OPENBARE VEILING. dacht; en zij zullen gelijk hebben; want, o schande voor hel menschdom, het heeft te lang geduurd dal zij tol speelbal, lol werktuig gediend hebben van de zwarte bende, en dal zij moeien dansen hebben zoo als die mannen schuifelden. den 1G. ArthurVanbavinckhove, zoon van Eduard en van Rosalia Busschaert, Vestenslraat. den 20. Henri Decroo, zoon van Pieter en van Seraphina Pauwcls. den 22. August Merseman, zoon van Thcodoor en van Sophia Desaever, Beweslerpoort. den 22. Lucien Minne, zoon van Eduard en van Philomena Slaelen, Beweslerpoort. STERFGEVALLEN. den 3 april. Hortensia Dawyndt, naaister, 53 jaren, geboren le Veurne en overleden le Brugge, wed' van Constanl-Francis Vanbeveren. den 22 mei. Marie Dewaele. 18 jaren, geboren le Adinkerke en wonende le Wulveringhem. den 22. Maria-Theresia Ryckeboer, winkelier ster, 78 jaren, geboren le Bevercn en wonende lo Veurne, wed' van Marcus Duryieu. den 23. Jules Lahaye, 22 dagen. Alge in ce ii e Tij dingen. In de laatste trekking der leening van Brussel 1874, is hei il* 117,593, behoorende aan den Gespaarzaainheid's Kring l'rije Burgers te Veurne, uitgelol geweest met 123 franks. Proficiat Centenspleiers, moge dit gevolgd zijn door nog veel en grootere lotjes. (Medegedeeld De Senaat is tegen dinsdag 28 mei, bij een geroepen om de laatste wetsontwerpen te onder zoeken. Het is het einde van dezen zittijd. De wereldtentoonstelling van Parijs lokt meer en meer bezoekers uit; zondag laatst waren er bij de honderd duizend en maandag heeft men een cijfer bereikt dat nog geen weekdag had opge leverd, namelijk 32,916 betalende bezoekers. Maandag waren 870 werklieden bezig aan de verschillende werken, die op den Trocadero wor den uitgevoerd. In de feestzaal is men het tapis seriewerk beginnen leggen en zet men ijverig hel In de politieke beraadslagingen der kamers, zijn er altijd klerikale» die beweeren, dal de priesters zich met geene politiek bemoeien. Zij liegen en zij weten dal zij liegen. Verleden zondag had er alhier eene politieke vergadering plaats in den katho lieken kring; ehwel omtrent 12 ure hebben wij uit den Café Francais, waar deze kring vergadert, niet min dan zeven geestelijken zien komen. Meer nog. Verleden zondag, binst de hoogmis, eene groote halve uur les gegeven over het nieuw kiesstelsel. De priesters zullen zich nog zoodanig met de politiek en met de wercldsche bestuurlijke zaken bemoeien, dat de religie gebed om zeep zal gaan. In den kntliolieken kring, liet M.r Van llee hooien, dal het bijzonderlijk M.r Leo Visart is die belast is geweest eenen katholijken kandidaat voor den Senaat op le zoeken, en M.r van Liinburg-Slirum heelt gevonden. Wij hebben niet vergeten dat hel M.r Visart ook was die met den vermaarden kandidaat M.r B. Duhus voor den dag is gekomen, een kandidaat dien niemand gezien noch gekend heeft, en die met zoo veel glans Vcurne-Ooslende in ’t Senaat verte genwoordigd heeft. Zou de nieuwe vond van M.r Visart beter zijn als de eerste maal* Neen, hel is van hetzelfde laken een broek. De eene graaf staat den anderen voor, al was het maar om in Brussel, bras dessus bras dessous, le kunnen wan delen als groote heeren, en op boer en burger te kunnen nederzieu du haul de leur grandeur. Wetgevende Kiezingen. Een koninklijk besluit van 17 mei roept voor dinsdag 11 juni aanslaande, om 9 uur ’s morgends, de kicscollegien van hel geheelc koninkrijk bijeen, ten einde wederzijds hel getal senateurs en volks- vei tegen woord igers te kiezen, hieronder aange duid. De kandidaten moeten voor den donderdag, G juni aanslaande, voorgesteld zijn. Ieder voorstel moeiten minste door vijftig kiezers ondcrlcekend zijn in de arrondissementen, in ilaliek gedrukt, en door dertig in de andere arrondissementen. In geval van balloleering zal de stemming plaats grijpen zonder nieuwe bijeenroeping der kiezers, dinsdag, 18 juni aanstaande, om 9 uur des mor gends. Senateurs: Antwerpen 4; Mechelen 2; Turnhout 1; Brussel 7; Leuven 2; Nijvel 2; Brugge 1; IJpereil 1; Kortrijk 2; Thielt 1; Roeselare 1; Dixmudel; Veurne-üostende 1; Gent 1; Soignies 