog tegen de liberalen, riep M. Frère uit, dal is de oorlog legen de openbare vrijheden. M. Frère heeft vervolgens de rol van het minis terie onderzocht die hel speelt in tegenwoordig heid van den toestand door de geestelijkheid aan het land gemaakt, die gestadig onze instellingen aanvallen. Het gouvernement moedigt het klooster onder wijs aan zooveel hel kan hel moedigt door beurzen en subsidiën dat vernielingswerk aan. In de magistratuur en in hel bestuur noemt het enkel klerikalen, handelende als een rcpubliekeinsch ministerie dal nooil anders dan monarchalen be noemt. Hel gelast de vijanden der grondwet met posten, waar zij geroepen zijn die le verdedigen. In een woord hel brengt de zegepraal der geestelijkheid in gereedheid, die ons instellingen zal geven, zooals de pauslijke stalen hadden, tijdens het wereldlijk gezag. De befaamde redenaar eindigde met cenen op roep le doen tot al de vrienden der vrijheid, tol al de brave burgers, tot al de mannen der orde om zich te vereenigen lol hel bcslrijdendcr ultramon- taansche strekkingen. De toestand, zegde M. Frère, is ziek en vol ge vaar. Hij is gelijk aan dien welke Frankrijk heeft moeien doorslaan, toen dit groot en edel land bijna onder de klerikale overhcersching viel. De weerstand die hel land biedt, om zijne vrij-’ heden le behouden, zal zoo gewettigd zijn als de omwenteling die het gemaakt heeft om ze te bekomen. Langdurige toejuichingen onthaalden die schoone en indrukwekkende redevoering. Hel dienl opgemerkt le worden, dal geen enkel lid der rechterzijde M. Frère heeft onderbroken. Dat was ongetwijfeld. De mannen, die de meer derheid uilmaken, zaten daar als kleine jongens, die uiel durfden verroeren, om hun vonnis le hoorcu uitspreken. Het was de waal Woeste, die Aalst vertegen woordigd, welke gelast werd M. Frère te ant woorden. Hel was recht arm, hem alzoo wat verwarmde kost te hooren opdisschen; uitvallen tegen de liberalen dat hel revolulionnairen, communards, enz., zijn. Niemand luisterde naar hem. Na M. Woeste, hebben de lieeren Sainlelelle en Bergé het woord genomen. .Ugeineene nutrit. Morgen voormiddag om 11 i.i ure juist, in den lusthof van Mevrouw Ollcvier-Babaut, Concert door de Koninklijke harmonie maatschappij S." Gecilia. De volgende stukken zullen uitgevoerd worden 1. Le Printemps, pas redouble Dagnelies. 2. Ouverture, De Vulder. 3. Finale dAïda, Verdi. 4. Polka originate, H’e/w. In geval van slecht weder zal hel Concert op ’l Stadhuis gegeven worden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2