I I r M.r de Sluers heeft, als kandidaat voor den Senaat, de voorkeur gegeven aanOostende-Vcurnc, omdat hij des zomers te Oostende woont. Tc IJpere, zoo wel als hier, is het gekend dal de heer de Sluers een zeer goed kandidaat is, dal hij overal, hij de kiezers, sympathie en achting geniet, en overal de grootste kans heeft zijne kandidatuur te zien zegepralen. Zulk een man, zoo een scnatcur zouden wij vinden in den heer F. de Sluers, die slechts 40 jaar oud is; die te IJpere is geboren on in Vlaanderen, namelijk in het Atheneum van Gent, waar een magistraal van Veurne hem gekend heeft, goede studiën heeft gedaan; die, als bijzondere studie, zich op de bestuurlijke wetten en zaken heelt tocgelegd, wetenschap welke hem een eervolle plaats in de diplomatie heeft verworven; die in den provin- cialenraad onlegensprekelijke bewijzen heelt gele verd van zijne bekwaamheid en belangstelling in het algemeen welzijn; die altijd getrouw is gebleven aan de liberale grondbeginselen; die eene woonst heeft te Oostende en een buitenverblijf aan het zuiden van ons arrondissement; die de menschel) niet vlucht gelijk een eremijt, maar integendeel de menschen zoekt, cn minzaam is jegens boeren en burgers; die, gelijk wij allen, vrijheidminnende mannen, den vooruitgang cn de geestesontslaving bemint, en een tegenstrever is van de middcl- ecuwsche overlicersching. Wat er in onze arrondissementen Oostende en Veurne-Nieupoorl onmisbaar is, is een scnatcur in de kracht van hel leven; die met gemak de taal spreekt onzer inwoners; die de noodwendigheden onzer streek kent cn hare belangen ter harte neemt; die door liet woord deze belangen kan ver dedigen; die aan de vrijzinnige gezindheid toebe hoort, om de rechten onzer liberalen, de heden- daagsche verslootelingen, te doen gelden; die zich uilsluitclijk met zijn mandaat wil bezig houden en er ernstig de plichten van vervullen wil; die geene moeite noch onkosten ontziel om de kiezers dienst te bewijzen; die belang stelt in al wat voor onze sleden cn gemeenten belangrijk is, en die het .als eene plicht aauziel, zich met de kiezers, zoo .dikwijls als het mogclijk is, in betrekking te stellen. Ilemcrklngen en Antwoorden. De Veurnaar maakt ons bekend, dal AI. Slirum zijne jongelingsjaren te Namen in collegie» en .te Leuven, als student der Universileit, heeft door gebracht. Het moet dus niemand verwonderen, dal de heer Slirum weinig of geen vlaamsch kan, want, ten tijde dat hij studeerde, leerde men in deze .beide gestichten hoegenaamd geen vlaamsch. De klerikalcn trachten stout te zijn en be weren, dal zij zullen winnen in de kiezing voor den Senaat. Dit zeggen zij, maar zij denken anders, want in den grond zijn zij uitermate verlegen. Zij welen dal hun voor den eersten keer eenen machtigen hefboom gaat ontbreken, namelijk, de geschrevene en voorop bestelde gemerkte kiesbriefjes, waarmede zij altijd zooveel kiezers gedwongen hebben. Welnu, zulke kiesbriefjes kunnen niet meer be slaan. Geene mogelijkheid meer voor de klerikalcn ziel) le verzekeren hoe een kiezer stemmen zal. Hierdoor zijn zij zoodanig bevreesd cn onthutst, dal zij ervan hart en zin verliezen. En niet zonder reden, want veel kiezers zullen hun nu ontvallen. Wij kennen er een groot getal, inderdaad, die geheel hun leven lang voor de klerikalcn gestemd hebben tegen hunne overtuiging, omdat zij vreesden dal hun kiesbriefje kon gekend zijn. Zij dachten dal zij gevaar liepen, de eene, van zijne hofstede gejaagd le worden, een andere, als neringdocncr zijne kalanten le verliezen, een derde, aan verdrukkingen van allen aard le zijn blootgesteld. De klerikale vervolgers cn bedreigers welen nu, dal zij geen mes op de keel meer le zetten hebben, dat de kiezers hun alles kunnen wijs maken wat zij willen, dal er geen middel meer bestaat om te weten, hoe Pier, Jan ol Sissen zal gestemd hebben. De klerikale vervolgers welen dil, en zij beven. En zij, die vroeger met zoo veel trotschheid en voldoening de buitenkiezers in benden naar de Wel Veurnaar, wal zottigheden vertelt gij toch! Gij beweert dat de vlaamsche letterkunde aan den heer Slirum te danken heeft «Al de werken be- trekkelijk met de vlaanische gebruiken cn de vlaanische wellen, en dal kan gevonden worden j> in de schriften uitgegeven door la Société d’Emu- lotion, le Messager des sciences historiques, de soeieleil les Bibliophiles /lamands Er bestaal, Veurnaar, eene Maatschappij