1; l'erviers 1; Arlon-Baslnach-Marchc 2; Neulchateau-Virlon 1; Namur 2; Philippeville 1; Dinant 1. Volksvertegenwoordigers: Antwerpen I; Brussel 1; Kortrijk 1; Gent 8; Aalst 3; St. Nicolaas 3; Oudenaarde 3; Dendermonde 3; Eecloo 1; Bergen 5; Doornijk 4; Charleroi 7; Tintin 3; Soignies 3; Alh 2; Luik 8; Huy 2; Venders 4; Borchworm 2; Hasselt 2; Tongeren 2; Maaseik 1. Het geheim van de stemming. Elke kiezer zal in de kiezing-zaal opgeroepen worden en een kiesbrielje of bullelein krijgen van den voorzitter van ’l bureel. Met dit bullelein zal de kiezer moeten gaan in eene afgezonderde plaats, en daar zal hij zelf met een polloot een kruisje moeten maken in een vierkant boven den naam van den kandidaat dien hij wil kiezen. Hij zal moeten zorgen dat hij een gewoon kruisje make, in het midden van het vierkant, ol anders, zou de geldig heid van zijn briefje kunnen worden betwist en zijne slem verloren zijn. Bij gevolg, geene geschreven bulleleins meer, geene gemerkllcokende briefjes meer; elk maakt zijn kruisje zelf, en op die wijze is de geheim houding van elke stem verzekerd; neen, niemand kan of zal weten hoe men gestemd heeft; de nieuwe wet, die den 11 juni zal in uitvoering gebracht worden, waarborgt ten volle de onafhankelijkheid van den kiezer. Dus, gij allen, burgers van Veurne en Nieuporl, gij allen neeringdoeners van alle slag, gij allen landbouwers van de buitengemeenten, die dikwijls den dwang ondergaan hebt van de pastors en kapelaans, van uwe proprietarrissen, die u van alle zijden kwamen plagen en bedreigen, komt vrij naar de kiezing, stemt volgens uw geweien en volgens uwe overtuiging, niemand zal weten voor wie gij gestemd hebt; lang genoeg hebt gij onder dwang geleefd; loont nu dat gij vrije menschen zijl geworden, en dal uwe keus bijdrage lot de onlslaving en de verheerlijking van ons land. ZATEBDAG 15 JUNI 1878, om 5 ure des namiddags, ter herberg de Parijs- schaal, bij de echtgenooten Fan Massenhove- Everaert, Duinkerkstraat, te Veurne, Openbare Verknoping van Stad Veurne. Koop t. Woonhulzekcn met Erve, gelegen op de Oude Veemarkt. Bewoond en gebruikt door Charlotte Clemmersseune, tot 23 April 1879, aan GOÏr. ’s jaars, last vrij. Te verhoogen op fr. 75Q. Koop 2. Woonhui* met Erve, ten dienste van Ijzerwinkel en smis, aan den hoek der Oude Veemerkt en Zuidstraat. Bewoond en gebruikt door Benignus-Ludovicus Willems, lot 23 April 1879, aan fr. 300 's jaars, boven de grondlasten. Te verhoogen op fr. 5,509. Koop 3. Woonhuis en verdere gerieflijk heden, met de kadaslergrootle van 1 are 53 cent." grond van gebouwen en erf, wijk A, n.r 507, ter westzijde der Zuidstraat. Koop 4. Een groot en schoon Woonhui» met Koetspoort, hebbende verscheide beneden- en bovenplaatsen, verdere gerieflijkheden zoo als peerdeslallen, schuur, voiluurremisen A, benevens •13 aren 40 centiaren grond van gebouwen en koer, bij kadaster wijk A, n.r 508. De koopen 3 en 4, laatst bewoond on gebruikt door den heer August Behaeghel, burgemeester der stad Veurne; aanslag 1 maand na de toewijzing. Door 't ambt van de Notarissen jp en (w BRAUWERE, beide te Veurne. Geen dwang meer voor de kiezing van 11 Juni. Het is uit. liet is gedaan, geen dwang meer voor niemand. Elk is vrij te stemmen voor den kandi daat dien hij verkiest. De klcrikalen zullen nog wel trachten twijfel te zaaien; maar al wat zij zullen uilvinden zal boter aan de galg zijn Elk een begint le verstaan, dat men maar een kruisje in het vierkant moet maken, met een potlood boven den naam van den kandidaat dien men wil kiezen, en dal hel daarmee gedaan is. Dus, geene kenbriefjes meer. Hol is met die ken briefjes dat zoovele kiezers zoo vele jaren geplaagd geweest zijn; zij wierden bedreigd langs alle kanten, en zij wisten niet wat doen, om wel te doen; de eene was benauwd van dit, en de andere van dal; maar nu dal het allemaal gelijke kruisjes, met een gelijk potlood zullen zijn, het is onmogelijk, volkomen onmogelijk dal iemand een kruisje kan erkennen, ouder al die honderden ge lijke kruisjes, die ontplooid zullen zijn, al stond de pastor, of de kapelaan, of