VAN VEURNE Ferdinand de STUERS. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT KIEZING VOOR DEN SENAAT. ZEER BELANGRIJK BERICHT. OOSTENDE VAN VEURNE-NIEUPORT: 127. Vort i*ekuren van Duinkerke naar Veurne Veurne naar Lichlervcide 7-17 Eenafzonderlijk n immer 10 c." Bekendmakingen la centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, G, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mcdedeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. kitndidaltiur van <Io St tiers. Wij zegden het in ons nummer van over acht dagen: M.r de Sluers is een uitmuntende kandi daat voor den Senaat: hij is geboren vlaming, spreekt onze taal, heeft in den raad der provincie talrijke bewijzen gegeven van bekwaamheid in administratieve zaken, woont op weinige uren van hier, kent onze arrondissementen, derzelver be langen, is te vinden voor elk een, is vriendelijk en minzaam van aard, van karakter, is in de kracht en den bloei des levens, heeft eenen naam van aanzien, lelt vrienden onder alle gezindheden; wie zouden wij dan beter kunnen hebben om onze sedert jaren verwaarloosde intresten in den Senaat te doen gelden Wat verschil tusschcn hem en M.r van Limburg- Stirum! Al de inlichtingen die ons toekomen uit Gent, uit Roesselare en Rumbeke, schilderen ons M.r van Limburg-Stirum af als een mensch, die met geen menschen omgaat, die leeft in de groot ste afzondering, een soort van kluizenaar, die niemand ontvangt, met niemand gemeens heeft, en zijn leven doorbrengt met opzoekingen te doen in oude boeken en manuscripten; een braaf man waarschijnlijk, wij willen hem voor niet anders aanzien, maar een man van eenen an- cn allen Woensdag in Sup- nemens zijn anders te stemmen dan zij liet lol lieden toe? uil dwang en verplichting, hebben gedaan. Niet alleen dus mogen wij ons betrou wen op hel arrondissement Oostende, waar de heer de Sluers, volgens de beken tenis van de klerikalen zelven, eene groole meerderheid zal bekomen, maar wij mogen ook rekenen op den besten uitslag in hel arrondissement Veurne. Doch daarom niet gerust. Dal alle libe ralen integendeel ijverig en onverpoosd werken ten dienste der g iede zaak, en alle gelegenheid te baat nemen, om bel nieuw kiesstelsel meer en meer door de kiezers te doen kennen, en hen te overtuigen, dal voorlaat! in kiezingen, waar er daaromtrent duizend kiezers deel aan nemen, hel vol komen onmogelijk is, dal er nog kiesbrief- jes gekend worden. Dit is van groole aangelegenheid, want zoohaast deze overtuiging bij de kiezers zal beslaan, zullen zij om zoo te zeggen voor de liberale partij gewonnen zijn. Overal inderdaad wordt men de opper macht der priesters moede, overal verlie zen zij de genegenheid der welhebbende bevolking. Men is er ontevreden over, om dat zij zoo hoogmoedig zijn en levens zoo veel schooien, en zich daarenboven altijd met zaken bemoeien die hen niel aangaan. Het is aan onze hedendaagsche pastors niet genoeg het geestelijk hoofd te zijn der ge meente, maar ook in bestuurlijke zaken willen zij dikwijls meer te zeggen hebben dan de wereldlijke overheid, dan burge meester <‘n schepenen. Men vindt er zelfs die zich bemoeien met hetgeen er omgaat in de huisgezinnen, en die alles blameercn en critikeeren, tot zelfs de kleederdracht der vrouwen, lol de onschuldigste ver maken en bijeenkomsten op feest- en ker misdagen. Veel buitenkiezers zijn reeds diep over tuigd, dat de priesters te veel macht heb ben, en zij ook zouden die macht willen zien verminderen. De builenkiezers zijn dus in den grond zoo klerikaal niel als men hel wel denkt, en zullen in groot getal de liberalen on dersteunen, zoohaast zij de volkomenc verzekering zullen hebben dal hunne slem geheim zal blijven. Wel is waar, de buitenlieden zijn ge woon in schijn aan hunne pastors te ge hoorzamen, omdat zij ze vreezet). Veel kie zers der omliggende gemeenten zuilen bij