der vlaamsche Uibliophilen, maar geene Bibliophiles flamands; de heer Vander llaeghen, bibliothecaris van Genl, lol tien welken gij ons verzeilt, maakt er deel van; chwel, indien gij bij dezen heer be paalde inlichtingen wilt bekomen (die gij zoo hoogst noodig hebtover de medewerking van den heer Slirui'n in de voornoemde maatschappij, zal hij u met zijne gewone rondborstigheid ver- I klaren, dat de heer Slirum tot heden NIETS in de Kiezers, laat ons verstandig le werk gaan: M. Slirum is niet geschikt voor hel ambt van Sena- leur der vereenigde arrondissementen Oostende en Vcurne-Nieuport, eene streek, waar men twee zeehaven lelt, die aan waterrampen van alle slach onderhevig is, en waar er, onder hel opzicht van nieuwe gemccnschapswegen, nog zoo veel te ver richten blijft. Neen, Al. Slirum, die grootsche edel man en slaafsche klerikaal, is niet geschikt om ons in den Senaat te vertegenwoordigen. Laten wij hem dus aan zijne gewone bezigheid, aan zijne opzoekingen, aan zijn snuisterwerk in de Biblio theek van Gent cn in de Archiven van Brugge. M.r F. de Sluers is de beste senateur die wij .hebben kunnen, en builen vuigen laster dien zij in hun vuilblad, of onder vier oogen aan sukkelaars vertellen, slaan de klerikalcn voor deze kandida tuur als ontwapend. Het gaal zoo verre dat zij, om M.r de Sluers te bestrijden, bijbrengen dal hel huis van zijn vader in 1830 is geplunderd geweest, en dal hij zich te Beernem als gemeenteraadslid niet heeft kunnen doen kiezen. Hoe belachelijk! En wie heelt er in 1830 te IJ per doen plunderen? i Waren hel niet de geestelijken van dien lijd? En inde veronderstelling dat hel waar is, dat de heer de Sieurs in eene kiezing te Beernem zou mislukt zijn, heeft een voorname lieer van Veurne, die onlangs lol eene hooge bediening werd be noemd, niet tweemaal achtereen eene buis gekre gen in zijne geboortestad Hebben de Veurnaars aan den uitverkorenen engel der geestelijken, ook niet eene groote lange buis geschonken? Zijn er geene onder uwe voornaamste voorstanders, heeren priesters, die buizen hebben gekregen met gehecle karrebakken!!! Om te bewijzen dat de heer Slirum een groote rechtsgeleerde is, een der voornaamste van hel land bepaalt zich onze confrater met le zeggen, 1. " dal die voorname heer Doctor in rechten is, 2. ® dal hij deel maakt van eene Commissie samen gesteld uil rechtsgeleerden, 3." dal hij oude wetten en gebruiken heeft verzameld en dezelve heeft uitgegeven. Dil zijn, volgens den Veurnaar, afdoen de, beslissende bewijzen. Is dit nu wel ernstig? Neen, hel is integendeel belachelijk, en niemand kan ontkennen, dal de heilige opstellers al te groot misbruik maken van de lichtgeloovigheid hunner lezers. De kiezers zullen bemerkt hebben, dat do kleri kale schrijvers groolen ophef maken van de ge leerdheid van hunnen kandidaat. Hel is ook hel eenigste goed dal zij er van le zeggen hebben. Plaatst de fransche en oudheidkundige geleerdheid van den heer Graaf Thierry de Limburg-Slirum ter zijde, cn wal blijft er over van den klerikalcn kandidaat-senateur? Een onminzaam mensch, die met minachting op den burger- en boerenstand nederziel; die le gesparig is om zich ten voordeele der kiezers, zijne mandanten, eenige geldelijke opofferingen te kunnen getroosten; die hunne taal, hunne streek, hunne behoeften niet kent, die le groot bewonderaar is van den ouden lijd, om zich met de noodwendigheden der tegenwoordige eeuw te willen bezig houden. strijdig met hetgeen de Veurnaar in zijn nummer van 15" dezer heeft gemeld, dal er in geheel den belgischen boekhandel geen enkel letterkundig werk bestaat door den heer van Limburg ge schreven. In den bockhandel van Martinus Nyhoff, te ’s Gravenliage (Nuord-Nederland), is le koop, voor de kleinigheid van zeven gulden vijftig centen, een werk van Willem van Ijmburg-Stirum, voor titel dragende: Stamtafel der Craven van Limburg- Stirum, met eenige geschiedkundige aanteekeningen. Zal de Veurnaar misschien staande houden dal Willem en Diederik hel zelfde beteekenl, en dal eene Stamtafel een letterkundig werk is? Hij is er waarachlig toe bekwaam. Ziehier wal ons een vriend over den klerikalcn kandidaat schrijft. Hel is een portret naar hel leven geschilderd. Stellig is het ik weet hel bij ondcr- vinding dal hij (de heer van Limburg) maar moeielijk vlaamsch spreekt. Hij leeft afgezon- derd, verkeert niet met de burgerij, en legt bet karig aan boord. Vlaamsche