den baron, of den graaf achter den stoel van den president, al lagen zij er allemaal met hunnen druipneus op; neen, niemand, kan of zal het weten. En al die neeringdoeners, en al die werkbazen, al die winkeliers, herbergiers, handelaars van alle slag, en al die honderde landbouwers; en al die menigte menschen die meer of min goed geleerd en ouderwezen zijn, en die men gedwongen heeft, in zóó veel kiezingen, tegen hunnen wil en dank te kiezen, welnu, al diezelfde menschen, die nu verzekerd zijn dat door de nieuwe wet hunne keus niet meer kan gekend zijn, die menschen, die ook onaf hanglijkheid in het hart hebben, zullen nu hunne goe-te willen doen, en kiezen naat- hun ge- stembus geleidden, zij zullen daar nu slaan als gefopte janzaks, met neuzen van eene olie lang. Halmannen, die overal tracht meester te zijn, in hel Gouvernement zoowel als in het kleinste dorp, uw rijk is aan T wankelen. Lang genoeg hebt gij alle vooruitstrevende gedachten en pogin gen aangevallen, alles verijdelende wal u dwars boomde in uwe lichtverdoovende en hebzuchtige ontwerpen. Achteruit, mcestermakers, met uwe valsche beloften, le lang reeds hebt gij de kiezers bedrogen, te lang hebt gij ze getergd met uwe dwangmiddelen; zij zijn er moede van en willen uw juk afschudden. Achteruit, en maakt plaats voor de ware vrien den van hel volk, de liberalen, die, overal waar zij regeeren welvaart en winst lot stand brengen, koophandel en landbouw, kunsten en wetenschap pen doen bloeien. Hand in hand zullen de kiezers op 11 juni hel klerikaal ministerie, dal sedert acht jaar alles op offert aan de hebzucht der geestelijkheid en hel land in ellende en armoede dompelt, omver werpen. Hel eenige, inderdaad, wal nog in voorspoed is in Belgie zijn de kloosters en de geestelijke inrich tingen; de algemeene welvaart is verdwenen, handel en neringen verkwijnen. Dit moet eindigen. Het klerikaal ministerie moet weg, en hier toe zal men le Oostende en te Veurne medewerken met te stemmen voor den heer FERDINAND he STEERS. maken der zitplaatsen en tribunen voort. Men werkt ook gestadig aan do decoralieschildering der groote veslibuul en het plaatsen der pijpen van het groot orgel. In de tuinen slaat men do laatste hand aan de egyplische, siameeschéen chineeschc paviljoenen. De waterval van den aquarium werkt sedert maandagen krijgt veel bezoek. De graaf en de gravin van Vlaanderen hebben maandag de inhuldiging bijgewoond van de bel- gische afdeeling van Schoonc Kunsten. Zij werden ontvangen door prins de Caraman, voorzitter der belgische. commissie, de heeren Evrard, secreta ris, Bergé, bestuurder der vreemde afdcelingen. Beyens, gezant van Belgie te Parijs, Stevens en Verlat, leden van den jury. De belgische zaal is prachtig en heeft de algemeene verwondering op gewekt. De graaf en de gravin van Vlaanderen heb ben de zaal alsook de nijverheidsafdeeling bezocht en de aanwezige tentoonstellers geluk gewenschl. Eene overgroote menlige woonde de plechtig heid bij. Ziehier volgens If Echo des Orphéons, de lijst der koormaatschappijen, ingeschreven voor den grooten internationalen wedstrijd der parijzer wereldtentoonstelling: Frankrijk: maatschappij Les Orphéonistes Lillois, van Rijscl. Belgie de koninklijke koormaat- schappij Sainte-Barbe, van Frameries; de koor- maatschappij Willems Mannenkoor, van Gent; de koninklijke maatschappij Les Orphéonistes Tour- naisiens, van Doornik; de koninklijke maatschappij Orphéon, van Brussel; de Société Chorale, van Brussel. Nederland: Botte's Mannenkoor, Rot terdam; de koninklijke maatschappij Cecilia, ’sGra- venhage; Oefening baart Kunst, Amsterdam; de Liedertafel uZanglust,» Amsterdam. Gemengde maatschappij: llenrij Leslies Choir, van Londen. Ikiirgei'Htand der stad Veurne. GEBOORTEN'. Op Woensdag ann- m1 timide, vnn 1,2 lot 155 ure inoi-gensxiillen er in de groote bovenznal van liet Stad- IiuIh dezur Htnd, wnnr er een kie»- liureel 1m geplant »t, onderrlclitin> j;en over de nieuwe wijze vnn ntem» men aan de kiezers voor den Kenaal gegeven worden. -,r -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 3