gevolg, naar alle waarschijnlijkheid, de geestelijken op 11 aanslaande vergezellen, Volgens art. 129 van de nieuwe kieswet, wanneer er maar een lid te kiezen is. de keus gebeurt met een klein kruis te maken met het potlood in het vierkant boven den naam des kandidaats. Bij gevolge, de kiezers, die willen stem men voor M. <Ie Stuera, moeten mei het potlood een kruisje maken in hel midden vim liet blauw vierkant gesteld boven den naam van M. de Stuers. Wij zeggen in ’t midden van liet Blauw vierkant, want het mag in geene der hoeken staan, noch huilen het vierkant, noch bij den naam van M. de Sluers, noch nergens elders, of anders, zulke slem zou verloren en van geener waarde zijn. X.r .►2/ .JAAR. Veurne, Q Juni. Wij hebben de vaste overtuiging dat M.r F. de Sluers in de kiezing van 11" dezer zal zegepralen. Onze overtuiging is gegrond op de algc- meene misnoegdheid over de berispelijke handelwijze van het klerikaal ministerie, op de voortreffelijke hoedanigheden van den liberalen kandidaat, op de ongeschikt heid van den heer Slirum voor hel ambt van Senaleur in eene streek waar bij een vreemdeling is en waarvan hij zelfs de taal niet kent, en op de voldoening die de buitenlieden halen blijken over het nieuw kiesstelsel, dal hunne onafhankelijkheid als kiezer verzekert. Dit laatste punt is gewichtig en doel voorzien dat de nieuwe wijze van stemmen voordeeligzal zijn.aan de liberalen. En inderdaad, indien de builenkiezers, die moest altijd in meerderheid voor de klerikalen hebben gestemd, zich zoo te vreden lootten over de nieuwe kieswet, indien het hun zoo aangenaam is te ver nemen. dat hun kicsbrielje nu niel meer kan gekend zijn, bet is wel omdat zij voor liet Blad verschijnt allen Zaterdag; plement. Inschrijving bcl*»nlbn«»r voorop: Voor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, Ir. 6-00. Voorgansch Ikdgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, Ir. i -00. I’oor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. «Ion ijxerou weR vnn Dufnkerke, Veurne naar IJebleivelde en Dïxninde naar Meuport. e ii i nn S-40 5-00 I Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 l-3a 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 12-06 t:37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 I^Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 en zelfs op hun verzoek beloven een kruisje te zetten in hel rood vierkant van hun stembriefje, en niet in hel blauw vierkant. Maar, alswanneer deze kiezers zich gansch alleen zullen bevinden voor den slemles- senaar, zullen zij stemmen volgens hun eigen gedacht; en velen, die oordeel ge bruiken en geene slaven van den pastor willen zijn, zullen juist hel tegenoverge stelde doen van hetgeen hij gevraagd of bevolen heeft, en in plaats van een kruisje te zetten in het rood vierkant, zullen zij er een maken in hel blauw vierkant. Wat meer is, menigvuldige kiezers, zoo wel in den builen als in de stad, wenschen vuriglijk, gelijk wij hel hooger hebben te kennen gegeven, dal er een ander minis terie zou lot stand komen: zij welen dat de klerikalen veel beloven en weinig geven, zij zien dat er weinig of niets voor het ver beteren onzer streek en onzer sleden wordt gedaan, en zij kennen al te wel door ondervinding de schadelijke gevolgen van de tegenwoordige milicïewet om een mi nisterie te willen ondersteunen, dal zulke hatelijke wel heeft tot stand gebracht. Laat ons dus moed hebben en werken, altijd werken, opdat de zegepraal schit terend zou zijn. En gij bijzonderlijk, liberale vrienden, die in den builen woonachtig zijt, onder wijst de kiezers, overtuigt ze dal de stem ming nu viij en geheim is, en zij zullen met ons medewerken lol den voorspoed onzer streek, lol den voorspoed van ons dierbaar vaderland. ZATERDAG 1 .HM 1878. a DER LIBERALE VEREENIGINGEN VAN

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1