werken heeft hij niet geschrevenhij heeft oude werken uitgegeven voor rekening der Commissie, waarvan hij deel maakt; maar als vlaamsch letterkundige heeft hij zich «nooit laten kennen. Hij is een oudheidkundige, en houdt zich met den nieuwen tijd niet bezig, cn iedereen zegt hier: hoe is bel mogelijk dal een man, die zich met de verleden lijden vereenzelvigd heeft, er aan denkt op hel brandend terrein der hedendaagsche politiek, waarvan hij niet het minste denkbeeld heeft, le treden. Dal moet hem door zijnen biechtvader opgelegd zijn. Hij is bovendien een stijve aristocraat, die zeer koel is tegenover de burgers. Hij deed zijne studiën bij de jezuieten te Namen, die hem zeker hebben gedwongen de candidaluur aan te nemen. Ecce homo. De kandidaat, die door onze geeste lijken, op het bevel van hunnen bisschop, aan de kiezers wordt aanbevolen, is dus een fiere edel man, die met minachting op burgers en land bouwers nederziel; een man, die een vreemdeling is voor onze streek en bijna geen vlaamsch spreekt; een ventje van den verleden lijd, een oud perka ment waarvan de plaats in eene bibliotheek is en geenszins in vergaderingen waar de belangen van Veurnambacht moeten worden verdedigd. Bittere spotternij! de geestelijken kunnen niet ontkennen, dal de heer B. Du Bus zijn mandaat niet heeft vervuld, dal de kiezers aan hem be drogen zijn geweest, en zij komen nu op met eenen B. Du Bus n.® 2. Neen, de heer Slirum zou zijn mandaat ook niet vervullen zoo als het behoort: bij is daartoe veel le groolsch; hij laat zich daartoe le weinig aan de belangen van landbouwers en burgers ge legen, zijne oudheidkundige studiën laten hem daartoe te weinig tijd. Kiezers, wilt gij geene tweedemaal bedrogen zijn, stemt niet voor dien man, maar stemt voor den beer JF. »E 8TUEKS. Volgens de •verklaring van den Veurnaar, be vindt Al. :Stirum zich jaarlijks, gedurende hel badsaizoen te Oostende. Het oolijk blad zegt niet ■'cdurende hoeveel lijd. Een eenvoudig burger gaal ook al, binst hel badsaizoen, voor eenige dagen naar Oostende. Maar heeft Af. Slirum er eenig hotel, eene villa, een buis? That is the question. Ehwel, wij antwoorden ronduit: NEEN. In twee brieven uil Boesselaere, gedagteekend den 21" en 22" dezer, vinden wij inlichtingen over den klerikalcn kandidaat-senateur. In den eersten brief zegt men, dat de heer van Limburg zich maar zelden le Bumbeke bevindt, dal hij er niemand ziel en er op zijn kasteel nie mand ontvangt; dal hij voor hem alleen misse doet lezen in eene bijzondere kapel, zich te groot achtende om, nevens boeren en burgers, de god delijke diensten in de parochie kerk van Bumbeke bij te wonen; dal hij met de ingezetenen van Hoes- selaerc ook geen gemeens wil hebben en zich slechts naar die stad begeeft, dan als Monseigneur van Brugge de prijsdeeling in het klein seminarie komt voorzilten; dal hij, in een woord, een grool- schc edelman is van den ouden tijd. In den tweeden brie! laat men welen, dat de heer Graaf, le Roesselacre, om zoo te zeggen een onbe kende is, en dal hij op zijn kasteel niemand ont vangt, tenzij den pastor van de parochie; dal hij te Bumbeke op het gehuchte Vijfwege uitgestrekte eigendommen heeft, welke door zijnen zaakwaar nemer worden bestierd die hooge pachten^ischl; dal hij geene paarden heeft, geene equipage voert, dal hij •zeer gespaarzaam leeft cn zich gedraagt gelijk een eremijt. Mondelingscht inlichtingen, welke wij bekomen hebben van personen le Rumbckezclf woonachtig, I komen ten volle met hel hierboven gemelde overeen. Hel is dus oen schoone cadeau, die de geeste lijken ons willen doen. Een ehemijt voor Sena teur,'k bedank u voor zoo een baalje! Waarlijk, heeren geestelijken, gij verdient een compliment over uwe kandidaten voor den Senaat 1® Al. Van Heule, 2® Beitje Du Bus, 3" een EremijtT is puik. Doch, wat moet er ons verbazen als men ziel, welke mannen zij le Veurne lol hooge bedieningen verheffen. Hel wordt meeren meer duidelijk, dal de gees telijken den spot drijven met onze schoonste poli tieke instellingen, en zich toeleggen om het wereld lijk gezag le vernederen en in kleinaebting te brengen. Kan dat alzoo nog lang blijven duren maatschappij der vlaamsche Uibliophilen heeft verricht. Al. Slirum betaalt als lid, cn dal is alles. Veurnaar, nogmaals hebt gij gelogen. God vergeve hel uT was waarschijnlijk om belerswille. I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2